AANBESTEDING. KoleDvereeniging „Ds Untyf Denk er om, zoekt uw voordeel. Binnenland. Rechtszaken. Bekendmakingen. Adverteiitien. aan te besteden te AXEL. Het goedkoopste adres AxelsGhe Schoen- en Zadelmakerij. P. MALJAARS. Algemeene Zangyereeniging „ORELIO". Kantoor Mr. P. DIEIEMAN. )uidel|jk spreekt hieruit de bedoeling er Duitschers Luik vast te houden en er opneming van troepen te gebruiken, ndien een tegenaanval der Fransehe 'roepen succes mocht hebben. Voorts s een verbod uitgevaardigd waarbij de refkoop van alcohol of alcoholhoudende dranken in iedere hoeveelheid ten itrengste zal worden gestraft. Huis- ".oekingeh naar wapeDs worden zelfs gedurende den nacht gehoudenmooh- ;en in een huis waar in weerwil van 3evel tot inlevering der wapens, deze aog worden aangetroffen, zoo zal de 'oewoner onmiddellijk de strengste straf- ;en ondergaan. De belangen der vele Nederlanders sijn thans toevertrouwd aan een Bel- 'gisch onderdaan, wien het om begrijpe lijke redenen zeer moeiljjk zal vallen naar behooren samen te werken met het Duitsche bestuur, dat alle macht in handen heeft. Niettemin worden de Nederlanders te Luik met voorkomend heid behandeld. Dat ook zij zwaar te lyden hebben door den geheelen stil stand van zaken is het natuurlijk gevolg van de algemeen heerschende malaise. Velen hebben de stad verlaten en toe vlucht gezocht op Nederlandschen bodem. Slechts personen die zich uitnemend kunnen legitimeeren wordt toestemming gegeven Luik binnen te komenop journalisten wordt' byzonder gelet, hun aanwezigheid is „weniger erwünscht". BOEDAPEST, 22 Aug. (Part.) Het Hongaarsche correspondentie-bureau maakt bekend, dat de straf-expeditie van Oostenrijk tegen Sepvië voorloopig uitgesteld wordt, daar het aangewezen schijnt om de hoofdmacht van het Oostenrykeche leger tegen Rusland aan te wenden. Er blijft een voldoend aantal OoBtenrijksche troepen in Servië achter om de in bezit genomen gewich tige stellingen bezet te houden. PARIJS, 23 Aug. (Part.) Volgens de om 11 uur verstrekte officieele inlich tingen zijn de Franscben overal tot den aanval overgaan. In den grooten slag, die over een uitgebreide linie, van Bergen (Mdns) at tot de Luxemburgsche grens toe, geleverd wordt, treden de Franschen op in vereeniging met het Engelsche leger. Men heeft hier bijna het geheele Duitsche staande leger, benevens de reserve, tegenover zich De slag zal waarschijnlijk verschei dene dagen duren. LONDEN, 24 Aug. (Reuter.) Een hier hedenmorgen ontvangen officieel tele gram van den E'ranschen minister van buitenlandsche zaken bevestigt, dat de legers op het oogenblik over de geheele linie handgemeen zijn. Aan geen van beide zijden zijn nog voordeelen behaald. PARUS, 24 Aug. (Part.) Een mede deeling van hedenmorgen van het mi nisterie van oorlog bevestigt de inlich tingen van gisterenavond omtrent den grooten slag in Zuid-België. De Franschen hebben de gewichtige taak te vervullen al de Duitsche legers tegen te houden. Gedurende dezen tijd gaan de Russen voort hun groote succes te verzekeren, waarvan de gevolgen als zeer belangrijk moeten worden be schouwd. Bovendien leidt men uit verschillende inlichtingen omtrent den slag in België at, dat gisterenavond laat, toen Franschen aan de Duitschers al hun behaalde voordeelen hadden ontnomen, een soort rust is ingetreden wegens de duisternis. Doch deze periode van kalmte zou slechts van korten duur zijn en de verwoede slag zou nog voor het aan breken van den morgen hervat kunnën worden. TWEEDE KAMER. Thans is, onder dagteekening van 21 Aug., bij de Tweede Kamer ingediend het aangekondigde wetsontwerp, hou dende bevoegdheid tot verschuiving van den datum van verkiezing van wethouders en vaste commissiën uit den gemeenteraad. Voorgesteld wordt het volgende te bepalen De gemeenteraden zijn bevoegd in het jaar 1914 de verkiezing van wet houders, die krachtens artikel 83 der Gemeentewet moet plaats vinden op den eersten Dinsdag in September, en van de vaste commissiën uit den gemeen teraad, die volgens artikel 54 der Ge meentewet jaarlijks benoemd moeten worden, uit te stellen tot een naderen dag vóór 1 Maart 1915. Tot den dag waarop de verkiezing plaats heeft, bljjven de aftredenden hun ambt ver vullen. De nieuw gekozenen worden geacht benoemd te zijn op den dag, waarop .de aftrading van hunne voorgangers zou hebben plaats gevonden, indien van de hier geschonken bevoegdheid geen gebruik was gemaakt. Deze wet treedt in werking op den dag van hare afkondiging. In de toelichting wordt o. a. gezegd De mogelijkheid bestaat, dat voor herkiezing van de fungeerende wethou ders moeilijk eene meederheid zou zijn te vinden. Toch is in deze dagen, waarin öok op de gemeentebesturen eene zoo zware taak rust, stabiliteit een dringende eisch. Ten einde den gemeenteraden de keu» te besparen tusschen het toegeven aan dezen eisch en het herkiezen voor een tijdvak van zes jaren van personen die mogelijk niet meer het vol vertrouwen van de meer derheid genieten, is het gewenscht be voegdheid te schenken den datum van herkiezing te verschuiven. Ten aanzien van de vaste commissiën van bijstand en van commissiën van voorbereiding geldt, zij het in mindere mate, ongeveer dezelfde overweging. Aangezien art. 54 der Gemeentewet bepaalt, dat zij jaarlijks, vernieuwd wor den, is ook hier wettelijke voorziening noodig om bevoegdheid te schenken die heruieu'wiog de»verlangd nog na 1 Januari e>k. te doen plaats vinden. Een eenigszins ruime termijn dient nl. geschonken te worden, omdat, al zal allicht de oorlogstoestand niet van zoo langen duur zijn, normale verhoudingen toch wel niet zeer spoedig zijn te ver wachten. Nederland en de oorlog. Een uitgestrekt terrein, gelegen in het zoogenaamde Elfbergen, te Oude- mirdum, te midden der bosschen, wordt zoo schrijft men aan de L. Ct. in ge reedheid gebracht tot verblijfplaats voor de geïnterneerde Belgische soldaten. Er worden 6 loodsen opgericht, ieder voor 100 man. AXEL, 25 Augustus 1914. Men verzoekt ons mede te deelen, dat morgen (Woensdag)avond om 6 uur in de Geref. Kerk in de Stationstraat een bidstond zal worden gehouden door ds. Chr. Bruins, alhier. - Met ingang van 1 October zijn verplaatst de heeren M. H. de- Roo; kom. 2e kl. van Axel naar Ter Neuzen, A. van Baaien, kom. 3e kl van Strybeek naar Ter Neuzen, A. Everhardus, kom. 3e kl. van Rijsbergen naar Ter Neuzen, M. J. Geuze, kom. 3e kl. van Roosendaal naar Ter Neuzen. Zaterdag werd te Ter Neuzen onder leiding van den burgemeester, den heer Huizinga de eerste vergadering gehouden van de „Verplegingscommis- sie" voor Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. Na een kort inleidend woord, werd door den voorzitter medegedeeld, dat door hem de heer C. Ie Nobel was aangewezen als secretaris dercommissie In de eerste plaat» was aan de orde. het benoemen van een dag. bestuur. Op voorstel van den heer Baron Collot d'Escury werd besloten daarvoor aan de twee zitting hebbende leden nog vier toe te voegen. Na onderling overleg werden daarvoor aangewezen de heeren Baron Cöllot d'Escury, burgemeester van Honteniese, F. van Waesberghe, burgemeester van Hulst, Den Hollander, burgemeester van Axel en Cuelenaere, burgemeester van Philippine. Bij de verdere beraadslagingen werd de wensch uitgesproken, dat de com missie bij de werkgevers op industriëel, handels- en landbouwgebied, zou aan dringen om vooral voort te gaan met den arbeid in hunne onderneming, waardoor de werkeloosheid op de meest afdoende wyze wordt bestreden. Vervolgens is het gewenscht dat zoo veel mogelijk de handel wordt voort gezet, nu de oogst is afgedaan en alles in voldoenden voorraad aanwezig is. Op de gebruikelijke wyze werd ver volgens de vergadering ge«loten. Tem. Crt. Voor het examen voor de Engel sche taal slaagde o. m. de heer Coumou te Sluiskil. Voor het examen voor de Franache taal slaagden de heeren J. B. van Dongen en A. H. Loonen te Hulst. Voor het examen voor de hoofdakte slaagde o. m. de heer J. D. Cambeen van Graauw. Tem. Crt. In de week van 12 tot en met 18 Augustus kwamen uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondheids raad van roodvonk 3 gevallen te Honte- nisse en I geval te Groede en West- kapelle en van diphteritis 2 gevallen te Kloetinge en 1 geval te 's Heer Arendskerke en Noordgouwe. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 25 Aug. 1914. J. D., 37 j-, handelsagent te Hoek, gedetineerd te Middelburg, is wegens verduistering in dienstbetrekking ver oordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. J. P., 43 j., koopman te Souburg, vroeger wonende te Hoek, gedetineerd te Middelburg beklaagd van diefstal van een rijwiel, met laat tot invrijheidstelling, is vrijgesproken. M. C. d. H. d. P., 39 j., werkster te Sa» van Gent, met vernietiging van het verstek-vonnis der Rechtbank van 18 April 1912, waarbij zij wegens diefstal is veroord. tot eene gevangenisstraf van een maand. Deze vrouw was België uitgewezen omdat ze met een Duitscher gehuwd was. Terstond na haar aankomst te Ter Neuzen werd zij op grond van dat vonnis aangehouden. Ze is nu geheel vrijgesproken. De eisch luidde 5 of 5 dagen hecht. Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tót den avond van Woensdag 26 Augustus Zwakke tot matige winden uit Zuide lijke richtingen. Gedeeltelijk bewolkt. Droog weer, behoudens eenige kans op onweer. Aanvankelijk nog warmer. S**». De BURGEMEESTER van AXEL, maakt bekend, dat Van at heden verklaringen en andere stukken niet meer worden afgegeven aan zijn woning, doch ten stadhuize van des voormiddhgs 9 tot 12 uur en van des namiddags 2 tot 4 uur. Ook brengt hij onder de aandacht van het publiek, dat hij in gewone om standigheden eiken werkdag van 10 tot 12 uur ten stadhuize en niet aan zijn woning te spreken is. De Burgemeester voornoemd L. J. DEN HOLLANDER. Axel, 18 Aug. 1914, Bij vonnis van de Arrondiasements- Rechtbank te Middelburg dato 19 Augus tus 1914, is PIETER BUIJZE, Vlas handelaar en Landbouwer, wonende te Axel, verklaard in staat van faillissement, met benoeming van den WelEd. Achtb. Heer Mr. G. F. Baron THOE SCHWARTZENBERG EN HOHÈNLANSBÈRG tot Rechter Com missaris en van ondergeteekende tot Curator. Mr. P. J. VAN BORTEL. Oostburg, 20-8-1914. Burgemeester en Wethouder» van AXEL, zijn voornemens op Maandag 31 Augustus 1914, des voormiddags te tien uren, bij enkele inschrijving, eenige uit te voeren werken 1. aan de woning van den Concierge in het raadhuis en in 4 perceelen a. metselwerk, b. timmerwerk, c. zink- en loodwerk en d. schilder en behangwerk. 2. het graven van een WATERPUT, achter het z.g. „Nieuwediep". Bestek en teekening zijn van heden af ter inzage gelegd bij den Gemeente- Opzichter. Plaatselijke aanwijs op Zaterdag 29 Augustus e. k., voor 1. des voormiddags te 9 uren. 2. de» namiddags te 5 uren. Axel, 25 Augustus 1914. Burgemeester en Wethouders van Axel, L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. Door den tegenwoordigen toestand ALGEMEEXE LEDENVERGADERING, op Zaterdag 29 Augustus a. s., des avonds om 7 ure, bij den heer G. Gilijamse. Bespreking aankoop van Kolen. P. VAN DUKE, Voorzitter. P. DEES Pz., Secretaris. voor alle soorten alsmede voor reparatiën, is en blijft de Nette afwerking. 'Billijke prijzen. Onder minzame aanbeveling Bovengenoemde Vereeniging hondt repetitie op Dinsdag- en Vrijdagavond van 8 tot 10 uur. Bij deze Vereeniging kunnen ten allen tijde jongelingen en jougedochters ge plaatst worden, die den leeftijd van 16 jaar hebben bereikt. HET BESTUUR. Advocaat en Procureur te Middelburg, is eiken ZATERDAG te AXEL te spre ken bij J. v. d. BON, vroeger L'Elcuse.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2