Binnenland. jöet leger van veldmaarschalk Von Hausen heeft den vijand bij Rethel op de Aisne teruggedrongen. De voorhoede van het leger van den koning van Wurtemberg had bij de voortzetting van den overtocht over.de Maas den vyand eerst voor zich uitge dreven, maar zijn leger moest bij het optreden van overmachtige vijandelijke troepen gedeeltelijk over de Maas terug trekken. Later heeft het leger de Maas overgangen weer bezet en opereert thans tegen den vyand, die aan de Aisne staat. Het fort Les Ayvelles is gevallen. Het leger van den kroonprins zet den opmarsch naar en over de Maas voort. De bevelhebber van Montmédy is met de geheele bezetting dezer vesting bij een uitval genomen. De vesting is gevallen. De legers van den kroonprins van Beieren en veldmaarschalk Von Hee- ringen staan na voortgezetten stryd in Fransch Lotharingen. N R. Crt. Dultschland België. Een officiëel telegram uit Antwerpen meldt blijkens de N. R. Ct. over den toestand het volgende Gisteren(Maandag) kon de positie van de Duitsche troepen in de omstreken van Assche doen gelooven aan een beweging in de richting van Dender- monde. De noodzakelykheid om de vrye beschikking te behouden over het land van Waes had trouwens reeds geleid tot het verscherpen van de maat regelen ter bescherming. Vyandelijke troepen hadden zich giste ren van Brussel op weg begeven naar Assche. Heden hebben zy hun opmarsch naar het Noorden echter niet voortge zet. Ninove is thans door de Duitschers bezet, evenals Aalst. Van de Duitsche strijdkrachten is een groot deel iu de richting van Brussel teruggetrokken. Vanavond zijn in het land van Waes de verbindingen hersteld. In de provincie Antwerpen en het grootste deel van Belgisch Limburg is de toestand onveranderd. De Duitschers hebben vanochtend Mechelen weer beschoten en in hoofd zaak op den Romboutstoren gemikt. Uit Baerle-Nassau seint een corres pondent aan de N. R. Crt. dat Maandag de stad Mechelen opnieuw gebombar deerd is. De vorige week hadden de Duitschers zegt men de bevolking nog gerustgesteld: „met bombardeeren was het nu gedaan". Eenige menschen waren de stad weer binnen gekomen. Over dit bombardement van Mechelen schrijft de Antwerpsche Matin, dat de Duitschers Maandag ongeveer 100 gra naten in de stad hebben geworpen, die zeer aanzienlijke schade hebben aange richt. In de Stationsstraat zijn veel huizen getroffen, maar vooral in de omgeving van de Lieve Vrouwe-kerk is de verwoesting groot. De kerk zelf is verscheidene malen getroffen en tal van granaten zijn in het gebouw ge sprongen. Stoelen liggen in spaanders op den grond, van de prachtige geschil derde kerkramen is er geen een heel gebleven. De prachtige triptiek Lp pêche mira- culeuse van Rubens is geheel vernield, door granaatscherven en het bas reliel van Fayd' herbe l'Efection de la croix is aan gruzelementen geslagen. A'. R. Crt. Maandagochtend is boven Kamerijk een Duitsche aeroplane gezien, welke talrijke bommen wierp, waarvan éen doel trof. De spoorwegbrug werd licht beschadigd. Soldaten op wacht schoten op het vliegtuig, dat getroffen op het veld viel. Van de beide inzittende officieren werd éen ernstig gekwetst. Ze Werden gevangen genomen. Avp. Een Reuter telegram uit New-York aan de Avp. meldt De Amerikaansche pers gaat voort mei hei brandmerken van de manier van oorlogvoeren, door de Duitschers toegepast. Zij geeft den Duitschers den raad, den bomaanslag uit een Zeppelin op Antwerpen, niet langer goed te keuren. Ook dringen zy er op aan, dat door Duitschland opheldering zal worden gegeven omtrent de vernieling van Leuven, of dat de schuldigen zullen worden gestraft. Engeland - Duitschland. LONDEN, 1 Sept. (Part.) Harold Ashton seint uit Boulogne aan de Daily News dat heden alles rustig en vredig was in de heele streek tusschen Bou logne en Rijssel. Er is hedenmiddag een betrouwbaar bericht ontvangen dat de slag, welke de vorige week begonnen was, thans nog grootere afmetingen heeft aange nomen. Sedert Donderdag is het vech ten onafgebroken voortgezet. Aan geen van beide zijde schijnen belangrijke voordeelen te zijn behaald. Hoewel de weg naar Boulogne vrijwel open is, krijgt men daar toch weinig nieuws te hooren. By twaalf tot twintig tegelijk komen er gewonden aan, die dan in allerijl naar Engeland ot naar Calais worden gezonden. Dit gebeurt meestal des nachts. De Roode Kruis-organisatie is uitstekend. Te Inchy in Artois (15 S.M. ten W, van Kamerijk) moet een Duitsch intan terie regiment zijn afgesneden en bijna geheel vernietigd door de troepen der bondgenooten. Sedert Vrijdagavond moet ook een groote aantal Duitsche troepen zijn omsingeld in 't groote bosch van Havrincourt (15 K.M. ten Z.W. van Inchy) dat van alle kanten hevig onder vuur is genomen door de troepen der bondgenooten. Verhalen van groote slachtingen op het oorlogsterrein doen hier de ronde, Na twee dagen vechten met afwisse- leud geluk, hebben de bondgenooten den vijand tot den terugtocht genood zaakt met achterlating van hoopen dooden en gewonden. Veertig Roode-Kruis-auto's zijn uit Rijssel vertrokken naar dit laatste too- neel van slachting om de gewonden van beide legers op te nemeü. Het nieuws van het slagveld is over het algemeen bevredigend. De terug tocht der bondgenooten, die in alarmee- rende berichten als een nederlaag is voorgesteld, is dat geenzins, maar vol komen in overeenstemming met een zeer zorgvuldig overlegd plan. De Duitschers voeren nog steeds groote troepen soldaten aan om de geduchte gapingen in hun gelederen aan te vullen. Zij vechten als duivels om Parijs te bereiken, maar uur op uur, dag op dag houden de bondgenooten hen t: geu. Dat het front van den lin kervleugel der bondgenooten op het oogenblik meer den vorm van een hoek dan van een rechte lijn heeft, is niets verontrustends. Alle Duitsche uhlanen, die het depar tement Nauw van Calais waren binnen gevallen, zyn op de hoofdmacht terug getrokken. In een omtrek van dertig mijlen om Boulogne is sinds Zondag geen enkele vyand meer gezien. Allen zijn elders noodig, dringend noodig. N. R. Crt. De corr. van de Times te Amiens meldt over den slag in Noord Frankrijk dat de Duitsche verliezen aan man schappen enorm zijn. De bevelhebbers dry ven hun manschappen vooruit alsof ze een onuitputtelijke reserve hebben. De Eugelsche artillerie heeft herhaalde lijk lange rijen in 't centrum wegge maaid. Alleen de flanken bleven dan nog over. Onmiddellijk kwamen dub bele rijen manschappen toesnellen over de hoopen lijken heen en herstelden de sectie. Het kanonvuar der Duitschers had zeer weinig uitwerking, hoewel ze over uitstekende kanonniers beschikken. Ze bezitten veel machinegeweren, welke een doodelyke wsrking hebben. Hun geweervuur is niet schitterend, doch hun infanterie wint door 't aantal. Het is herhaaldelijk tot bajonet-gevechten gekomen. Het Duitsche verkennings systeem met behulp van vliegtoestellen Zeppelins en auto's met machinegewe ren is uitstekend. Ook de groote bewegelijkheid der cavalerie heeft tot 't succes der Duit schers bijgedragen. De Engelsche troe pen hebben zich weliswaar kranig ge houden, doch er zyn veel manschappen noodig. Een insluiting van Parijs acht de corr. niet onmogelijk, doch misschien heeft de weerstand van 't Duitsche leger zyn uiterste grens bereikt. Avp. Rusland Oostenrflk. Aan het Petersb. telegraafagentschap wordt naar aan de Avp. wordt geseind officieel medegedeeld dat Duitschland en Oostenrijk-Hongarije, wier legers het offensief der Russische troepen in Oost Pruisen en Galicië niet kunnen ver hinderen, in hun staten en in onzijdige landen willens en wetens onjuiste be richten verspreiden over hun overwin ningen en den binnenlandschen toestand van Rusland. Bij de gevechten vaD Gumbinnen heeft b. v. het Wolff bureau berichten geseind over schitterende overwinningen van de Duitschers en een nederlaag der Russen. Telegrammen uit Weenen melden een mislukking van het Russisch offensief in Galicië en den zegevierenden opmarsch door Oostenrijkers in Rusland, benevens het vermeesteren van kanonnen, vaan dels enz. Weensche berichtgevers heb ben ook de inneming van Warschau gemeld en 't uitbreken van 'n bloedigen opstand in Polen, tengevolge waarvan de Russische bevolking in een paniek gevlucht was. Om dergelyke berichten geloofwaardig te doen schijnen, werden zy aangegeven als komende uit Odessa, Kisjinet of Nikolajef. De generale staf acht het onnoodig dit alles tegen te spreken, daar de staat van zaken op het oorlogsterrein vol doende licht werpt op den waren toe stand. De Russische generale staf geeft het land zooveel mogelijk inlichtingen omtrent de verrichtingen van de Rus sische legers, die zegevierend in Oost Pruisen en Galicië doordringen. Duitschland Rusland. De Russische Regeering heeft aan de Belgische doen weten, dat zij in alle plaatsen, die in Pruisen door de Russische troepen worden bezet, het dubbele zal eischen van de oorlogs schattingen door Duitschland aan de Belgische plaatsen opgelegd. Zoo hebben de Russen van Allenstein een bedrag geëischt van 100 millioen franken, alzoo het dubbele van de som die Luik moest opbrengen. N. R. Crt. Hoewel er ten hove op dezen ver jaardag van H. M. de Koningin geen feestelijkheden en geen receptiën plaats vonden, heeft H. M. de Koningin ten lU/j uur aan de ministers, departe mentshoofden, de voorzitters der hooge staatslichamen, den commissaris der Koningin in Zuid-Holland, den burge meester der residentie, den directeur van Hr. Ms. kabinet, den opperbevel hebber van zee- en landmacht, den gouverneur der residentie en later aan de dames en heeren behoorende tot de hofhouding van H. M., de gelegen heid gegeven in persoon H. M. geluk te wenschen. In afwyking met andere jaren waren allen in burgerkleeding, behalve de militaire opper- en andere officieren, die echter niet in groot tenue wa. en. In de registers ten paleize werd druk geteekend door staatsdienaren, civiele en militaire, provinciale en gemeente lijke autoriteiten en vreemde gezanten. A>. R. crt. De Pans. Gisteren is door het Conclave tot Pam gekozen kardinaal Giacomo Delia ühien aartsbisschop van Bologna (Italië). De nieuwe Paus heeft den naam aan genomen van Benedictus XV. N. R. ci. Nederland en de oorlog. Een berichtgever van het Hbld. aat de grenzen seint Onder het opschrift „Onze betrek kingen tot Nederland" publiceert het Belgisch ministerie van Buitenl. Zakei het volgende „Wij achten het onzen plicht, onze medeburgers te waarschuwen tegen zekere geruchten, die van Duitsche zijde worden verspreid en die ten doel hebben, de goede betrekkingen tusschen België eu Nederland te verstoren. Wij stellen er prijs op te verklaren, dat onze buren van het Noorden niet opge houden hebben tegenover ons de meest nauwgezette neutraliteit in acht te nemen. Ten opzichte van onze uitge weken landgenooten nemen zij een edelmoedige gastvrijheid in acht, en zij bey veren zich ons alle mogelijke diens ten te verleenen, die met hun situatie als neutrale mogendheid vereenigbaar zyn." Koninklijk bezoek aan de Belgische vluchtelingen. Over het bezoek door Koningin Wil- helmina en Prins Hendrik gisteren te Amsterdam gebracht aan Let vluchte- lingentehuis voor Nederlanders uit Bel gië, vertelt het Hnndbl. het volgende: Niemand wist in de Jan Pieter Hejje- school van het hooge bezoek, dat aan het Vluchtelingentebuis zou worden ge bracht, dan de directrice, mevr. Gies- berts-Meijers. Even tien uur reden 2 koninklijke automobolien voor. Konin gin Wilhelmina en Prins Hennrik kwa men de school bekijken en van het gemeentebestuur waren medegekomen burgemeester Roëll en de wethouder van Armwezen. Mevr. Giesberts werd met haar adsistente aan H. M. voor gesteld. Toen begaven de hooge bezoeken zich terstond naar de lokalen, waar de vrouwen bijeen waren en zeer langen tijd zijn de Koningin en de Prins daar gebleven, pratende met die arme vluch telingen informeerende naar hare ante cedenten en naar wat ze hadden be leefd, voordat ze veilig en wel in Amsterdam waren opgenomen. „Hebben jullie nog Duitsche soldaten gezien?" vroeg de Prins, „voordat ge naar hier zijt gevlucht?" Neen, dat hadden ze niet, de vrouw tjes, en zy, die uit Antwerpen afkomstig waren, vertelden van haar angst, dat ook deze stad gebombardeerd zou wor den. Prins Hendrik troostte Ant werpen zou wel gespaard blijven, ver onderstelde hij en hij knikte bemoedi gend en zei dat ze allen zoo kordaat waren, deze vrouwen, en haar leed zoo dapper droegen. Op de binnenplaats speelden de kin deren in de zandbak, die in de zon te gloeien stond, of ze sprongen touwtje en krijgertje. De moeders riepen haar kroost bijeen, dat handjes kwam brengen en verlegen koek tegen die vriendelijke menschen. In het klasselokaal was een aantal vrouwen achtergebleven Nederlandsche vrouwen, die nu voor den eersten keer haar vorstin en haar gemaal hadden gezien de lokaaldeur stond open en op de speelplaats zagen zy het witte man telpak der Koningin. Een mager vrouwtje schreide van aandoening maar ze slikte haar tranen weg. „We moeten wat doen", zei ze, „ws moeten wat zingen, 't Wien Neêrlandsch bloed. Dat deden ze. 't Klonk schor en on gelijk van maat, in den aanvang, maar ze werden dra vaster van toon en rythme. En na „Wien Neêrlandsch bloed" zongen ze een ander, een lied, dat ze in België vaak hadden gezongen,

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2