Binnenland. Ook de Donau-monarchie laat zicb door niets meer terughouden en de gebeurtenissen zullen zicb dus nu vol gens een vast plan ontwikkelen. .Reeds de eerstvolgende uren", aldus een draad- bericht uit de Oostenrijksche hoofdstad aan de Lokal Anzeiger, zullen bewijzen dat Oostenrijk belangrijk werk vooruit verricht heeltwant de feitelijke ge beurtenissen zijn reeds veel verder gegaan dan algemeen geloofd wordt". Hetzelfde blad kreeg uit Weenen geseind, dat Dinsdagmiddag te 12 uur de algemeene mobilisatie voor de deur zou staan, als tot dien tyd niet een neutraliteitsverklaring van Rusland openbaar gemaakt was, waarop echter ook te Weenen niet gerekend werd. Alle verdere bemiddeling der mogend heden, ook voor de localisatie van den oorlog is dan nutteloos. (Bericht van het Weensche correspon dentiebureau). Dinsdagnacht om half twee hebben de Serviërs de spoorbrug tusschen Semlin en Belgrado in de lucht laten springen. Onze infanterie en artillerie, gesteund door de Donaumonitoren, beschoot daar op de Servische positie aan gene zyde van de brug. Na een korten strijd trokken de Serviërs terug. De ver liezen aan onzen kant waren zonder beteekenis. Omtrent de laatste vijandelijkheden welke tusschen de troepen plaats von den, laten we hier enkele telegrammen volgen Berlijn, 30 Juli {Avp.) Belgrado is ingenomen. De vreedzame bevolking is door de troepen gespaard. Tegen den middag bezetten deze troepen alle wegen in' den omtrek. De staat van beleg is hierop door de Oostenrijkers afgekondigd. De bevolking van Bel grado was tot op 30.000 personen na gevlucht. Van de autoriteiten was alleen de burgemeester nog aanwezig die den bevelhebber verzocht de in de stad gebleven vreedzame bevolking te sparen. De generaal antwoordde dat deze bevolking geen haar zou worden gekrenkt. Weenen, 30 Juli [Avp.) Volgens nog niet bevestigde berichten, hebben de Serviërs een zware nederlaag geleden By Foca aan de Bosnisch Servische grens moeten twee Servische divisies de daar staande Oostenrijksch Hongaar sche troepen hebben aangevallen. Na een hevig gevecht slaagden de Oosten rijkers er in de Serviërs te overwinnen Een deel van hen werd omsingeld en gedwongen, de wapens neer te leggen De Serviërs verloren 800, de Oosten rijkers 200 dooden. De toestand. Als men de groote bladen leest gaat het werkelijk wemeleD voor de oogen van al de telegrammen, die men ziet uit alle deelen van Europa en alle handelend over de groote vraagZal het OoBtenryksch-Servische conflict een Europeeschen oorlog tengevolge hebben Alle mogendheden vestigen hun blik vragend tot RuslandWat doet ge En niemand durft zich omtrent het ant woord gerust stellen. Van daar dan ook, dat er in Engeland, Frankrijk Duitscbland, Rusland, Italië, Spanje. België en Nederland min of meer mili taire actie is waar te nemen, t Zij om op het bepaalde punt gereed te zijn tot den krijg, óf tot het behouden der neutraliteit, 't Spreekt van zelf, dat zoo'n toestand van spanning niet lang kan duren. Overal worden ook door de ministerie' met of zonder de staatshoofden confe rentie's gehouden in verband met den kritieken toestand. Dit is zeker, dat de toestand ernstig, buitengewoon ernstig is. Zooals bekend hangt op het oogenblik alles at van Rusland. Dit Rijk heeft het in handen of de Europeesche vrede zal gehand haafd blijven komt het Servië te hulp of zal het zich „neutraal" houden. Ook de bekendheid, dat Rusland het Zuiden en Westen reeds gedeeltelijk bezet houdt, en vuurtorens en licht schepen in Oostzee en Zwarte Zee heeft gedoofd, zal voorzeker nietgeruststellend werken op de gemoederen der ver schillende volkeren. Wachtensmoede heeft dan ook blykens een telegram uit Frankfort aan de A. R. Crt. de Duitsche gezant gisteren een termijn van 24 uur aan de Russische regeering gelaten, binnen welke Rusland zijn houding tegenover Servië kenbaar moet maken. Intusschen wordt al overal gevoeld welke gevolgen de oorlog kan hebben voor den handel. Op de wereldmarkten is een groote stijging waar te nemen in de meel- prijzen. St Petersburg, 30 Juli (A. R. Crt.) Het St. Petersburgsche telegraafagent- schap meldt Een keizerlyke oekas roept onder de wapenen lo. De reservisten van 23 heele gouvernementen en van 71 districten van 14 andere gouvernementen 2o. Een gedeelte van de reservisten van 9 districten van 4 gouvernementen 3o. De reservisten van de vloot in 64 districten van 12 Russische gouver nementen en van 1 Finsch gouver nement 4o. De kozakken met verlof in het Dongebied, Koeban, Terek, Astrachan, Orenburg en Oeral 5o. Een overeenkomstig aantal re serve-officieren, dokters, veeartsen,paar den en wagens. H. M. de Koningin is Dinsdagmiddag met de Prinses per extratrein van 4.13 Holl. Spoor in een salonrytuig naar IJ- muiden vertrokken, ter verwelkoming van den Prins bij zijn aankomst aldaar aan boord van de „Zeeland". H. M. liet zich op dezen tocht alleen vergezellen door den gep. vice-admiraal jhr. Roëlladjudant i. b. d. van H. M en oud-minister van marine. Tot zeven uur bleef H. M. aan boord van de „Zeeland", waarna de Koninkl familie per auto naar Den Haag terug reed. Al. Crt. Nederland en de oorlog. De toestand uit militair oogpunt, na de oorlogsgeruchten voor ons land inge treden, is aldus weer te geven, dat reeds Maandag strategische voorzorgs maatregelen zijn genomen, welke, indien het noodig mocht worden, een even- tueele mobiliseering van leger en vloot zullen bespoedigen en vlug van stapel doen loopen. De meeste opper- en verdere officieren die binnenslands met verlof waren, zijn uit eigen beweging naar hun stand plaatsen teruggekeerd. Die in het buiten land komen successievelijk terug. De chef van den generalen staf uit Duitsch land is weer terug. Gisteren is in verband met den toe stand in Europa aan het dep. van Marine, onder leiding van minister Rambonnet, een gemeenschappelijke bespreking gehouden door de comman danten van de Marine te Amsterdam Hellevoetsluis en Willemsoord, den chef van den Marinestaf, den chef en den sous-chet van den gen. staf der land macht en de hoofden der militaire at- deelingen aan 't dept. De Ministers van Buitenlandsche Zaken, van Justitie, van Marine, van Oorlog en van Koloniën, daartoe door H re Majesteit de Koningin gemachtigd, brengen ter kennis van ieder wien zulks aangaat, dat de Nederlandsche Regee ring in deu tusschen de met Nederland bevriende Mogendheden Oosteurijk-Hon- garije en Servië uitgebroken oorlog yol strekte* onzydigheid zal in acht nemen. Hiertoe zijn de gebruikelijke bepalingen afgekondigd, die zijn opgenomen in de St. Ct. van heden. Maatregelen zijn genomen, om het ontslag van de miliciens der oudste lichting, hetwelk op 1 Augustus zou moeten plaats vinden, te schorsen. Ook de overgang van de miliciens naar de landweer zal op gezegden datum nier plaats hebben, terwijl ook het ont slag der oudste landweerlicbting, dat volgens de Landweerwet eveneens op dien datum valt, is geschorst. De volgende beschouwingen lezen we in de Avp. over mogelijke maatregelen welke onze Regeering in het uiterste geval zou moeten nemen In verband met de militaire maatre gelen thans door onze Reg. genomen ol nog te nemen, is het zeker actueel te weten wat aaD het Oosten des lands gedaan moet worden, als Duitschland het misschien met Engeland aan den stok mocht krijgen door een mogelijken loop der omstandigheden. 'tls een uitgemaakte zaak dat't onbe gonnen werk is te gaan vechten tegen onze buurlui Oost en West. Maar onze deuren kunnen en moeten wy sluiten. De deuren liggen in 'tOosten langs Duitschland, in het Westen in onze haveus. 't Zuiden, België, blijft voor- loopig onschadelijk tenzij. Langs de Oostgrens loopen tal van spoorlijnen van de voornaamste West- Duitsche garnizoenen naar en over de Ned. grenzen. Duitschland zal (hoogst waarschijnlijk- Als het iets doet, daarbij niets kwaads in den zin hebben voor Nederland, maar alleen bedoelen zoo snél mogelyk positie te nemen aan de Noordzee tegenover Engeland. De te kiezen beste steunpunten daarvoorzyn Rotterdam en Vlissingen. Alle lynen die door Limburg loopen, voeren direct naar die voor Duitschland, in geval van oorlog met Engeland, gewenschte steun punten. Er liggen echter spoorbruggen in die lijnen en wel bij Gennep over de Maas, bij Venlo over de Maas en even voor Weert, over de Maas Die bruggen dienen dus bewaakt en desnoods als 't spant en moet, vernietigd te worden. Of men dan den Duitschen doortocht kan tegenhouden blijft de vraag, maar er is dan tenminste 'n bewijs van goeden wil gegeven tegen over. Engeland, den Westbuur. Er zyn Noord-Oostelijker nog meer spoorbruggen. De belangrijke spoorlyn Keulen—Emmerik- Arnhem heeft de brug bij Westervoort over den Rijn, en over den IJsel liggen by Zutphen en Deventer ook groote spoorbruggen. Op de route Emden—Delfzijl Ned. schijnt vooralsnog geen acht geslagen te worden. Emden is sterker dan men denkt, maar is belangryker voor de marine met Bor- kum achter zich. Als er iets gebeurt zijn de Limburgsche lijnen echter de „kritiekste deuren!' naar ons land, maar dynamietpatronen in de brugkokers, die bijtijds springen, kunnen den rivier overgang verbreken. Daarom en omdat de absolute neutraliteit, d.w.z. handha ving van een onzijdig grondgebied tegen over alle buren die aan 't vechten gaan moet in acht genomen worden, kreeg Nederland de handen vol met de gevol gen der Oostenrijksch Servische kwestie. De oorlog kan dus ook aan ons land nog handen vol geld kosten. De burgemeester van Zutfen heeft er de bevolking op gewezen dat de noodzakelijkheid kan ontstaan om de IJselbruggen op te blazen en raadt daarom aan zich door het openzetten van ramen en hetoordeelkundigplaatsen van voorwerpen, die zouden kunnen vallen te vrijwaren voor schade. Uit Limburg meldt men aan het Hand.., dat in het mijndistrict Dinsdag de Oostenrijksche militieplichtigen door een consulair ambtenaar opgeroepen zijn. Naar men mededeelt vertrokken alleen uit Heerlen 400 Oostenrijkers naar hun vaderland. Evenzoo zijn de Duitsche militie plichtigen uit de Limburgsche kloosters opgeroepen. Op verzoek van den minister van Oorlog maken wij zoolang de gespannen toestand duurt geen melding van verdere troepenverplaatsingen enz., ook omdat wij dit in het belang van het land achten. De Nederlandsche regeering heeftop de Londensche graanmarkt 10 scheeps ladingen tarwe gekocht. Het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Bond Vrede door Recht heeft in ant woord op zijn telegram van Maandag aan den koning van Servië" het volgende teiegram ontvangen De ontvangst erkennende van het telegram van den Bond aan Z. M. den Koning van Servië, bericht ik u, order te hebben ontvangen, uw aandacht te vestigen op ons antwoord op de nota van Oostenrijk-Hongarije, waarin de Ser vische regeering, bezield met den besten wensch om het conflict op vredelievende wijze op te lossen, voorstelde de zaak te brengen voor het Hof in Den Haag. Dit voorstel is niet aangenomen. Jankovits. j De Londensche, de Hamburgsche en de Amsterdamsche beurs zyn in ver band met den toestand in het buitenland, gesloten. Parijs en Brussel nemen ook geen noteeringen meer aan, terwijl op de Berlijnsche beurs de effectenultimo en termijnhandel voorloopig zijn ge schorst. De cassa- en wisselhandel gaan door. Woensdagmorgen is te Amsterdam voor geld op prolongatie tevergeefs 10 A 11 procent geboden. De Amsterdamsche Liquidatiekas te Amsterdam deelt mede, dat ze het depót voor koffie van 1000 op 1500 per 500 balen, voor suiker van 250 op 500 per 500 zak, en voor mais van 150 op 300 per 25 last, alles per contract, heeft verhoogd. Te Scheveningen doet zich al even zeer als te Domburg de oorlogsstemming leelijk gevoelen. Sedert Zondag zijn er reeds vele buitenlandsche gasten uit hotels en pensions vroeger dan zij voor nemens waren, naar hun vaderland teruggekeerd en nog volgen er meer. Ook uit Katwijk aan Zee en uit Noord- wijk zijn verscheidene badgasten, voor namelijk Duitschers en Oostenrijkers, vertrokken. Rykspostspaarbank. We ontvingen van den Directeur van de Rijkspostspaarbank het volgend schrijven „Uit de talrijke aanvragen om terug betaling, welke dezer dagen plaats hebben, is het den Directeur der Rijks postspaarbank gebleken, dat bij sommige inleggers door de oorlogsberichten on gerustheid gewekt is over de veiligheid hunner spaargelden. Door hem wordt er daarom op ge wezen dat voor die ongerustheid geen enkele grond bestaat. Immers de Staat der Nederlanden waarborgt zonder eenig voorbehoud aan de inleggers de teruggaaf hunner inlagen en de betaling der verschuldigde renten. Wat er ook gebeure, dit staat dus vast, dat de in leggers kapitaal en rente zullen terug ontvangen. De gelden, die de inleggers terughalen en onder eigen bewaring nemen, kunnen door verschillende omstandigheden als oneerlijkheid, brand'enz. verloren gaanj doch wat bij de Rijkspostspaarbank is ondergebracht biyft ten allen tyde hun eigendom, zij kunnen het niet verliezen. Houders van Staatsschuldboekjes wor den er op gewezen dat de Staat de volledige nakoming waarborgt van de verplichtingen, welke aan de Spaarbank tegenover hen zijn opgelegd. De Directeur der Rijkspostspaarbank, B U S I N G". werd horloge nabij I .eerstge tot bed AXEL, 31 Juli 1914. te I Als een bijzonderheid kan zeker dor] gemeld worden, dat door een ingezetene onzer gemeente aan den Burgemeester

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2