m spoedig waren verbonden. ïedereen kroop nu, zoo goed en 'zoo kwaad dat ging, onder wagens om dekking te zoeken. Van de ongeveer 50 pylen, die naar beneden kwamen, troflen er 15 doel. Over het algemeen maakten de pijlen wonden in de weeke deelen en wondden zij slechts zelden groote vaten en beenderen. Slechts een pijl schot, dat iemand op het hoofd trot, was doodelijk. De pülen bestaan uit een stift van geperst staal, 10—15 centimeter lang en 8 millimeter dik. Het benedeneind is massief en loopt uit in een spits, zoo scherp als een naald. Van boven be staat de stift uit vier plaatjes, die een rechten hoek vormen. Door deze ver mindering van de metaalmassa aan het boveneind vallen de pijlen met de spits naar beneden. Door de snelheid van het vliegtuig bestrijkt een bundel bijna tegelijkertijd neergeworpen pijlen een vrij groot oppervlak. Zoo werden in dit geval 4 compagnieën, een batterij, die daarachter stond en bovendien nog een ander regiment getroffen. N. B. Crt. BERLIJN, 19 September. (E.) De Kreuzzeitung schrijftMen kan niet ontkennen, dat de verbonden Franschen en Engelschen van de Duitsche strategie gedurende den oorlog van 1870—1871 veel geleerd hebben, want zij hebben met beleid een trontaanval ondernomen tegelijk mot een poging tot een groote omtrekkende beweging. Beide operaties zijn echter mislukt door de meerderheid van onze aanvoe ring en door de dapperheid en vol harding van onze brave troepen, voor wie geen lof te veel is, wanneer men bedenkt, aan welke reusachtige ver moeienissen zij bij het zeer slechte weer bloot hebben gestaan. Wederom is men er in geslaagd veel buit te maken. Het Berliner Tageblatt zegt van het gevecht by Noyon Het is natuurlyk van het grootste belang, dat onze rech tervleugel, de vleugel, waarop onze tegenstanders het het meest gemunt hebben, reeds nu in staat is een over winning te melden. TV. R. Crt. BERLIJN, 20 September. (Wolff.) (Officieel.) Door het groote hoofdkwar tier wordt hedenavond meegedeeld Bij den aanval tegen het Fransehe en Engelsche leger zijn op enkele pun ten vorderingen gemaakt. Reims ligt in het gevechtstront der Franschen. Wij zijn genoodzaakt het vuren te beantwoorden. Het doet ons leed, dat hierdoor schade aan de stad wordt toegebracht. De kathedraal wordt zoo mogelijk ontzien. In de M'idden-Vogeezen zijn de aan vallen der Franschen afgeslagen. TV. B. crt. PARIJS, 19 September. (Part.) Een officieele mededeeling van hed3nmiddag 3 uur zegtDe Fransehe linkervleugel blijft opdringen. De Franschen houden alle hoogten op den rechteroever van de Aisne bezet. De vijand schijnt ver sterkingen te ontvangen uit Lotharingen. In het centrum blyven de Duitschers onbewegelijk in hun diepe loopgraven. Op den Franschen rechtervleugel blijft het leger van den Duitschen kroonprins terugtrekken. De Franschen vorderen in Lotharingen geregeld. Om kort te gaan, beide partijen, die zich sterk hebben verschanst, doen langs het heele front aanhoudend aanvallen. Er is nog geen besliste uitslag. N. B. Crt. BERLIJN, 19 September. (Officieel. Wolff.) Uit het groote hoofdkwartier wordt vanavond gemeld De toestand op het westelijk oorlogstooneel is over het algemeen onveranderd. Op het geheele front zyn de Engelsch Fransehe legers tot een verdedigende houding gedwongen. De aanval tegen hun sterke stellingen, ten deele bestaande in verscheidene achter elkaar gelegen verschansingen, kan slechts langzaam vorderen. In den Elzas staan onze legers langs de grens, dicht tegenover de Fransehe strijdkrachten. N. R. Crt. LONDEN, 19 September. (Reuter.) Het Persbureau meldde hedenmiddag om 3.30 De toestand is niet veranderd. De tegenaanval, die vannacht op de eerste divisie werd gedaan, is afgeslagen. Het weer is slecht. Het regent aan houdend. N. R. Crt. De Duitschers in België. ANTWERPEN, 18 Sept. (Reuter.) Een Duitech vliegtuig van het Taube- stelsel is opnieuw boven de stad ver schenen en heeft een bom geworpen, waarvan de aard nog niet is vastgesteld. Een groenteboer, die zich op weg naar de markt bevond, werd getroffen en is naar het veldhospitaal vervoerd. N. R. -Crt. ROOSENDAAL, 19 Sept. (Part.) Op het slagveld is herhaaldelijk de minder heid van het Belgische geschut ten opzichte van het Duitsche gebleken. Dit is sedert een week veranderd. Er wordt nu zwaarder geschut gebezigd, dat door de Franschen gezonden is. Elk stuk wordt door twaalf paarden getrokken. Alles is fonkelnieuw en, na op oefenterreinen beproefd te zijn, door gezonden. N. R. Crt. De strtyd In het Oosten. De Russische legatie te 's-Gravenhage heeft de volgende berichten over de krijgsverrichtingen der Russische legers ontvangen I. Op den 17den September is de aanvallende beweging der Duitsche korpsen in Oost Pruisen door het leger van generaal Rennenkampf volkomen gestuit. Op enkele punten beginnen zij terug te wijken. Een der Saksische cavalerie-divisies, die van het westelijk naar het oostelijk oorlogstooneel was overgebracht, heeft byzonder ernstige verliezen geleden. II. Tydens de jongste gevechten aan de Galicische grens zijn de versterkings troepen van het Duitsche legerkorps van generaal Voigt-Retz geheel ver slagen, tengevolge van het terugtrekken der Oostenrijkers. De geheele Duitsche belegeringsar tillerie aangevoerd uit Breslau en om vattende 36 groot kaliber houwitsers, .is in onze handen gevallen. III. De Poolsche bevolking van Lu blin en Chelm bereidt een geestdriftige ontvangst aan de afdeelingen zegevie rende troepen, die van de slagvelden van Krasnik en van Tomassof terug- keeren. N. R. Crt. ST. PETERSBURG, 20 Sept. De staf vafa den opperbevelhebber deelt mede, dat de Oostenryksche troepen, die ge tracht hebben het oprukken der Rus sen naar het front BaranofRanisjof (in noordelijk Galicië) te stuiten, met groote verliezen teruggeslagen zijn. Russische troepen, die door de bos- schen trekken, vinden door Oosteurij kers in den steek gelaten battery en. N. R. crt. Een officieel communiqué van Dins dag der Servische regeering behelst het volgende Het Montenegrijnscbe leger heeft den vijand op Zondag 13 September een nederlaag toegebracht bij Koelilowo, in de richting van Krastatsj Gatska. De Servische troepen hebben Wise- grad, na een hevig gevecht, vermeesterd. Op den linkeroever van de Drin zetten zij het aanvallend optreden met vrucht voort. De Servische troepen zijn bij Baja Bagta de Drin overgegaan en dringen in het binnenland van Bos nië door. In de richting van Kroepagine houden de verwoede gevechten aan. A'. R. Crt. De Times brengt het bericht, dat de Duitsche vloot in de Oostzee bij ver- j gissing slaags is geweest met eigen I schepen, in verband met het volgende, ook door ons vermelde, bericht, dat het ambtelijke Engejsche peisbureau den 4den dezer heeft uitgevaardigd .Volgens inlichtingen uit betrouw bare bron, zijn te Kiel zeven Duitsche torpedojagers en torpedobooten in ge- havenden toestand aangekomen, en men verneemt dat andere in de nabijheid van het Kanaal gezonken zijn." A. R. Crt. Omtrent de vredesgeruchten schryft de Norddeutsche Algemeene Ztg. Volgens een door Reuter verspreid bericht uit Washington zou de Duitsche gezant aldaar hebben verklaard, dat Duitschland bereid is vrede te sluiten op voorwaarde dat het Duitsche grond gebied in Europa niet wordt verkleind. Zulke berichten zijn er op berekend, den indruk te wekken alsof Duitsch land, trots de overwinningen van zijne legers in het Westen en Oosten, vech- tensmoe zou zijn. Duitschland denkt er op 't oogenblik niet aan, om eenig vredesaanbod te doen. Wij herhalen Duitschland streeft maar een doel na den roekeloos tegen ons ondernomen oorlog tot een, eervol einde uit te vechten. N. R. crt. AXBL, 22 September 1914. Sobertjes zag het er uit in het alhier staande paardenspel, maar als waar is, wat de heer Kinsbergen ons vertelde, is dit niet te verwonderen. Hij maakte een tournee door België en was tijdens de kritieke dagen juist in Dendermonde, waar ook hij zich genoodzaakt zag de wijk naar Holland te nemen. In allerijl verzamelde hij danookhetallernoodigste en vertrok met achterlating van een wagen, waarin al wat niet strikt nood zakelijk was voor zijn vertooningen. Zoo komt het dan, dat aan de tent het front met ingang ontbreekt, een ge brekkig piano-orgel de plaats inneemt van een fraai kermisorgel en in het circus alle decoratieve versieringen en vlaggen zijn achtergebleven, terwijl de paarden bij een ander ondergebracht moeten worden, daar ook geen tijdelyke stalling meer aanwezig is. Ook per soneel moest hij nog missen en daar er geen voerman te vinden was, die zijn spulletjes kon wegbrengen, heeft dhr. Kinsbergen, zoo goed en kwaad het ging, zijn gedresseerde ponny's moeten gebruiken als trekpaarden, schoon ze dat niet gewoon waren. Onder deze omstandigheden dan wor den de voorstellingen gegeven. En deze mogen er zijn. De dressuur is onverbeterlyk en de vertoonde paardjes verkeeren in de beste conditie. De clown wel wat jeugdig doet wat des clowns is, en daarom is alles goed wat hij doet. Het ventje belooft echter heel wat voor de toekomst, want hij doet dingen, die men van zijn onnoozel- heid niet verwachten zou. De koorddanseres, mej. Florence, is ook zeer goed geoefend. Wat hier aangenaam aandoet, is dat bet koord niet angstwekkend hoog gespannen is. Haar optreden met de gedresseerde duiven in bengaalsch vuur vormt eeu der mooiste nummers. Mej. Jeannette, die behalve met dressuur ook uitstekend vertrouwd is op het paard in vryen teugel, geeft velerlei bewijzen van be hendigheid en kuustryden. Wegens het ontbreken van zadels, komt ze slechts met ongezadelde paarden voor. Mevr. Kinsbergen en haar .Sultan" hebben elkaar meer gezien want op alle wenken gehoorzaamt hij haar en geeft zelfs meermalen bewijzen van genegenheid jegens zijne meesteres. De pantomime als slot was dezen keer wat smakeloos, doch nam niet weg, dat de geheele voorstelling ruimschoots het lage entréegeld beloont en hier naar het vertoonde niet beoordeeld kan worden. We wenschen dhr. Kinsbergen veel succes, opdat hij spoedig in de gelegen heid is door versieringen meer luister aan het vertoonde by te zetten. Gisterenavond waren alle plaatsen bezet. Zaterdagmorgen is de bliksem ge slagen in den toren van de Ned. Herv. kerk te Hoek. Het dak was eveneens getroffen. Er werd alleen eenige schade aan de dakbedekking toegebracht. Ook de wiudkorenmolen van den heer P. van Dixhoorn werd getroffen, even eens zonder brand te veroorzaken. Tem. Crt. 1 Vrijdagavond circa 8 uur ontstond door onbekende oorzaak brand in de schuur van den landbouwer A. van Damme in de wijk Pauluspolder (gem. Stoppeldijk.) Het gebouw braadde tot den grond toe at, het aanwezige vlas en graan werd door het vuur verteerd, terwijl ook een hond in de vlammen omkwam; het vee en de landbouwwerktuigen konden worden gered. Verzekering dekt de schade. Het woonhuis bleef behouden door 't optreden der brandweer. Tem. Crt. Zaterdagnamiddag stond de 16- jarige A. de Cl. aan den steiger te Walsoorden by de aankomst der boot van Hansweert, toen hy, eene gevallen parapluie willende grijpen, te water stortte en door den stroom onder de boot geraakte. Niettegenstaande men ailes in het werk stelde om hem zoo spoedig moge lijk te redden, kon men slechts zijn lijk boven halen. Zyne moeder wordt wel door onge lukken getroffen. Een jaar geleden stierf eene 17-jarige dochter. Een paar maanden later moest een zoontje naar eene verpleeginrichting ter oorzake van een ontstoken been. - Een poosje later stier! haar oppas sende man, voerman van Walsoorden op Hulst, spoedig in den dood gevolgd door hat zoontje. Met behulp van een knecht zette de nu verdronken oppassende jongen het bedryf zijns vaders voort. De beklagenswaardige weduwe, die zoodoende in één jaar haar man en drie kinderen verloor, blijft met een kind van enkele jaren achter. Geheel de gemeente is onder den indruk van het gebeurde. Tem. Crt. Zaterdagmorgen is de bliksem te Biervliet op den toren der kerk ge slagen. Men schrijft daaromtrent, aan de Midd. crt Bij het treffen van den foren te Biervliet door hemelvuur deed de lucht drukking zich ook op de nabijstaande gebouwen gevoelen, blijkens de ruiten, die gesprongen zijn. Een der bekende geschilderde kerk ramen 't verst van den toren, is daardoor ook beschadigd. De koperen weerhaan is van zyn hooge standplaats onttakeld naast de nieuwe consistorie neergekomen. Een der stijlen van de spits is vernield. Het uurwerk bleef onbeschadigd. Ook het kerkgebouw waarop de toren is geplaatst, heeft te lyden gehad. Een gat werd in het dak geslagen, zoodat Zondag niet gepredikt kon worden. De ontstane brand kon met een paar emmers water gebluscht worden. De ambachtslui hadden ter reparatie juist vele dagen aan den toren gewerkt. Kerk en toren zijn verzekerd bij de maatschappijen te Tiel en Amsterdam. Door het onweer werd ook in de woning van den heer Kostense, gem.- ontvanger, die een 50 M. van de kerk in de Kerkstraat woont, een opening in het dak geslagen. In de week van 9 tot en met 15 September kwamen uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondheid* raad l geval van typhus of febrii typhoïdea te Zierikzee, 1 geval van roodvonk te Stoppeldijk en 1 geval van diphteritis te Serooskerke op Schouwen.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2