fe'; Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. tl zy Daar bet geschil tusschen Villa en Car- ranza bijgelegd is, gelooft men dat de veldtocht tegen de hoofdstad van Mexico zoodra meer munitie is aangebracht, zal beginnen. Generaal Obregon heelt Carranza officieel kennis gegeven van de inname van Guadalajara. De federalen zouden volkomen verslagen zij n. Obregon maakte 5000 man krijgsgevangen en groote voorraden munitie en levensmiddelen vielen in zijn handen. De beslissende slag had plaats op 7 Juli, toen de federalen, nadat zij 10 troepenafdeelingen en 600 man aan gevangenen verloren hadden, den terug tocht bliezen en den weg naar de stad dus openlieten. Avp. Zaterdag vertoefde H. M. de Koningin eenige uren te 's-Gravenhage, gedurende welken tyd H. M. ten paleize heeft geconfereerd met de ministers van Bin nenlandsche Zaken, Financiën en Oorlog. Prins Hendrik. Reuter seint uit Petersburg, d.d. 12 dezer De tsaar en de tsaritsa hebben Prins Hendrik der Nederlanden heden ont vangen. Na de ontvangst had er een maaltijd plaats, waaraan ook de kin deren van den tsaar, grootvorstin Maria Paulow na en het gevolg van Prins Hen drik deelnameD. A'. R. Crt. Het gedenkteeken by Quatre Bras. La Gazette de Hollande meldt uit Brussel, dat het Waterloo comité be sloten heeft het bij Quatre Bras op te richten gedenkteeken te versieren met de beeltenissen van de Belgisch Holland sche aanvoerders, die het bevel over de troepen hebben gevoerd in den slag van 16 Juni 1813. Vóór het gedenkteeken zal een borst beeld van den Prins van Oranje komen, aan de achterzijde komen zeven medal- jons, vyf in het fries van de vijt bevel voerende generaals, terwijl de twee andere de militaire geschiedkundigen zullen afbeeldengraaf T'serclaes en de Bas, die het eerst eriu geslaagd zijn de juiste beteekenis van de rol, door Belgen en Hollanders te Quatre Bras gespeeld, aan te geven. De plannen voor het gedenkteeken zijn nog niet definitief vastgesteld. N. R. Crt. Luitenant-kolonel Thomson. De beeldhouwer August Falise heeft de huldigingscommissie uit het ]2de regiment te Groningen het voorstel ge daan, om belangeloos het borstbeeld voor luitenant kolonel Thomson te ont werpen en te boetseeren. De commissie heeft dit voorstel met groote dankbaarheid aanvaard. De adjudant van H. M. de Koningin majoor ridder Van Rappard, die haar zal vertegenwoordigen bij den doortocht van het stoffelyk overschot van Thomson te Amsterdam, heeft in opdracht uit naam van H. M. een bloemkrans op de baar te leggen. Minister Bosboom en minister Loudon zullen ook daar de laatste eer aan den held van Durazzo bewyzen. De extra rouw trein vertrekt Woens dag te 12 u. 19 van het Centraalstation te Amsterdam en stopt alleen te Amers foort (3 min.), Zwolle (5 min en Assen (4 min.). De garnizoenen daar worden op de perrons opgesteld en zullen de militaire eerbewijzen brengen. Voor de rouwplechtigheid op den Kop van de Handelskade te A'dam, hebben zich reeds 15 personen opgegeven om 't woord te voeren. Avp. - Reuter seint uit Durazzo aan de AL R. Crt. De opstandelingen weigeren de Ne- derlaudsche officieren Verhulst en Reimers uit te leveren, zoolang hunne eischen niet zijn ingewilligd. AXEL, 14 Juli 1914. Zondagnamiddag is alhier in de Bosch kreek bij het zwemmen verdronken Jac. H. onder deze gemeente woon achtig. De man laat een weduwe na met één kind. Eerst gisteravond na 5 ure werd zijn lijk, waarnaar lang tevergeefs gédregd en gevischt was, opgehaald. Onder leiding van den heer J. A. van den Broek, landbouwleeraar te Goes, ttoaakten een 12-tal oud-leerlingen van de Rijks Landbouwwinterschool te Zutphen een excursie naar onze pro vincie. Gisteren werd een bezoek ge bracht aan Zuid-Beveland en in het bijzonder aan de „Wilhelminapolder" en heden gold het bezoek onze gemeente. Bezocht werden de boerderijen van de heeren J. van Hoeve, Coegorspolder etf Ph. J. van Dixboorn. Na in „Het Gulden Vlies" gedineerd te hebben, vertrok het gezelschap via Walsoorden- Vlake huiswaarts. Bij den dienst der dir. bel. enz. zijn bevorderd tot kommies le kl. de komm. 2e kl. J. van Beveren te Neuzen, G. van Egmont en J. de Witte te Sas van Gent en M. H. de Roo te Axel. Midd. Crt. Aan de Theologische school te Kampen is o.m. geslaagd voor het semi candidaatsexamen de heer F. Tollenaar van Zaamslag. Voor het toelatingsexamen voor het gymnasium te Kampen is o. ra. geslaagd Willem Ramondt. van Sluiskil. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan school D te Sluiskil (Ter Neuzen) komen voor de heeren P. J. Eyk;e te Ovezande, G. J. van der Bent en J. M. Cense te Neuzgn. Zaterdagmiddag ontsnapte de werk man F. van der Hooft te Ter Neuzen aan een gropt gevaar. Tijdens het lossen van hout uit een schip in spoor weg waggons hielp van der Hooft even bij het rangeeren en had het ongeluk tusschen de rails te vallen. De machinist van de rangeerende locomotief kon niet precies zien wat er gebeurde en liet dus vooruit stoomen. Gelukkig dat de gevallen werkman de tegenwoordigheid van geest had zich plat op (je spoorbaan te leggen, zoodat machine en wagens over hem heen gingen, anders zou hij zeker reeds ten doode opgeschreven zijn, waar hij nu met enkele kneuzingen ophetaangezicht vrij kwam. De voordracht ter benoeming van eene onderwijzeres in de nuttige hand "Werken voor meisjes aan de openbare school voor M. U. L. O. te Ter Neuzen bestaat uit de dames J. Jansen, A. E. Heyden en J. S. Nijssen, allen te Neuzen. - Zondagnamiddag hadden te Koe wacht (Oude Molen) weer de jaarlijksche wielerwedstrijden plaats, waaraan door 169 personen werd deelgenomen. De wedstrijden bestonden in ringrijden, ringwerpen en rad der fortuin. Het muziekgezelschap verleende mede werking. Een meisje, dat eerlang in het huwelijksbootje hoopte te treden, meen de dat de meest goedkoope wijze om zich een uitzet aan te schaffen, was de linnenkasten eens na te snuffelen in de huizen, waar zij werkzaam was en daarvan het noodige mede te nemen. Dit was niet naar den zin der eigenaars, die daarvan aangifte bij de politie deden Het meisje tiachtte een goed heenkomen te zoeken in het veld, doch de politie spoorde haar Woensdag op en gaf haar voorloopig voor een nacht vry logies. Donderdagmorgen zou zij in gezelschap der politie met den trein, welke om 8.35 van Hulst vertrekt, een reisje naar Middelburg maken, om aldaar aan Vrouwe Justitia te worden overgeleverd. Op weg naar het station wist zij aan het politiegeleide te ontsnappen. Zy nam de vlucht in een huis in de Lange Ve3tdijkstraat, waar de vrouw des huizes ziek te bed lag, waaraan zij zeide, dat zy haar kwam bezoeken. Eenigen tijd later kwam de man thuis, die reeds de toedracht der zaak kende, haar aanbeval in huis te blijven. Dat deed zij. Iu- tusschen werd de politie gewaarschuwd, die haar andermaal in arrest nam en haar daarop per trein van 12.48 de reis naar Middelburg deed aanvaarden, waar zy in het Huis van bewaring werd opgenomen. Zei. Blijkens den staat van de gevallen van besmettelyke veeziekten in Neder land gedurende Juni 1914, opgemaakt door het Ministerie van L. N. enH.en opgenomen in de St. Crt. van 11 dezer werd in Zeeland slechts aangegeven 1 geval van vlekziekte der varkens te Hoek. Met ingang van 1 September a. s. is op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer W. H. Grijs, hoofd der openbare school te Pauluspolder. Wegens periodieke aftreding van twee leden van den gemeenteraad van Overslag zyn Vrijdag 1.1. gekozen de heeren H. Gijsel, aftredend lid en C. de Nijs. Tern. Crt. Ds. A. Scheele, predikant bij de Geref. kerk te Veere heeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Nieuw Lekkerland. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 14 Juli 1914 R. d. C., 22 j., arbeider te Westdorpe, is wegens niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. P. E. v. O., 21 j., arbeider te Koe wacht, is wegens diefstal veroord. tot 7 of 7 dagen hecht. J. S., 25 j., varensgezel te Neuzen, is wegens poging tot huisvredebreuk veroord. tot 10 of ^0 dagen hecht. P. H., 18 j., timmerman te Hoek, is wegens mishandeling veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. Vrijdagmorgen had aan de Dampoort straat te Middelburg een zeer treurig ongeluk plaats. Omstreeks halt acht hadden drie slagersknechts een koe van een stal gehaald om die naar een slachtplaats te brengen. Aanvankelijk was het dier kalm, maar toen het buiten kwam werd het woest en onhandelbaar. De koe werd aan een lantaarn vast gemaakt en terwijl een der knechts bezig was te trachten de koe den blinddoek voor te doen, bleef het dier rukken en trekken, tot plotseling het touw waarmede het aan de hoorns was vast gemaakt over de hoorns schoot en het dier vrij wasmet den kop naar den grond rende de koe weg in de richting waar de elfjarige Leendert Broodman stond, die, ondanks herhaalde waarschuwingen van de geleiders en andere personen, met eenige vriendjes naar de koe was blijven staan kijken. Het dier viel den jongen in den rug aan en wierp hem op den grond, waar het ongelukkige ventje bleef liggen. Door een agent van politie en een burger naar de woning zijner moeder in de Nederstraat overgebracht, overleed hij daar eenigen tijd later vóór dat nog geneeskundige hulp aanwezig was, zoodat de dokter slechts den dood kon constateeren. Het touw waarmede de koe was vastgebonden was nieuw en het is zeer goed mogelyk dat het uit gerekt is. Na het ongeluk werd d'e koe den Ouden Veerschen weg opge dreven en sprong daar over een sloot in een weide waar meer koeien liepen. De politie heeft van het gebeurde proces-verbaal opgemaakt, zoodat een gerechtelijk onderzoek zal kunnen uit maken of hier van schuld sprake is. Naar de Midd. Crt. meldt is Vrijdag avond door de justitie het lijkje* van Leendert Broodman in beslag genomen, om in het gasthuis gerechtelijk te wor den geschouwd. De koe die het ongeluk heeft veroor zaakt, is heel den dag in de weide aan den Ouden Veerschen weg gebleveD, pogingen om haar te pakken mislukten ditmaal. Het bleef den geheelen dag druk op den weg en meerdere personen trachtten door andere weiden het dier te naderen dit is hun echter slecht bekomen, want door de politie werden verscheidene processen verbaal wegens] bet loopen op andermans grond opge maakt, terwijl eindelijk het publiek op een afstand werd gehouden. Vrijdagavond waren nog een paar vergeefsche pogingen aangewend, waar bij een knecht van den nieuwen eige naar door het dier in een sloot werd geworpen. Mede met het oog op de groote menigte nieuwsgierigen, wier aantal wel op ongeveer 1000 werd geschat, werd van verdere pogingen afgezien, doch Zaterdagmorgen te onge veer vier uur kwam men terug, thans voorzien van een geweer. Nadat bleek, dat ook nu gewoon vangen onmogelijk was, werden twee schoten met hagel op het dier afgescho ten door een werd een oog uitgeschoten en door het andere het tweede oog ernstig gewond. Het dier bleef toch woest, maar door het optreden van twee politieagenten, die de koe met de gummistok bewerkten werd zij in een sloot gedreven, en ein delijk stevig met touwen gebonden en op een sleperswagen geladen, om naar Grijpskerke te worden vervoerd. Ook deze nachtelijke jacht werd door meer dan honderd personen bijgewoond. Zondagmorgen is te Bruinisse het twee en een halt jarig kindje van den scharenslijper P. van de Ven uit Zwijn- drecht (België), die met zijn wagen aan den dijk stond, waar de tram passeert, door de tram overreden en gedood. Daar de lijn op deze plaats een scherpe bocht maakt, kon de machinist het kind, dat op de rails zat te spelen, niet zien. M. Crt. Door een Arnemuidenschen visscher is te Colijnsplaat aangebracht een levend zeepaardje, dat door hem in de Ooster- Schelde was gevangen. Dit diertje dat thuis behoort inden Atlantischen Oceaan, wordt heel zelden in de Noordzee ge vonden. Avp. Terwijl de knecht van den heer- Mrts. Hoek te St. Maartensdijk Zater dagvoormiddag met kar en paard de wei wilde verlaten, geraakte een der strengen los, tengevolge waarvan de karboomen bij het voortgaan van het paard uit de draagbanden gingen en de kar hangen bleef op den broek van het paard. Het paard hierdoor schichtig geworden, werd onhandelbaar. De knecht, die van de kar was ge I *mi sprongen, trachtte het paard te leiden op het erf van den molenaar Zeedyk. j tran Intusschen brak de ondersteuning van 1 hppn de karboomen en kantelde de kar tegen den knecht aan, die bovendien nog met zijn been in het leidsel verward ge raakte en ter andere zyde zich tegen een heg aan bevond, waardoor hij in benarde positie verkeerde. De kar sloeg daarop geheel om. De knecht bleek zich nog al erg aan den schouder te hebben bezeerd, doch geneeskundig onderzoek wees uit, dat er geen lede maten gebroken waren. M. Crt. Auto-ongeluk. Vrijdagmorgen ge raakte aan het Thoolsche veer een auto van den automobielhandelaar de K. uit Thi noemdi deren jstODd 1 den ve I De wal ge flet brantsc Zone J. F. Lauwe zijn lij Te 1 bet z idronke In een lt verdro Te 1 v. d. 1 pro vin dronki Zate raakte tapper dam water. Pluijrr Richte Zate in de zoon Puchl die h met e Riga seling verdv een v haak mpest stelle van 1 algen verve Me zoo g nabij! lyk i: van i broer haler dronl beric van 5 te B been later eigei Ams aang van moei sche porti dian te v uit Bergen op Zoom in de Eendracht, doordat de chauffeur, die met den toe stand ter plaatse niet op de hoogte was te laat remde. In de auto waren gezeten de heeren dr. H. van der Lek, hoogleeraar aan de landbouwschool te Wageningen, Van den Broek, leeraar aan de landbouwschool te Goes, De Back van Kruiningen en J. H. Stoutjesdyk Mier is zij arbe arre I put

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2