SPAARBANK. Herdershonden, Gemeenteraad van Axel. Marktberichten. Bekendimild ngen. Kohier Yan den Hoofdelijken Omslag Adver teutien. TE KOOP: Drie jonge VOORHANDEN F. DIELEMAN, De vrouw had drie kinderen, het oudste was op school, de twee andere thuis. Het jongste is gedood. De vrouw had vroeger ook al derge lijke aanvallen. Eeuige maanden gele» den heelt de grootmoeder het kleine kindje uit de handen der moeder moeten redden. Daarna is vrouw W., naar het Zie kenhuis gebracht. De lijken van moeder en kind zijn naar bet stedelijk ziekenhuis getrans porteerd. Dgbl. v. N.-Br. Mastbosch onder den grond. Op den 3en Juli a.s., zoo meldt de Rotterdammer, wordt aan de Coolvest te Rotterdam aanbesteed het leveren en inheien van de ongeveer 8300 heipalen, die het i nieuwe stadhuis zullen hebben te dragen. Niet op het eerste gezicht zal elkeen I.inzien wat het beteekent 8300 gave, rechte boomstammen te leveren, nor maal gevormd en metende aan de punt minstens 40 c.M. omtrek, aan den kop I minstens 85 c.M. Een bosch van riinken omvang moet er voor worden geveld. Wat de lengte der palen betreft, die varieert op grond van de boringen en het proetheien van 16.50 M. tot 19 M., wel een bewys hoe onregelmatig van samenstelling de ondergrond ook onder het stadhuisterrein is. Een geweldig palenbosch komt er onder den middenbouw, die den toren draagt. Haast 2000 palen worden daar •,65 c.M. van hart tot hart", dus man netje aan mannetje, ingeheid om de betonplaat te onderschragen, welke hier het verdere fundament uitmaakt. Voor de rest komen de palen onder de muren in rijen van twee en drie stuks. Het heien moet, als alles goed gaat, vóór Nieuwjaar zijn algeloopen. Om- itreeks dien tijd hoopt men zoover te wezen met de plannen, dat tot aanbe steding van den bovenbouw kan worden overgegaan. I Wat de kosten van het heien zullen wezen, valt natuurlijk niet te zeggen, J omdat bij een zoo belangrijk werk buitengewonefactorenin'tgedingkomen, maar de raming is, dat er J 180.000 mee gemoeid zal wezen. Men meldt uit Oud-Beierland Vrijdagavond 6 uur is bij Nieuw- Beierland de tram gederailleerd. De machinist, gehuwd, werd zwaar gewond, terwijl de 18-jarige stoker gedood werd. De locomotief en de postwagen kwamen in een sloot terecht. Een passagiers- wageu werd beschadigd. De passagiers bleven ongedeerd. Avp. Egbert v. d. V., die met zyn broe der Hendrik was gearresteerd, onder verdenking, dat zij hun oom P. v. d. Laan te Nieuw Weerdinge bij een twist zouden hebben doodgestoken, is weder op vrye voeten gelaten. Hendrik is in arrest gehouden. Avp. - Moordaanslag. De gehuwde vrouw v. d. B-j te Arnhem, stond reeds ge- ruimen tijd in intieme verstandhouding tot zekeren G. aldaar, die eveneens gehuwd is. De vorige week was het echter tot oneenigheden gekomen, zoo zelfs, dat de politie tusSchenbeide moest komen. Donderdagmiddag omstreeks 4 uur ontstond er ruzie tusschen beidenhij pakte haar by de keel, doch liet haar los toen zij begon te schreeuwen. Twee uur later kwam hij terug, gewapend met een revolver. De vrouw barrica deerde de deur, waarop G., n'a eerst een schot op het huis te hebben gelost, door een raam naar binnen klom. Op het achterplaatsje, waarheen de vrouw- vluchtte, ontstond toen een worsteling. Vrouw v. d. B. slaagde er in, G. de revolver uit de hand te slaan toen hij wilde schieten, zoodat zij alleen een schampschot kreeg aan het hoofd. Buren snelden toe, waarop G. vluchtte. Later keerde hij weer naar de woning van vrouw v. d. B. terug, waarop de politie hem arresteerde. Vrijdagavond is hij naar het huis van bewaring te Arnhem overgebracht. Tel Zitting van 30 Juni 1914. Tegenwoordig de heeren Lamaltre, Kruysse, Van Driel, Oggel, Dregmans, F. Dekker, Dielemau, P. Dekker en Wolfert. Voorzitter dhr L. J. den Hollander, secretaris dhr. J. A. van Vessem. De notulen van 5 en 22 Mei worden gearresteerd. I. Mededeeling ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten, houdende terugzending van het door hen goed gekeurde kohier van den hoofd, omslag, dienst 1914. Voor kennisgeving aangenomen. b. Mededeeling van den gemeente raad van Boschkapelle, dat in hare vergadering is besloten tot het verzetten van de kermis en wel in plaats van 8 en 9 September, deze te houden op den tweeden Zondag in de maand Sep tember en den daarop volgenden Maan dag Daar de Raad geen bezwaar heeft wordt het verzoek voor kennisgeving aangenomen. c. Proces verbaal van kasopneming by den waarnemend gemeenteontvan ger, waaruit blijkt dat in kas is be vonden de som van ƒ2044.116. d. Rekening met bijlagen over het dienstjaar 1913 van het Alg. Burgerl. Armbestuur. De commissie van onder zoek dier rekening, bestaande uit de hh. Dieleman, Wolfert en Oggel rap porteert, dat alle vereischte stukken in goede orde waren en adviseeren des wege tot goedkeuring. Dhr. Oggel verklaart wegens uitste digheid aan het nazien der rekening niet te hebben kunnen deelnemen. II. Beëediging gemeenteontvanger. Deze legt in handen van den Voorz. de vereischte eeden af, wordt door hem gelukgewenscht met de benoeming en hoopt dat het den titularis gegeven moge zijn om aangenaam en tot tevre denheid van B. W. aan de belangen der gemeente werkzaam te zyn, waarna de ontvanger zich verwydert. III. Wijzigen raadsbesluit indienst treding gemeente ontvanger. De Voorz. deelt mede, dat de datum van indiensttreden was bepaald op 15 Juni. Daar echter de ontvanger den wensch had te kennen gegeven, öm zijn borgtocht te regelen bij de ver- eeniging tot zekerheidsstelling van borg tochten van gemeenteambtenaren vor derde het nog al wat tijd vóór het onderzoek door genoemde vereeniging was afgeloopen en daar volgens art. 25 der borgtochtenwet van den Minister de vereischte machtiging moest worden ontvangen, en deze niet dan op nader verzoek werd verkregen, duurde het enkele weken voordat men van iets hoorde. Daarom kon de indiensttreding .eerst op 1 Juli worden bepaald. Ook met de pensioenregeling verdient het aanbeveling de infunctietreding eerst op 1 Juli te bepalen. M. a. s. (ook die van dhr. De Feijter, die inmiddels ter vergadering is gekomen) wordt hiertoe besloten. IV. Wijzigen raadsbesluit indienst treding boekhouder gasfabriek. Wordt m. a. s. besloten den datum van in- dienstkomen te bepalen op 1 Juli e. k. V. Wijzigen gemeentebegrooting voor 1914. *B. en W. stellen voor at en over te schrijven op bovengenoemde begroo ting een bedrag van ƒ451,68. Aan vankelijk hadden zij gemeend iemand op de secretarie te moeten aanstellen, tot meerdere hulp van de ambtenaren doch zijn daarop teruggekomen en zou den nu gaarne een bedrag van f 25 disponibel willen stellen om, zoo noodig, het meerdere werk door een particulier persoon te laten verrichten. Blijkt het, dat die 25 niet noodig zijn dan worden ze natuurlijk in kas gehouden. De Voorz. zegt dat 'hij pas van de reis is teruggekeerd, die ten doel had den aankoop van een politiehond doch dat hij van zijne bevinding in den Raad nog geen mededeeling kan doen alvo rens in de vergadering van B. en W. er over gesproken te hebben. De hond zal echter niet worden aangekocht dan met toestemming van den Raad. De gezamelijke posten tot het bovenge noemd over te schrijven bedrag zullen gevonden worden uit den post „onvoor ziene uitgaven". M. a. s. wordt tot de af- en overschrijving besloten. VI. Voorloopige vaststelling pensioen grondslagen voor gemeenteambtenaren. Naar aanleiding van de ingezonden stukken in zake pensionneering van de ambtenaren Olijslager, Van Houte en Visser stellen B. en W. voor aan den Pensioenraad te berichten le dat de pensioenregeling van Olijslager spoedig zal worden geregeld op f775, die van Van Houte, hoofd van en onderwijzer bij het herhalingsonderwijs op f70; 2e dat aan Visser nimmer ontslag is ver leend als gemeentebode. noch als keurmees ter van visch, dat abusievelijk was ver meld, dat bedoeld persoon wachtgeld genoot. Hij verrichtte wel bijna geen diensten meer, doch genoot nog steeds zijn vol salaris. Op 1 Oct. 1913 was hij dus nog niet ontslagen en alsnog gemeente-ambtenaar. M. a. s. wordt hiertoe besloten. VII. Verzoekschrift van P. Koster alhier om rioleering. Adressant zegt iu zijn adres dat hij grooten last onder vindt van de goot voor zijne woning, gelegen aan de Stationstraat, veroor zaakt door het vuil water van zijn buurman P. Buijze, want die heeft geen achteruit, zoodat die alle dagen vol vuil water staat, zoodat hy verzoekt een gedeelte van die straat daar te willen rioleeren. De Voorz. zegt, adressant er al eens over te hebben gesproken en hem ge adviseerd om zelf de kosten van rio leering te dragen, maar adressant be weert dat de gémeente het daartoe aan gewezen lichaam is, omdat het hier de openbare straat betreft. Overigens be aamt de Voorz. dat de toestand daar werkelijk zoo is als door adressant wordt voorgesteld en neemt daarom de vryheid mede op advies van den gemeenteop zichter voor te stellen om onder door de straat naar de sloot aan de Normaal school een riool te maken, wat hoogstens 17.50 zal kosten. Dhr. Oggel merkt op dat ook nog vergunning van de Provinciale Staten noodig is. De Voorz. zegt dat die zal worden M. a. s. wordt besloten het riool aan te brengen. VIII. Verzoekschrift van J. Cornelisse om verh'ooging van salaris. Adressant geeft te kennen dat hij reeds 8 jaren in dienst der ge meente is dat hij practisch geheel op de hoogte is der gemeenteadministratie; dat hem naast militie- en landweer tal van algemeene zaken zijn opgedragen dat hij door voldoende studie op de hoogte blijft van veranderingen en wijzigingen in die administratie; dat hem ook nog opgedragen is het onder houd van het gemeentehuis; dat hij daarvoor geniet een salararis van f400, plus vrije woning; dat daarvoor dus twee volwassen personen geheele dagen moeten werken dat hem was opgedragen het boekhouder schap der gemeentegasfabriek; dat door de benoeming van een nieuwen boekhouder zijn inkomen met f150 vermin dert, wat niet meevalt, wanneer in een huishouden eenmaal de uitgaven daarop zijn gebaseerd. Redenen, waarom hij verzoekt zijn salaris te verhoogen in dien zin, dat het geéven- redigd is aan de werkzaamheden door hem verricht en te brengen op f600 plus vrije woning. De Voorz. zegt dat B. W. geen termen gevonden hebben om het request nu in behandeling te nemen, doch het voorstel doen om het aan te houden tot de behandeling der begrooting voor 1915, waarbij het Dag. Best. zich voorstelt eene reorganisatie der salarissen van het secretariepersoneel. Z. h. s. wordt hiertoe besloten. IX. Vaststelling kohieren schoolgel den. De Voorz. zegt dit punt in gesloten zitting te zullen behandelen. Dhr. Kruysse acht geheimhouding daarvan niet noodig, daar het kohier is gebaseerd op het kohier hoofdelijken omslag, dus de aanslagen bekend zijn. De Voorz. stemt dit toe en vraagt of niemand zich tegen openbare behan deling verklaart. Niemand zich er tegen verklarende wordt het kohier publiek behandeld. Na voorlezing der verschillende aan slagen worden beide kohieren vastge steld als volgt Gewoon lager onderwijs 27 aanslagen tot een totaal bedrag van ƒ201, en uitgebreid lager onderwijs 5 aanslagen tot een bedrag vau 49,80. Dhr. De Feijter vraagt nog hoeveel er gebruik maken van dat uitgebreid lager onderwijs. De Voorz. zegt dat er 5 in de ter men vallen om aangeslagen te kunnen worden. Daar niemand meer het woord ver langt wordt de zitting gesloten. HULST, 29 Juni. Ter graanmarkt van heden (Dinsdag) waren de prijzen als volgt Tarwe f 10,rogge f8,—wintergerst fO,—, zomergerst fO,haver f8, erwten fll, witteboonen fbruineboonen fdui- venboonen f paardenboonen fboek weit f 0,lijnzaad fOO,—koolzaad per 100 L. f—aardappels fO,— Boter per kilo f 1,05, eieren per 26 stuks 10,90. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 22 stuks rundvee, 31 varkens en 0 paarden, waarvan verkocht 14 stuks rundvee, 20 varkens en O paarden. Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (by Utrecht). Verwachting tot den avond van Woensdag 1 Juli: Zwakke tot matige, meest Zuidoostel. wind. Licht bewolkt. Waarschijnlijk droog weer. Zelfde warmtegraad. Burgemeester en Wethou- ders van AXEL, maken be kend, dat, tegen betaling van 20 cents per stuk, boekjes van het voor 1914, ter Gemeente-Secretarie verkrijgbaar zijn gesteld. Hollandsche i afkomstig van zuivere rashonden. Zeer waakzaam en trouw en uitstekend ge schikt als waakhonden op een boerenerf. Te bevragen aan het Bureau van dit blad. Weststraat, AXEL. Rentevergoeding 3 Inlagen kunnen geschieden van des morgens 9 tot des avonds 8 uur. Terugbetalingen zooveel mogelijk d i r 'e k t. VAM 41 EEL Al Co,

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 3