Landbouw. rechtmatigen weerklank gevonden. Zoo ia het mij tevens aangenaam in her innering te brengen, dat eertijds onze vloten dikwerf zyde aan zijde hebben gestreden. Bovendien en daar ben ik trotsch op zijn onze Huizen door meer ban den van bloedverwantschap met elkan der verbondenWillem I, Sire, was uw voorvader evenals de mijne en een nog nauwer band van bloedverwant schap bestaat er tusschen de Koningin en mijn Echtgenoot. Ik dank Uwe Majesteiten dan ook oprecht, dat zij hier hebben willen komen, en ik wensch van ganscher harte, dat zij een goede herinnering aan Holland met zich zullen nemen. Ik vlei mij, dat dit verblijf, hoe kort het ook zy, er toe moge bij dragen de reeds zoo goede betrekkingen tusschen onze beide landen nog te ver sterken. Ik drink op de gezondheid van Uwe Majesteiten, op die van het Deensche Koninklijk Huis en op de welvaart van Denemarken Koning Christiaan beantwoordde de rede van H. M. de Koningin als volgt .Mevrouw Ik ben zeer erkentelijk voor de sym pathieke woorden, welke Uwe Majesteit tot mij en de Koningin heeft willen richten. Het verheugt my ten zeerste, my opnieuw in Holland te bevinden, waar ik in ray n jeugd was in gezelschap myner dierbare ouders, toen wij een bezoek brachten aan Prins Frederik der Nederlanden. De woorden van Uwe Majesteit zullen een luiden weerklank vinden bij het Deensche volk, dat met mij de kostbare herinnering bewaart aan de sympathie, waarvan Uwe Ma jesteit en het Nederlandsche volk, wel hebben willen doen blijken bij den dood van mijn geliefden vader. Familieban den vereenigen het Koninklijke Huis van Oranje met het mijne en het dappere Nederlandsche volk heeftin de geschied- bladen van Denemarken eenige van zyn meest illustre namen geschreven. Er bestaat dus tusschen onze beide volkeren een traditioneele en oprechte vriendschap, en de hartelijke ontvangst, ons hier ten deel gevallen, geeft mij de zekerheid, dat die uitstekende be trekkingen nog voortdurend zullen ver sterkt worden. Uwe Majesteit dankend voor de harte- lyke ontvangst, die zij aan de Koningin en mij heeft willen bereiden in de schoone stad Amsterdam, drink ik op Uwe Majesteit, op H. M. de Koningin Moeder, op Z. K. H. den Prins der Nederlanden, op H.K.H. Prinses Juliana en op den voortdurenden voorspoed van Nederland Zooals gebruikelijk zijn wederzijdsch door Koningin Wilhelmina en Kouing Christiaan aan verschillende Deensche en Nederlandsche autoriteiten onder scheidingen toegekend. De galavoorstelling, Vrijdagavond in den grooten Schouwburg te Amsterdam gegeven, is uitstekend geslaagd. Ruim half tien arriveerden de vorste lyke personen. Toen H. $1. de Koningin met hare hooge gasten en Prins Hendrik de koninklijke loge betrad, hief het orkest het Deensche volkslied aan, ge volgd door ons oude Wilhelmus. Kwart voor twaalf vertrok de stoet naar het paleis, onderweg door de nog aanwezige kykers hartelijk toegejuicht. Zaterdagochtend hebben de Koningin en hare gasten Amsterdam veriaten na een hartelyk afscheid van de autori teiten en na nogmaals hunne erkente lijkheid betuigd te hebben voordeschitte- rende ontvangst. Zaterdag is Rotterdam met een bezoek van het Deensche vorstenpaar vereerd. Reeds lang voor den tijd van aan komst hadden zich houderden naar het Maasstation begeven. Burgemeester Zimmerman was in ambtsgewaad aanwezig: Tegen half twaalf ongeveer stoomde de extra-trein het Maasstation binnen. Het stafmuziekkorps der marine speel de het Deensche volkslied, terwyl een aantal Deensche onderdanen, inwoners van Rotterdam, zich opstelden om hun vorstenpaar hulde te bewijzen. Nadat de vereischte plichtplegingen waren vervuld, begaf het gezelschap zich naar een aan de Maaszijde gebouwd paviljoen, waar de gemeenteraad ter ontvangst gereed was. Na de begroeting gingen zy aan boord van de „Portunus", om een van ge meentewege aangeboden boottocht te maken. Aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Jacob van Heemskerck" bood H. M. de Koningin aan Hare Gasten een lunch aan. Om drie uur vertrok men van de .Heemskerck" om zich naar het paviljoen van de roei- en zeilvereeniging De Maas te begeven. Nadat men ook daar eenigen tijd verwijld had, werd een rijtoer door de stad gemaakt. Te 4 uur verlieten de koninklijke bezoekers de stad om zich naar Den Haag te begeven. Om half vyf kwam de koninklijke trein, door saluutschoten begroet, uit Rotterdam in de residentie aan. Van het station werd naar het paleis in het Noordeinde gereden, waarbij zich onder weg nog een incident voordeed, dat door de N. R. Crt. als volgt wordt medegedeeld Bij het zwenken van den Vijverberg naar den Kneuterdijk verstoorde een klein incident voor een oogenblik den tocht naar het paleis. Het linker voor- paard van het vierspan van het rijtuig, waarin Koningin Wilhelmina en Koning Christiaan gezeten waren, gleed over een gladden straatsteen uit, steigerde even en stortte daarna met den jockey neer. KoniDg Christiaan verliet ijlings langs de Koningin het rijtuig om de behulpzame hand te bieden. Intusschen was o.a. politie reeds te hulp geschoten, stond het paard weder overeind en zat de ruiter weder in het zadel, zoodat Koning Christiaan Koningin Wilhel mina, die op het punt stond ook het rijtuig te verlaten, geruststellende weder onder daverende toejuichingen van de menigte, zyn plaats innam. Onder hoerageroep, door Koning en Koningin met een minzaam lachje be antwoord, vervolgde de stoet daarna zijn verderen weg naar het paleis. Bij de aankomst van beide vorsten paren aan het paleis wuifdehetPrinsesje, dat reeds eerder daar was aangekomen haar ouders en de gasten toe. De Residentie heeft ook het hare gedaan om den Hoogen Gasten een waardige ontvangst te bereiden. Oe gala avond in den schouwburg wordt uitnemend geslaagd genoemd. De hooge bezoekers toonden zich met het gebodene zeer ingenomen. Tot groote teleurstelling van het pu bliek dat zich bij het kerkgebouw der Waalsche Gemeente had opgesteld, heeft het Deensche koningspaar Zondag voormiddag de godsdienstoefening in dat gebouw niet bijgewoond. Alleen Koningin Wilhelmina trad te half ell met haar gevolg het kerkgebouw binnen. Des namiddags te 1 uur vereenigden zich de wederzijdsche koninklijke fami- liëo in het Huis ten Bosch aan een noenmaal, waarna te kwart voor twee in auto's de Koning van Denemarken en de Prins der Nederlanden met gevolg en in gezelschap o.a. van den Minister van Landbouw enz. een tocht maakten eerst langs Zoetermeer, waar de boer derij van den heer Huismans door de hooge gasten bezichtigd werd, en ver volgens langs Berkel naar Hillegersberg, waar men een bezoek bracht aan de hygiënische melkinrichting en veestal Üe Vaam". Teruggekeerd in het Huis ten Bosch gebruikte het vorstelijk gezel schap daar de thee. Te ongeveer 5 uur leidde Koningin Wilhelmina bare gasten rond op een rijtoer door de stad, waarna te half acht de vorstelijke personen zich indeGalery- zaal aan den maaltijd vereenigden. Op den terugrit werd het Vredespaleis bezichtigd. Na afloop daarvan woonden zij een lezing bij van mr W. H. de Beaufort, oud-minister en lid van de Tweede Kamer, over de betrekkingen tusschen Denemarken en Nederland in den loop der jongste eeuwen. Ook bezocht de Koning nog met den Prins de vroegere bezittingen van zijn overgrootvader Prins Frederik. Gistermiddag om half twee is het Deensche Koningspaar van uit Amster dam door het Noordzeekanaal ver trokken. Voorat was nog met het Nederlandsche Koningspaar genoenmaald. De beide Deensche oorlogsbodems werden door 4 Nederlandsche torpedo's begeleid. De Koning en de Koningin van Dene marken hebben naar men meedeelt, verklaard zich zeer gelukkig te gevoelen over de ontvangst hun te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag bereid en dat zij getroffen waren door de gevoelens van toegenegenheid van het Nederland sche volk jegens H. H. M. M. Koning Christiaan heeft aan Koningin Wilhelmina een geschenk uit de kon. porseleinfabriek te Kopenhagen aange boden. Vcekeuring. Zaterdag werd alhier keuring gehou den van stieren en koeien, waarvoor waren aangevoerd 3 stieren en 11 koeien. De drie stieren werden alle bekroond. Zoo werd voor 2-jarige stieren de eerste prijs ad 50 toegekend aan dhr. S. de Putter, landbouwer te Zaamslag en de tweede ad 30 aan de vereeniging te Westdorpe. Voor 1-jarige stieren werd een prijs van 50 toegekend aan de vereeniging te Zaamslag. Koeien waren aangebracht door de heeren Jan van Hoeve, Axel 3, wed. Daelman, Westdorpe 1, Kr. de Kraker, Zaamslag 3, wed. De Munck, Zuiddorpe 2 en wed. A. Buysse, Zuiddorpe 2. Deze kwamen niet voor bekroning in aaumerking, doch werden toch op genomen en geprezen voor hunne goede eigenschappen en de mooie melk en boterproductie, die bleek uit een 9-tal lijsten, welke door de eigenaars waren meegebracht. Evenals van de stieren gaf de heer Zwagerman, zuivelconsulent te Middel burg, ook van de koeien een uitvoerige bespreking omtrent het exterieur der dieren. Hij wees "aan de gebreken of tekortkomingen en toonde ook aan de goede vormen, welke aanwezig waren. Hiervoor was begrijpelijker wijze nogal belangstelling. Immers op die manier leeren de boeren hun vee zelf keuren en waardeeren De heer Zwagerman drong er in het byzonder op aau om de koeien, en vooral de hier vertoonde toch door als goed bekend staande stieren te laten bedienen. Dan eerst werkt men in de goede richting ter verkrijging van goed fok- materiaal. Op moeite en kosten om eens een reisje met een koe te maken naar een uitmuntenden stier moet men niet te zuinig zijn, want behalve dat de resultaten goede rente opleveren, wordt ook in de kosten van reis en verblijf door het stamboek tegemoet gekomen. AXEL, 26 Mei 1914. Zaterdagavond werd alhier op de bovenzaal van den heer Gilijamse eene lezing gehouden door mej. Van Prooye uit Bergen op Zoom, met het doel om voldoende deelname te verkrijgen voor een eventueel op te richten cursus iD Landbouw Huishoudkunde ten behoeve van boerendochters of a. s. boerinnen. Mej. Van Prooye wees er op dat in ons land en vooral in onze streek aller- De wege vereenigingen zijn gesticht, cur-j Boer sussen zyn gehouden en allerlei wordt! eene gedaan in het belang van den land-1 uitko bouwer, maar voor diens vrouw nog kan bitter weinig. De jonge boerin leeft Godg en handelt maar voort, zooals moeder Hi deed, die het weer geleerd heeft van 8chai grootmoeder, zonder dat men zich aan- de u past aan de meuwere tijden, die reedi He tal van verbeteringen brachten. Word Het buitenland is ons daarin verrel zond voor. Daar zijn reeds jaren huishoud* door scholen gesticht en was men er eerden met van overtuigd, dat ook de vrouw vanl nauv den landbouwer een gewichtige en moei-1 jong< lijke taak te vervullen heeft, als huis' Dire' houdster, moeder en medehelpster in Ee het bedrijf, waar haar zooveel omstan j „Vel digheden noodzaken de plaats van denl A. E boer in te nemen. Axel Spreekster behandelde de verschil-1 jeug' lende onderdeelen, die tot bovenge-| van noemde taak behooren en blijkens de' W aandacht der aanwezigen kwam-daarin I de veel voor, wat de toehoorsters veel brac belang inboezemde. Ook gaf ze een! het overzicht over de inrichting van buisM houdscholen en hield een warm pleidooi! wer< voor het nut van ffet bezoeken van een N cursus, waarin zij het dan ook en 1 vluchtig datgene behandeld wordt, alwi wat meer nauwkeurig in de genoemde nog scholen wordt aangeleerd. allei Gaarne gaven we een uitvoerig ver! web slag van deze mooie en leerzame lezing] M doch laten dit liever over aan die bladen, toec die ook voor publicatie dezer vergade- mee ring in aanmerking kwamen. Onzes als inziens, was ook het matige bezoek well drukker geweest, alsook in het hier ter jjei plaatse verschijnend blad was geannon) van ceerd de vergadering te dezer stedej gev. gehoudeD. te Ten slotte zij nog .gemeld, dat voor| te I de op te richten cursus zich 21 meisjesI hebben opgegeven, waarbij ook veelj burgermeisjes. De lessen vangen het eerste halfjaar! aan, begin November a. s. en worden; gedurende 16 weken 3 maal per week, ma^ telkens 's namiddags gegeven het 2e vo*f halfjaar begint dan weer vermoedelijk 8en November 915, zoodat de cursus zal C bevatten tweemaal 160 lesuren. aan Als leerkrachten treden op mejufFr. ^hc Jac. van Prooye van Bergen op Zoom en de heer F. C. Zonnevijlle, landbouw- van onderwijzer te Axel. een Gisteren toonde de tuinier G. J, J'l' Wijna alhier ons een viertal prachtige 1 rijpe aardbeien, die in den vollen grond e 1 gegroeid waren aan een plant welke) bij het vorig jaar van elders had lateil ^na komen. Dit is toch wel een bijzonder] ove vroeg soort. I Niettegenstaande het minder gun- bij stige weer toog Zondag jl. het elftal gen van de voetbal vereeniging Wilhelmina" uur alhier naar Kioosterzaude, om aldaar' een wedstrijd te spelen tegen „Blauw- ^ek Wit". De hevige wind en het tenge- stje volge van den regen gladde terrein.] den maakten goed spel vrywel onmogelyk.' jjQU Toch hebben de Axelaars zich weer we( goed gehouden en kwamen overwinnendvut uit den strijd met 2—0. Naar we vernemen zal „Wilhelmina" enj ook deelnemen aan de seriewedstrijden, jj-M welke zijn uitgeschreven door de V. V. zoe| „Excelsior" te St. Nicolaas en op 21 Juni a.s. moeten spelen tegen „H. V. V." van Hobokeu. Ook E. M. M." uit Ter aet Neuzen heeft zich hiervoor aangemeld.? la Ov< Uit Hulst zond men ons onder-I den staand bericht, dat we te laat ontvingen] n0j. om nog in ons vorig nummer opgenomen VIU te kunnen worden. Donderdag jl. (Hemelvaartsdag) werd' in bet Protestantscbe kerkgebouw te I Hulst eene zanguitvoering gegeven door var het gemengd koor „Excelsior" van Hulst de in vereeniging met het gemengd koor bev „Orelio" van Axel. Beide gezelschappen in i staan onder leiding van dhr. P. C. van bee Delft te Hulst en voerden op zeer ver- baa dienstelijke wijze een prachtig gekozen wei programma uit, voor een groot aantal gev belangstellende auditeurs. I Mei

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2