II Bekendmakingen. Inspectie van Verlofgangers. Men meldt uit Gorinchem aan de Avp. Een voerman liet zijn paard met den staart een met oud ijzer zwaar beladeD wagen voorttrekken. Op bevel van een gemeente ambtenaar moest hij het paard uitspannen. Ge strengen waren te kort om aan den evenaar te bevestigen, luidde zijn verontschuldiging. Toen echter bleek, dat de strengen lang genoeg waren, verklaarde hij het maar voor de aardigheid te hebben gedaan Te hopen is, dat hem die .aardigheid" betaald wordt gezet. Een Oostenrijker, die in een volks logement aan de Warmoesstraat te Amsterdam logeerde, heeft op een han dige wijze geld weten los te krijgen. De man begon, naar de Tel. meldt, met zich voor doctor uit te geven en wendde zich tot een advocaat daar ter stede. Deze werd door de smeekbede van den .doctor" vermurwd en gaf hem ƒ30. Tevens stond hij zijn naam kaartje at. Dit werd door den pseudo- geleerde gebruikt om relaties aan te knoopen, om zoodoende nog meer geld los te krijgen. Of er nog andere lief dadige stadgenooten ingevlogen zyn, is niet bekend. In de gemeente Opsterland hebben in de laatste weken herhaaldelijk groote bosch en heidebranden gewoed. Thans is iemand op heeterdaad betrapt, toen hy bezig was heide in brand te steken. Hy bekende ook vroeger heide in brand gestoken te hebben. A. R. Crt. Te Hengelo zijn de rijksveldwacht en de politie een dievenbende op het spoor gekomen, die in de beide laatste jaren tal van diefstallen heeft gepleegd Het zijn de fabrieksarbeiders B. S., die in de gevangenis te Groningen zit en reeds bekend heeft, H. J. A. K. en J. W., die beiden naar Duitschland zijn ge vlucht en vrouw en kinderen hebben achtergelaten. Tal van voorwerpen, alsrijwielen, rywiellantaarns, waschgoed enz. werden in beslag genomen, terwijl by de woningen der laatstgemelde verdachten vele overblijfselen van konijnen, kippen en eenden zijn opgegraven. A. R. Crt. Brandstichting. Het voorloopig onderzoek, door de politie ruim drie dagen gedaan, heeft reden opgeleverd om S., den eigenaar van het huis aan het Spui te Den Haag, in de bovenver dieping waarvan Zondagnacht onder verdachte omstandigheden brand is ont staan, ter beschikking van de justitie te stellen en naar het Huis van Be waring over te brengen. S. is blijven volhouden, dat hij on schuldig is aan de brandstichting. Het is gebleken, dat de gevonden emmers niet geheel met benzine waren gevuld, maar voor een groot deel water bevatten, dat er vermoedelijk bij het blusschen in is gekomen. Buren hebben S. reeds geruimen tijd te voreD bijna dagelyks in het onbe woonde bovenhuis zien komen of het hem zien verlaten. Vermoed wordt, dat hij de benzine met kleine hoeveelheden tegelijk in de emmers heeft gestort en nu wordt onder zocht, waar en door wie de benzine is gekocht. Voorts is door buren verklaard, dat zij reeds weken tevoren brandlucht hadden waargenomen. Zij uitten daar om het vermoeden, dat reeds vroeger pogingen tot brandstichting ziju gedaan. Ook is gebleken, dat daags nadat op het verzoek van S. in het bovenhuis een gasmeter was geplaatst, een zoo sterke gaslucht is waargenomen, dat de buren er hinder van hadden. Bij onderzoek door beambten van de gasfabriek is toen gebleken, dat de ver binding tusscben meter en gasleiding was doorgevyld en een 132 M3. gas is ontsnapt. Eenige dagen vóór het uitbreken van den brand heeft S. de ruiten aan de straatzijde met krijt besmeerd. Het laatst is hij er Zaterdagmiddag drie uur gezien. S. had in het bewuste perceel vroeger een koffiehuis en logement. Een hem verleende logementsvergunning werd later ingetrokken, op grond van het feit, dat er in zijn .hotel" dingen ge beurden, in strijd met de goede zeden. Ook is er enkele jaren geleden een landgenoot van S. beroofd van 20.000 Mark, van welken roof een daarna voortvluchtige hotelconducteur werd verdacht. Avp. Een vreemde geschiedenis. Zaterdag avond werd in het huis van den bakker A. Moek te Gasselte (Dr.) bruiloft ge vierd. De jongste dochter was gehuwd en zou het vaderlijk huis verlaten. De 29-jarige zoon des huizes, een oppas send jongmensch liep af en toe naar het ledikant, omdat hij over kiespyn klaagde. Te middernacht liet de vader een andere dochter, die met haar man per rijtuig naar Gieten terug moest keeren, uit. Men hoorde voor het huis iemand kreunen, liep naar een drogen greppel van een halven meter diep en vond er den 29 jarigen zoon Geert, met krabben in 't gelaat en een blauw oog. Men droeg hem naar huis en legde hem te bed. Op de vraag wie hem zoo had toegetakeld, antwoordde hij, datniemand hem leed gedaan had. Hij was gevallen. Later werd hy bewusteloos en baalde men dr. Haverkamp te Gieten, die echter spoedig den dood moest constateeren. Over het vreemde geval doen allerlei geruchten de ronde. Want in den loop van den avond tot ongeveer 10 uur waren er naar dorpsgewoonte wat opgeschoten jongens van 13—20 om het huis gezien. Die azen dan op een borrel en deze was hun by herha ling en zeer royaal verstrekt. De politie nam de jongelui reeds in verhoor en heden zou op last van de justitie te Assen door twee doctoren de gerechtelijke sectie op het lijk worden verricht. Wellicht brengt dat onderzoek eenig licht in deze hoogst vreemde historie, want niemand kan de vraag beantwoor den, wat het slachtoffer op hetoverge legen erf moest uitvoeren. Avp. Zaterdag is voor de inwoners van Naarden de toestand ingetreden van 100 jaar geleden, toen de Fransche commandant tot de overgave der vesting besloot. Evenals toen is ook nu een kanonschot gelost van den vestingwal en een witte vlag op den toren gehe schen. Deze vlag blijft dan wapperen tot 12 Mei a.s„ tot het oogenblik .waarop de gouverneur der provincie Noord- Holland de stad in bezit neemt voor den Souvereinen Vorst en door de Nederlandsche driekleur wordt ver vangen. Naarden is dus nog later dan Middel burg. Ondoordringbaar beton. Men heeft een nieuwe methode ontdekt om beton geheel ondoordringbaar te maken. Daar toe maakt men gebruik van de gewone groene zeep. Het beton wordt met zeepsop vermengd en wel op 1 kub. M beton 6 a 8 pond zeep. Het kalkwater. dat steeds in cement aanwezig is, schijn zich met de alkalische bestanddeelen der zeep te vereenigen tot een ondoor dringbaar calcium oxyde, dat de poriën geheel vult. Met het mengsel kunnen zelfs beton muren, die al gereed zyn waterdicht worden gemaaktdaartoe bedekt men ze met een dubbele laag van de substantie. By de constructie van waterleidingen, reservoirs en derge lijke kan deze methode groote diensten bewijzen, temeer daar de kosten gering zyn. Avp. Uit Chicago seint men aan de Avp In eenige streken des lands hebben hevige stortregens op de boerderijen en elders groote schade aangericht. Tal van personen zijn verdronken. Met name in de streek van Michigan is groote materieele schade geleden. De Etna bltyft dreigen. De Etna is nog niet geheel tot rus gekomen. Maandag werden er aan de helling nog verscheidene lichte schok ken waargenomen. De middelste krater van den vulkaan, welke in 1911 open is gekomen, stoot thans nog hooge rook zuilen en groote aschmassa's uit. Des nachts ligt van tyd tot tyd over den vulkaan een helderroode vuurgloed. Prof. Ricco, de directeur van het Etna- observatorium, is dan ook van oordeel, dat nog niet alle gevaar voorbij is. De uitwerking der aardbeving laat zich thans volkomen overzien. De door de ramp getroffen zone is hoogstens 5 K.M2. groot. De dorpen Linera, Piano en Como zyn geheel verwoestin de overige vroeger vermelde plaatsen is min of meer schade aangericht. Tot dusver zijn 72 lijken gevonden; 3per sonen zijn in het ziekenhuis van Aci- reale overleden; in 'tgeheel zal het aantal slachtoffers nauwelijks honderd bedragen. Er is nog tamelijk groot gebrek aan water, daar de regenputten verwoest ziju en de toevoer uit Acireale niet toereikend is. Een divisie oorlogsschepen is in Cata nia aangekomenverwacht wordt dat ook de Koning een bezoek aan de ge teisterde streek zal brengen. Inmiddels is voor de bevolking voorloopig uitne mend gezorgdalleen is men nog druk bezig haar aan nieuwe woningen te helpen. De Koning heeft 100,000 lire voorde slachtoffers geschonken, de Spaarkas te Milaan 50,000, de stad Milaan 20,000 en de Banca Commerciale 10,000. Op merkelyk is ook een gift van 25,000 dollar van het Amerik. Roode Kruis. Prof. Ricco seinde Woensdag uit Ca tania, dat de vulkaan thans in een nieuw stadium van uitbarsting verkeert. De hoofdkrater is vol gloeiende lava, welke den hemel 's nachts ver in den omtrek een rood en gloed geeft. Uit den kleinen krater stijgt een dikke walm op. Avp. -* Als een droevig staaltje van de ellende, welke er op 't oogeDblik onder de plattelandsbevolking van Sardinië, heerscht, wordt gemeld, dat in een dis trict van de 120 dienstplichtigen er maar 15 geschikt bleken. De andere 105 moes ten wegens algemeene lichaamszwakte, tengevolge, van onvoldoende voeding wor den afgewezen. Terwijl eene uit 300 personen be staande bruiloft in de Duitsche plaats Pudripp aan tafel zat, ontstond er brand. De brandende zolderiüg viel op de brui loftsgasten. Een jongen van 16 jaar en twee kinderen, die reeds te bed waren, zijn in de vlammen omgekomen. Thuis komend vond een dame te Parijs op de vijfde verdieping van het huis, waar zij woont, inbrekers bezig haar juweelen te stelen. Zij sloot de boeven in de kamer op, en riep om hulp. Gedurende dien tijd lieten zij zich echter aan een band van 20 c.M. breedte op een hoogte van 18 M. naar beneden zakken totdat zij het venster van een lager gelegen vertrek bereikten. Zij braken een ruit en traden de kamer binnen, waar ze een meisje vonden, dat, dol van schrik, wegvluchtte, hen eveneens insluitend. Geheel als de eerste maal slaagden de boosdoeners er evenwel in, zich op het dak van een in de nabijheid staande fabriek te laten zakken. Vandaar, aldus verhaalt de »Terops« kwamen ze weder in een andere werk plaats te land, waar talrijke arbeiders bezig waren. Zij mengden zich onder hen en verdwenen, alle spaarpenningen der dame en voor 1500 tr. aan juweelen meenemend. M. Crt. Volgens de »Westmiuster Gazette* zijn Woensdag in de vroegte op 15 mylen ten zuiden van Cardiff 5 opvarenden verdronken van den stoomkotter »W. W*. Jones* uit Cardiff, doordat deze in aan varing kwam met het van Belfast afkom •tige schip »Star of New Zealand.* Twee Franschen huurden Dinsdag middag te Kolmar een auto voor een tocht naar Gerardmer over de Fransche grens. In de buurt van het kerkhof van Kolmar vermoordden zij den Duitschen bestuurder en lieten zij de autoachter. Het lijk was geheel uitgeplunderd. De be stuurder had veel geld bij zich, daarbij dien dag nog niet met zijn patroon had afgerekend en ook een som bij zich had, die hij aan het Fransche douane kantoor voor het invoeren van de auto had moeten storten. N. R. crt. Weer een brief uit Noord-Amerika ter inzage voor de lezers van de „Axelsche Courant". Kalamazoo, Michigan^ U. S.A. Geachte Heeren VANDAM. Wil mij een genoegen doen en meld mij, wat het moet kosten om vijf of zes flesschen Sanguinose hierheen te zen den. Mijne moeder heeft het in Holland gebruikt, en wij weten dat het een heel goed middel is bij bloedarmoede en zenuwzwakte, ja voor het heele gestel. L. VAN DEN BOS. 118, WashingtoDstreet. De ervaring is de beste leer meester. In korten tyd heeft de Sanguinose zich vrienden gemaa ;t in de oudeennieuwe wereld, en dat komt door haar verrassende genezingen. Pro fessor Charbonnier noemde haar ,het beste middel" tegen bloedarmoede en zenuw zwakte, en tal van dankbare gebruikers zijn het daarmede eens. Alle lijders aan alge meene verslapping mogen er hun voordeel mee doen. Sanguinose kost, bij de 12 fl. genomen, f 1,25 per flacon. Tweemaal daags een lepel is voldoende en de uitwerking is verrassend in alle gevallen van bloedarmoede en zenuw zwakte en algemeene ver slappingstoestanden. By alle eerste Apothekers en voorname Drogisten. Wacht U voor namaak VAN DAM Co., Den Haag. De Riemerstraat 2c/4. Te Axel bij Joz. de Fetyter; Neuzen A. van Overbeeke Leunis. (50) Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Meteofól. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Zaterdag 16 Mei. Zwakke tot matige Noordelijke tot Oostelijke wind. Afnemende bewolking. Waarschijnlijk droog weer. Kans op nachtvorst. Overdag warmer. Het onderzoek zal plaats hebben alhier, op Vrijdag E2 Juni a. sM des voormiddags ten 9.30 ure voor het gymnastieklokaal der O. L. Schooi. Zie voor vrijstelling enz. de open bare kennisgeving aan het gemeente- plakbord. De Burgemeester van Axel L. J. DEN HOLLANDER.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 3