K.Jt landbouwers! AANBESTEDING. Dagelijksclie en Luxe Tuigen. Kolenyereeiiip!] Je Meiiug" Bekendmakingen. Gemeenteraad. Advertentien. STEEDS VOORRADIG: TOUWWERK, PAARDENDEKENS, enz. Axel. P. MALJAARS. TE HUUR: yoor het inmaken ran groenten en Yrnchten. G. J. GAST, Axel. aan te besteden te AXEL. r»n vier uren heeft onze artillerie de rijandelijke troepen metgroote verliezen achteruitgeslagen. De Flandre Libérale meldt, dat een vijftigtal uhlanen te Ingoyghem, het dorp van Styn Streuvels, zijn binnen gevallen. Bij pastoor Hugo Verriest hebben zij gegeten, wijn gedronken en ligaren gerookt. Een tiental hunner is daarna doorgetrokken op Vicbte Deer lijk, Harlebeke en Cuerne. Nabij de herberg De Katte zijn zij op Rolleghem Capelle afgeslagen. Tegen 3 uur daagden it Fransche ruiters op, die de uhlanen op de vlucht dreven en een van hen, die zich onder een tafel in een hoeve verscholen had, gevangen namen. De handen op den rug gebonden werd de uhlaan naar Kortrijk gevoerd; de negen anderen werden eveneens gevangen. Een hun ner heeft bekend, dat de Duitschers groote verliezen hebben ondergaan te Luik, hij smeekte om niet doodgeschoten te worden, daar hy een vrouw en vier kinderen heeft. In Duitschland, zegde hij, is niemand voor den oorlog, die den ondergang van het keizerrijk na zich sal slepen. Te Pitthem eischten 20 uhlanen de gemeentekas op, die overigens ledig was. Te 1 uur wordt gemeld dat de Duitschers rond Mechelen teruggeweken zijn, vervolgd door de Belgen, die Vil voorde bezetten. ZU1D-BELGIE. BERLIJN, 25 Aug. (E.) Ik verneem uit het groote hoofdkwartier, dat de Duitsche troepen, die Namen van het Noorden uit aangevallen hebben, vijf forten reeds volledig verwoest en in bezit genomen hebben en de stad door Duitsche soldaten is bezet. In het kommandantsbuis en het stadhuis is daar nu het Duitsche hoofdkwartier gevestigd. Tegen de vier andere forten wordt het vuur voortgezet. De val ook van deze is in enkele uren te ver wachten. Van de schoten uit het groote belegeringsgeschut waren er ongewoon veel treffers. Geen fort kon meer dan vyf schoten uithouden. PARIJS, 25 Aug. (Part.) De Echo de Paris heeft laat in den nacht de volgende byzonderheden van militaire zijde vernomen. Zaterdag en Zondag hadden wij door een offensieve bewegiüg getracht, het Duitsche leger, dat dan terug had moe ten trekken, in tweeën te snyden. Sedert hebben wij de aanvallende be weging voortgezet, die nu een verde digende is geworden. Aan den kant der Franschen aldus verder de Echo de Paris stonden ongeveer 400,000 man en 40,000 Engebchen. Op een gegeven oogenblik waren de troepen uit Afrika ten Westen van de Maas meester van het terrein. De Duitschers wankelden, doch in het dreigende gevaar lieten zij de garde ktormloopen. Onze Afrikaansche troepen hebben toen, verzwakt door de groote verliezen moeten wijken, doch de Pruisische garde was als gedecimeerd. De bondgenooten zyn in België op aanzienlijke Duitsche strijdkrachten ge- stooten. Tegenover de 440,000 man der bondgenooten moeten 700,000 tot 800,000 Duitschers staan. De Duitschers hadden de voordeeligste stellingen wij zijn onder ongunstige omstandigheden tot het offensief overgegaan. De goede dekkingslinie, waarop wij on» hebben teruggetrokken, is die, welke wij reeds van den eerstan dag der mobilisatie at hadden bezet. PARIJS, 26 Aug. (Part.) Het ofïicieele communiqué van vannacht twaalf uur zegt dat de slag in de nabijheid van Nancy en de Vogezen nog met groote verbittering voortduurt. De Franschen hebben voordeelen behaald. Aan de Fransch-Belgische grens zijn de Fransche en Engelsche linies nog eenigszins teruggetrokken. Er is nog geen beslissend resultaat. De Fransche legatie in Den Haag heeft een telegram uit Parys ontvangen, waaraan het volgende ont* leend is In de gevechten welke reeds hebben plaats gehad, hebben twee Fransche divisies vrij zware verliezen geleden, maar de Duitsche troepen, en met name het garde-legerkorps, hebben nog vèel aanzienlijker verliezen geleden. Het moreel van het Engelsch-Fran sche leger blyft uitstekend. 't Verdient zeker vermelding, dat enkele Engelsche bladen volmondig den tegenspoed van de wapenen der verbonden legers in België erkennen. De Pall Mall Gazette van Dinsdag zegt dat de positie van de Engelsch- Fransche troepen door 't Duitsche succes ongunstiger is géworden. Wel hebben ze nog goede kansen als de Franschen maar niet gemagnetiseerd zijn door Elzas-Lotharingen en te veel van hun krachten aan 't oostelijke front hebben geconcentreerd. Het blad erkent dat Frankrijk's lot tot den crisis is genaderd. Ook de Daily Chronicle gewaagt van de zware slagen, die de Duitschers hun tegenstanders hebben toegebracht. De Duitsche Keizer heeft, volgens Wolff's bureau, aan de Kroonprinses een telegram gezonden, waarin bij zegt Verheug mij met jou over Willem's eerste overwinning. Hoe heerlijk heeft God hem bijgestaan. Hem zij dank en eer. Ik heb hem het IJzeren Kruis 2de en 1ste klasse verleend. Oskar moet ook met zijn grenadiers schitterend gestreden hebben. Hij heeft het IJzeren Kruis 2de klasse gekregen. Zeg dat aan Ina Marie. God bescherme en helpe de jongens ook verder en zij ook met jou en al de vrouwen. Papa WILHELM." Opofferingen. Uit Spa is aan de N. R. Ct. geschreven, dat te Hockoij, uit den toren op de voorbijtrekkende troepen was geschoten. Het plaatsje ligt onmiddellijk aan de grens en het kleine kerkje staat dicht aan den straat weg De soldaten drongen de kerk binnen en vond"en er den geestelijke en 4 boeren. Alle vijf werden naar buiten gebracht, om gefusileerd te worden. De priester verzekerde daarop, -dat hij het was geweest, die in drift het noodlottige schot had gelost.. Dit was echter in strijd met de waarheid. (De man, die met z'n geweer naar boven was geklommen, was echtgenoot en vader van 6 kin deren.) De priester verzocht dus de anderen vrij te laten en hem, als schul dige, alleen te dooden. Zoo is het ge schied. Hij is opgehangen. De anderen zyn vrijgelaten. In Duitschland. De Duitschers hebben hun Russischen vijand onderschat. De Duitsche gene rale staf erkent zelf, dat de Russen belangrijke voordeelen hebben behaald en de Duitsche troepen in Oost-Pruisen terugtrekken. Nieuwe maatregelen zul len nu worden getroffen. Over den aard daarvan zegt het officiëele com muniqué niets, maar de toevoeging dat de ongelukkige provincies, welke aan den vijandelijken inval zijn blootgesteld, de offers brengen in 't belang van het vaderland, doet verwachten dat van het westelijke oorlogsterrein geen troe pen naar het oosten zullen worden gezonden. Aan telegrammen uit St. Petersburg aan de .Daily Chron." ontleent de Avp. nog het volgende over den opmarsch der Russen. Maandag 17 Aug. is de Russische infanterie, nadat bij Eydtkuhnen, ca valerie schermutselingen hadden plaats gehad, met de Duitschers in contact gekomen, die na 'n hevig gevecht terug trokken op Stallupönen. Deze plaats werd toen door de Russen met gepant serde auto's en machinegeweren aan gevallen en nadat er Russisch geschut van Eydtkuhnen was aangekomen, moesten de Duitschers gedeeltelijk terug trekken. Den volgenden dag werden er ver schillende gevechten geleverd, waaraan ook Oostenrijksche troepen heeten te hebben deelgenomen. Woensdag rukte 't Russische leger nog verder op en tegen den avond waren de Duitschers in vollen aftocht. Hun verliezen moeten duizenden bedragen. Donderdag moeten drie Duitsche legercorpsen aan den stryd hebben deelgenomen. Een poging van de Duitschers om den Russischen rechtervleugel op te rollen, mislukte. Vrijdag dreef de Russische linkervleugel de Duitschers uit hun stellingen. Een verzoek van de Duitschers om een wapenstilstand om hun dooden te be graven, werd geweigerd. Zaterdag trokken de Duitschers met zware ver liezen terug. Er is gevochten over een front van 30 mijl. De Figaro zegt, dat de overwinningen van de Russen in Oost Pruisen een be- slissenden invloed op den loop van den oorlog zullen hebben, vooral in verband met de proviandeering van Duitschland. In Berlijn meent men dat voor den geheelen loop van den oorlog deze van te voren verwachte episode niet van beteekenis is, hoe zwaar zij voor de betrokken bevolking aan de grens ook moge zijn. Het dozyn oorlogsverklaringen is nu vol. De in den oorlog gewikkelde groote mogendheden en kleine staten hebben onder elkaar twaalf oorlogs verklaringen gedaan en wel in deze volgorde 1. Oostenrijk-Hongarye aan Servië. 2. Duitschland aan Rusland. 3. Duitschland aan Frankrijk. 4. Duitschland aan België. 5. Engeland aan Duitschland. 6. Oostenrijk-Hongarije aan Rusland. 7. MontenegroaanOostenryk Hongarye 8. Servië aan Duitschland. 9. Frankrijk aan Oostenryk-Hongarije. 10. Montenegro aan Duitschland. U. Engeland aan Oostenrijk-Hongarije. 12. Japan aan Duitschland. Hierby moet dan nog als 13de: Oostenrijk-Hongarije aan Japan komen, aangezien de Keizer van Oostenrijk zijn oorlogsschip te Kiao-tsjou last heeft ge geven aan den kant van de Duitschers tegen Japan te vechten. N. R. Crt. PARIJS, 24 Aug. (part,) De vorst en vorstin van Albanië zijn met alle familieleden uit Albanië gevlucht en te Bari (Italië) geland. Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (by Utrecht). Verwachting tot den avond van Zaterdag 29 Augustus: Zwakke tot matige Noordoostel. tot Noordwestel. wind. Meest licht tot half bewolkt. Weinig of geen regen. Zelfde warmtegraad. De BURGEMEESTER der gemeente Axel, maakt bekend, dat openbare ver gadering van den Gemeenteraad is be legd, tegen Dinsdag 1 September a. s. des voormiddags 10 ure ten Raadhuize ter behandeling van het volgende 1. Mededeeling ingekomen stukken 2. Benoemen Wethouder. 3. Benoemen leden Gascommissie 4. Voorloopige vaststelling gemeente rekening over 1913. 5. Concessie Zeeuwsch-Vlaamsche Tram weg-Maatschappy Axel, 27 Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. Maandag 31 Augustus hoopt onze geliefde Vader, Be huwd- en Grootvader zoo de Heere wil en wy leven zijn 80sten geboortedag te herdenken. Dat hij nog lang gespaard mag blyven, is de wensch van zijne dankbare kinderen en klein kinderen. J. JANSEN VAN ROSEN- DAAL—Gaastebland en Kinderen. Onbez. te Koudekerke. Aan diegenen, die soms nog ledige Bierfleeschen van my in hun bezit hebben, verzoek ik beleefd ze terug te brengen, daar ik ze dezer dagen dringend noodig heb. Axel. J. DE FEIJTER Pz. een groote keuze ALLE SOORTEN Reparatiën worden ten spoedigste en tegen billijke pryzen uitgevoerd. Minzame aanbeveling, i Inlichtingen te bekomen bij Burgemeester en Wethouders van AXEL, zijn voornemens op Maandag 31 Augustus 1914, des voormiddags te tien uren, bij enkele inschrijving, eenige uit te voeren werken 1. aan de woning van den Concierge in bet raadhuis en in 4 perceelen a. metselwerk, b. timmerwerk, c. zink- en loodwerk en d. schilder en behangwerk. 2. het graven van een WATERPUT, achter het z.g. „Nieuwediep". Bestek en teekening zijn van hsden af ter inzage gelegd bij den Gemeente- Opzichter. Plaatselijke aanwijs op Zaterdag 29 Augustus e. k., voor 1. des voormiddags te 9 uren. 2. des namiddags te 5 uren. Axel, 25 Augustus 1914. Burgemeester en Wethouders van Axel, L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. Door den tegenwoordigen toestand ALGEMEENE LEDENVERGADERING, op Zaterdag 29 Augustus a. s., des avonds om 7 ure, bij don heer G. Gilijamse. Bespreking aankoop van Kolen. P. VAN DUKE, Voorzitter. P. DEES Pz., Secretaris.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 3