Sfan den COMMANDANT in Zeeuwsch-Vlaanderen. BETALEN VAN BELASTING. Gemeenteraad van Axel. Ingevolge bevel van den opperbevelhebber wordt op eden het verbod van uitvoer van runderen naar België opgeheven. Bekendmakingen. Middelburg, 31 Aug. 1914. De maximum-prijs van aardappelen is vastgestek op f2,50 den H.L. De bepalingen dezerzijds omtrent de minimum-prijzen van peulvruchten en tarwe zijn ingetrokken. Afkondiging. openbaar lager onderwijs Advertentieii. Algemeene Zangvereeniging „ORELIO". Daar hy zich niet tijdig roor een achter hem aanrollenden waggon met coke" in veiligheid kon stellen, werd hij door de wielen gegrepen hem het been en het onderlijf totaal verpletterd. Inmiddels is de man na hevig lijden aan de gevolgen zijner wonden over leden. crt. Posteryen De Directeur van het post- en tele graafkantoor alhier vestigt er de aan dacht op, dat tot nader beschikking in het binnenlandsch verkeer v r ij- stelling van port is verleend voor de verzending door en aan militairen van o. brieven (met inbegrip van brief kaarten) tot een gewicht van 20gram; b. drukwerken en nieuwsbladen tot een gewicht van 100 gram. De portvrij te verzenden stukken moeten, voor zooveel zij afkomstig zijn van militairen, aan de adreszijde dragen het opschrift Militairgewaarmerkt door de handteekening van den afzen der. Stukken welke niet beantwoor den aan de hiervoren genoemde bepa lingen, behooren met port te worden belast. dat geen op- of aanmerkingen zijn gemaakt en de rekening in de beste orde is bevonden, waarom zij tot goed keuring adviseert. De rekening sluit met een batig slot van f 2571.86. M. a. s. voorloopig vastgesteld. Zitting van 1 Sept. 1914. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter dhr. L. J. den Hollander, Secretaris dhr. J. A. vanVessem. Het vaststellen van de notulen der vorige vergadering wordt tot een volgende zitting uitgesteld I. Mededeeling ingekomen stukken a. Missive van den gemeenteraad van Sluis betreffende verzetting der kermis aldaar. De Raad heeft daartegen geen be zwaar. b. Een schrijven van de h.h. J. M Oggel en H. Smies namens het Bestuur der Chr. School, waarbij dat Bestuur zijne schoollokalen disponibel stelt voor de kinderen der openbare school zoo- danig dat om beurten onderwijs kan worden gegeven aan de leerlingen der openbare en die der bizondere school. De Voorzitter zegt dat omtrent dit schrijven in overleg is getreden met het hoofd der openbare school en deze in overweging geeft van de aangeboden lokalen gebruik te maken des nam. van 1 5 ure met eene pauze om 3 ure van een half uur. Voorts deelt het hoofd der school mede dat hem door den schoolopziener machtiging is ver leend om naar bevind van zaken te handelen. Het voorstel van B. W. luidt om het aanbod onder dankbetuiging te aan vaarden, wat m. a. s. wordt goedge vonden. II. Benoemen Wethouder. Met 5 van de elf stemmen wordt .herbenoemd dhr A. E. C. Kruijsse. Zes stemmen waren blanco. Dhr. Kruysse dankt voor het vertrou wen, dat de leden, die op hem hebben gestemd, in hem schenken, hoopt dat dezelfde aangename geest, die de ver gaderingen kenmerkten, zal 'blijveD voortleven, en hoopt met denzelfden ijver als voorheen de belangen der gemeente te behartigen. Hij verklaart de benoeming aan te nemen. De Voorz. dankt dhr. Kruijsse en zegt dat hy na ruim 2 jaren met hem te hebben samengewerkt hem heeft leeren kennen als iemand wiens ernstig streven het is de belangen der gemeente voor te staan. Hij hoopt dat een aangename geest steeds de zittingen van het Dagel. Bestuur moge kenmerken. Voorts wenscht hij den herbenoemde geluk met het in hem geschonken vertrouwen III. Benoemen leden gascommissie Herbenoemd worden de hh. Oggel Wolfert en Smies, die allen de benoe ming aannemen. IV. Voorloopige vaststelling der ge meente rekening over 1913. Bij monde van dhr. F. Dekker rap porteert de commissie van onderzoek V. Concessie Zeeuwsch Vlaamsche Tramwegmaatschappij. De Voorz. zegt dat een schryven van de maatschappij is ingekomen hoofdzakelijk om van het gemeentebestuur te vernemen of geen overwegende bezwaren zijn ingekomen tegen den aanleg van den Stoomtram in de gemeente. De Voorz. meent dat er geen bezwaren van overwegenden aard zijn maar dat hy den Raad op merkzaam maakt op verschillende door den tramaanleg te maken veranderin gen. O. a. moet aan den Zuiddam een nieuwe opril worden gelegd, voor den wal moet de sloot worden gerioleerd, van af het Juffrouwkwartier tot aan Verijzer moet het riool en de klinker bestrating aan de andere zyde der straat worden gelegd. Nog deelt de Voorz. mede, dat op den hoek bij P. Esselbrugge het niet mogelyk zal zijn om het daar zoo te laten, want het is daar hoogst gevaarlijk. Van het pak huis zal de hoek moeten weggenomen worden over eene lengte van 1,50 M. Dhr. Oggel vraagt of de tram niet kan gelegd worden aan den kant van Smies. De Voorz. zegt dat hij daar komt. Dhr. Kruysse zegt dat er dan daar nog slechts 1 M. tusschenruimte blyft. De Voorz. zegt op eene vraag van dhr. Oggel dat de straten door de maat schappij moeten worden verlegd ten genoege van B. en W. Dhr. De Feijter vraagt of B. en W de noodzakelijkheid er niet van inzien om daar een heining te maken. De Voorz. acht dit niet noodzakelijk Wordt m. a. s. besloten te berichten dat geen noemenswaardige beswaren aan wezig zijn. Omvraag. Dhr. Smies vraagt hoe het met de besteding is atgeloopen. De Voorz. zegt dat als volgt is inge schreven. Voor het maken van den nieuwen brandput waren 8 biljetten ingekomen, n.l.L. P. Ortele# 134,—, M. Mieras f 89,90, J. Vetteaburg 95,50, C. J. Martin 177.50, C. N. Jansen 115,20, A. Sorber 79,80, L. Ortelee 110,— L Verberkmoes 111. Voor het verbouwen van de woning van den bode-congierge Voor het metselwerk: J. Houg/127 P. de Jonge 130. TimmerwerkA. P. Butler 239 A. van 't Hoff ƒ217. Lood- en zinkwerkJ. S. van Ryn 128,70. Schilder- en behangwerkPh. A Knieriem 114,H. J. Hoebé 178,80 H. J. Harte 194, C. Antheunis f 157,40 Aan de laagste inschrijvers is het werk gegund. De aannemingssom is gebleven iets beneden de raming. Dhr. P. Dekker drukt zijne bezorgd heid uit dat de buitenwijken van Axel thans geheel onbeschermd zijn tegen nachtelijke inbraken, diefstallen, enz. nu de rijkspolitie als 't ware allemaal is verplaatst en ieder verplicht is zijne wapens in te leveren. Hij heeft zijne beide geweren ingeleverd en is dus van wapenen ontbloot, nu zou hij gaarne ergens een katapult koopen, maar weet niet waar die te krygen zijn. Onder de dieven en stroopers en dergelyke is er natuurlijk geen vreeze meer, nu ze weten dat er geen geweren of andere wapens meer zijn, bovendien zijn er menschen, die 3 of 4 vuurwapens in huis hebben en er maar 1 inleveren. Zijn dat ook allemaal brave menschen Hij vraagt of de Voorz. geen maatre gelen hiertegen nemen kan. De Voorz. zegt dat het steeds zyn ernstig streven is geweest en nog is om te waken voor da veiligheid der burgerij getuige de aanstelling van een buitengewoon politieagent, maar door de tegenwoordige omstandigheden is hem de macht ontnomen en zetelt die bij de militaire autoriteiten. Hij wil wel de mededeeling doen aan den bevoegden commandant, maar meer kan spr. niet toezeggen. Dhr. P. Dekker Alsde ingangen van de polderwegen maar konden worden bewaakt. Dhr. de Feijter is het met dhr. Dekker eens en vraagt of het niet zou kunnen dat de Raad een dergelyk vefzoek tot den commandant richtte. De Voorz. denkt dat zulks niet tot de bevoegdheid van den Raad behoort en acht het beter dat ieder individueel met de militaire overheid er over spreekt. Dhr. Oggel maent dat juist tegenwoor dig de veiligheid grooter is en het gevaar voor dieven enz. minder is geworden omdat toch ook de grenzen worden bewaakt en er zoo veel militairen in de gemeenten zijn. Hieromtrent wordt geen besluit geno men en de vergadering gesloten daar niemand meer het woord verlangt. Telegrafisch Weerberioht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (by Utrecht). Verwachting tot den avond van Woensdag 2 September Zwakke tot matige Oostel. tot Noordel wind. Licht tot half bewolkt. Droog weer. Zelfde warmtegraad. Axel, 31 Augustus 1914. De Majoor RINK. Alle uitgaande correspondentie dient te worden voorzien van naam en adres van den afzender. Is dit niet geschied, zoo worden deze brieven enz. ten postkantore opgehouden en achter de ruiten geplaatst zoodat de nalatige afzender nog in de gelegenheid is zijn adres er op te schrijven. Axel, 1 September 1914. De Comdt. der grenswacht. De Majoor, RINK., De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz. B R O C X. De BURGEMEESTER van Axei, maakt bekend, dat, met het oog op de militaire maatregelen, welke in verband met de bestaande omstan digheden moeten worden genomen deze gemeente, krachtens Koninklijk besluit, is verklaard in staat van Beleg met ingang van 29 Augus tus 1914. De desbetreffende bepalingen der wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128), zooals deze sedert gewij zigd is, zijn, te beginnen met dien dag, toepasselijk. Axel, 29 Augustus 1914. De Burgemeester, L. J. DEN HOLLANDER. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben er by brief van 21 dezer op gewezen, dat in de tegenwoordige tijds omstandigheden van de gemeentekassen groote offers zullen worden gevorderd. Zy vleien zich, dat de aangeslagenen in de gemeontelijke belastingen, die daartoe bij machte zyn, bereid zullen wezen hunne aanslagen vlugger te voldoen dan in andere jaren, waardoor zij er werkelijk toe zullen bijdragen, de toch reeds zoo zware taak der ge meentebesturen te verlichten. Met ingenomenheid hebben wij van dezen brief van Gedeputeerde Staten kennis genomen en gaarne wekken wij de ingezetenen van deze gemeente op, overeenkomstig den wenk van Gede puteerde Staten te handelen. Zij zullen er inderdaad om moeilijk werk gemak kelijker mede maken. Axel, 27 Augustus 1914. Burgemeester en Wethouders van Axel L. J. DEN HOLLANDER, Voorzitter. J. A. VAN VESSEM, Secretarie Burgemeester en Wethou- ders van AXEL, brengen ter kennis, dat op Donderdag 3 September a. s., des namiddags ten 1 ure het een aanvang zal nemen in de byzondere school in de Nieuwstraat. Axel, 31 Augustus 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. Bovengenoemde Vereeniging houdt repetitie op Dinsdag- en Vrydagavond van 8 tot 10 uur. Bij deze Vereeniging kunnen ton allen tijde jongelingen en jongedochters ge plaatst worden, die den leeftyd van 16 jaar hebben bereikt. HET BESTUUR.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 3