Buitenland. bovendien van coupures van 5000, 10.000, 25.000 en 50.000. De biljetten zullen door hun uiterlijk hun tijdelijk karakter te kennen geven. De biljetten van 25 zijn b. v. licht blauw van kleur alle biljetten zyn aan de achterzijde onbedrukt gelaten ten einde de uitvoering te vereenvoudigen. Op alle biljetten is gedrukt: „uitgifte 1 Augustus 1914". De nieuwe biljetten van ƒ5000, 10.000 25.000 en 50.000 zijn be stemd als middel van verrekening on derling tusschen groote financieele li chamen. Er is dwars over de voorzijde gedrukt: .alleen in rekening betaalbaar". Deze biljetten worden eigenhandig geteekend door den president, één der directeuren en den secretaris van de Nederlandsche Bank. Een waarschuwing. Het is misschien niet ondienstig te waarschuwen tegen de practijken van gewetenlooze lieden, die zullen trachten aan de spaarders hun spaarbankboekjes tegen geringen prijs afhandig te maken onder voorgeven, dat zij anders het bespaarde bedrag wel eens geheel kon den verliezen. Zoo iets is ook in het buitenland wel voorgekomen evenals men er daar ook eenvoudige menschen toe gebracht heeft, bankpapier tegen veel minderen prijs in zilver of goud te verkoopen, hun wijsmakende dat .papieren geld" weldra niets meer waard zou zijn. Er zijn thans ook hier te lande reeds gevallen voorgekomen, dat men op deze wijze een spaarbank boekje trachtte meester te worden. De spaarbankboekjes, zoo van de byzondere spaarbanken als de Rijkspost spaarbank, behouden volkomen hun waarde, omdat de spaargelden uit een volkenrechtelijk oogpunt absoluut veilig zyn en niet in beslag genomen kunnen worden. Het publiek zal dus wijs doen bank papier noch spaarbankboekjes met ver lies van de hand te doen. AXEL, 7 Augustus 1914. Alhier is bekend gemaakt, dat van regeeringswege verboden is de uitvoer van stroo, hooi, machine- en smeerolie, tarwe en tarwemeel, zout, gerst en gort, automobielen en onderdeelen waaronder banden; voertuigen voor paarden, trac- tie-rijwielen en motor-rijwielen, steen kolen, cokes, paarden (uitgezonderd veulens), rogge en roggemeel, haver, leder en peulvruchten. De Burgemeester verzoekt ons mede te deelen, dat ook in onze ge meente enkele jongelui hunne diensten vrijwillig hebben aangeboden, waarvan een dankbaar gebruik wordt gemaakt, zoodat reeds nu door hen opgaven worden verzameld en administratieve werkzaamheden ter secretarie worden verricht. Gisteren slaagde te Arnhem voor het examen hoofdonderwijzer de heer J. R. de Jonge te Axel. Wijziging in het verkeer. Aan belanghebbenden deelen we mede, dat de Zondagtreinen hieronder aangegeven tot nader aankondiging niet zullen rijden te weten trein 2D, die Axel (stopt hier niet) passeert om 9.44 v.m.trein 15D, die alhier naar Hulst vertrekt om 8.40 n.m. en trein 16D, die alleen rijdt van Mechelen naar St. Nicolaas. In 't kort komt dus hoofdzakelijk de wijziging hierop neer, dat de Zondag avond trein van 8.40 vervalt. Overigens blijft de geheele dienst voorloopig on gewijzigd. De stoombootdienst Ter Neuzen Vlis- singen—Breskens is in zoover beperkt, dat tusschen Ter Neuzen en Vlissingen slechts 2 booten heen en.weer varen en tusschen Vlissingen en Breskens 3 diensten. De uren van vertrek zyn aldus van Neuzen naar Vlissingen v.m. 5.45 u. en n.m. 12.30 u. van Vlissingen naar Neuzen v.m. 9 u. en n.m. 6 30 u. van Vlissingen naar Breskens v.m. 7.25 u., n.m. 2 u. en 5.15 u. van Breskpns naar Vlissingen v.m. 8.15 u., n.m. 2.44 u. en 5 50 u. De dienst NeuzenHoedekenskerke is gestaakt. Voor WalzoordenHansweert—Vlake is de dagelijksche dienst van Walzoorden naar Hansweert per boot, v.m. 6.05 u., 9.05 u., midd. 12 u., n.m. 3.40 u. en 6.35 u. van Hansweert naar Vlake per tram, v.m. 9.35 u., n.m. 12.30 u., 4.10 u. en 7.05 u. van Vlake naar Hansweert per tram, v.m. 10.19 u., n.m. 1.02 u., 4.49 u. en 7.35 u. van Hansweert naar Walzoorden per boot, v.m. 8.08 u., 10.39 u., n.m. 1,22 u., 5.09 u. en 7.55 u. Goederen en vee zullen zoo spoedig mogelyk worden vervoerd. De stoombootdienst neemt ten aanzien van dit vervoer geene verantwoordelijk heid op zich. In staat van oorlog. Bij Kon. besluit van 5 Aug. is over wegende, dat het noodzakelijk is, buiten gewone maatregelen te nemen ter voor bereiding van de verdediging des lands, bepaald dat in staat van oorlog zijn verklaard o. m. het grondgebied der gemeenten Neu zen, Hoek en Zaamslag rondom de kust- batterij bij Neuzen het gebied der gemeente Ellewouts dijk rondom het fort aldaar. De bedoeling van deze verklaring is, dat voor de aangeduide streken het militair gezag ten deele in de plaats treedt van het burgerlijk gezag. Dat militair gezag wordt uitgeoefend door de commandanten der verdedigings stellingen en forten. Door den gemeenteraad van Ter Neuzen is met algemeene stemmen be sloten om den heer J. A. Klaassen, die thans op verzoek is geschorst, als ge meente ontvanger te ontslaan. Uit een rapport van Burg. en Weth. bleek dat de gemeentekas in orde was bevonden. Tot tijdelijk ontvanger is benoemd de heer A. P. de Vos, commies ter secretarie. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 9 Augustus 1914. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz, Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. V .ure Ds. J. H. Lammertsma 's Av. 6 ure Ds. J. H. Lammertsma, (Bidstond). Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma, Nam. 2 ure Leeskerk. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. DE OORLOG. BELGIE. Niemand onzer lezers is natuurlijk op het oogenblik onbekend, dat thans onze nabuurstaat België in oorlog is gewikkeld. Dinsdag nog werden telegrammen gewisseld tusschen koning Albert en keizer Wilhelm, nadat Duitschland aan België in den vorm van een ultimatum had gevraagd om medewerking bij het doorlaten van Duitsche troepen door België naar Frankryk. Fier had koöing Albert hierop geant woord „we zullen onzen plicht kennen". Hierop had de keizer weer geant woord, dat zijn wil moet afhangen aan het belang van zijn land en daarop is tot België een tweede nota gericht, welke een uiterst dreigend, karakter droeg. Hier volgt het antwoord van-België op de Duitsche nota, dat we ontreenen aan de N. R. Cri. Door hare nota van 2 Augustus 1914 heeft de Duitsche regeering kennis ge geven, dat volgens inlichtingen uit be trouwbare bron de Fransche troepen van plan waren, over Givet en Namen op de Maas aan te rukken en dat België bij allen goeden wil niet in staat zou zyn, zonder hulp, den opmarsch van de Fransche troepen te stuiten. De Duitsche regeering zou zich verplicht gevoelen dien aanval te voorkomenen het Belgische gebied te schenden. Onder deze omstandigheden stelt Duitschland aan de regeering des Konings voor jegens haar een vriendschappelijke hou ding aan te nemen en verbindt het zich op het oogenblik van den vrede de onschendbaarheid van het koninkrijk en zijn bezittingen in heel hun uitge strektheid te waarborgen. De nota voegt eraan toe, dat indien België moeilyk- heden maakt bij den opmarsch van de Duitsche troepen alsdan Duitschland Belgie zal moeten beschouwen als vijand en de latere regeling tusschen de twee staten overlaten aan de beslissing van de wapenen. Deze nota heeft bij de regeering des Konings een diepe en smartelijke ver bazing gewekt. De bedoelingen die zij aan Frankrijk toeschrijft zijn in tegenspraak met de formeele verklaringen, die ons den len Augustus zijn gedaan, uit naam van de regeering der Republiek. Voor het overige, indien tegen onze verwachting Frankrijk de neutraliteit van België zal schenden, zal België al zijn internationale plichten vervullen en zijn leger zal den indringer den krachtigsten tegenstand bieden. De tractaten van 1839, bevestigd door die van 1870, stellen de onafhankelijk- heid en neutraliteit van België onder den waarborg der mogendheden, en in het bijzonder onder dien van de regee ring van Z. M. den Koning van Pruisen. België is altijd getrouw geweest aan zijn internationale verplichtingen. Het heeft zijn plichten vervuld in den geest van loyale onpartijdigheid, het heeft geen poging onbeproefd ge laten om ziju onzijdigheid te handhaven en te doen eerbiedigen. De aanslag op ziju onafhankelijkheid, waarmede de Duitsche regeering het bedreigt, zou een onmiskenbare schending van het volkenrecht vormen. Geen enkel stra tegisch belang rechtvaardigt de recht schennis. Wanneer de Belgische regeering de voorstellen aan zou nemen, die haar beteekefld zijn, dan zou zij de eer der natie opofferen en tegelijkertijd haar plichten verraden tegenover Europa, dat zich bewust is van de rol, die België sedert meer dan 80 jaar speelt in de beschaving der wereld. Zij weigert te gelooven, dat de onafhankelijkheid van België slechts behouden kan worden tegen den prijs van schending zijner onzijdigheid. Ook al zou de Belgische regeering in die hoop teleurgesteld worden, toch is zij vastbesloten om met alle middelen, die in haar vermogen zijn, elkcmaanslag op haar rechten af te weren. Daarop is de oorlog aan België verklaard. Over den schrik, die deze tijding in België veroorzaakte, de paniek, die in sommige steden ontstond bij de kreet „oorlog", kunnen we niets melden, dan dat in de steden al wat naar Duitsch zweemt het moest ontgelden. De troepen trokkeq ten strij ie, achter latend in vertwijfelende wanhoop hunne bloedverwanten, die weldra echter vol geestdrift en vreugde vernamen, hoe dapper de Belgische soldaten vochten. We lezen over de krijgsverrichtingen het volgende in de N. R. Cn. De Belgen hebben zegevierend alle aanvallen der Duitschers bij Luik afge slagen. Bij een krachtigen tegenaanval der Belgen zijn alle Duitschers die bii tusschenpoózen de forten waren voorbij gekomen gedood. De gepantserde koe pels en overige pantseringen der forten blijken volkomen bestand tegen de gra naten der Duitschers. Het fort Evêque, dat den geheelen dag onder vuur is geweest, is in het geheel uiet beschadigd. De Belgische vliegers doen volstrekt) niet onder voor de Duitsche. De Duitschers hebben tal van inwo ners van Visé doodgeschoten en de stad zelf in brand gestoken. Generaal Leman heeft een volkomen succes behaald. Geen enkele aanval vanVle Duitschers is geslaagd. De Bel gische troepen voerden geen vesting- oorlog, maar manoeuvreerden en lever den bijgevolg een waren veldslag. Zy gedroegen zich met buitengewone stand vastigheid, terwijl zij toch met een zeer uitgebreid front vochten en overal krachtdadig werden aangevallen. Het 7de Duitsche legercorps deed een aan val in bet dal van de Vesdre (zijrivier van de Ourthe). Veertigduizend Duitschers waren slaags tegen 25,000 Belgen. De aanval werd afgeslagen. Een daarop ondernomen tegenaanval van de Belgen had volkomen succes. Het 7de legercorps is in aftocht. Een gedeelte zou over Nederlandsch gebied zijn getrokken, de Belgen zouden voor de grens halt gehouden hebben. -De Belgen raapten 600 gewonden in de Duitsche linies op. Men denkt, dat het 10de Duitsche legercorps een nachtelijken aanval zal doen. Officieel kan medegedeeld worden, dat géén Duitsche troepen Neder landsch grondgebied hebben betreden. Hedennacht rukten Duitsche huzaren de straten van Luik binnen, doch wer den na een hardnekkig gevecht terug geslagen. Een ooggetuige, die van de Belgische grens terugkwam, meldt dat de brug over de Maas nog steeds niet is hersteld. En telkens, zoodra een stuk klaar is, wordt dit weggeschoten. De Duitschers worden beschoten uit de forten Liers, Pontisse, Barchon, Fleron, Retinne en Battice en lijden groote verliezen. Dinsdagochtend zijn tusschen 6 en 12 uur bij het Vierlandenpunt Vaals een Duitsch legercorps van 30.000 man België binnengetrokken. Aan de Nederlandsche grens zyn enkele patroeljes Uhlanen op het zien van de Nederlaudsche grenswacht ter stond teruggekeerd. De Nederlandsche grens is door de Duitsche troepen blyk- baar opzettelijk vermeden. Vluchtende, uit België gezette Duit schers trekken met have, goed en kin deren door Maastricht. Het snelle optreden van de Belgische genie tot vernieling van bruggen en kunstwerken is een groote misrekening voor de Duitschers geweest. FRANKRIJK. Zooals bekend werd Dinsdag ook aan Frankryk de oorlog verklaard. De Franschen, die al evenmin als België een oorlog duchtten waren zeer verrast. Een uit Parijs gevluchte Duitscher ver zekerde dat mannen en vrouwen er weenend riepen We willen geen oorlog. Eenmaal overtuigd van het feit paar den de Franschen onverschillig van welke partij, nationale eensgezindheid aan vertrouwen en moed. De oud minister Pichon zette in het Petit Jour nal uiteen, boe Europa door een reeks van listen wordt in brand gestoken en door welke keizer Wilhelm het er toe heeft gebracht, dat menschen, die het liefst met elkander in vrede leven, elkaar naar de keel vliegen.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2