Binnenland. Ge - vreeselyk handgemeen, waaraau de geheele burgerlijke bevolking deelnam. Het gelukte onze soldaten binnen korten tijd de razende bevolking meester te worden. Te betreuren is dat by dezen overval veel Duit3ch bloed is gevloeid. De eisch van zelfbehoud gebood dat de zware schuld, die de stad Leuven op zich had geladen, onmiddellijk en zonder pardon werd gewroken. En zoo kan men zeggen, dat de oude en aan kunst schatten zoo rijke stad niet meer bestaat. Het lydt geen twijfel dat de overval in Leuven door de overheid op touw was gezet, om den uitval uit Antwerpen te steunen, want deze geschiedde pre cies terzelfder tijd. Het is te hopen dat de Belgen thans den lust tot voortzetting van den tranc- tireurs-oorlog zullen hebben verloren N. R. Crt. BERLIJN, 28 Aug. (Wolff.) De bladen bevatten opgetogen beschouwingen naar aanleiding van het ofïicieele bericht over het succes der Duitsche wapenen aan de Belgische grens en in Frankrijk. De Berl. Ztg. am Mittag doet uitkomen dat 7 Duitsche legers de zege hebben bevochten en dat de veldslag, die negen dagen heeft geduurd, in grootte verre den Volkerenslag bij Leipzig overtreft. Het oprukken van 5 Duitsche legers aan de Belgische grens is een groote krijgsverrichting, die tot de omsingeling van den noordelijken vleugel der Fran schen heeft geleid. De bladen schatten de gevolgen der overwinning zoo hoog, dat zij den veld tocht op het westelijke oorlo^sterrein als gewonnen beschouwen. N. R. Crt. LONDEN, 28 Aug. (Part.) De oor logscorrespondent van de Daily Tele graph seint Gisteren (Donderdag) was de verde diging van de grens tusschen Rijssel en Valenciennes toevertrouwd aan territo riale troepen, die alles hebben gedaan om den vyandelijken opmarsch te stui ten. De omstandigheden waren echter niet in hun voordeel, daar hun tegen standers uitstekend geoefend en toege rust bleken. Zij bestonden uit een 'divisie ruiterij, gesteund door een ba taljon infanterie met artillerie en ma chinegeweren. Zoo snel en stout zijn de bewegingen der Duitschers dat bin nen 4 of 5 dagen op bijna elk punt langs den weg van Rijssel naar Kamerijk ruitery is verschenen. De territoriale troepen, die zonder artillerie en machinegeweren waren, hadden bevel Kamerijk ten allen prijze bezet te houden. Zy vochten drie uur aan een stuk, maar werden toen ge dwongen achteruit te trekken naar den weg van Douai. Zij stuitten bij hun terugtocht op een afdeeling cavallerie, die verscheidene aanvallen op hen deed, maar werd afgeslagen. De terugtocht werd met overleg en vastberadenheid uitgevoerd, en gedekt door geregelde troepen, die juist bytijds waren aan gerukt. Er staat nu een sterke en voldoende legermacht om zich tegen eiken op marsch te verzetten. De beraamde inval schynt mislukt. De vijandelijke divisie ruiterij, die zoo actief is opgetreden, maakt ver moedelijk dsel uit van de vliegende kolonne, die naar Doornik was opge rukt. Het is niet onmogelijk dat om strategische redenen nog enkele deelen van noordwestelijk Frankrijk moeten worden ontruimd. De bevolking is natuurlijk verschrikt en maakt aanstalten om te vluchten. De plaatselijke overheden doen hun uitersten best om een paniek te voor komen, door een beroep op het alge meen belang en de koelbloedigheid, doch verhalen over wreedheden, be dreven door uhlanen, hebben ingewerkt op de verbeelding der bevolking. Het is noodzakelijk de burgers te overtuigen dat zij niets hebben te vreezen in on beschermde steden en dorpen, wanneer zy geen ge wapenden tegenstand bieden. Zulke wilde vluchten veroorzaken slechts verwarring en verspreiden pa niek. Ze zullen zonder twyfel mettertijd ophouden, doch het ontbreken van officieel nieuws maakt de menschen machteloos tegen geruchten. Fransche soldaten, de territoriale zoowel als de geregelde troepen, leggen een bewonderenswaardige koelbloedig heid aan den dag. N. R. Crt. De correspondent te Brugge van het Hbld. v. Antw. seint. Transportschepen hebben Donderdag morgen en Donderdagnamiddag een aanzienlijk getal Engelsche fuseliers ontscheept en vandaag worden er nog meer verwacht. Deze flegmatieke en zwijgendetroepen zyn seffens hun dienst der bewaking van bruggen en wegen begonnen. Hunne komst heeft ten doel Vlaande ren van uhlanen te zuiveren, in samen werking met de gendarmen en de 500 vrijwilligers, gisteren te Brugge aange komen. In een omtrek van 10 uren is geen enkel Duitscher meer bespeurd. N. R. Crt. AMSTERDAM, 27 Aug. (Part.) Naar verluidt zyn gisteren 170 treinen met Duitsche militairen naar de Russische grenzen vertrokken. Avp. LUXEMBURG, 27 Aug. (Part.) In den nacht van Zaterdag op Zondag werden de menschen in de omgeving van het station door een hevigen knal opgeschrikt. Het bleek dat een Fransch luchtschip over de stad was gevaren en 5 bommen had neergeworpen met hex doel het station te vernielen. De eerste bom kwam terecht by het station, de tweede in het vrije veld, de derde vlak by de Bonne Weserbrug, deze bom beschadigde een tweetal huizen. De vierde bom viel voor het vorstelijk paviljoen op het trottoir en bleef daar liggen zonder te ontploffen. De vijfde bom vernielde de eerste verdieping en de keukeu van „Hotel Internationale". Avp. LONDEN, 28 Aug. (Reuter). In het Hoogerhuis heeft Lord Kitchener mee gedeeld dat Engeland spoedig verster king naar het vasteland zal zenden. Het Engelsche leger in Frankrijk zal met troepen uit Indiê worden aangevuld. Kitchener voegde hieraan toe, dat alle verliezen van het Engelsche leger in Frankrijk onmiddellijk zullen worden aangevuld. Er staan daarvoor reeds 12,000 man gereed. De staatssecretaris voor Indië, Crew, verzekerde dat er in Indië onder alle standen en rassen nu zulk een geest drift heerscht, omdat de Indische mili tairen er naar verlangen naast hun Engelsche kameraden in Frankrijk te strijden. Het zou een groote teleurstel ling in Indië teweegbrengen, indien zij verhinderd werden te komen. Al zou den deze troepen aan het Indische leger worden onttrokken, dan zou Indië toch volkomen veilig zijn tegen een aanval van buiten. En men kan aannemen dat de geestdrift onder de bevolking, teweeggebracht door Engeland's verweer tegen een niet uitgelokten aanval op de bondgenooten, alle binnenlandsche onlusten onmogelijk zullen maken. (Toejuichingen.) N. R. Crt. LONDEN, 28 Aug. (Reuter.) In het Lagerhuis heeft Lord Kitchener het volgende korte telegram van Sir John French, den bevelhebber van het En gelsche expeditiekorps, voorgelezen In het gevecht van Woensdag hebben de Engelsche troepen het hoofd te bieden gehad aan 5 Duitsche legerkorpsen, 2 cavalerie-divisies, een reservekorps, garderuitery en een tweede cavalerie divisie. Een deel van ons leger heeft den hoofdaanval van de cavalerie weer staan, terwijl een vau onze legerkorpsen werd aangetast op zijn rechter vleugel en den vijand zeer zware verliezen toebracht. Het gedrag van onze troepen was in alle opzichten bewonderenswaard en generaal Joffre heeft dan ook in een telegram zijn gelukwenschen en op rechte dankbetuigingen gezonden voor de zoo doeltreffende hulp, aan de Fran- schen verleend. (Luide toejuichingen.) N. R. Crt. ANTWERPEN, 28 Aug. (Part.) Te Brussel hebben de Duitschers beslag gelegd op alle drukkersbenoodigdheden. Zij geven nu zelf een courant uit, vol berichten over overwinningen op de Russen. Avp. ANTWERPEN, 29 Augustus. (Reuter.) Volgens een niet ambtelijk bericht zijn er gisternacht over Belgisch gebied 160 treinen van het zuidwesten naar het noordoosten gegaan. Alle treinen waren propvol Duitsche soldaten. Zij vormden een legerkorps met zijn geheelen trots. Dit schynt er op te wijzen, dat de ver bijsterend snelle opmarsch der Russen de Duitschers dwingt troepen uit hun Maaslinie terug te laten komen. IV. R. crt. In liet Oosten. De Russische legatie te 's-Gravenhage heeft bericht ontvangen dat het Rus sische leger de steden Tilsit, Norden- burg, Bi8schofsburg, Seasburg en het station Rothflisz bezet heeft. Avp. ST. PETERSBURG, 28 Aug. (Reuter.) De Russen in Galicië hebben hun troe pen bijna tot Lemberg vooruitgeschoven, dit avanceeren had plaats over een breed front. De Oostenrykers zyn in gebreke ge bleven het voortrukken te voorkomen door eenig gevecht van beteekenis. Het succes der Russen is op dit terrein even belangrijk als de overwinningen in Oost- Pruisen behaald en is hierdoor voltooid. Na zy 'took geringer verliezen, hebben de Duitsche legerscharen in Oost Pruisen zich overyld teruggetrokken de Russen zyn circa 15 mijl van Allenstein, het hoofdkwartier van 't Duitsche legercorps verwyderd. Avp. WEENEN, 28 Aug. (W. B.) Tele grammen melden dat de overheid, onder voorwendsel van werkverschaffing aan werkeloozen, loopgraven laten aanleg gen langs den Donau in den omtrek van de hoofdstad. Avp. WEENEN, 28 Aug. (Wolff.) Volgens een bericht aan het Neue Wiener Jour nal uit Boekarest heeft de Russische gezant aldaar de tijding ontvangen, dat de Russische kruiser Panteleimon de stad Odessa bombardeert, waar het den revolutionairen is gelukt de macht in handen te krijgen. De geheele week zyn te Odessa bloe dige straatgevechten geleverd, waarin de revolutionairen aan de winnende hand zijn gebleven, vooral nadat de troepen, na hun officieren gedood ta hebben, gemeene zaak met hen hadden gemaakt. De hoofdcommissaris en de commis sarissen van politie en de chef der gendarmerie zijn bij een bestorming van de gevangenis gedood. Alle open bare gebouwen zijn door revolutionaire comité's in beslag genomen. Het bombardement wordt hoofdzake lijk gericht op die gebouwen en op de kazernes, waar de oproerige troepen verblijven. N. R. Crt. Ter zee. In Londen is bericht gekomen over een zeeslag bij Helgoland. Te Harwich zyn 20 torpedobootjagers aangekomen, waarvan slechts een beschadigd was. De Duitsche vloot werd tydens den mist verrasten een gevecht werd gedu rende 8 uur in het voordeel der En- gelschen geleverd. Er werden drie Duitsche kruisers in den grond geboord en een torpedo boot. In de Koloniën. LONDEN, 28 Aug. (Reuter.) Een telegram uit Libreville (in Fransch Congo) deelt mede dat de Duitscheri een inval in Belgisch Congo zijn be gonnen. De Belgische regeering heeft in overleg met de Engelsche regeering maatregelen van verdediging getroffen en heeft Frankryk daarvan op de hoogte gesteld. N. R. Crt. In staat van beleg. Het Stbl. no. 435 bevat het Kon. besluit van 29 dezer, houdende verklaiing in staat van beleg van verschillende ge meenten. Daarbij is bepaald, dat met ingang van Zaterdag in staat van beleg worden verklaard de navolgende gemeenten: a. in Zeeuwsch Vlaanderen Sas van Gent, Westdorpe, Zuiddorpe, Koewacht, Overslag, Axel, St. Jansteen, Graauw en Langendam, Hulst, Clinge b. in NoordbrabantPutte, Ossendrecht, Woensdrecht, Huybergen, Bergen op Zoom, Wouw, Roosendaal en Nispen, Rucphen en Vorenseinde, Zundert, Rijs- bergen c. in Limburg: Amby, Bemelen, Berg en Terblijt, Bocholtz, Borgharen, Cadier en Keer, Eygelshoven, Eysden, St. Geer- truid, Gronsveld, Gulpen, Heer, Heerlen, Houthem, Hulsberg, Kerkrade, Klimmen, Maastricht) Margraten, Meerssen, Mesch, Mheer, Noordbeek, Oud Valkenburg, Oud Vroenhoven, St. Pieter, Rijckholt, Schaei- berg, Schin op Geulle, Simpelveld, Slena- ken, Vaals, Valkenburg, Voerendaal, Wijlre Wittem. Vrtye invoer in België van Hollandsch vee. De militaire gouverneur te Antwerpen maakt bekend, dat, om den invoer van Hollandsch vee te bevoordeelen le. het heffen der invoerrechten is op geheven 2e. de invoer in België zal vry zijn langs alle punten der grenzen 3e. de tot hiertoe geldende gezond heidsmaatregelen zijn gaschoist. Hdbl. v. A. Uit Maastricht schrijft men aan ds N. R. C. Het Steuncomité voor Belgische vluch telingen had aan baron Fallon te 's Grs- venhage gevraagd of het niet mogelijk zou zijn van den Belgischen staat garantie te omvangen voor het Belgische Bank papier. Vele vluchtelingen hebben pa piergeld, doch kunnen het hier niet ge wisseld krijgen. Thans is bericht ontvan gen, dat de Belgische staat aan de Neder- landsche regeeriDg de waarde van de bankbiljetten garandeert. Hiervan ii keunis gegeven aan de bankiers, zoodst de uitgeweken Belgen zich ruimer kunnen bewegen. Da achte coke' by d been lm aan leder De graal dach in h ste de v< van a. kaar b. een D< moei van het door der. den lingi bela AXBL, 1 September 1914. Te beginnen met 2 September zullen dagelijks tusschen Vlissingen en Neuzen v.v. vier booten varen. De uren van vertrek zyn uit Neuzen 9.05, 10.20,1.40 en 5 ure; die uit Vlissingen zyn 5.20, 9.12.— en 3.10. Tusschen Vlissingen en Breskens is de dienst als volgt: Van Vlissingen 7.15, 9.50, 2.en 4.45; van Breskens 8.—, 10.35, 2.35 en 5.30. Alles tot nadere aankondiging. Alle booten leggen te Borsselen aan. De dienst NeuzenHoedekenskerke blyft Te Driewegen (gemeente Biervlist) zal een postbode worden geplaatst, op een aanvangsjaarwedde van 390 gulden. In Maart j.l. requesteerden de bewo ners van dat gehucht by het bestuur der posterijen. M. crt, Woensdagmiddag had te Sas van Gent de werkmam v. Eek, werkzaam aan de suikerfabriek het ongeluk met den voet tusschen twee rails beklemd te raken. T dhr. dhr. van wor I. a. van keri L zwa b. Ogg der zijn de dan wor ope I sch het in c lok: var ure het der leei har I het va« voi I de A. bla 1 we ges dej g&< vo< ijv gei de da he ke he te ge Be

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2