Sang lil nos©. Gemeenteraad van Axel. Bekendmakingen. Ad verten tien. Mr. P. DIELEMAN. geen zitdag houden. TE K.OOP: een le klas Menie, Patrimonium's Chr. Volksbibliotheek F. DIELEMAN, Drogisterij „Z.-Yl. Ga^er", AXEL. Nadat deze door den Commissaris der Koningin aan H. M. was voorgesteld, ging bet verder langs den Nieuwen Weg, tot deD Koepoortsweg. Ook te Hoorn werd het Vorstelijk I echtpaar luide toegejuicht. Te Hoorn werd o. a. het standbeeld van Co en bezichtigd. Vervolgens ging het langs de dorpen Wosnum, Nibbikswoud, Benningbroek, Midwoud en Medemblik. Id deze gemeente, waar uit bjjna alle woningen de vlag woei, werd het water gemaal der Vier Noorderkoggen bezich tigd. De dijkgraaf, de heer J. Winkel, I leidde H. M. rond. In het „Koggehuis" werd de lunch gebruikt. Van Medemblik werd de tocht voort- I gezet over Twisk, Abbekerk tot Opmeer. J Hieï werd stilgehouden, om een bezoek te brengen aan de stoomzuivelfabriek „Aurora". Het gezelschap werd ontvangen door I den voorzitter der Coöp. fabriek, den directeur en 4e overige bestuursleden en commissarissen. Met groote belangstelling werd de I keurige inrichting bezichtigd. Een dichte menschenmenigte juichte t het Kon. echtpaar toe, toen het weer buiten kwam, om zijn reis te vervolgen langs Spanbroek, Obdam, HeDsbroek, Ursem, Avenhorn naar den Midden- Beemster, waar bezoek werd gebracht aan het Deutzen-Hofje. Langs Rijper- en Jisperweg over f Scbermerhorn en Stompetoren werd vervolgens Alkmaar bereikt. Precies te 5 uur 5 minuten kwamen de auto's aan het station der H.IJ.S.M aan en na een kort óponthoud in het station waar een wachtlokaal in gereed heid was gebracht voor de ontvangst, vertrok de trein, onder luide hoera's van het dicht saamgestroomde publiek. Avp. De zware stormen van Maart 1906 en Sept. 1911 hebben de dijken van 1 Z.-Beveland indertijd zeer geteisterd. SiDdsdien zyn bijna alledijken verbeterd Het laatste nog onverbeterde gedeelte nl. dat van den Oostpolder zal nu ein I delijk op aandrang van den Prov. Wa terstaat ook worden aangepakt. De versterking van de waterbeloopen ge- I schiedt met bazalt, de versterking der bovenbeloopen en ook de dijkverhooging wordt echter uitgevoerd volgens het systeem de Muralt met gewapend beton De volgende week heeft de aanbesteding dezer werken plaats. 'I Een schitterende belooning. Een loop jongen bemerkte op het Spui te 's Gra venhage dat een heer, die per auto daar belasting was gaan betalen, een bank biljet van 60 verloor. Hij bracht het den verliezer onmiddellijk terug en kreeg de schitterende belooDing var... een dubbeltje. Avp. Twee jongens uit Leiden, H. en J. de Nie, die onlaDgs onder Wassenaar het rijtuig van H. M. de Koningin, dat in het zand was vastgeraakt, er uit hielpen trekken, hebben namens H. M ieder ƒ5.—belooning ontvangen. Een kort maar duur uitstapje. Op een Maandagmorgen in Febr. j.l. za; een inwoner van Arcen (L.) dat een ongenoode bezoeker zich toegang tot zijn woning had verschaft en daar een Duitsche soldaten-uniform had achter gelaten. Bij nader onderzoek bleek dit niet geheel belangloos te zijn geschied daar de eigenaar der uniform zich in ruil daarvoor een pak burgerkleeren had toegeëigend. Nog denzelfden dag gelukte het de politie den snuiter op te sporen die bleek een gedeserteerde soldaat van het garnizoen te Geldern te zijn. Door de rechtbank te Roermond werd hij wegens diefstal tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld, en nadat hy deze straf had ondergaan, door de politie als zonder middelen van bestaan bij Venlo over de grens gezet, waar hy door de Duitsche politie werd gearres teerd. Wegens desertie werd de jonge man thans tot zes maanden gevangenis straf veroordeeld. Avp. De kazernebrandUn te Ede. De sergeant D. W. B., die voor eenige dagen voor den krygsraad terecht stond we gens diefstal ten nadeele van een zijner kameraden, brandstichting en desertie, heeft bekend de overige branden in de kazerne te Ede te hebben gesticht. Hij erklaarde daarbij door de zucht om brand te stichten te zijn gedreven. De allereerste brandstichting, (einde 1912) kan echter niet voor zijn rekening komen toen was bij nog. niet te Ede. Wat hem tot zijn misdaden heeft gedre ven is nog steeds een raadsel. Want steeds heeft hij (behalve dan de laatste maal), den brand trachten te stichten op plaatsen, waar alleen wat materieele schade kon worden aangericht, en waar voordeel voor hem totaal was uitgesloten. Niemand te Ede heeft ooit eenig ver moeden op hem gehad, schrijft men aan het Hbld. Maandagmorgen ongeveer 7 uur is er brand ontstaan in het huis van den bakker G. de Jong te Nieuwkuyk (N.-Br.) In een oogweük stond het geheele huis met bakkerij en stalling in lichte laaie. De vlammen deelden zich mee aan de er uaast staande boerderij van Van der Loon. Een oude man moest ongekleed uit het brandende gebouw gehaald worden. Bij een Hinken N.-O.-wind woei het brandende riet in het rond, en vier andere boerderijen stonden weldra ook in vlam men. Ook de huizen aan de overzijde van de straat staande, konden niet be houden blijven. Al gauw stonden daar 7 boerderijen, 5 schuren en 7 hooischelven in brand. Vijf brandspuiten waren spoedig ter plaatse, doch gebrek aan water was de ooizaak dat er weinig tot blussching kon gedaan worden. Omtrent dezen brand wordt nog ge meld, dat deze in het perceel van den bakker G. de Jong uitgebroken, on mid dellijk een zeer dreigend aanzien kreeg. De felle N.-O.-wind wakkerde het vuur aan, zoodat aan blusschen weldra niet meer te denken was. In minder dan geen tijd had het vuur zulk een omvang genomen, dat van de Noordzijde van den grooten straatweg vier woonhuizen en drie pakhuizen in brand stondeu. Door den wind joeg het vuur de vonken over den straatweg heen en tastte daar vijf perceelen aan, ook alle met riet gedekt, die weldra in lichte laaie stonden. De bluschmiddelen, ook uit andere gemeenten, waren primitief, het water schaarsch, maar men deed wat men kon Op een der gebouwen bijv. zat een weesjongen, G. de Waayer. die met gevaar van zijn eigen leven de voortwoekerende vlammen bestreed en het perceel, waarop hij zat, wist te behouden." Men moest hem heel den tijd nat houden en met emmers water begieten, daar zijn kleeren telkens vlam vatten. Op deze wijze is het gevaar aan de Noordzijde bestreden Met stokken werden de muren der totaal uitgebrande huizen omver gehaald zoodat tegen 12 uur 12 woonhuizen en 3 pakhuizen in puinhoopen linksen rechts van den grooten weg lagen. Met deze perceelen zijn, ook de inboedels, hooi-on houtmijten, die tusschen de huizen ston den, een prooi der vlammen geworden Persoonlijke ongelukken zijn niet voor gekomen. Er zijn thans 13 gezinnen zonder dak Veertien dagen geleden zijn eveneens te Nieuwkuik drie woningen uitgebrand Deze families zijn thans eveneens zonder onderdak, daar zij onderkomen hadden gevonden bij de personen, wier woningen thans zijn afgebrand. Nader vernam de Tel.. dat S. de Jong, waar de brand isonstaan is gearresteerd als verdacht van brandstichting. In den tijd van vier jaar, is in zijn perceel.niet minder dan viermaal brand uitgebroken Een tijdlang hebben de verzekeringsmaat schappijen geweigerd hem te verzekeren Thans was hij wèl verzekerd evenals de andere perceelen, die thans verbrand zijn. (Vinum Sanguinosum in vacuo.) De Sanguinose is een buitengewoon krachtig middel om uw bloed te verrijken en uw zenuwen te versterken. Zij is een zuiver natuur- middelenkel plantaardig, en in het luchtledige bereid op zuiveren rooden wijn. Zij wordt door de zwakste gestellen verdragenen bracht redding, waar alle moed opgegeven was. Wat zeggen de Doktoren? Ik heb de voortreffelijke wer king van uwe Sanguinose gezien inonderscheidenegevallen van bloedarmoede, zenuwzwakte en algemeène verslapping. Ik feliciteer u zeer met dit prachtige middel. Ik verwacht, dat het de gewone staalpreparaten zal ver dringen, die zoo dikwijls zonder uitwerking blyven. Hall. De. ALF. DE VRIESE. Wat verklaren dc gebruikers Ik was al twee jaren lijdende .aan bloedarmoede, hartklopping, zenuwachtigheid. Mijn genees heer had mij 12 flesscben van dat ossenbloed laten drinken, maar 't bleef hetzelfde. Toen heeft mij een buurvrouw aange raden om de SANGUINOSE te nemenik knap er aardig van op; ik ben al een heele boel beter. Den Haag. Mejuffr. REITH. 's-Gravezandelaan 154. Sanguinose kost per flacon van 300 gram 1,50, 6 flacons f8, 12 flacons 15,—. (60) Verkrijgbaar by de meeste Apothekers en goede Drogisten. Den Haag, De Riemerstr. 2c/4. Wacht u voor namaak VAN DAM Co. Te Axel bij Joz. de FejjterNeuzen A. van Overbeeke—Leunis. - Verduistering van 108,000 Mark Een inspecteur van de recherche heeft in een hotel te Rotterdam den 29 jarigen Duitscher E. L. aangehouden, die voor geeft chef de bureau te zijn van een finantieële instelling te Wiesbaden. Bij een fabrikant te R'dam trachtte hij eenige obligatiën van de Gewerkschaft Berliner Kohlenwerke, tot een bedrag van 20.000 mark te gelde te maken. Dit kwam dien fabrikant eenigszins verdacht voor, waarvan hij de politie waarschuwde. Bij aanhouding bleek de Duitscher E. L. in het bezit te zijn van 173 obli gatiën van 1000 en 500 mark der Ge werkschaft Berliner Kohlenwerke, een nominale waarde van 108,000 mark vertegenwoordigende. Telegrafisch heeft thans de justitie te Wiesbaden de aanhouding van dezen Duitscher verzocht, die sedert een paar dagen op het hoofdbureau van politie op het Haagscheveer vertoeft tot verder onderzoek. Zijn uitlevering zal meldt de A'. R. Crt. worden aangevraagd, in verband waarmede hy ter beschikking der justitie gesteld wordt. Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Zaterdag 23 Mei. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuidoostelijke wind. Helder tot licht- bewolkt. Droog, warm weer. Zitting van 22 Mei 1914. Tegenwoordig de heeren Lamaitre, Kruijsse, Oggel, Dregmans, F. Dekker, Dieleman, Smies, de Feijter en Wolfert. Afwezig de heeren Van Driel en P. Dekker. Voorzitter dhr. L. J. den Hol lander, secretaris dhr. J. A. van Vessem. Het lezen der notulen van de vorige vergadering wordt aangehouden tot de volgende zitting. Was ingekomen een schrijven van dhr. P. de Putter Pz., dat by zijne be noeming tot ontvanger der gemeente en boekhouder der gasfabriek aanneemt, hopende de betrekkingen naar eisch te vervullen, tevens dankende voor het in hem gestelde vertrouwen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. De Voorz. deelt mede dat B. W. hebben besloten, gezien de gunstige resultaten in andere gemeenten, een politiehond aan te schaffen, en vraagt of de Raad dit college machtigen wil om inlichtingen hieromtrent in te win uen, om dan in een volgende vergade ring een voorstel te doen. Z.h.s. wordt hiertoe besloten. Daar niemand meer het woord ver langt, sluit de Voorz. de openbare zit ting, die overgaat in eene met gesloten deuren, ter behandeling van het primi tief kohier van den hoofdelyken omslag. De Burgemeester van AXEL brengt de ingezetenen onder de aandacht, dat het hek aan de be graafplaats, hetwelk toegang verleent naar de vuilnisbelt, voor het storten van vuil is geopend op werkdagen van 87a tot en met 97» ure des voormiddags. Zie verder het aanwijzingsbord ter Axel, 21 Mei 1914. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. Advocaat en Procureur te Middelburg, zal ZATERDAG a. s. te AXEL oud 6 jaar, met vos bles Merrieveulen Adres: A. ARENDSE, Landb. Hof stede „Middenhof", Oost-Souburg bij Middelburg. is geopend: eiken gaierdagavosid van 5—67» uur, in de Vergaderzaal, Nieuw- straat, alhier. NIEUW. NIEUW. ALA-COLA. Drinkt steeds Ala-Cola, een heerlijke verfrisschende drank Ook vuurhanden de fijnste soorten LIMONADES. Aanbevelend,

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 3