L Binnenland. Gemengd Nieuws. dryven, althans in de verte zal uit woeden, toch kan, nu de legers ge wapend tegenover elkander staan op een dergelijke telegrammenwisseling licht te veel hoop worden gevestigd. Want otschoon nog wel geen beves tiging is gekomen van de oorlogsver klaring van Duitschland aan Rusland en Frankrijk, wijst toch de inhoud van verschillende telegrammen er op, dat de groote reeds lang voorspelde Euro- peesche oorlog zoo niet uitgebroken toch nabij is. H. M. de Koningin heelt den min. van Oorlog gemachtigd van alle Ned. Spoor wegmaatschappijen het geheel ol gedeel telijk gebruik te vorderen van de door die ondernemingen geëxploiteerde spoor wegen en van het aan die ondernemin gen toebehoorende, materieel en zulks voor zooveel hem dat gebruik voor Rijks dienst in het belang van de verdediging van het land noodig voor komt. De min van Oorlog heelt in verband met de 2e machtiging op heden gevor derd, ten behoeve van 's Rijks dienst alle spoorwegen, geëxploiteerd door Nederlandsche ondernemingen, alsmede al het materieel, aan die ondernemingen toebehoorendeen de leiding van 't ge bruik van dë gevorderde spoorwegen en van het gevorderde spoorwegmate- rieel opgedragen aan den chel van den gen. stal. De minister van Oorlog heeft aan alle commandanten van leger en land weer een circulaire van den volgenden inhoud gericht „le. Geheimhouding van militaire aangelegenheden wordt in het bijzonder onder de tegenwoordige omstandigheden verplichtend opgelegd aan ieder, die tot het leger ot tot de landweer behoort. Het is ten strengste verboden mede- deelingen van welken aard ook aan de drukpers te doen, tenzij daartoe uit drukkelijk machtiging wordt verleend. 2e. In gesprekken en brieven mogen geen mededeelingen worden gedaan over voorgenomen of in uitvoering zynde militaire maatregelen, onderne mingen, opstellingen, enz. Men ontwijke de beantwoording van vragen van militairen aard. 3e. De tot het leger ol de landweer behoorende personen zijn verantwoor delijk voor alle ook zonder hun voor kennis uit hun particuliere briefwisse ling in de pers verschijnende berichten. 4e. Maatregelen mogen in de mede deelingen aan ondergeschikten van ingekomen berichten en bevelen niet verder gaan, dan de dienst eischt. In gesprekken met kameraden over mili taire maatregelen moet in het bijzonder in tegenwoordigheid van oningewijden groote omzichtigheid worden in acht genomen. Lichting 1914. By de Tweede Kamer is een ontwerp van wet ingediend, strekkende om aan de Koningin de bevoegdheid te ver- leenen, met afwijking van art. 72 der Militiewet voor de inlijving van de lotelingen der lichting 1914 een vroeger tijdvak te bepalen, dan bij genoemd artikel is vastgesteld. Ingediend zijn nog twee wetsontwer pen, le om een buitengewoon crediet aan te vragen van 50 millioen gulden ter bestrijding van de uitgaven, voortvloeien de uit het buitengewoon onder de wape nen roepen van het leger, 2e om te bepalen, dat alle dienstplichtigen onder de wapenen blijven totdat het oorlogsge vaar zal zijn opgehouden. De vaste ambtenaren en beambten van den post- en telegraafdienst, be hoorende tot de landweer, behoeven in verband met de eischen van den dienst, niet onder de wapenen te komen. By het departëment van oorlog komen voortdurend aanbiedingen in van gepen- sionneerde officieren, die in deze tyden hunne op prijs gestelde diensten aan het legerbestuur aanbieden, dat daarvan dankbaar gebruik maakt. Onze opperbevelhebber Bij Kon. besluit is benoemd en aan gesteld tot opperbevelhebber van land en zeemacht luit. generaal C. J. Snyders, chef van den generalen staf. Bankbiljetten. Officieel wordt het volgende mede gedeeld De Nederlandsche regeering, verno men hebbende, dat op verschillende plaatsen in het land eenig wantrouweu tegen de deugdelijkheid van de biljetten door de Nederlandsche Bankuitgegeven, is ontstaan, en dat vermoedelijk door een misverstand aan eenige postkan toren biljetten niet in betaling zou den zyn aangenomen, brengt ter open bare kennis, dat haar na onderzoek is gebleken, dat de soliditeit der.biljetten der Nederlandsche Bank boven eiken twijfel is verheven, en dat de regeering aan al hare bureaux en kantoren de bankbiljetten, tot de volle waarde, in betaling aanneemt. De regeering heeft'onmiddellijk maat regelen genomen, om aan het hierboven bedoelde misverstand aan enkele post kantoren een einde te maken. Naar men meldt, wordt er aan 's Rijks Munt te Utrecht dag en nacht gewerkt tot het aanmunten van zilvergeld. Ook Zondag is er gewerkt. Opkoopen van levens middelen. De N. R. Ct. meldt Wij zijn gemachtigd mede te deelen, dat door de regeering buitengewone maatregelen worden voorgesteld, waar door zoowel het opkoopen van levens middelen door handelaren en particu lieren als het vragen van buitensporige prijzen onmogelyk wordt gemaakt door direct ingrijpen van de overheid. In verband daarmede wordt de aan dacht van het publiek erop gevestigd, dat het geen nut heeft, thans bijzonder groote voorraden in te slaan, daar deze toch in beslag kunnen worden genomen, en het zeker valt af te raden, buiten gewone prijzen te betalen, aangezien dit tot niets anders dan tot verlies voor den kooper aanleiding kan geven, zonder hun eenig voorrecht ten aanzien van het gebruik van de waren te ver schaffen. Vanwege het Haagsche gemeentebe stuur werd ter geruststelling van het publiek medegedeeld, dat in ons land aan meel en rijst voor geruimen tijd meer dan voldoende hoeveelheid is H. M. de Koningin heeft, naar de N. Ct. meldt, haren opper stalmeester last gegeven hare paarden, welke op Het Loo aanwezig zijn, beschikbaar te stellen voor de gemobiliseerd wordende troepen. Alle maatregelen met betrekking tot de mobilisatie genomen, hadden tot dusver een regelmatig verloop, hetgeen bewijst dat de voorbereiding die in vredestijd wordt uitgewerkt op de daar toe bestemde bureaux, o. a. van den generalen staf, in de uitvoering goed bleek en die van de mobilisatie van 1870 verre overtreft. TWEEDE KAMER. In de buitengewone vergadering van gisteren waren alle ministers aanwezig. De Kamer was nagenoeg voltallig. De voorzitter wees op deD ernst van den toestand, die een spoedvergadering noodzakelijk maakte. Hij deed een be roep op de eenheid der volksvertegen woordiging, in het belang van de tot standkoming dier maatregelen van voor ziening en noodweer. Minister Cort van der Linden hield daarop een toe spraak, waarin hij er op wees, dat de toestand eischt, dat de te behandelen wetsontwerpen nog heden door de Eerste Kamer kunnen worden afgedaan. De Minister wees voorts op de zware taak van de Ministers en de Koningin, die zich een van zin met haar volk gevoelt. De regeering houdt zich ver zekerd van de eendrachtige medewer king der Staten-Generaal. Wij zijn gereed onze onzijdigheid, en moet het zijn, ook onze 'onafhankelijkheid met kracht te verdedigen en zullen ons voegen in een koelbloedig afwachten, overtuigd als de regeering is, dat de Staten-Generaal zich zullen verheffen boven partijzucht, in het belang van de eenheid en het behoud van ons dierbaar vaderland. Het Kamerlid Schaper heeft, naar bet Volk meldt, de volgende vraag tot deH minister van Landbouw, Nijverheid en Handel gericht „Is de Minister bereid, maatregelen te treffen, waardoor een stijging van de prijzen der levensmiddelen en andere volksbehoeften, tengevolge van den internationalen toestand van het oogen- blik of van de naaste toekomst, zooveel mogelijk worde voorkomen, desnoods door rechtstreeksch ingrijpen met de wet De directeur-generaal der posterijen en telegraphie vestigt de aandacht van be langhebbenden op de noodzakelijkheid om de brieven en andere stukken voor hen, die zich onder de wapenen bevinden, van zoo volledig mogelijk adressen te voorzien. Behalve de naam van den geadresseerde is in ieder geval tevens te vermelden het korps en het onderdeel, waartoe hy behoort. De feestelijkheden, die de gemeente 's Gravenhage ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin Moeder zou geven, zijn niet doorgegaan. De Staatscourant van Zaterdagavond bevatte de bekendmaking, dat in aan sluiting aan de met het oog op den critieken toestand reeds genomen maat regelen tot handhaving der onzijdigheid, de Noordelijke zeegaten en het zeegat van Goeree door mijnen onveilig zijn gemaakt, terwijl mijnenleggers gereed liggen om op eerste bevel de overige zeegaten af te sluiten. Veilig Nederland. De Vorstin Von Eybach, zuster van de Koningin Moeder, heeft gisterennacht haar vier kinderen per auto naar Soestdijk gebracht. aangehouden, die bezig waren met schet sen te makan van cte Wester Schelde, Na ondervraagd te zijn door den com mandant der Land weer en door de politie zijn zij gevankelijk naar Middelburg ver- voeTd. Naar bewering zijn zij van Engelsche rationaliteit, en hadden zij ook schetsen van de kust met haar bakens en boeien van Terneuzen in hun bezit. M. Crt. AXEL, 4 Augustus 1914. We zullen zeker niet de eersten zijn, die zeggen, dat de Weststraat heel wat is opgeknapt met de verdwijning van het oude perceel tegenover ons bureau. En vooral nu in de plaats daarvan een paar fraaie woningen verrijzen, willen we niet nalaten te wijzen op de etalage van den heer Maljaars, die in het reeds voltooide huis een schoen en zadelmakerij heeft gevestigd. De uitstalling geeft den indruk dat de ondernemer wil pogen door concur- reerende prijzen en nette bediening aan ieders verlangen te voldoen. Bij Kon. besluit van 24 Juli zijn benoemd tot gezworene van het waterschap Groot en Klein Baarzande, J. B. Go- vaert, te Groede tot gezworene van het waterschap Groote St. Anna en Nieuwehoven, I. de Bruyne Az., te Cadzand fot gezworene van den Koudepolder, M. Drabbe, te Hoek tot gezworene van den Paulinapolder, J. P. van Hoeve, te Biervliet tot gezworene van den Van Alstein- polder, A. Staal, te Graauw tot gezworene van den Nieuw-Othene- polder, L. Butler, te Zaamslag tot gezworene van den polder Willem III, P. B. Mei, te Boschkapelle tot dijkgraaf van den Clarapolder, E. Cuelenaere, te Philippine. Zoudag omstreeks 3 uur iu den namiddag werden te Breskens door een schildwacht op de haven drie heeren H. M. de Koningin heeft Vrijdag b| haar bezoek aan Scheveningen op dl Pier den commandeerenden officier toe gesproken. Toen zij de Keizerstraat passeerde, stopte de auto, waarna de Koningin uitstapte en de aldaar opge drongen burgers en vischvrouwen toe sprak. Daarbij wees zij op den emstigen toestand van het oogenblik en ver klaarde dat haar dezelfde gevoelens bezielden als haar onderdanen. H. M. eindigde met den menschen moed in te spreken. Een geestdriftig „Leve de Koningin I" weerklonk, waarop zij velen de hand drukte, waarbij haar de tranen over het gelaat liepen. De bevolking was zeer onder den indruk, toen de auto wegreed. Vele 'vrouwen weenden. De mobilisatie. Het was hier jl. Zaterdag met het optrekken der militairen Daar den trein een heele, ofschoon geregelde drukte, Maar dit haalt nog niets bij hetgeen in groote steden te zien en te doen was, Om hiervan een beeld te geven, laten we volgen hoe het te Rotterdam ge steld was, hetgeen we ontleenen aan de N. R. Crt. Er heerschte een onrust, die wel zeer in tegenstelling is met haar evenwichtig zakelijken aard. Dit bleek wel 't duidelijkst aan het station Delttsche Poort, waar steeds meer dienstplichtigen opkwamen en gedeeltelijk langs den weg op de trottoirs gezeten, gedeeltelijk in vestibule, wacht kamers en op de perrons hun beurt verbeidden, maar jammer genoeg ook voor een heel groot deel in de herbergen in den omtrek. Verscheiden jougeDs werden er door hun ouders of door hun meisjes weggebracht tot aan den ingang. Daar versperde de politie den toegaug voor particulieren. En voor de leege loketten waren borden neergehangen„perronkaarten worden niet uitgegeven". Tegen de tafels, die met zakken en ransels overladen waren, stonden de geweren hier en daar waren zo aan rotten gezet. En dan reden eindeloos lange treinen leeg vooren meteen werde'n de eerste- en tweede klassen bestormd dan de derde klassen, de goederenwagens het laatst, waarvan we er toch tot twintig toe achter elkaar boordevol weg zagen rijden. Onder leiding van den „stationscommandant", die den chef vervangt, ging dit alles zeer ordelijk zijn gang. En buiten stonden nog de vrienden en verwanten en veel meisjes vooral, die de voor de portieren saamgedrongen jongens nog eens hartelijk „gedag" en tot weerziens wuifden. Een ander blijk van de mobilisatie was het trekken van lange stoeten losse paardeD, die ter keuring gingen. Het is algemeen bekend, dat het land voor critieke tijden in vorderingsdistricten verdeeld is, in elk waarvan een com missaris met zijn staf van veeartsen, schatters, militaire hulp enzoovoorts opgeroepen paarden langs zich li trekken, om ze te keuren en eventueel aan te koopen voor de bereden wapens. Heeren uit de manege die ze zeil bereden, stalhouders, sleepers, buiten- menschen, brachten ze naar de plaats van de keuring. Vurige volbloed paar den, die onrustig aan den teugel rukten, de zware Ardeune-paarden met de breede schofteD, aftandsche knollen waarvan je de ribben tellen kon, ooi 90 I

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2