SigarenSigaren verschillende soorten Sigaren en Sigaretten. Axel Firma P. H. YEENHÜIZEN. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Bekendmaki ngen. Advertentie n. de Wed. L Ylaander-De Rijke, Dure en mindere merken. br E3 VOORHANDEN: in alle prijzen. Van de fijnste tot de goedkoopste kwaliteiten. Ook luxe verpakking. •U0J.IOOS 9IBMZ U9 OJipn; au Hollander* sataenkwatnea op een vreemdzame bijeenkomst. 't Was een mooie, zangerige melodie, waarvan het eerste couplet luidde Holland, dierbaar land der vaadren, Glorie zij steeds uwe faam, Sneller stroomt my 't bloed door de [aadren By het noemen van uw naam. Waar mijn oog zich ook mocht wenden, Waar mijn hart zich steeds bevindt, Liefst op uwen grond wil ik leven, 'k Blijf, o Holland, steeds uw kind Luisterend was de Koningin daar bui ten bly ven staan toen ging ze de gang weer binnen en by de zingende vrou wen bleef ze toeven, totdat de liederen waren gezongen. „Ik dank jullie allemaal", klonk het, ,wèl bedankt." De slaapzalen, de babyzaal, het klee renmagazijn, alles werd zeer uitvoerig" bezichtigd, want een uur ruim bleven de hooge bezoekers in het vluchtelingen- huis. Ruim elf uur vertrokken de be zoekers en luide hoera's klonken op uit de monden van vrouwen en kinderen, hoera's en heilwenschen. „Leve onze Koningin" juichten de vrouwen, „lang leve prins Hendrik; vele groeten aan prinses Juliana!" AXEL, 4 September 1914. GistereD werd alhier op de groote plaat door een koeherder het lijk ge vonden van den bijna 10 jarigen A. d. K. By onderzoek bleek, dat de jongen door een tiental messteken verwond was, waarvan één in de hartstreek waar- jchijnlijk den dood veroorzaakt heeft. In verband met deze misdaad werd gisteravond zekere J. v. E. door de marechaussee opgesloten en aan een streng verhoor onderworpen. Naar wy vernemen heeft v. E. reeds bekend het feit te hebben gepleegd. We ontvingen Woensdag de nieuwe i gewijzigde dienstregeling van de pro vinciale stoombootdienst en zagen bij vergelijking van de door ons uit de M. Crt. overgenomen wyziging een fout. De eerste boot van Ter Neuzen naar Vlissingen vertrekt 7.05 en niet 9.05, zooals abusievelyk was opgageven. Door Gedeputeerde Staten wordt bekend gemaakt dat voor Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderon de opening der jacht op klein wild voorloopig wordt uitgesteld en dat de jacht op waterwild tot nader aankondiging wordt gesloten met ingang van 5 September. In de Vrijdag te Zaamslag ge houden raadszitting werd de gemeente rekening over 1913 voorloopig vastge steld op een bedrag in ontvangst van 30.038.49, in uitgaaf van 29 190.05, alzoo met een goed slot van 848.44. De voorzitter deelde mede dat het goed slot eigenlyk fictief is, daar een aflossing van 600 nog niet is kunnen geschie- j den, omdat de bezitter der obligatiën zich niet voor inwisseling heeft aange meld. De gemeente-begrooting voor 1915 werd aangeboden op een bedrag in eindcijfer van f 30.331.70'. Daarby wordt voorgesteld de opcenten op het personeel te verhoogen met 10 procent, de hoofdelijke omslag 500 hooger te ramen en ook die voor de hondenbe lasting, dit laatste in verband met een in den loop des jaars uit den raad ge- uiten wensch. Af. Crt. De heer C. van Esbroek, burge meester van Hengstdijk, is als zoodanig herbenoemd. In den nacht van Dinsdag is te Hulst zekere E. Cattoir, vermoedelijk om zyn hotel te bereiken, over een hek geklommen. Een der spijlen drong hem in het lichaam. Zoo vond men hem hangen, toen de levensgeesten reeds waren geweken. M. Ct. Met ingang van l November a. s. wordt de heer S. Smit, commies-verifi cateur te Ter Neuzen verplaatst naar Rotterdam. ïn verband met de ernstige tyds- omstandigheden zal ook te Koewacht geen najaars-kermis worden gehouden. In de Dinsdag gehouden raads zitting te Ter Neuzen werd de heer L. J. Dees, herbenoemd tot wethouder. De gemeente begrooting voor 1915 werd aangeboden op een eindcijfer van 118.299.69. De hoofdelijke omslag is daarin uitgetrokken op 46.000, tegen, 40.000 voor het loopende jaar. Tot lid der commissie tot wering'van schoolverzuim te Sluiskil werd benoemd de heer Jan Kielman. De gemeente-rekening over het jaar 1913 werd voorloopig vastgesteld op een bedrag in ontvangsten van f 152.857.27', in uitgaven van 152.463 34', alzoo met een batig slot van 393.93. Besloten werd dit jaar de kermis in de derde week van Sept. niet te doen doorgaan en de gestorte staangelden te restitueeren. Naar aanleiding van het door Ged. Staten toegezonden verzoek van de Zeeuwsch Vlaamsche tramwegmaatsch. voor aanleg van een trambaan, voor zoover deze gemeente betreft, werd ge adviseerd te bepalen dat de trambaan moet worden aangelegd met de as op 2.65 meters uit den kantsteen van den provincialen keiweg en dat deze niet door de kom van de buurt Driewegen maar daar achterom moet geleid worden, daar aanleg door de kom zeer veel ge vaar voor het verkeer zou veroorzaken. Met het oog op de tijdsomstandig heden werden B. en W. uitgenoodigd tot het inrichten eener gemeentelijke arbeidsbeurs. M. Crt. In de Donderdag te Sas van Gent gehouden raadszitting werd de ge meenterekening over 1913 voorloopig vastgesteld op een bedrag in ont vangst van 24.101 85, in uitgaaf van f 22.269.087j. alzoo met een goed slot van 1832,767,. De begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur voor 1915 werd vastgesteld op een bedrag .van 2095, waaronder als ontvangst begrepen een gemeente subsidie ad 1700. De gemeentebegrooting voor het jaar 1915 werd aangeboden op een bearag van 29.11^2. Een verzoek van den pachter van het straatgeld, om vermindering van pacht, wegens het door hem onder vonden nadeel wegens het buiten ge bruik zijn der brug over den oostelyken kanaalarm, werd aangehouden tot aan Bet eind van het jaar. Besloten werd dit jaar de kermis in verband met de tijdsomstandigheden niet te doen plaats hebben. Ook de prijsveemarkt zal niet worden gehouden. Enkele leden merkten op, dat, in verband met den prijs der tarwe, die 10 tot 10,50 per 100 K.G. bedraagt, die van het meel, minstens 14 nog al hoog bepaald is. Wederom werd geklaagd dat de Zeeuwsch-Vlaatnsche tram de wegen waardoor in de kom der gemeente de tramlijnen zijn aangelegd onafgewerkt laat liggen. De voorzitter zeide toe, daarop thans met nadruk te zulleD wijzen. M. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 6 September 1914. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. (Voorb. H. Avondm.) Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. J. fl. Lammertsma. (Voorb. H. Avondm.) Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Av. 51/» ure Leeskerk. Leeskerk. - In de week van 26 Aug. tot en' met 1 Sept. kwamen ter kennis van den centralen gezondheidsraad uit Zeeland 1 geval van typhus of febris typhpoïdea te Kruiningen, 1 geval van Roodvonk te Hontenisse en te Scher pemsse en i geval van diphteritis te Middelburg en te Zierikzee. M. Crt. Woensdagmorgen Da het dekken van een koe weigerde de stier van den land bouwer P. v. d. Maas op de hofstede Zuidhoeve bij Koudekerke den stal binnen te gaan. Terwijl de arbeider J. de Witte zich achter den stier begaf vloog deze vooruit en liep in den paardenstal. Daar berende het beest een 4 jarig paard dat zich wist los te rukken en door de koegang wist te ontkomen. Hierna wierp de stier zich op een 17-jarig paard dat terugsloeg waarop het dier woedend het paard in de zijde met de horens zoodanig stootte, dat de ingewanden weldra er uithingen en het beest kort daarop den gaest gaf. De arbeider die inmiddels trachtte de paarden los te makeu is in de zijde geraakt. Dr. van der Harst onderzocht de opge zette zijde en constateerde inwendige kneuzingen. De man wordt voorloopig op de hoeve verpleegd. Af. Crt. Te Ritthem viel een landbouwers zoon van den wagen onder de paarden met het noodlottig gevolg, dat een der dieren hem met de pooten trof aan rug en een der beeuen, zoodat deze lichaams deelen ernstig werden gewond Onder veel pijn werd hij huiswaarts gebracht en de hulp van een geneeskundige inge roepen. M. Crt. Woensdagmorgen 8 uur stond de landbouwschuur van de hofstede Plant- lust onder Kloetinge (Abbekinderen), bewoond door C. Gijssel en eigendom van den heer J. Trimpe Burger te Goes in brand. De bewoner zelf was in den omtrek van de hofstede, toen de brand uitbrak. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse kwam, was, toen deze arri veerde, de brand zoo hevig, dat aan blusschen niet te denken viel. De spuit bepaalde zich dan ook hoofd zakelijk tot het geven van water op de zijmuur van de hofstede, die niet aan de schuur is aangebouwd, waardoor deze, dank zij mede de gunstige wind, behouden bleef. De schuur, die geheel gevuld was met gedorscht graan en hooi, alsmede een klamp stroo, die in de nabijheid was opgeslagen, zijn geheel verbrand. De levende have werd gered. Schuur met inhoud, waren verzekerd by de Zierikzeesche brandwaarborgmij. De oorzaak van den brand is onbekend. In 1870, tijdens den Fransch-Duitschen oorlog, is deze schuur ook afgebrand. M. Crt. Van 16" tot 31 Aug. 1914. Axel. Geboorten. 20. Elisabeth Cor nelia, d. van Christiaan Ollebek en Cornelia Jansen van Rosendaal. Lourens Pieter Jan, z. van Pieter Ortelee en Wilhelmina Bakker. 25. Janneke, d. van Gelein Verhelst en Pieternella Hamelink. Telegrafisch Weerberioht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (by Utrecht). Verwachting tot den avond van Zaterdag 5 September Zwakke tot matige wind uit Noordel. richtingen. Half tot zwaar bewolkt. Eenige kans op regen of onweer. Zelfde warmtegraad. Middelburg, 2 Sept. 1914. Door mij wordt in overleg met de HOOFD V ERPLEGIN GSCOM- MISSIE VOOR ZEELAND" bepaald, dat de ZAAIGRANEN NIET AAN MAXIMUMPRIJZEN GEBONDEN zijn. Tevens zij er hier nogmaals (zie o. a. mijn rondschrijven van den 7en Augustus 1.1.) de aandacht op gevestigd, dat de BINNENLAND- SCHE HANDEL GEHEEL VRIJ is. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz. B R O C X. Heden overleed te Haam stede tot onze diepe droefheid onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder in den ouderdom van 92 jaar en 3 maanden. Axel, 1 September 1914. J. VLAANDER. TH. CH. VLAANDER- De Graaff. cc O S—i £- O

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 3