Bericht. Buitenland. Burgerlijke Stand. Advertentien. Proclamatie. ZIJ, die meenen te liooge prijzen voor hunne BLOEM te hebben betaald, worden dring eai d verzocht, dezelve terug te brengen, dan kunnen zij linn geld terug krijgenOok van wat reeds begonnen is. Indien gij niet tevreden zijt, zeg bet ons dan toch, in plaats van aan anderen. Di J* ZEGT HET VOORT! enkele kreupele. En weldra begon tegeD dien stroom een andere cavalcade in te loopen van paarden met nummers aan de manen, wier geleiders met op geruimde gezichten aan ieder die er naar vroeg of het hooren wilde, toe riepen, dat hun beesten door de vee artsen waren afgekeurd voor alle mili taire diensten. Opgewonden standjes hebben elkaar opgemaakt, dat het papieren geld nu in waarde zou dalen. Zij loopen overal rond om het in de winkels gewisseld te krijgen in specie, en het is hun eigen schuld dat het wisselgeld daar lijdelijk schaarsch wordt, en dat de leveranciers hier en daar bankpapier weigeren. Ja, deze dwaasheid gaat zóó ver, dat slimme speculanten er natuur lijk een zaakje van maken en bijvoor beeld wel zoo goed zijn om nog acht ïilveren guldens te geven voor een briefje van tien. Alsof bankpapier niet te allen tijde een even wettig betaal middel als specie zou wezen. Doch de overspanning verwekt nog andere moeilijkheden, 't Is of bet beleg van Rotterdam nu voor de deur staat. En evenals op de fatale data voor het vergaan van de wereld, brengen de menschen hun leveranciers van slag door de winkels te overstroomen om toch maar leeftocht in te slaan. Daarop zjjn de winkelvoorraden natuurlijk niet berekend. Zóó veel balen rijst en grut terswaren hebben de kruideniers niet in magazijn. Menschen, die overal ipoken zien, begeven zich per rijtuig de winkels langs en koopen wat los en vast is stapels ontbijtkoek, blikjes, wij I hoorden van een anker bessensap. Tot dan eindelijk al heel gauw zoo'n winkel leeggekocht is, zijn voordeur sluit, en .gesloten" aan 't raam zet, tot steeds I itygende onrust. Een noodzakelijk ge volg is het reeds wat stijgen in prijs van enkele levensmiddelen. Zoo wordt er hier en daar voor koffie, waarvan de marktprijs zoo sterk gedaald is, een paar dubbeltjes per pond meergevraagd. En bakker? leggen een zoet winstje van een paar centen op het brood. Heel, heel fijngehoorige menschen hebben Zaterdagavond zelfs kanon- schoten gehoord, op den tijd toen de j Èndelijke huismoeders hun kleedjes uitklopten. En wat al voor onzin wordt er op zulke dagen nog meer verteld. Al is er zeker stremming in den gang van het rhaatschappelijk raderwerk, omdat zooveel jonge krachten aan hun dagelijkschen arbeid zijn onttrokken. Maar laten we elkander toch vooral nog eens zeggen dat er oorlog is maar nog niet in Nederland het dreigende oorlogsgevaar zijnle. de maatregelen ter bescherming van de grenzen en van de spoorlyoen 2e. die ter beperking van het verkeer van post, telegraphic, spoorwegen, enz., ten bate van de militaire eischen Se. ver klaring van den oorlogstoestand voor het geheele rijksgebied 4e. verbod van publiceering van troepenbeweging en verdedigingsmiddelen. De oorlogstoestand in Pruissen staaf gelijk met den staat van beleg. In R u 8 1 a n d. Reeds Vrijdag achtte men aan het min. van Buitenl. Zaken den toestand nagenoeg hopeloos. De „Nowoje Wrem- ja" zegt: Een oorlog met Oostenrijk is zeer populair. Wel 30.000 manifes tanten trekken door de straten en roepen „Weg met Oostenrijk!" „Weg met DuitschlandDe Fransche ge zant te St. Petersburg tjeelt den ver tegenwoordigers van de pers verklaard, dat Duitschland klaarblijkelijk den oor log wil en dat Frankrijk ieder oogenblik kan mobiliseeren. Volgens hem valt er niet aan te twijfelen of Rusland zal Frankrijk en Engeland steunen. Pas is de moordzaak Caillaux uit de voeten, of uit Frankrijks hoofdstad komt weer het bericht van een aanslag Vrijdagavond laat is de bekende socialis tische afgevaardigde Jaurès, in een café door revolverschoten gedood. Jaurès gebruikte met eenige vrienden het middagmaal in een café. Hij zat bij een open venster, dat op de straat uitkomt. Plotseling slaat een hand er door en voordat hij beweging een had kunnen doen, kreeg Jaurès twee kogels iu het hootd. Hij stierf na enkele oogenblikkeo. De moordenaar weigerde zijn naam op te geven. Hij heet Raoud Villain, is 29 jaar en de zoon van de griffier der rechtbank te Reims. Hij heeft verklaard den moord gepleegd te hebben, omdat Jaurès »de wet op den 3-jarigen dienst plicht en Frankrijk bestreed.» De moord op Jaurès verwekt in Parijs geweldige beroeriDg. Telegrammen. BERLIJN, 3 Aug. Van de Duitsche kruiser Augsburg is een draadloos be richt ontvangen volgens welk dat schip voor Libau in gevecbt is met een Rus- i-che kruiser. Er zyn mijnen voor de haven gelegd. De havenstad Libau staat iu brand. Schermutselingen. BELFORT, 3 Ang. In de omgeving zijn eenige patrouilles slaags geraakt. De Franschen namen 2 Duitsche Uh- lanen gevangen. Een slag by Nancy? Er loopen geruchten omtrent een groote veldslag bij Nancy. Zij worden echter niet bevestigd. Duitschland en Rusland. BERLIJN, 3 Aug. Telegrammen uit Koningsbergen melden, dat er een Rus sische patrouille is binnengerukt te Eydtkuhnen en het postkantoor van Dieldweischen vernield heeft. telegrammen vinden het bulletin van de DE OORLOG. Meldden we Vrydag nog, dat er nog voldoende hoop bestond op bestendiging van den vrede, thans is die hoop ijdel j gebleken en is reeds oorlog uitgebroken tusschen b mogendheden. Een geregeld relaas van de gebeurte nissen geven is onmogelijk. De Hollandsche post laat ons sedert gisteravond in den steek, zoodat we van niets hooren. Ook telegrafische berichten ontbreken, zoodat we i erger geïsoleerd zijn, dan tijdens de stakingsdagen van 1903. We vermoeden dat de geheele dienst aan het leger is gewijd. Als antwoord op het ultimatum van Duitschland is Vrijdag uit St. Petersburg van den Duitschen gezant aldaar het bericht gekomen dat de algemeene mobilisatie van het Russische- leger en de Russische vloot is bevolen. De keizer heeft daarop het land in den toestand van oorlogsgevaar ver klaard. Berlijn, 31 Juli („Reuter"). Van de militaire maatregelen met het oog op Onderstaande we vermeld in Midd. Crt. Het zijn de laatste berichten, die we tot heden konden krijgen. BRUSSEL, 3 Aug. Duitschland heeft aan België in den vorm van een ulti matum het ontwerp van een verdrag ter teekening voorgelegd, waarin België aan Duitschland medewerking toezegt ten einde het binnendringen in Frank rijk te vergemakkelijken. Er is hedennacht een buitengewone ministerraad gehouden onder voorzitter schap van den Koning. Het antwoord zal hedenmorgen worden verzonden. LUXEMBURG, 3 Aug. De Duitsche troepen zijn te Visé (in België, tusschen Luik en Maastricht) aangekomen. Te Luik wordt alarm geslagen. MAASTRICHT, 3 Aug. Hedenmorgen nam men hier een vliegtuig waar ko mende. uit Duitschland en zich in de richting van België bewegend. LONDEN, 3 Aug. De Times meldt, dat een deel der Duitsche Oostzeevloot door het KielerkaDaal in Westelijke richting stoomt. PARIJS, 3 Aug. De Temps meldt, dat de Engelsche regeeriug aan de Fransche de verzekering heeft gegeven, dat in geval van een Fransch-Duitschen oorlog Engeland leger en vloot zal mobiliseeren en zich aan Fransche zijde zal scharen. LONDEN, 3 Aug. Het kabinet heeft hedennacht weer vergaderd. De Marinereserve is opgeroepen. Een Moratorium is atgekondigd. BERLIJN, 3 Aug. De Köln. Ztg. ver meldt, dat Duitschland de verzekering heeft ontvangen, dat Italië zijn plicht als bondgenoot vervullen zal. Van 16-31 Juli 1914. Axel. Huwelijks-aang. 16. Josephus Fermont, 31 jjm. en Barbara Taelman, 38 j., jd. Huwel.-voltr. 16. Adriaan Oppeneer, 29 j., jm. en Catharina Adriana Faas, 25 j., jd. 23. Alphonsius Franciscus Verstraeten, 27 j., jm. en Leonie Marie de Dauw, 22 j., jd. Jan Dieleman, 24 j., jm. en Clara van der Hooft, 24 j., jd. Hendrik Hamelink, 32 j., jm. en Levina Wilhelmina Witte, 23 j., jd. Pieter Leendert Goossen, 19 j.,jm. en Cornelia Schieman, 18 j., jd. 28. Eduardus Hofman, 26 j., jm. en Maria Paulina Temmerman, 30 j., jd. 30. Josephus Fermont, 31 j., jm. en Barbara Taelman, 38 j., jd. Geboorten. 16. Frangoise Susanna, d. van Andries Stouthamer en Susanna Cornelia Elisabeth Schieman. Pieter, z. vaD Cornelis van de Velde en Fran- cina Hamelink. 21. Jan Augustinus. z. van Pieter van de Wege en Janna Cornelia Verstraaten. Neeltje, d. van Pieter Dekker en Cornelia Adriana Levina de Feijter. 23. Jacoba Cornelia, d. van Meeuwis de Regt en Adriana Levina Dieleman. 26. Catelijntje, d van Mechiel Dronkers en Leuntje Wolfert. 28. Theophilus Alouis Domi nicus, z. van Charles Louis Albert de Ridder en Sulima Maria Simoeu. 30 Dëbora Krina Magdalena, d. van Adri aan van Es en Leuntje Maria Pladdet. Overlijden. 29. Maria de Bruijne, 75 j., echtg. van Daniël Riemens. Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachtingtot den avond van Woensdag 5 Augustus Zwakke tot matige Zuidel. tot Westel wind. Meest zwaar bewolkt. Waar schijnlijk regenbuien met kans op on weer. Zelfde warmtegraad. De Burgemeester van Axel maakt aan de ingezetenen bekend le dat door hem voorloopig de prijzen van de hierna te noemen levensmiddelen als volgt zijn vast gesteld 100 K.G. 10,— p.K.G. liet. 11,50 17,50 10,— /H- 13,50 3,50 Rogge p. Tarwe 11,50 12 Meel (bloem) ƒ17,50 18 Haver 10,— 11 Gerst /ll,— 12 Erwten 13,50 14 Aardappelen 3,50 4 Koffie per K.G. ƒ1.10. Thee 2,—. Suiker 0,53. Rijst -. 0,22. Roggebrood 0,11. Tarwebrood 0,15. Wittebrood 0,16. Rundvleesch le kwal. p. K.G. 1,20. j> 2e 1, met been 0,90. Spek0,80. Varkensvleesch zonder been 0,90. met 0,85. Reuzel p. K.G. 1,—. Zout 0,12. Bruine boonen 0,25. Gort 0,16. Petroleum per liter 0,11. 2e. dat hij verder bepaald heeft naar aanleiding van een ontvangen aan schrijving, dat de voorradige levens middelen in de gemeente niet naar elders mogen worden uitgevoerd. Het verdient vervolgens in deze moeilijke tijden wel overwogen te worden door 'hen die tot eenigen arbeid in staat zijn en werkeloos zijn ot wor den, zooveel mogelijk de landbouwers te helpen den oogst binnen te halen, wijl het zeer te betreuren zou zijn, indien door ons toedoen de oogst ver loren zou gaan. Met erkentelijkheid kan worden ge tuigd dat ieder tot nu toe blijk heeft gegeven van welwillende medewerking en ik roep u allen toe Wees kalm en moedig en laat u niet door onheil spellende berichten, die dikwijls zeer overdreven en. op waar blijken van de wijs brengen. Voor gezinnen welke tengevolge van hej gemis van de geldelijke verdiensten van militie- en landweerplichtigen in armoede, zouden geraken zal zooveel mogelijk worden gezorgd. Laat ons het vertrouwen bewaren en allen voortgaan den nood të helpen verzachten en ons lot te stellen in de hand van Hem, die machtig is het oorlogsgevaar af te wenden en voor ziening geeft in den grootsten nood. Axel, 4 Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd L. J. DEN HOLLANDER.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 3