Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. AMERIKA. Maandag is de eerste Oceaanboot door de sluizen van Gatoen gevaren, n.l. de .Alliance", van de „Panama Railroad Co." Het schip, dat 4000 ton meet, voer er achter- en vooruit door, om te bewyzen, dat de sleeplocomotieven in staat zijn groote schepen te behandelen. De proef werd zonder eenig incident in den vereiichten tijd van anderhalf uur voor eiken weg volbracht. Een talryke menigte woonde het schouwspel by. Vorstelijk bezoek. Donderdag zijn H. M. de Koningin en Prins Hendrik per extra trein te Oldenzaal aangekomen. De burgemee ster begroette hen op het perron, waarna per auto naar de fabriek van de firma Gelderman werd gereden. Daarna werd een bezoek gebracht aan de weverij Semarang. In de stad heerschte groote geestdrift. De schoolkinderen waren langs den weg opgesteld. Na het be zoek aan de fabrieken werd per auto over Denekamp, Ootmarsum naar Al melo gereden, waar een bezoek werd gebracht aan den commissaris der Ko ningin in Overijsel, graaf Van Rech- teren Limpurg. Avp. Neerbosch. Onder leiding van dr. A. Pijnacker Hordyk is de 51e alg. ledenvergadering der weesinrichting te Neerbosch gehou den. Ds. C. D. Moulijn bracht namens de centrale commissie verslag uit over de administratie van het afgeloopen dienst jaar aan gaven werd ontvangen 22.636, aan subsidie voor voogdijkin deren 27.527, verpleeggelden 28.001, subsidies voor de school ƒ5131, aan legaten f 24.354, het winstcijfer van binderij en drukkery j 5136. De uitgaven bedroegen aan salaris personeel 12.038, geneeskundige hulp en medicamenten 1332, kleeding en beddegoed f 10.794, schoenmakerij f2428, levensmiddellen f23.610, bakkerij f9893, terwyl noodig was voor verwarming en electrische verlichting ruim 900, voor onderwijs 8667. De rekening sluit in ontvangst en uitgaaf met een batig saldo van 1385.42. In het ter vergadering uitgebrachte verslag van den directeur ds. Schrijver, werd herinnerd aan het in 1913 gevierde gouden feest. Op het tegenwoordige bevolkingsregister der inrichting staan 500 weezen ingeschrevenslechts één sterfgeval kwam in het afgeloopen jaar voorvan de 242 aanvragen om plaat sing werden er 73 aangenomende inrichting verlieten er 68, waarvan er 42 door het bestuur in diensten konden worden geplaatst. Voortaan zal om de 5 jaar, zoo werd althans bepaald voor het eerstvolgend lustrum, weer een jaarfeest worden ge geven. N. v. d. D. Stamboekkeuringen in Zeeland. Van den 18 den Mei tot den 29slen dier maand zijn, blijkens het Zeeuwich Landbouwblad, ach tereen vol genskeurin gen voor opneming van paarden in het stam boek gehouden te Oostburg, IJzendijke, Middelburg, Goes, Cortgene, Zierikzee, St. Philipsland, St. Maartendijk, Wilhel- minadorp, Kruiningen, 's Heerenhoek, Ter Neuzen, Axel, Hulst en Kloosterzande. Aangegeven waren 880 paarden, opge nomen zijn er 387. De keuringen waren nauwkeurig ge regeld, de belanghebbenden verschenen niet hunne paarden op den juisteo tijd en alles had een geregeld verloop. Te Oostburg en IJzendijke waren zeer veel paarden aangegeven n.l. 187, maar vele vielen niet mede. Beengebreken waren niet zeldzaam en ook de staDd, vooral van voren, liet te wenschen over. Wellicht is de oorzaak hiervan te zoeken óf bij te vroegen en, te zwaren arbeid, óf wel bij te slappe voeding, ót bij beide. Overigens vond men op beide plaatsen nog een paar paarden van te weinig type. Het 8/5 gedeelte kon slechts worden op genomen. In Middelburg kwam van de 10 voor gebrachte paarden slechts een in aanmer king voor het stamboek. In Goes was vooruitgang waar te nemen type én grofte lieten bij vele te wenschen over. Van de paarden te Cortgene kan nage noeg hetzelfde gezegd worden. Vele paarden kwamen daar voor met gebreken te weinig type en te fijn van beenwerk kwam voor bij ingevoerde dieren, waar tegen in 't vervolg dient gewaakt te worden. Zierikzee en St. Philipsland gaven zeer goede paarden te zien, de groote helft der voorgebrachten werd in het stamboek opgenomen. Jammer dat in deze beide keuriDgsplaatsen niet door meer personen met hunne paarden aan de keuring werd deelgenomen. St. Maartensdijk blijft bij enkele uit zonderingen zeer stationnair. Bij den aankoop van fokmateriaal moet hier ern stig gelet worden op type en grofte en gewaakt worden tegen beengebreken, tegen welke laatste - daar men in België in het stamboek inschrijft volgens geboor terecht de beste papieren niet waar schuwen. Te Wilhelminadorp, waar een paar paarden te fijn waren, waren de meeste goed en van voldoend zelfs zeer goed type. Te Kruiningen kwamen eenige zeer goede paarden voor vele leden aan been gebreken en ook het type liet bij sommige te weDschen over. Te 's Heerenhoek werd voor de eerste maal gekeurd. Van de 63 aangeboden paarden konden er 27 worden opgenomen. Bij enkele paarden kon men zien, dat men type en qualiteit gezocht had in het vetmaken. Bij herbaalde keuring te dezer plaatse is groote vooruitgang te wachten. Te Ter Neuzen, kwamen vrij goede paarden, maar bij enkele had men type en qualiteit, evenzeer als te 's Heerenhoek gezocht in het vette uiterlijkenkele paarden waren blijkbaar overvoederd. Te Axel kwamen veel vrij goede, zelfs goede paarden. Jammer dat enkele goede geweigerd moesten worden wegens been gebreken, vooral hazenhakken. Jammer van zulke paarden, maar aan wie de schuld Zouden dekhengsten daarvan de oorzaak kunnen zijn Hulst vertoonde vele groote, grove paar den, wel niet alle van even goede qualiteit, maar toch merries, waarvan men bij goede teeltkeuze beste veulens kan verkrijgen van groote waarde. Kloosterzande leverde evenals het vorig jaar vrij .goede paarden het 8/6 deel der aangebodene kan worden opgenomen het tijdsverloop van een jaar is nog te kort om over vooruitgang te kunneu oor deelen. AXEL, 12 Juni 1914. Woensdag j.l. werd alhier in het hotel „Het Gulden Vlies" de jaarver gadering gehouden van stembevoegde ingelanden van den polder Beoosten en Bewestenblij. Tot gezworene werd herbenoemd de heer P. J. Dierick te Koewacht. Nadat de agenda was afgewerkt, werd door den voorz. den heer A. Moerdijk te Zuiddorpe nog gewezen op het feit, dat de Ontvanger-Griffier, de heer H. Maertens heden 25 jaren dat ambt voor bovengenoemde polder bekleedde. Naast den dank, dien den 'jubilaiis voor zijn getrouwe plichtsbetrachtin werd gebracht, werd hem als bewijs van waardeering zijner diensten door dIngelanden nog een geschenk aan geboden, bestaande in een prachtig be werkten zilveren bloementak, waarin gegraveerde letters als randschrift die feit in herinnering hielden. Ook de heer Rolff, bood den heer Maertens een klein geschenk aan, als aandenken, dat van af 1836, dus 75 jaren lang, de familie Rolff het hotel 't Gulden Vlies heeft bestuurd en den heer Maertens, en voorheen wijlen diens vader, als Ontvanger-Griffier van den polder heeft ontmoet. Het geschenk bestond in een kris tallen sigarenbeker op zilveren voet. Blijkbaar bewogen voor zooveel eer en erkentelijkheid hem betoond, dankte de heer Maertens voor het hem ge- bodene. Een derde jubileum herdacht de ver gadering in de bode van den polder, die 30 jaar die betrekking vervulde. Hem werd een gratificatie geschonken van 30. Pas is het concours-hippique achter den rug of we staan weer voor een nieuwe attractie van de V. V. Z. P., de paardententoonstelling. En dat ook deze voor de vorige tentoonstel lingen niet onder zal moeten doen, daarvoor geven de voorteekenen maar al te veel redenen. Het is reeds de derde tentoonstelling van paarden, die door de V. V. Z. F. wordt georganiseerd en blijkens de vele aangiften van inzending doen de leden zooveel mogelijk hun best om ook deze tentoonstelling een succes te doen zijn. Als iets nieuws zal beschouwd worden de aparte gelegenheid tot verkoop van paarden. Toch is dit niet zoo. Reeds lang is er over gesproken en in tal van vergaderingen maakte dit een onder werp van behandelingthans nu zal het voorstel tot uiting komen en wordt de proef genomen. Zooals bekend, zal de tentoonstelling gehouden worden op Dinsdag (en niet Maandag) 23 Juni a. s. Reeds zyn aangegeven 82 hengsten en 160 merriön, welke in den uitge- breiden catalogus verdeeld zijn als volgt: 12 oudere hengsten te koop 2. 9 hengsten van 3 jaar 3. 14 2 3. 14 1 5. 30 hengsteveulens 8. 29 oudere merries groote maat 2. 17 kleine 22 merries van 3 jaar 1. 28 2 2. 29 I 2. 31 merrieveulens 7. Bij ieder dezer paarden is aangeduid of ze te koop gesteld worden of niet. Bovendien zullen nog een aantal paarden uitsluitend te koop gesteld worden zonder naar de tentoonstellings- prijzen mede te dingen. Hiervoor zijn opgegeven 17 paarden, waaronder 4 hengstenveulens, 10 mer rieveulens en 7 merries, die ook alle in den catalogus staan vermeld. Woensdag werd ten overstaan van dhr. Cr van den Broeke, bouwkundige alhier, in het café van dhr. F. J. Diele man aanbesteed het bouwen en ver bouwen van een woonhuis aan de Wal- stiaat alhier, ten behoeve van dewed. Duijm. Ingeschreven werd voor het metsel werk door L. de Visser te Zaamslag voor 1895, Ed. de Bruijn, Koewacht, f 152Ö en P. J. Rijnberg, Terneuzeu, 1498voor het timmerwerk door H. van Luijk, f 1596, A. P. Butler 1526, A. van 't Hoff 1508 en L. Deij 1492 en voor het schilderwerk H. J. Harte 272, C. B. Antheunis ƒ248,35 en H. J. Hoebé f 235. Gegund aan de hh. Rynberg, Deij en Hoebé. De inschrijvers bij wier naam geen plaats staat, wonen te Axel. In de gisteravond gehouden be- - tours vergadering van het muziekge zelschap „Concordia" alhier, is besloten deel te nemen aan het festival, dat op 15 Augustus a. s. te Ter Neuzen ge houden wordt. Jl. Dinsdag had ten overstaan van den notaris J. A. Dregmans alhier, in bet café van dhr. S. Dieleman, ten verzoeke van dhr. J. van Bendegem, landbouwer te Hengstdijk, de openbare verkooping plaats van eenige onroerende goederen. Deze werden toegewezen als volgt Koop I, een huis met erf aan den Nieuwendijk te Axel, kadaster sectie G, deel van no. 2445, groot pl. m. 99 centi aren, voor 1450 aan H. J. Riemens Az., landbouwersknecht te Zaamslag j en koop II, een schuur met aanhoorig- heden, gelegen alsvoren, kadaster sectie G, deel van no. 2445, groot pl.m. 1 are 20 c-.A., voor 850 aan C. den Hamer Jz., zonder beroep te Axel. De heer P. van Houte alhier is tijdelijk benoemd tot onderwijzer aan een openbare school te Rotterdam. Met ingang van 1 Augustus is door den Commissaris der Koningin op ver zoek eervol ontslag verleend aan den heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury, te Hontenisse, als lid en voorzitter der Gezondheidscommissie te Hulst. By Kon. besluit is herbenoemd tot burgemeester van Sluis, de heer J. E. Bogaard. De Kon. Kantwerkschool Koningin Sophie te Sluis, zal aan H. M. Koningin Alexandrina van Denemarken een waaier aanbieden van Zeeuwsche kant, welke op die school vervaardigd is. N. B. Crt. In de week van 3 tot en met 9 Juni kwamen uit Zeeland ter kennis I van den Centralen Gezondheidsraad 11 geval van typhus of febris typhoïdeal te Hoek en te Krabbendijke en 1 geval van roodvonk te Vlissingen en te Wol-1 phaartsdijk. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 14 Juni 1914. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholts. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. (Voorb. H. Avondm.) Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. (Voorb. H. Avondm.) Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma, Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg, j Zitting van 12 Juni 1914. F. A. P., 64 jaren, klompenmaker te Clinge, beklaagd van heling, is vry- gesprokeD. Tydgrestloten. Door de Rechtbank werden een vijftal winkeliers veroordeeld ter zake van het verkoopen van Tijdgeestloten en aandeelen tot eene geldboete van 500, subsidiair eene hechtenis van 14 dagen voor ieder. De eisch luidde voor ieder 300, subs. 50 dagen hechtenis. De vonnissen van de kantonrechters i werden vernietigd. Gistermiddag zou mevr. J.,echtgenootei van' den directeur der strafgevangenis! te Zutphen, per fiets van Deventer naarl Zutphen terugkeeren. Uitwijkende voorl een automobiel, werd zij door de van Borculo komende tram gegrepen en op ■lag gedood. Avp. t Het 8 jarig zoontje van H. K. te Al melo is nabij het Eiland in het water geraakt en verdronken. Te Koudum is de maaier K., uit Hei- ligerlee, van den zolder van een koestal gevallen. Hy bekwam een schedelbreuk I en overleed spoedig aan de gevolgen.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2