Derde Tentoonstelling der Y. Y. Z. F, vi I 6 L weggezakt onder de voeten der voorbij gangers. En in de Villotstraat is een gat van ruim een meter diepte ontstaan, waarin men water hoort ruischen, zonder dat men weet waar het vandaan komt. Een afgevaardigde van een der Pa- rijsche districten naar de Kamer deelde den minister van openbare werken Renoult zijn voornemen mee, hem daar over in het Parlement te ondervragen. M. Crt. AXEL, 28 Juni 1914. Zondag trok het eerste elftal der Axelsche voetbalvereeniging „Wilbel- mina", vergezeld van het bestuur naar het sportterrein te St. Nicolaas, om daar in de eerste ronde der seriewedstrijden te spelen tegen H. V. V. van HobokeD. Daar H. V. V. niet was opgekomen, kon ook niet gespeeld worden en won dus „Wilhelmina" reglementair met 5—0. Ofschoon zoo'n „papieren" overwin ning al gemakkelijk te behalen is, was die toch niet naar den zin der Axelsche spelers, die zeker liever een eervol verlies hadden geleden, dan deze reis tevergeefs maken. En dan komt er nog iets bij. Door deze overwinning moet „Wilhelmina" in de tweede ronde uitkomen en zal hoogstwaarschijnlijk zich moeten meten met een veel sterkere club uit Ant werpen, genaamd „Eendracht". Deze club speelde j.l. Zondag tegen „Sport kring" van Mechelen en won met 9—1. Misschien dat „Wilhelmina" daar niet tegen opgewassen is en reeds lont ge roken heeft. Vrijdag werd alhier, ten overstaan van de notarissen J. A. Dregmans te Axel en H. A. van Dalsum te Hulst, ten verzoeke van de Erven van Maria A. Hamerlinck, geveildeen woonhuis met aanhoorigheden en erf aan den Armendijk te Axel, kadaster sectie G no. 2044, groot 92 centiaren. Koopster werd de wed. A. C. F. A. FermontBastelier, zonder beroep te Axel, voor ƒ1160. We meenen goed te doen er aan te herinneren, dat vóór of op den laat- sten dag dezer maand de helft der grond belasting en der personeele belasting behoort te worden voldaan. Wij voegen hieraan toe, dat de ronde nikkelen stuivertjes dienzelfden datum niet meer gangbaar zijn en bij den Ontvanger der genoemde belastingen kunnen worden ingewisseld. Voor het te Zeist gehouden mon deling (eind)examen voor candidaat ge meente-secretaris, is o. a. geslaagd de ambtenaar ter secretarie dhr. A. E. J. Janssens te Hulst. Volgens de Belastingambtenaar zijn met ingang van 1 Juli a. s. benoemd tot kommies 3e klasseA. Raadsen te Hontenisse, M. C. H. van Rooijen te IJzendyke, L. J. Lievense te Zuiddorpe, C. Koster te Koewacht, W. Goethals te Sluis, P. H. v. d. Kolk te St. Jansteen. J. Jobsen te IJzendijke en M. J. Man neke te Aardenburg. Men meldt uit Koewacht aaD de Tem. Crt. dat in de aangrenzende ge meente Stekene zekere Frans Noens, 27 jaar, door den bliksem is getroffen en gedood. Zaterdag en Zondag was het in ver schillende plaatsen beoosten en ten zuiden van onze streek zwaar weer. Daar heerschten, naar we vernamen, zware donderbuien gepaard met hevige regens. Hier kwam Zondag in den laten avond een weinig regen. Zondag werd de korenmolen van Absdale door den bliksem getroffen, waardoor een begin van brand omstond, doch grootere gevolgen konden ver meden worden. Tem Crt. De Eerw. heer J. Oomen, pastoor te Boschkapelle, is in gelyke betrek king benoemd te Gilze-Rijen (N.-B.). Het succes der beide voorgaande tentoonstellingen heeft de „Vereeniging van Zeeuwsche Fokkers van het zware Trekpaard" moed gegeven om den in geslagen weg te blijven bewandelen en desnoods met versnelden pas, om zoo spoedig mogelijk tot het doel te geraken en den naam der Axelschetentoonstelling zoover mogelijk te doen klinken als plaats waar iets goeds is te zien en te koopen voor paardenliefhebbers, paar denfokkers en paardenhandelaars. Het aantal inzendingen, evenals de kwaliteit der voorgebrachte dieren wij zen er op, dat het de leden en mede werkers van de V. V.'Z. F. ernst is te streven naar dat doel. Al te lang hebben ze met leede oogen moeten aanzien, dat voor Belgische. Brabantsche en Limburgsche paarden hooge prijzen werden besteed, waar zeker de Zeeuwsch-Belgische typen in kwaliteit niet onder moesten doen voor de aangekochte paarden. En we kunnen ons dit goed indenken. Maar toch moet ons een vraag uit de pen Worden de prijzen niet wat hoog opgevoerd, zoodat vreemdelingen daar van afschrikken en vertrekken zonder een „tot weerziens", omdat ze denken, dat niets te koop is. Misschien dat juist de kooplieden van elders hier te trekken, of zoo ge wilt te lokken waren, door eens een paar exemplaren betrekkelijk goedkoop van de hand te doen. Het verlies daardoor geleden, zou wellicht meer schyobaar worden en later gedekt worden door meer winst, als eenmaal de trek om paarden naar onze streek meer algemeen werd. Het is slechts een vraag. En mis schien is dat middel ook al beproefd, maar zeker is toch, dat er iets moet gedaan worden, om meer vreemde be zoekers, tokkers, tot koopers te maken. Bij vroegere gelegenheden is reeds gebleken, dat er vreemdelingen in vol doend aantal aanwezig waren, zoodat men kon zeggen, dat de reclame, die voor de zaak gemaakt was, geslaagd was. En als de liefhebbers er eenmaal zijn, moet natuurlijk gehandeld worden, want enkel om te kijken worden naar hier geen verre reizen gemaakt. Het bestuur van haar kant treft geen blaam. Zij doet alles om de tentoon stelling te doen geven, wat van haar verlangd kan worden. In verre sfreken evenals in den om trek wordt door middel van biljetten, advertentiën, persberichten en de ver spreiding van catalogi zooveel mogelijk bekend gemaakt, dat er tentoonstelling van fokpaarden in Axel zal plaats hebben. En dat hier rekening mede gehouden wordt, blijkt ook daaruit, dat besturen van andere vereenigingen aan de V. V. Z. F. verzoeken inzenden, om zoo mogelijk den datum tc verleggen, om geen schade te lijden in hun zaak. Zooals bekend, heeft de V. V. Z. F. daarin dan ook bewilligd door iu plaats van op 29 Juni de tentoonstelling op heden 23 Juni te houden. Moeite en kosten zijn ook dezen keer weer niet gespaard om de zaak te doen slagen. Als we den catalogus nagaan, dan zien. we daarin als prijzen beschik baar 11 verguld zilveren medailles, 25 zilveren en 30 bronzen medailles. Wie dezer dagen de etalage van den Heer A. Esselbrugge heeft bezichtigd, heeft kunnen zien, dat deze medailles alle fraai bewerkt en met duidelijke letters gegraveerd zijn. Behalve deze worden nog 4 foto's in groot formaat uitgereikt en aan geldprijzen 185 verdeeld ouder de pryswinners. Dit alles wordt gedaan om de inzending zoo groot mogelijk te doen zijn en de bezoekers te lokken. Het hangt slechts van twee omstan digheden af, of men ook over deze ten toonstelling tevreden kan zijn. Dat zijn de wil der liefhebbers om to komen en het weer. Dit laatste nu ziet er op het oogenblik, dat we dit schryven niet erg roos kleurig uit. In d^n vroegen morgen toch viel de regen bij gulle stroomen neer, wat op inzenders en bezoekers geen aange- namen indruk maakt en ook oorzaak is, dat met de keuring later is begonnen. Op het terrein gekomen bemerken we dat het bezoek juist niet zoo groot te noemen is. Het spreekt vanzelf dat zoo'n groot getal paarden tal van in zenders en personeel meebrengt, doch eigenlyk belangstellende, onverplichte bezoekers zijn niet in grooten getale aanwezig. Over het terrein zelf valt, na hetgeen we er meermalen van schreven, niet veel meer te zeggen. Het voldoet in alle opzichten. Ter eere van de Duitsche keurmees ters wappert naast de Nederlandsche driekleur ook de Duitsche vlag op de ververschings- en bestuurstent. Aan de lijn zien we in verschillende afdeelingen prachtexemplaren van paar den tentoongesteld. Het draven van de kolossale hengsten welke met kleu rige harnassures zijn getooid, levert een levendigen aanblik op. Vooral trekt de aandacht de livrei kleeding, waarin het personeel van dhr. Van Dixhoorn was gestoken. Als we de verschillende afdeelingen zoo langs gaan, bemerken we, dat 'hetzij door het slechte weer, hetzij dat vele inschrijvingen meer als reclame dienen - betrekkelijk veel paarden niet aanwezig zijn. De afdeeliug te koop gestelde dieren is niet erg druk bezocht. Een zestal veulens staan er aan de lijn en enkele paarden. Dit komt echter doordat onder de tentoongestelde dieren veel te koop gestelde exemplaren zijn. Naar mate de middag nadert ver meerdert ook het aantal nieuwsgierigen nog eenigszins. Zoo bemerken we om streeks 12 uur ook op het terrein het Dag. Bestuur onzer gemeente. Tegen dat uur nadert ook de pauze eu verzamelt men zich in de restauratie zaal, waar aan de keurmeesters en bevoorrechten een diner wordt ge presenteerd. Na afloop hiervan worden ds keurin gen voortgezet en komen gaandeweg de uitslagen binnen. Om 2 uur komt het muziekgezel schap „Concordia" op het terrein en speelt ter opluistering eenige opge wekte stukjes. Als om 5 uur alle prijzen bekend zijn, neemt de voorzitter het woord en zegt dat aangezien onze geachte Burgemees ter reeds meermalen op ondubbelzinnige wijze ^blijken heeft gegeven veel sym pathie te gevoelen voor de vereeniging het hem zeer aangenaam is Z.E.A. uit te noodigen tot het uitreiken der me dailies over te gaan. Daarna zegt de Burgemeester staande op de tribune ongeveer het volgende Het was mij en mijne mede-leden van het Dagelijksch Bestuur en den becretaris een eer en bijzonder genoegen officieel op.deze tentoonstelling vanwege de Vereeniging van Zeeuwsche tokkers te zijn uitgenoodigd. Ook is het mij een oorzaak van blijd schap te mogen vernemen dat vooruit gang in de vereeniging te constateeren is, en ik ben overtuigd dat deze voor uitgang hoofdzakelijk te danken is aan den ijver, het bestuur en niet het minst aan den geachten voorzitter den heer Van Dixhoorn, waai hij zooals bekend is, geen tijd en moeite ontziet om de vereeniging steeds nader tot het doel te brengen. Mijnheer de Voorzitter, zegt spreker, gij hebt een moeilijke taak en daarom is het zoo noodig dat gij alle mogelijke steun en medewerking verkrijgt. Landbouwers en Zeeuwsche fokkers, gij hebt het voor een zeer groot deel in uw macht om uwe vereeniging met uwen energieken voorzitter aan het hoofd.te maken tot eene vereeniging, waarvan roem uitgaat, want dit is zeker het materiaal is in Zeeuwsch Vlaanderen aanwezig. Gij hebt hier paarden zooals men ze in ons land bijna nergens aan- treft. De paardenfokkerij staat hierin, deze streek op een zeer hoogen trap, en daarom laat het zoo worden dat men ook in andere provinciën ja zefs over de grenzen van ons land onze vereeni-1 ging leert kennen als eene welke alle andere overtreft. Zelfs zoo dat er bij tentoonstellingen door paardenkenners gezegd wordtlaat ons deze tentoon stelling in het land van Axel bijwonen want daar wordt gewedijverd met beste paarden uit België.' Landbouwers en Zeeuwsche fokken werkt samen tot het bereiken van hei doel en gij zult later zelve de vruchten van uw arbeid oogsten, want reeds nu is men begonnen aan de tentoonstelling eene verkooping van paarden te ver binden, wat in de toekomst voor u een bron van inkomsten kan worden met uwe paardenfokkerij. Spr. verklaart zich ook namens zijne mede-leden van het Dagel. Bestuur gaarne bereid zyne medewerking te verleenen aan deze vereeniging en hoopt waar steun noodig mocht zijn deze te kunnen verleenen. Overgaand tot het toekennen der medailles spreekt hij de hoop uit dat zy, die voor een prijs in aanmerking komen, daarin eene aanleiding zullen vinden, er naar te blijven streven steeds het beste materiaal te verkrijgen om alzoo de eer der vereeniging hoog te houden en dat zij die daarvoor niet iu aanmer king komen niet teleurgesteld zullen zijn, doch ook er zich op zullen toe- leggen een volgend jaar met paarden op de tentoonstelling te komen, die de andere weer overtreffen. Alsnu dankt de heer Van Dixhoorn voor den steun, die de V. V. Z. F. van de zijde van het gemeentebestuur van Axel was toegezegd, en inzenders, keur meesters, „Concordia" en allen, die op eenigerlei wijze aan de tentoonstelling hebben meegewerkt brengt hij mede uit naam der vereeniging zijn daDk, om daarna de hoop uit te drukken, dat allen toch goed mochten begrijpen, dat het doel daarvan niet is alleen te geuren met de prijzen, maar in ernst worde gestreefd haar verbetering van het paardenras, tot voordeel van het landbouwbedrijf eu vangeheelZeeu wsch- Vlaanderen. En hiermede is de tentoonstelling officieel geëindigd en spoedt zich elk huiswaarts, daar een malsche regenbui het verblijf buiten niet veraangenaamt. Wat de tentoonstelling betreft is deze weer ten volle geslaagd, doch voorzoo ver deze beoogde verkoop van paarden en het maken van reclame voor de fokkers buiten deze streek, konden de resultaten beter geweest zyn. Het schijnt dat men elders in ons land niet gewoon is aan hooge prijzen, óf dat men de waarde van de hier ver toonde dieren te gering schat. Zeker is, dat ze goud waard zijn. Z zilv J J. schi li de 2i ,Ab 3i te i 4< te I bi gani 6< Wes E van van V zilv< Ji le 2e Sas 3e St. J 4e Hul{ 4e Zuid 5e Ee Wed Boed Pb. Vl zilve Ju le nage 2e te A 3e niBse zilve I Ju 1 le 2e 3e 4e 5e Bekroningen. Duidelijkheidshalve voor wie geen catalogus bezit, zullen we hierbij de noodige bijzonderheden melden, als klasse, pryzen, jury, enz. Bij elke verguld zilveren medaille wordt als prys 5 gevoegd en bij elke zilveren medaille ƒ2,50; dit geldt zoo wel voor hengsten als voor merriën. Staat bij een naam geen woonplaats, dan is die naam reeds meer genoemd en kan dus als bekend beschouwd worden. Het kan gebeuren, dat meer prijzen worden uitgereikt, dan in den catalogus vermeld zijn. Dit komt dan, doordat een inzender in dezelfde klasse ver schillende prijzen behaalde, in welk geval hij slechts ééumaal het bedrag van zijn hoogsteu prijs krijgt en voor de overige alleen de medaille. De aldus vrijgekomen gelden worden dan voor extra-prijzen besteed. We hebben dan Vij zilve Bii 2e 5e p Ju Bresl le te St 2e Zuidt 3e 4e i 5e 1 Eei Dekk !de F< VÜ' Izilver Bij Ivoegd becke Por'pe 3e l 4e 5e te As

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2