Buitenland. Binnenland. DE OORLOG. De gerechten by Dendermonde. Uit Vlaanderen schrijft men d.d. 6 September, d. i. dus 1.1. Zondag aan de N. R. Crt.: Het eenige blad dat uitgebreide in lichtingen geeft over het gebeurde te Dendermonde is de Gentsche Bien public; hier volgt een uittreksel. Wy laten natuurlyk de geheele verantwoor delijkheid aan voornoemd blad, daar het byna onmogelijk is over de juistheid van een en ander zekerheid te ver krijgen. Er was in Dendermonde een garni zoen van 3000 Belgische soldaten, toen in den nacht van Donderdag op Vrijdag een Duitsche macht, die op 20,000 man geschat wordt, tegen half vijf by de voorstad Sint-Gillis aankwam. De Bel gen beschoten de vijanden eerst hevig, maar kregen spoedig bevel om, gezien de ongelyke sterkte, terug te trekken. Dit geschiedde met de meeste orde, al rechtende, en duurde tot in den na middag het Belgische korps kon al zijn kanonnen en materieel medene'men. Het had geen dooden, alleen gewonden. Genoemde voorstad had vreeselijk van het vuur te lijden, daar zy den ge- heelen voormiddag aan het geschut had bloot gestaanhuizen brandden en de kerk was in puin, ook Dendermonde was beschadigd. De bewoners, door de Belgische troepen gewaarschuwd, waren grootendeels naar Gent gevlucht. Reeds om tien uur 's morgens waren de Duitschers de stad binnengetrokken, kort daarna verzochten zij de nog achter' gebleven leden der bevolking te ver trekken zij bevalen den directeur der gevangenis de gedetineerden bij het eerste kanonschot vrij te laten, hetgeen geschiedde. Het hospitaal werd ook nog in tijds geëvacueerd. Wat er daarop gebeurd is, zegt de Bien public, zal men niet kunnen ver tellen, want geen enkele bewoner was achtergebleven, en al is er een enkele in zyn kelder verstopt gebleven, dan zal hy er bijna zeker het leven niet hebben afgebracht. Om twee uur in den middag van gisteren (Zaterdag) zag men rookwolken boven de stadde blauwe lucht, licht gesluierd door enkele wolken, werd overdekt door een ont zaglijke rookkolom, die tot groote hoogte opsteeg en zich ook in de breedte ver spreidde. Men zag deze rookwolken te Wetteren, Laerne en Destelbergen, en van den toren te Gent moet zy ook gemakkelijk te zien zijn geweest. De beweegreden dezer verwoesting is niet te verklaren wraak, woede of strategische noodzaak? Wie zal het zeggen De omliggende dorpen hebben betrekkelijk weinig geleden van het kanonvuurzij waren echter van te voren ontruimd. De bezetting van Dendermonde heeft echter niet lang geduurd, want het water is te hulp gekomen. De Scbelde- dyken zijn doorgebroken en bij hoog water zijn toen Zaterdagmorgen de stad en de omstreken ondergeloopeuer waren nog vele vyanden in den omtrek en vooral hun geschut moet daar als verloren beschouwd worden. Het wordt ontkend, dat er vijande lijke troepen in het land van Waes zouden zijn, d. w. z. na het gevecht bij Dendermonde over de Schelde zouden getrokken zijn. Vooralsnog is hierom trent ook geen zekerheid te krijgen het verkeer is daar zeer ingekrompen en om naar Antwerpen te mogen gaan moét men sedert een paar dagen de autoriteiten van de meest gewichtige redenen voor de reis overtuigen. De verliezen door de Duitsche troepen voor Dendermonde geleden worden óp 5000 man geschat. In ieder geval bewijzen deze gevech ten, dat de Belgen nog steeds voortgaan met de taktiek hun vijanden overal zooveel mogelijk te verzwakken. Mechelen en Vilvoorde waren hiervan voorbeelden, nu verplaatst het terrein zich meer westwaarts1; het is in het klein een herhaling van hetgeen in Frankrijk gebeurt. Terugtrekken en steeds op alle punten den vijand at breuk doen. Inderdaad kom\ het operatie terrein steeds meer naar het Westen, zoodat een bezetting van Gent wel niet lang meer op zich zal laten wachten. Do burgemeester heeft in een aanplakbiljet deze mogelijkheid uitgesproken en de bewoners vermaand rustig te blijven. De. dagbladen sporen de bevolking aan niet mede te doen aan het vluchten, maar stil in huis te blijven, zonder de indringers in wat ook te hinderen. Het bezettingsleger zal trouwens niet heel sterk kunnen zyn en het overtrekken van de Schelde die nog tusschen ons en hen ligt, zal ook nog een groote hinderpaal zijn. De afgeloopen drie dagen zijn voor de Duitsche vliegers niet voordeelig geweest. Woensdag is er op het exer citie-terrein te Etterbeek by Brussel een te pletter gevallen. Tusschen Dendermonde en Aalst is er een neer geschoten en Vrijdag is er bij Dilbeek halfweg Brussel en Ninove, een neer geploftdat er dienzelfden dag een bij Sotteghem werd ingepikt, berichtte ik u reeds. N. R. Crt. Belgische vluchtelingen, die zich op houden binnen den versterkten kring om Antwerpen, hebben last gekregen onmiddellijk te vertrekken. Er is een comité opgericht dat hulpbehoevenden onder hen zal voorthelpen naar Enge land. N. ji. Crt. Overgave van Gent. Blijkens een telegram uit Terneuzen aan de M. Crt. gezonden, werd Gent met een zwaar bombardement gedreigd wanneer de Duitschers op verzet moch ten stuiten. Na een onderhandeling tusschen den burgemeester van Gent en een generaal van het Duitsche leger, dat Oost-Vlaanderen bestookt, is de stad overgegeven onder de volgende voor waarden Er zal geen oorlogsschatting moeten worden betaald, doch de generaal heeft verschillende leveringen van benoodigd- heden voor het leger bedongen. De burgerwacht mag naar Gent terugkeeren en zal er politiedienst kunnen ver richten, na hare wapenen te hebben ingeleverd. Door den generaal wordt van de stad Gent geëischt 10.000 liter benzine, 1000 liter mineraal water, 150.000 kilo's haver, 100 rijwielen, 10 motorrijwielen, 25 luchtkamers voor auto's, 10 rollen elk van 40 meter lengte voor verbanden van wonden veel sublimaat pastilles, 100.000 sigaren en de geweren van de burgerwacht. De leveringen voor het Duitsche leger zullen worden betaald met oorlogsbons. Het vernemeu dezer voor Gent zoo gunstige voorwaarden werd luid toege juicht. Dinsdagavond werd het gerucht ver spreid, dat te Gent op Duitsche offi cieren zou zijn geschoten, waarbij éen was gedood. De toedracht van dit feit moet zich volgens een Gentsche courant aldus hebben voorgedaan. In de St. Pieters Nieuwstraat ontmoet ten elkaar twee auto's, een Duitsche met twee en een Belgische met vier militairen, wat aanleiding gat tot het lossen van schoten. Het gevolg was, dat de Duitsche chauffeur werd ge wond en de officier krijgsgevangen ge maakt. Men verkeerde hierdoor te Gent in groote onrust. De Burgemees ter van Gent begaf zich in gezelschap van den Amerikaanschen consul naar den Duitschen bevelhebber, ten einde dezen het gebeurde naar waarheid mode te deelen en de stad voor mogelijke rampen te bewaren. Toen de Burgemeester weer aan het stadhuis terugkeerde, nad t deü gehee- len middag een menigte volk in ang stige spanning het antwoord had afge vracht, achtte deze zich gelukkig goede tijding te kunnen brengen. De voorwaarden waren behoudeD gebleven, met de byvoeging, dat de gewonde soldaat beschermd moest wor den en niet als krijgsgevangen worden beschouwd. De Belgische missie. Het Belgische gezantschap te 'a Gra venhage deelt mede, dat de missie, bestaande uit de heeren Carton de Wiart, minister van justitie, DeSadeleer, Hijmans en v. d. Velde, minister van staat, die door de Belgische regeering naar Washington is gezonden met de bekende opdracht om den president der Vereenigde Staten den moeilijken toe stand, waarin België verkeert, kenbaar te maken en hem nauwkeurig in te lichten over het optreden der Duitsche troepen sedert hun komst in België, geen ander doel heeft en zelfs niet veronderstellenderwijze een eventueele tussehenkomst van het kabinet te Was hington in het tegenwoordige conflict, dat Europa verdeelt, ter sprake zal brengen. Het gezantschap bevestigt, dat de missie te Londen heeft vertoefd en daar gevraagd heeft koning George te mogen begroeten en Sir Edward Grey en haar dank betuigd heeft voor den op hoogen prijs gestelden steun, door Engeland aan België verleend. Avp. OOSTENDE, 9 September. (Reuter.) 60,000 Duitschers rukken met ijlmar schen door België heen, om den Duit- schen rechtervleugel te versterken, die in Frankrijk grooten tegenspoed heeft gehad. Vluchtende Duitsche soldaten trekken zich terug niar het bosch van Dottignies (Zuid-België, bij de Belgisch Fransche grens) tusschen Kortrijk en Herseaux. N. R. Crt. Dam dum kogels. Een officièele mededeeling van 't En gelsche consulaat-generaal voor Neder land te Rotterdam, zegt Naar wij vernemen, zijn er talrijke geruchten in omloop, volgens welke •zoogenaamde dum dum kogels in het bezit van Engelsche soldaten zouden zijn gevonden. Tevens verluidt, dat tijdens het laatste zeegevecht bij Helgoland er meer Duitsche zeelieden door de Engelsche oorlogsbodems zouden kunnen zyn ge red, maar dat men ze zou hebben laten verdrinken, zonder voldoende pogiDgen tot redding te hebben gedaan. Beide geruchten en verklaringen zyn absoluut onwaar en ongetwijfeld met kwade bedoelingen in omloop gebracht. Geen enkele dum-dumkogel is door de Engelsche soldaten gebruikt. Wat betreft de beschuldiging van he. laten verdrinken der Duitschers, moet worden vastgesteld, dat de Duitsche officieren op hun eigen manschappen hebben gevuurd, teneinde te voorkomen dat ze zich over gaven aan de booten die de Engelschen haddon uitgezet. Tevens staat vast, dat de Duitsche oorlogschepen óók schoten op de Engel sche sloepen, terwijl deze gewonde efi ronddrijvende Duitsche zeelieden redden. Avp. PARIJS,9 September. (Part.) Het officieele communiqué van vanmiddag luidt le. Op den linkervleugel blijft de toestand bevredigend. Ofschoon de Duitschers versterkingen hebben gekre gen, blijven zij voor het Engelsche leger terugwijken. 2e. In het centrum trekken de Fran- schen langzaam, maar over de geheele linie voorwaarts. 3e. Op den rechtervleugel in de Vogezen en den Elzas is de toestand onveranderd. PARIJS, 9 September, (Part.) Naar verluidt zyn in de gevechten aan de Ourcq twee Duitsche vaandels in handen der Franschen getallen. Een is vet- meesterd door den reservist Glilmard, die daarvoor de militaire medaille krijgt Dit vaandel, van het 36e Duitsche re' giment infanterie, was in 1870 met het ijzeren kruis versierd. TV. R. Crt. Een telegram uit Berlijn aan de N. R. Crt. meldt De Duitsche Keizer heeft, naar Norddeutsche Allgeraeine Zeitung mee deelt, een uit het Groote Hoofdkwartier gedateerd telegram vAn den 4en Sept. doen toekomen aan president Wilson, Het telegram luidt: „Ik beschouw het als mijn plicht, U mynheer de President als den voor- naamsten vertegenwoordiger van de beginselen der menschelijkheid, ervan te verwittigen, dat na de inneming van de Fransche vesting Longwy, mijn troepen daar duizenden dum dum kogeli ontdekt hebben, die in een speciale regeeringsfabriek waren vervaardigd. Zulke kogels zijn ook aangetroffen op gedoode of gewonde soldaten en bü Engelsche soldaten, weet hoe vree- selijke wonden en pijnen deze kogels veroorzaken. U weet ook dat het ge bruik van die kogels door de erkende beginselen van het internationale recht gestrengelyk is verboden. Ik wend mij daarom tot U met een plechtig protest tegen dqze wyze van oorlogvoering, die tengevolge van de middelen door onze tegenstanders ge bruikt, een van de meest barbaarsch# is geworden, die men in de geschie denis kent. Niet enkel hebben onze tegenstanden deze wreede wapenen gebruikt, doch de Belgische regeeriug heeft openlijk het meedoen aan den stryd door de Belgische burgerlijke bevolking aange moedigd en sinds langen tyd voorbereid. De in deze guerilla tot zelfs door vrou wen en geestelijken gepleegde wreed heden, ook aan gewonde soldaten, ge neeskundigen en ziekenverpleegsters (dokters zijn gedood, hospitalen met geweren beschoten) zijn van dien aard geweest, dat mijn generaals zich ten slotte genoodzaakt hebben gezien, tot de strengste middelen van bestraffing der schuldigen hun toevlucht te nemen, en de bloeddorstige bevolking af te schrikken van het voortzetten harer verachtelijke moordpartijen en schand daden. Eenige dorpen, en zelfs de oude stad Leuven met uitzondering van het schoone stadhuis moesten in zelf verdediging en in het belang der vei ligheid van myn troepen worden ver nield. Mijn hart bloedt, nu ik zie, dat zulke maatregelen onvermijdelijk zijn geworden, en wanneer ik denk aan de tallooze onschuldigen die tengevolge van het barbaarsche optreden van zulke mis dadigers huis en bezit hebben verloren. (w. g.) WILHELM I. R. WEENEN, 9 September. (Officieel, Wolff.) In de nabijheid van Lemberg is een nieuwe slag begonnen. e N. R. Crt. LONDEN, 9 September. (Part.) Naar Central News uit Rome verneemt heeft de Messagero uit St. Petersburg bericht ontvangen, dat de groote slag bij Rawa Ruska (in Noord Oostelijk Galicië) die vier dagen heeft geduurd, is geëindigd met een volkomen overwinning der Russen. N. R. Crt. Tarwe en Rogge. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft aan de burge meesters de onderstaande aanschry ving gericht „Daar het mij gebleken is, dat in verschillende gemeenten vrees voor de groote prijsstijging van inlandsche tarwe en rogge bestaat, en in verband, daar mee sommige gemeentebesturen over wegen aankoopen voor die gemeenten te doen, heb ik de eer U mede te deelen, de vl Vei aauta komst L,le zij le k kuan- lullei

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2