Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. zal worden opgedragen, schijnt nog onbeslist. Prenk Bib Doda, nu hij zijn buit in veiligheid heeft gebracht, schijnt inder daad bereid om weer op te trekken. De Mirdieten te Durazzo aanwezig, be ginnen te morren, daar zij er geen gelegenheid hebben, om buit te behalen. Hodzja's stijven de rebellen in hun tegenstand. In het Oosten des lands moet het rustig zynin vele plaatsen is een over heid ingesteld. Aan munitie hebben de opstandelingen geen gebrek. De internationale commissie van toe zicht is naar Epirus op weg, om er toezicht te houden op de ten uitvoer legging van de besluiten van Korfoe. N. R. Crt. H. M. de Koningin heeft den com mandant der militaire luchtvaartafdee- ling te Soesterberg bare deelneming doen betuigen in het treffend ongeval luite nant Spandaw overkomen. Eveneens heeft Hare Majesteit den chet van den generalen stat onder wiens bevelen de militaire luchtvaartatdeeling gesteld is telegrafisch van haar deel neming doen blijken. Bij de begrafenis van den om het leven gekomen officier Maandag te Arnhem heeft Hare Majesteit zich doen vertegenwoordigen door haren ordon nans-officier Jhr. Wittert van Hoogland. M. Crt. Blykens by de regeering ontvangen betrouwbare berichten bevonden op 1 Juli de beide gevangen Ned.- officieren te Elbasan zich in volmaakten welstand. M. Crt. Premiekenringen. De premiekeuringen van merries werden in de afgeloopen week voort gezet. Te Kruiningen werden aange boden 9 3 jarige, 18 4 8 jarige en 4 913-jarige daarvan werden er op de bekroningslijst gebracht respectievelijk 2, 8 en 1. Te Hulst bedroeg het aantal aangebodene paarden van den opgege ven ouderdom 21, 43 en 7, te Axel 19, 42 en 11daarvan werden op de be kroningslijst gebracht te Hulst 6, 14 en Hij had slechts één wensch gekoesterd haar goeden naam te bewaren en haar verdriet te verminderen. Zijn laatste woord voor haar, toen de dood hem kwam opeischen, was geweest een woord van goedheid en hoop »Ge zult thans vrij zyn, mijn kind, wees gelukkig Zij zag hem thans weer voor zich, zij hoorde hem nog en tranen kwamen op in haar oogen, als zij dacht dat ook haar misschien niets over bleef dan te sterven om hem, dien zy aanbad, vrij en gelukkig te doen zijn De dag ging voorbij in afwisselende ontmoediging en overspanning. De gra vin achtte het noodig op het gewone uur in den salon te verschijnen en dineerde met haar man. Gelukkig had hij den baron de Cravant ten eten genoodigd, met wien hij- daarna de eerste opvoering van een stuk ging bijwonen. De einde- looze vroolijke gesprekken van dezen jongen man, hielden gastheer en gast vrouw geheel bezig en het diner ging zoo spoedig voorbij, dat de zwaarmoedig heid der gravin niet voldoende werd opgemerkt. Om negen uur gingen de heereo uit en was mevrouw de Fontenay weder alleen. Zij werd verslonden door het verlangen uit te gaan, een rijtuig te nemen en zich naar Neuilly te laten brengen. In een half uur kon zij dan bij Lucie Andrimont zyn, maar de angst daar haar man te ontmoeten, hield haar tegen. Hij had gezegd dat hij naar den schouwburg ging, maar wat verhinderde hem dien te verlaten en misschien 4, te Axel 2, 19 en 8. Op de laatste keuringsplaats Ter Neuzen werden aan geboden 9 merries van drie jaar, waar van geen enkele op de bekroningslijst kwam. Van de 4-9 jarige kwamen 2 van de 9 aangeboden paarden in aan merking voor een aanhoudingsbydrage terwijl van de drie oudere 2 op de be kroningslijst werden gebracht. In het geheel werden aangeboden 147 driejarige, 310 vier tot achtjarige en 63 negen- tot dertienjarigeop de bekroningslijst kwamen 38 paarden van de eerste soort 115 van de tweede soort en 32 van de derde soort. Daarvoor zijn beschikbaar gesteld 76 zilveren medailles en 76 prijzen in geld. Midd. Crt. AXEL, 7 Juli 1914. Als merkwaardigheid raag vermeld worden, dat de eerste buitenlandsche boot voor den steiger der nieuwe phos- phaatfabriek te Sas van Gent met een lading van 1700 ton grondstof kwam liggen en door middel van de beide nieuwe electrische loskrauengelostwerd. Alhoewel voor het eerst in gebruik genomen zijnde, marcheerde alles toch tot volkomen tevredenheid en wonder genoeg zonder het maken van veel geruiscb, waarvoor aanvankelijk ge vreesd werd. Een batterij van niet minder dan 35 kipwageuselk 1200 kilo's kunnende bevatten bewegen zich in regelmatigen gang langs het luchtspoor. In regelmatige volgorde schakelen de bakken zich automatisch in en uit, zoodat een botsing onmogelijk kan plaats vinden en storten ze hun inhoud op de daartoe bestemde plaats binnen de fa- brieksruimte. Het spreekt van zelf dat de inwerking stelling van dit wonder der techniek zooals het met recht door deskundigen genoemd wordt, veel bekijks lokte. Verscheiden buitenlandsche ingeni eurs waren zelfs van verre gekomen om de i werking van het reusachtige ijzeren gewrocht, welks opbouw meer dan een half jaar heeft in beslag ge nomen, te bewonderen. M. Crt. Naar Zei. verneemt zullen, behalve de geitenvereeniging van Hulst zich nog een 5 a 6 tal andere vereenigingen af scheiden van den provincialen bond. Deze zullen dan gezamenlijk een R. K. gewestelijken bond vormen. liet hij zijn Deef alleen gaan. De voor zichtigheid hield Miua terug en deed haar dit bezoek tot den volgenden dag verschuiven. Zij was op van vermoeienis en haar overspannen zenuwen hadden behoefte zich te ontspannen. Zij ging vroeg naar bed, trachtte eenige oogenblik- ken te lezen om afleiding te vinden, maar haar oogen vielen toe. Zij sliep in en voor het eerst sedert twee dagen vond zij rust en vergetelheid. Het was volop dag toen zij ontwaakte. Zy schaamde zich een weinig over die overwinning van de stof op den geest, die haar had onttrokken aan haar smar telyke overpeinzingen, maar toch voelde zy zich verfrischt en versterkt doordien kalmen nacht. Haar denkvermogen scheen haar thans helderder toe, maar haar besluit, streng te zijn, was even sterk Zij had niet meer de zenuwachtige opgewondenheid van het eerste oogen blik en was meesteres over zich zelve, in al de volheid van haar lichamelijke en zede lyke kracht. Om negen uur zag zij Armand in't zwart gekleed uitgaan, om twaalf uur kwam hij terug. Zij liet hem toen weten dat zij uit moest en niet met hem het tweede ontbijt zou gebruiken en zeker, twee uur voor zich te hebben om haar ont worpen plan uit te voeren, ging zij de kleine trap af, het voorplein over, riep een voorbijkomend rijtuig aan, en gelastte den koetsier haar te brengen naar de avenue Maillot. Wordt vervolgd.) Zondag vierde de fanfare „St. Cecilia" te Stoppeldijk haar 75 jarig bestaan met het houden van een festival, waaraan een 12 tal muziekgezelschappen deelnamen. Zaterdag werd het feest geopend met vreugdeschoten en eene muzikale wan deling door het feestvierend gezelschap in de gemeente. Zondag werd door de deelnemende gezelschappen een feestelijke optocht gehouden, waarna op het gemeentehuis door den heer P. de Waal, den burge meester, onder een hartelijke toespraak, de eerewijn aan de besturen dier gezel schappen werd aangeboden. Op twee kiosken werden vervolgens muziekuitvoeringen gegeven. Er was een enorme belangstelling. Jammer, dat het slechte weer velen vroegtijdig huiswaarts jaagde. M. Crt J.l. Zondag 5 Juli werd decandi- daat tot den H. Dienst, de heer W. J. van Lindonk op hartelijke en plechtige wijze te Hontenisse als predikant beves tigd en ingezegend door zijn vader Ds. W. P. van Lindonk, emer. pred. te Scheveningen. De tekst, waarmede de vader op echt vaderlijke wijze den zoon inleidde, was uit 2 Timoth. 2:1: „gij dan, mijn zoon wordt gesterkt in de genade, die in Christus Jezus is." Aan de handoplegging namen deel met den bevestiger, ook Ds. van Dis van Zaam- slag, Ds. Akersloot van Houten Roos van Sas van Gent, Ds. Wartena, emer. pred. van Scheveningen en Ds. van Stipriaan Luïscius van Rijsoord, waarna de gemeente den bevestigde toezong Ps. 134: 3. Des namiddags hield de nieuwe pre dikant zijn intree-rede naar aanleiding van 1 Korinthe 1 23 en 24. Een groote schare vulde nu vooral het kerk gebouw, daar velen uit de omliggende gemeenten kerkwaarts gekomen waren. Onder de aanwezige predikanten zagen we nu ook nog Ds. Hugenholtz van Axel en Ds. Chrispeels van Brussel. Aan het einde van deze samenkomst werd door Ds. van Dis een woord van gel uk wensch uitgesproken tot predikant en gemeente. Tern. Crt. Aan de theologische school te Kampen is o. m. voor het eerste admissie examen geslaagd de heer D. Scheele van Terneuzen. Tengevolge van de groote hitte gedurende de vorige week hebben vele mosselhandelaars te Philippine van hun afnemers in België en Frankrijk bericht ontvangen dat vele mosselen bêdorven zijn aangekomen. M. Crt. Van de vischrijkheid der grachten rond Philippine getuigt het feit, dat door een der visschers gedurende de vorige week ruim 100 K.G. paling gevangen werd. M. Crt. Bij Kon. besluit van 3 dezer zyn benoemd tot gezworene van het waterschap de Vereenigde polders van Ossenisse, P. de Wael, te Ossenisse tot gezworene van het waterschap Loven- en Willemskerke, G. Tollenaar, te Hoek tot gezworene van den Clarapolder, Ch. A. Haverbeke, te IJzendijke tot gezworene van den polder Melo, J. F. Verstraaten, te Graauw. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 7 Juli 1914. M. M. B., 16 jaren, arbeidster te Overslag, is wegens mishandeling ver oordeeld tot 3.50 of 1 week tuchtschool. C. A. B., 25 jaren, arbeider te St. Jansteen, is wegens eenvoudige belee- diging veroord. tot f 10 of 10 dagen hechtenis. E. E., 34 jaren, slager te Hontenisse, is wegens niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. Te Renesse vierde Donderdag mej. de wed. L. de Oude Kosten haar hon derdsten jaardag. De vlaggentooi der gemeente bewees, dat ook deze in het geluk der jubilaresse deelde. Des namiddags gaf zij een feest aan de schoolkinderen, die rijkelijk getrak teerd werden en allen een cadeautje ter gedachteuis ontvingen. Des avonds gaf het fanfaregezelschaj een concert te harer eere. M. Crt. ONWEER. Vrijdagmorgen heeft een vreeselijk onweer gewoed in den omtrek van Lemmer. De timmerwerkplaats met aangrenzende woning van J. v. d. Wert werden door het vuur getroffen en, brandden geheel af. Een paard in de weide van B. V. Eesterga werd eveneens door den blik sem getroffen en gedood. Er heerschte een vreeselyk storm weer, waardoor een goederenwagen op het tramstationsemplacement op drift geraakte en in de openstaande brug over de Zijlroede stortte. De tramdienst LemmerJoure is gestremd. Te Dedemsvaart zijn A. Streker en een inwonend 16 jarig meisje door den bliksem getroffen en gedood. Brand werd niet veroorzaakt. Tijdens het hevige onweer is Vrijdag nacht te Arnhem op verschillende plaatsen de bliksem ingeslagen zonder veel schade te veroorzaken. De schoor steen van de broodfabriek Ceres" aan den Westervoortschendijk werdgetroffen en stortte door he? dak, dat geheel werd vernield In de bakkerij werd veel brood door roet en water bedorven. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Het personeel bevond zich meerendeels in de schaftkamer. Te Dinteloord is de bliksem geslagen in de graanschuur van den heer P. M. Sneep, welke met de daarin aanwezige landbouwgereedschappen en machine rieën is afgebrand. Verzekering dekt de schade. Vrijdagmorgen zijn de boerenplaats van D. Dijkstra in het Heidenschaap bij Koudum (Fr.) en een boerenplaats te Bakhuizen, bewoond doorL.de Jong en toebehoorende aan de mpij. Gaaster- land, door het inslaan van den bliksem afgebrand. Van den inboedel van De Jong is een groot deel gered, doch overigens is alles verbrand. Verder werden verschillende boomen doop een windhoos neergeveld. Vrijdagnacht woedde boven Zeven aar ook een zwaar onweer. De bliksem sloeg in de woning van Wolters te Didam. Alles verbrandde. Verzekering dekt de schade. Te Doornspijk is door het inslaan van den bliksem de hooiberg van A. v. Hattem afgebrand. Het hooi was verzekerd. Te Raard, by Dokkum, is de boeren- behuizinge van J. Meindertsma door den bliksem getroffen en geheel afge brand. Vrydagavond werd te Aalten een jongen, die bij zijn familie aan tafel zat, door den bliksem getroffen. Hjj was onmiddellijk een lijk. Een boer uit Aalten, die Vrijdag 7 varkens moest afleveren, kwam tot de ontdekking, dat 6 er van door den bliksem gedood waren. Bij het onweer van Vrijdagnacht is het pension Dennenheuvel bij Wapen- velde, door den bliksem getroffen en tot den grond afgèbrand. Te Terwispel is de bliksem geslagen in den toren der Ned. Herv. Kerk en heeft daar een begin van brand ver oorzaakt, die echter in den aanvang kon worden gebluscht. Nal H. op en ge Vri geslat den z aan - J. Nij gebra van 1 Nyda verloi gered Zat weer plaats men onwe van zoo boere de a water L. B dente den gtude der geboi stoel e dit v de sa die i sociel plaati ge tii bouw een na e< terec Na is hij Zwaï wijzij roede pogir De fi werd slaag gen, Ze zi en tl op l wate 280 terwi 10,OC Di omde steed dezei had De planl Allee mete twee den. hier Het onde een 6 va trich trekt stanc de ti onge hoor deelt gekr Tw& uit trokl macl wist bags 2e KoPl Pers plaa gevs

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2