spaamaniT llpmc iiijimü. JM»' UITVOERING Landbouw. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Posterijen. Bekendmaki ngen. Advertentien. Vrijdag 25 September 1914, op de bovenzaal van dhr. GILIJAMSE, Eerste rang 25 ct. of meer. Tweede rang 15 ct. Door Gedep. Staten vaD Zeeland is bepaald, dat voor Walcheren en Zeeuwsch Vlaanderen alsnog op de met 5 dezer ingegane sluiting der jacht op waterwild deze uitzondering wordt toe gelaten, dat het vangen van waterwild met slagnetten en het vangen van eend vogels in een eendenkooi ot daarmede gelijkstaand toestel geoorloofd zal zijn. 6 M. crt. Aan het overzicht van de directie van den landbouw is ontleend, dat de oogst van tarwe in het Noorden niet meeviel en dat ook de erwten over het geheel niet aan de verwachtingen be antwoordden. Door de droogte viel de tweede snede hooi op hooge en zware gronden niet m«e. Aangaande de bieten wordt opge merkt, dat vooral in Zeeland en Zuid holland de bladeren der suikerbieten zeer vroeg geel begonnen te worden. Sedert er regen gevallen is, zal dit wel lot itilstand gekomen zijn en zullen de bieten nog aanzienlijk in gewicht toe nemen. - In de kreis Mors iD Pruisen, op de grens van Gelderland, is naar de Amh. Crt. meldt, op 60 boerderijen het mond- en klauwzeer geconstateerd. Maatregelen tegen uitbreiding kunnen wegens den oorlogstoestand niet worden genomen. Vrijdagavond hield te Sluis de heer A. Hans, journalist en schrijver te Contich, bij Antwerpen, een lezing voor de militairen, ingezetenen en vreemde lingen. Het onderwerp „Het leven van den soldaat in den oorlog" werd op een prettige, gevoelvolle wijze behandeld. Een daverend applaus ontving de spre ker van het talrijk publiek en van den heer Beukenhorst den dank, namens alleD, voor 't genot aan hoorderessen en hoorders verschaft. M. Crt. Storm en hoog water. Nabij Vlie land is een tweemaster gestrand. Aan gespoeld is een naambord en een red dingsgordel gemerkt „Ocean". Het schip zit gevaarlijk. Het is een Zweed sche schoener, bemand met 8 koppen. Deze zjjn door middel van een vuur pijltoestel gered. Bij de stranding was de derde mast reeds weggeslagen. Het schip was geladen met cokes. Een tweede schip, de Noorsche drie mastschoener „Gamma" met een lading ijs aan boord voor Londen is, ook voor Vlieland, verbrijzeld. Een gedeelte van de equipage, 7 man, is gered, 3 zijn vermoedelijk verdronken. Vrijdagavond werden door het hoog- 1 water een drietal polders overstroomd 5 doordat het water over de „Pampus" kwam. Bij Blaricum is het Zuiderzeewater in de laatste dagen zoodanig opgestuwd dat landerijen langs de Zuiderzee van Huizen tot Baarn onder water staan. Vele koeien stonden midden in het water, zoodat men vreesde dat ze zou den verdrinken. Zulk een hooge vloed komt slecht zeer zelden in dezen tijd van 'tja&r voor. Avp. Kwajongensstreek. Een paar dagen geleden ontstond brand bij een bewoner der Z'Istraat te Haarlem, terwijl hij de politie kon verzekeren, dat deze niet met vuur ot licht in de kamer was geweest. Zij ontdekte spoedig, dat een jongen van een jaar ot acht met een lucifer de gordijnen in brand had ge stoken door een opening in 't raam, dat op een kier stond. Gelukkig bemerkte men het gevaar spoedig zoodat erger werd voorkomen, hoewel de schade vrij groot is. Avp. Oplichters. Men meldt uitScho ten aan het Hrl. Dhld. Dinsdagmorgen vervoegden zich in den sigarenwinkel van de.n heer Bijster twee personen, die meedeelden dat ze hier waren komen wonen en koopman in alles waren. Beiden kochten een sigaar, en praatten een beetje met de juffrouw over alles en nog wat. Nauwelijks hadden ze een poosje in den winkel gestaan of een derde per soon kwam hevig ontdaan in den winkel deelde den aanwezigen mede, dat hij een gevlucht Belgisch soldaat was en vertelde vreeselijke verhalen uit den oorlog. Alles was van hem verwoest en gestolenzijn vrouw en kinderen waren hier bij een kennis. Zonder eten en geld zwierven ze nu rond. Hij had echter nog een lap stof voor 'n heerencostuum en wilde die verkoo pen voor 15. Een van de twee koop lieden bood 12, doch de Belg vond dat wel wat weinig, waarop de juffrouw, met het lot van den Belg begaan, en geen kwaad vermoedende, op aanraden van den koopman in alles, die het dan 's middags zou afhalen, de lap stot voor 15 kocht. Daar was minstens 2.50 aan te verdienen, Dankaar, beleefd met de pet in de hand verliet de Belg den winkel, waarop de anderen hem spoe dig volgden. De lap stof was evenwel van niet al te beste qualiteit en de koopman is die natuurlijk niet komen weghalen". Avp. Branden. Woensdagavond is de boerderij van Overbosch nabij Epe (G.) geheel door het vuur vernield. Ook vier varkens kwamen in de vlammen om. Te Uffelte is de woning van H. S. een prooi der vlammen geworden. Al het hooi en de rogge zijn verbrand. Te Winschoten Zuiderveen is, denke lijk door kwaadwilligheid, de oogst van 14 deimten rogge van de families B. en R. verbrand. Te N.-Scharwoude is de stalhouderij van den heer W. in de asch gelegd. Verschillende rijtuigen werden vernield. Te R'dam werd brand ontdekt in een kruidenierswinkel in de le Pijnakker straat, vermoedelijk ontstaan doordat men 's avonds met lucifers in het aan grenzend magazijn was geweest. De brand richtte groote schade aan. Assu rantie dekt haar. ïn het Leeuw. Nwsbl. wordt mee gedeeld, hoe een Nederlandsche familie, uit België gevlucht, ergens op de gren zen werd onderzocht, of zij, die zich voor „Hollanders" uitgaven, inderdaad Nederlanders, dan wel Duitschers wa ren. Wie geen afdoende legitimatie papieren hadden, moesten op 't rijtje af, twee woorden zeggen, namelijk „vijf" en „twaall". Wie „faif" en „zwalf" stamelde, was Duitscherwie behoorlijk „vijf" en „twaalf' kon zeggen, was Nederlander. Zelfs kinderen van vier a vijf jaar moesten zich aan de proef onderwerpen. - Onweer. Woensdagavond ontlastte zïch boven het eiland Wieringen een hevig onweder. De bliksem sloeg in de torenspits van het kerkgebouw te óosterland. Het steenwerk sloeg uit elkander, doch brand werd niet veroorzaakt. Avp. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvang. Aan belanghebbenden wordt mede gedeeld, dat aan aanvragen om terug betaling op Belgische spaarbank boekjes voorloopig geen gevolg kan worden gegeven. Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Woensdag 23 September Meest zwakke wiDd uit Noordel. rich tingen. Nevelig tot half bewolkt. Waar schijnlijk droog weer. Zelfde warmte- Te Elshout brandde de woning van de wed. K. tot den grond af. Van den inboedel werd zoo goed als niets, gered. De brand ontstond waarschijnlijk door dat de zoon, als landweerman met ver lof thuis, een lampje te kort onder het hooi zette. De jonge man moest naar zijn regiment vertrekken, zijn moeder bij den rookenden puinhoop achter latende. De boerderij met inboedel Vran den landbouwer S., te Panovensche heide (gem. üttersum) is door het vuur ver teerd. Het vee werd gered. Te Gestel ontstond in de Langstraat brand in de stallen van den heer v. d. H. Een geit, een hond, hooi en stroo ver brandden. Militairen bluschten 't vuur. Avp. Muizen in de kerk. In de hulp kerk te Streefkerk is het orgel ver wijderd. Kerkvoogden werden daartoe gedwongen doorde muizen, vertelt de Ned. Een groot aantal veldmuizen zijn uit het hooiland in de kerk en onder de kerk gekomen en hebben het orgel eorst ten deele onbruikbaar ge maakt en nadat het hersteld was, het van binnen geheel stuk gebeten. Het is een groote teleurstelling voor de ge meente en ook voor de firma Groene^ veld te Schoonhoven, die het orgel gratis ten gebruike gaf. Het is tevens een waarschuwing voor andereü geen hulpkerk te bouwen in hooiland of bij hooischelven. Aan een muizenplaag in een kerkgebouw wordt toch zelden gedacht. Van 1—15 Sept. 1914. Hoek. Huwelijks-voltrekkingen. 10, Jan van Drongelen, 22 j., jm. en Wil helmiD» Kolijn, 19 j., jd. Geboorten. 6. Cornells Johannes, z van Joannes Jacob den Engelsman en Suzanna Ollebek. 9. Cornelia, d. van Marinus Dieleman en Johanna Wilhel- mina Dekker. 12. Pieternella, d. van Daniël Meeusen en Jacoba Pieternella j Bruggeman. Overlijden. 4. Willem Pieter de Feijter, 18 d., z. van Marinus en Pieter nella Sol. Zaamslag. Huwelijks-voltrekkingen 3. Johannes Pieterse (van Wemeldinge [47 j., jm. en Janna Dekker, 44 j., jd 17. Johannes Kempe, 34 j., weduwn en Janneko de Bruijne, 27 j., jd. Geboorten. 2. Cornelia Pieternella, d. van Martinus Schieman en Cornelia Schieman. Jacoba Maria, d. van Jozias Herrebout en Catharina Cornelia Jacoba van der Molen. Frederik Willem, z. van Willen Hendrik van der Hooft en Pieternella Cornelia Leunis. 3. Jan z. van Jan Bakker en Ebarijtje Boer 6. Tona, d. van Jacobus de Ruijter (van Ter Neuzen en van Tona Kaijser. 8. Krijn, z. van Francois Hamelink en Framjoise Magdalena Allaart. Jan, z. van Adriaan Michiel de Feijter en Klara den Doelder. Zuiddorpe. In deze gemeente hebben geeae aangiften plaats gehad. De Militaire Commandant van Axel maakt bekend, dat van af heden de uitvoer van boter en eieren uit deze gemeente zonder zijne schrittelijke toestemming ver boden is. Verzoeken om vergunning tot uitvoer kunnen worden ingediend des voormid dags van 10 12 uur ten stadhuize bjj den Burgemeester dezer gemeente. Axel, 22 September 1914. De militaire commandant voornoemd, D. BAGGELAAR. Burgemeester en Wethou- w ders van AXEL, maken be kend dat thans op de gemeente-gas fabriek een groote voorraad GASKOLEN voorhauden zijn, zoodat het verzoek om gering gebruik te maken van de gas hiermede als vervallen kan worden beschouwd. Axel, 22 September 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd L. J. DEN HOLLANDER. De Secretarie, J. A. VAN VESSEM. De Directeur van het post- en tele graaikantoor alhier brengt ter algemee ne kennis, dat met ingang van 16 Sep tember aanst. zijn kantoor (voor het publiek) op werkdagen zal ziju open gesteld vau 8 u. vm. tot 4.30 u. nam en van 5.30 's av. tot 8.30 's av. Van af een, in verband met den oorlogstoestand nader te bepalen datum zal het kantoor bovendien bij wijze van proef, voor den post- en telegraafdienst worden opengesteld van 6.30 tot 8 u. 's morgens. In verband met den gewijzigden treinenloop op de lijn Roozendaal— Vlissingen wordt des Zondagmiddags van 3 4 ure gelegenheid gegeven tot het afhalen van brieven en andere stukken. Rijkspostspaarbank. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene keunis dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand September en waarop de rente over het al'geloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan ge bruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aau de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Ten einde misverstand te w voorkomen, bericht onderge- teekende, dat door hem slechts voor loopig geen bons worden verstrekt. Dit is echter van tijdslij ken aard, na afloop der crisis gaat alles op ouden voet. Firma P. H. VEENHUIZEN. OP 's avonds te half acht ure, ten bate van het alhier op te richten Steuncomité. Programma's op de zaal verkrijgbaar. HET BESTUUR. Rentevergoeding 3 °/o- Inlagen kunnen geschieden van des morgens 9 tot des avonds 8 uur. Terugbetalingen zooveel mogelijk, d i r e k t. WAN HEEL A Co,

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 3