Landbouw. Gemengd Nieuws. Buitenland. landsche Regeering toch Terplicht ge weest op het voor vervoer langs den Ryn geconsigneerde graan beslag te leggen. De minister verklaarde voorts, dat de Regeeringen hoopt, een voldoenden voorraad meel in stock te houden, door ladingen tarwe uit Amerika te laten komen. Het is daarvoor echter noodig, dat ieder schip papieren kan toonen waaruit onomstootelijk blykt, dat de lading bestemd is voor Nederland^ een neutralen staat, en niet zal worden overgebracht naar een ander land. Mifiister Treub voegde hieraan toe, dat Nederland groenten, vleesch, spek, kaas, eieren, boter, margarina, gist en cacao kan uitvoeren. Zyn persoonlijke meening is, dat Enge land al die zaken heel goed kan ge bruiken. Naar ons uit goede bron wordt mede gedeeld, zegt de N. R. Cthoudt onze Regeering zich bezig met de organisatie van een centrale inrichting voor de uit voering van de Levensmiddelenwet. Dit centrale bureau dient om maat regelen te nemen om zooveel mogelyk graan in ons land te krygen, graan tot meel te laten verwerken en over het geheele land te doen verspreiden. Wenken aan den landbouwer. Het Utr. Landbou w-genootschap heett de volgende wenken aan den landbou wer verspreid 1. Bliji oogsten en zaaien. Bedenk dat stoppelknollen geschikt zijn voor menschenvoedsel. 2. Houd bij gebrek aan zaaizaad en mest, uw land voortdurend zwart, het is tevens een uitstekend middel om het onkruid te bestryden. 3. Bewaar uw beste fokvee, al is het wat duur. 4. Verkoop uw varkens niet voor eiken prijs. Bedenk dat de vleesch- prijzen vroeger of later omhoog moeteü gaan. 5. Verkoop uw kaas niet tot eiken prijs. Blijf kaas makenkunt ge ze niet zelf bewaren, huur dan te zamen een kaaspakhuis want dezen winter zal de kaas waarschijnlijk duur worden. 6. Bewaar uw appels en peren, of schil en droog ze. Gratis inlichtingen nemende vrouw, die gij verloren hebt, voor u een moeder was en thans ziet gij u op eenmaal overgelaten aan u zelve, in deze groote stad, waar u niet veel menschen kent - »Niemand c »En gij zijt nog zoo jong! Hoe oud zijt gij >Twee en twintig jaar, mevrouw.* Mina kreeg een rilling over geheel haar lichaam. Twee en twintig jaar Zij had een kind van dien leeftijd kunnen hebben Was het niet te begrijpen dat Armand dat bekoorlyk meisje lief had en hy door htar werd aangebeden Helaasbet was de roze, de frissche dageraad, die zich in al haar schoonheid aan hem had vertoond. Hoe had hij daaraan weerstand kunnen bieden Haar had de ouderdom aangeraakt met zijn v'erstijvenden adem en haar schoon heid was verwelkthaar haren begonnen te grijzen, haar tauden verloren haar lrischheid, de glans harer oogen verdoofde. O, welk een vreeselijke vergelijking tusschen deze bloeiende lente eh haar winter Tranen kwamen op in haar gloeiende oogen en vloeiden langs haar wangen, bij de gedachte dat voor haar alles voorbij was, het leven voor haar niet meer zou beginnen en het onverbiddelijk noodlot ongetwijfeld het einde van haar geluk wilde, zonder dat zy er iets aaD zou kun nen doen. Zy kwam weer tot zich zelve toen zij zich door Lucie de haud voelde drukken en deze sprak hieromtrent geeft de Nederl. Pomolo- gische Vereeniging Rijnkade 8, Utrecht. T. Hebt ge gebrek aan werkkrachten, wend u dan tot onze atdeelingsbesturen of tot den correspondent van het Comité voor onderling dienstbetoon in uw woonplaats. 8. Pot geen geld op, maar breng het naar de spaarbank, daar is het volkomen veilig. Verzilver in géén geval effecten, alvorens inlichtingen ingewonnen te hebben by vertrouwde raadslieden. 9. Hebt ge voorlichting noodig, wend u dan tot de Rijkslandbouw ambtenaren of de vertegenwoordigers van het Ge nootschap. 10. Werk kalm door en gebruik uw verstand. M. Crt. AXEL, 28 Augustus 1914. Woensdagavond werd in de Geref. Kerk in de Kerkdreet alhier een bid stond gehouden in verband met de spannende tijden als gevolg van den oorlogstoestand. Voorganger was ds. Chr. Bruins, die sprak Daar aanleiding van Jesaia 40 2a, waar we opgeteekend vinden de woor den «Spreekt naar het hart van Jeru zalem". De heer P. van Houte alhier is benoemd tot onderwijzer aan de school voor gewoon lager onderwijs 3e klasse no. 68 te Rotterdam. Bjj het examen voor de Duitsche taal is o. m. geslaagd de heer S. Brouwer van Zaam8lag. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 30 Augustus 1914* Ned. Herv. Kerk. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Ds. J. "B. T. Hugenholtz. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma Ds. Chr. Bruins. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Ds. J. H. Lammertsma, Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Nam. '2 ure 'iAt. 51/» ure Leeskerk. Leeskerk. Leeskerk, >0, mevrouw, u weent Zij trok haar haud terug en mompelde >Ja een herinnering Dus ook gij hebt geleden »Vreeselijk pc »En u lijdt nog ?c »Daar zijn wonden, die niet geheeld worden doch «preken wij niet over mij, doch over u.< Zij bedwong zich, streek zich met haar zakdoek langs het gelaat om elk spoor van zwakheid uit te wisschen en Lucie diep in de oogen kijkende, zeide zy Dus zijt ge thans alleen op de wereld Pc »Ja mevrouw, alleen, en ik zou niet weten tot wien mij te wenden ia mijn smart, als ik niet een trouw vriend had om mij van dienst te zijn, mij moed in te spreken, mij te steunen. »Mijnheer de Fontenay »Ja, u kunt u niet voorstellen wat hij voor mij is geweest in die vreeselijke dagen, hoe hij wist fe voorkomen dat ik den moed zou verliezen. Hij heeft woor den kunnen vinden om mijn leed te verzachten, mij kalmer te stemmen. Tot dusverre had hij mij veel goedheid be toond, maar thans eerst ben ik gaan begrypen dat hij voor mij een ware ge negenheid koestert c Zij sprak met een aandoening, die haar stem een weinig verdoofde maar de uit drukking van haar gelaat toonde haar geluk. »Sedert hoe lang kent gij den graaf Pc vroeg Mina' angstig. >Sedert zes maandeD ongeveer,* ant- Op den Bergschen Plas, bij Hille- gersberg, zijn bij het roeien, door het omslaan van een boot, twee meisjes van 20 tot 30 jaar en een jongmenscb, aldaar woonachtig, te water gevallen en verdronken. Het lijk van een der meisjes is opgehaald. Een vierde per soon, die eveneens in de roeiboot zat, werd gered. Avp. De landbouwer J. v. d. 3., te Zwartebroek (gem. Barneveld), is van den zolder gevallen' en stierf aan de gevolgen. Avp. Zaterdagnamiddag is te Utrecht op den Jutfaasschen weg een wielrijder door een autobus van den dienst Utrecht Vreeswijk overreden. Het slachtoffer, uit Utrecht afkomstig, is bijna onmiddel lijk overleden. Avp. Zondag is het 7-jarig zoontje van R. te Utrecht by de Koenbrug in den Leidschen Rijn gevallen en verdronken. Avp. De landbouwer A. T., te Zeven- bergschen Hoek, die Donderdag door een stier zwaar verwond is, is aan de gevolgen overleden. Avp. DE OORLOG. De Zeppelin boven Antwerpen. Even na 1 uur heelt Dinsdagnacht een Zeppelin de stad Antwerpen 6 of 7 malen met bommen beschoten. Het was een knaleffect van belang, eerst als raketvuur, daarna gelijk aan een kanonschot. Vlak in mijn buurt, aldus seint de correspondent van de N. R. Crt in de Loianastraat, is een granaatscherf in de slaapkamer van uw landgenoot Pijl terechtgekomen. Ik heb het stuk in mijn hand gehad. Naar de eigenaar zegt was het eerst gloeiend heet. Verder meldt men ernstige ongevallen op ver scheidene punten van de stad, in de Justitieitraat, de Schermersstraat, de Twaalfmaandeustraat (dicht bij het kon. paleis), in de Miner va-automobiel- werk plaats, op de Stadswaag, waar meest alle huizen beschadigd zijn. Er moeten dooden en gekwetsten zyn. Op de Stadswaag heeft de bom een put van een vierkanten meter gemaakt en is op woordde Lucie kalm. »Ik kwam uit Amerika en wa» hier nog niet gevestigd toen ik hem voor 't eerst zag. Sedert heeft hij niet opgehouden mij geregeld te bezoeken. Eerst met lange tusschen- poozen, omdat hij niet te Parijs was, later meermalen, toen hij hier was terugge keerd.* Er ontstond een oogeublik stilte, ge durende welke men het hart der gravin had kunnen hooren bonzen zij spande echter al haar kracht in om de beslissende vraag te doen de eenige, die voor haar van belang was. Met een blik, die Lucie tot de ziel doordrong, zeide zij »En bemint hij u Bemint hij u werkelijk De blauwe oogen van het meisje ver anderden niet van uitdrukking en kalm antwoordde zij »Maar, mevrouw, hoe zou ik daaraan kunnen twijfelen na al de blijken van genegenheid, die hij mij betoom! heeft.* »0, maar versta me wel,* zeide Mina ietwat ruw, daar zij een flauwte vreesde, bemint hij u, zooals men een vrouw bemint, voor wie men gereed is alles op te offeren, alles te geven Bij die vraag veranderde de houding van juffrouw Audrimont; zy vermoedde eenige dubbelzinnigheid in die woorden. Haar wenkbrauwen fronsten zich en haar gelaat nam een uitdrukking aan, geheel in overeenstemming met haar karakter. Tot dusverre had mevrouw de Fontenay een kind voor zich gezien, plotseling een verhuiswagen terecht gekomen. Een agent vertelt, dat de Zeppelin boven de forten heel hoog heeft ge- zweefd en daarna tot 150 M. is gedaald zoodat een geweerschot hem had kunnen raken. Onnoodig te zeggen welk een beroering dit hooge bezoek hier heeft gebracht. In een oogwenk lagen uit alle ramen witgejaponde gedaanten, die angstig elkaar ondervroegen. Sommigen hebben een rooden gloed gezien in de richting van het Justitiepaleis en, wak ker bij den eersten knal, hoorde ik in de straat roepen „Vliegmachine 1 Gin-1 der valt er eenenDe beschadigd! plaatsen worden door soldaten en bur-i gerwacht afgezet. De stud is er vol vaD, maar paniek is er niet. Antwerpen protesteert met alle kracht tegen deze ellendige, barbaarsche daad. Het gasthuis voerde op den nok de vlag van de conventie van Genève. De ontr oering is groot in de stad. De ont ploffing van de bommen was verschrik kelijk. De bladen staan natuurlijk vol met relazen over deD afschuwelijken aanslag van dezen nacht. In bet zuidkwartier alleen werden 104 huizen beschadigd; er werden zeven bommen geworpen, die alle het beoogde doel blijken gemist te hebben. Een er van viel op een paar honderd meters van bet koninklijk paleis en vernielde een huis op twintig meters van de Beurs. Jan Olieslagers deed dienst met zijn auto en hielp de gewonden vervoeren. Dit gebeurde in de stad die aan 10,000 Duitschers gast vrijheid verleende het zal nooit ver geten worden. De vestingwerken worden, dank zij het goede wéder en het onder onze muren aanwezige veldleger, dag en nacht verbeterd. De Koning heelt de 3de legeratdeeling eervol onderscheiden. De orde van het IJzeren Kruis, in 1830 gesticht, wordt opnieuw ingevoerd om krygsdapperheid te beioonen. We lezen in de N. R. Crt. nog de volgende berichten ANTWERPEN, 25 Augustus. (Part.) Onze troepen hebben den vijand bij Mechelen op de lyn flofstade—Elewijt aangetast. De Duitsche kanoDueu heb ben Mechelen beschoten en de beroemde Romboutskerk, waar men den prachti- gen stompen toren van ziet uit den trein, op ettelijke plaatsen beschadigd. Op de Groote Markt werden verschei dene huizen geraakt. Na een gevecht vond zij zich tegenover een vrouw Mevrouw, ik vrees dat ik u niet goed. begrijp,* zeide Lucie ernstig. »Gy vraagt mij of mijnheer de Fontenay gereed zou zijn uit genegenheid voor mij alles te geven, alles op te offeren. Ik weet dat nog niet, en er is grond te vermoeden dat ik het ooit zal weten, want het ligt niet in mijn bedoeling hem my ooit te laten geven wat ook, toe te laten voor mij eenig offer te brengen. Tot dusverre heeft hy mij de belangstelling bewezen die men verschuldigd is aan een bloed verwante, die raad en bescherming noodig heeft ik ben er hem hoogst dankbaar voor. Dat is de verhouding tusschen ons beiden. Buiten dat is alles wat u heeft kunnen veronderstellen onjuist.* Miüa was verbaasd Niet dat zij ver bluft was door deu onverwachten fermen tooD, waarop het meisje bad gesproken, maar er was ern woord dat haar zeer had getroffen, b1. dat bloedverwante*. Juffrouw AndrimoDt was dus Armand's' verwante 1 Waardoor Door wie In welkebetrekking stond zij tot hem 1 Waarom wist zij dat niet Waarom had haar man haar nooit over het bestaan van deze jonge, schoone verwante ge sproken In stede van een verzwakking scheen deze bloedverwantschap haar een verzwaring van den toestand. Wvrdi vervolgd.)

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2