Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Kon. bezoek aan Haarlem. Dinsdag hebben de Koningin en prins Hendrik een bezoek aan Haarlem ge bracht. Na het bezoek aan de werf Conrad, werd met een salonboot van de Cast jensmij. te Leiden een tochtje gemaakt over het Spaarne, dwars de stad door tot aan het Haarlemmer houtpark. Na een korte rust op de villa Oldenhoeve, werd gereden naar het Frans Hals- musAim en van daar weer door tal van stralen naar het station. De bevolking toonde zich met het Kon. bezoek ten zeerste ingenomen. H. M. de Koningin heeft mevrouw Bramwell Booth, de echtgenoote van den tegenwoordigen generaal van het Leger des Heils, in het paleis het Huis ten Bosch ontvangen. Mevrouw Booth heett aan de Ko ningin tal van bijzonderheden omtrent het werk van het Leger meegedeeld speciaal wat betreft den arbeid ten be hoeve van de lepralijders op Java en het hospitaal voor ooglijders te Sema- rang. Het onderhoud duurde ongeveer vyf kwartier. -K- Crt. Met den Holl. spoortrein van 8 u 58 min. is H'. M. de Koningin-Moeder met de reeds gemelde leden der hof houding van den Haag naar Vlissingen vertrokken, om van daar naar Engeland per nachtboot over te steken. In het koninklijk paviljoen in het stationsgebouw waren aanwezig om H. M. uitgeleide te doen de Engelsche gezant met een der leden van de lega tie, Hr. Ms. grootmeester, jhr. De Ranitz, en enkele andere leden der hofhouding de waarnemende gouverneur der resi dentie en de burgemeester, jhr. mr. dr Van Karnebeek. H. M. de Koningin kwam ook aan het station en nam op het perron op hartelijke wijze afscheid van de Ko ningin Moeder. Een vrij groote menigte was op het nerron getuige van het vertrek. F N. R. Crt. Het Roode Kruis. Naar de Avp. verneemt heeft H. M. de Koningin een bedrag van duizend gulden geschonken aan het comité tot het verleeneD van steun aan het Roode Kruis" ter uitzending van personeel en materieel voor de bestrijding van de pest op Java. Waarschuwingen. Waar niettegenstaande herhaalde waarschuwingen wederom gezinnen naar Brazilië geëmigreerd zijn, die aldaar in kommervollen toestand ge raakten, wordt de aandacht van be langhebbenden er dringend op gevestigd dat personen, die naar Brazilië emi greeren en niet slagen, in geen geval meer kunnen rekenen op geldelijken bystand of terugzending naar Nederland voor rekening van het rijk. Aan hen, die voornemens mochten, zijn om, afgaande op aanbiedingen van de „Üanaher-Holton Company" te Min neapolis, naar de Vereenigde Staten te emigreeren, wordt aangeraden, alvorens daartoe te besluiten, inlichtingen in te winnen by het Departement van Buiten landsche Zaken. Aan personen die naar Chili wenschen te emigreeren wordt aangeraden zicb eerst ter verkryging van nadere inlich tingen te wenden lot het Departement van Buitenlandsche Zaken. De consul-generaal der Nederlanden te Pretoria waarschuwt tegen landver huizing van arbeiders naar Zuid-Afrika, indien niet vooraf zekerheid is ver kregen dat de belanghebbenden bij aan komst aldaar arbeid zullen verkrijgen. St. Ct. Glcen steenkool. Volgens het Hand. is men bij het verder boren naar steenkool in de nabij heid van het station Woensdrecht bij Bergen op Zoom gestuit op een laag marmer. Daarvan is het gevolg, dat men definitief met boren ophouden moet en de kans om in deze omgeving steen kolen te vinden voorgoed verkeken is. Merrie keuring. Voor de keuringen voor het stamboek welke gehouden zullen worden van den I8en tot en met den 29en Mei a.s. zijn aangegeven Voor Oostburg 142; IJzendijke 45: Middelburg 13 Kruiningen 62 Goes 65; Wilbelminadorp 25; Cortgene 57's-Hee- renhoek 67 Terueuzen 59 Axel 90 Hulst 85Kloosterzande 46St. Maar tensdijk 43 St. Philipsland 29 en Zierik- zee 40 merries. Totaal 875 merries. M. Crt. AXEL, 15 Mei 1914. De verschillende voorbereidende maat regelen voor het aanstaande concours- hippique zijn reeds in vollen gang Dagelijks komen bij den secretaris aan giften binnen voor deelname, zoodat het een geanimeerd concours zal worden. Wanneer bet weer wat mocht mee werken, belooft die a.s. 2de Pinksterdag voor Axel een zeer drukke dag te worden. Zooals bekend, is het de drukste kermisdag en nu er nog een concours- hippique is op dien dag, is het te ver wachten, dat bet volk binnen Axel zal stroomen. Zoo vernamen we terloops, dat zich te Antwerpen niet in de buurt dus reeds een gezelschap opmaakt, om een boottocht te ondernemen op dien dag en dan daaraan te verbinden een bezoek aan het concours alhier. Weet men nu, dat dit plan uitgaat van een comité, dat gevormd is uit personen, die reeds vorige malen het concours der „Vereeniging van Zeeuwsche Fok kers" bezochten, dan behoeft men niet te vragen, of het concours ook in den smaak valt van het sportminnend publiek. De heer J. A. Breepoel, onder wijzer alhier, is benoemd tot onderwyzer aan de o. 1. school te Veldhoven, gem Eindhoven. Uit Groede meldt men aan de A'. R. Crt., dat door den heer Ph. J. van Dixhoorn, te Axel, aan Ged. Staten van Zeeland vergunning gevraagd is, tot het leggen van spoorstaven voor smalspoor in de gemeenten Groede en Breskens voor de exploitatie van een stoomtramlyn van Groede naar Nieuwe Sluis (gem. Breskens.) Te Hengstdijk is Dinsdag de heer E. E. de Kerf plechtig geïnstalleerd als pastoor der parochie. De gansche ge meente was versierd met vlaggen, groen en eerebogen. Een prachtige stoet ge leidde den nieuwen pastoor naar dekerk. Het feest werd opgeluisterd door de harmonie „St. Cecilia" van Hontenisse. Door het slechte weder mislukte des avonds de illuminatie. M. Crt. De metselaar W. D. te Oostburg had het ongeluk bij afbreken eener woning met het invalleud dak naar beneden te vallen met het ongelukkig gevolg dat hij een been brak. S M. Crt. In de week van 6 tot en met 12 Mei kwamen ter kennis van den cen- tralen gezondheidsraad 4 gevallen van roodvonk uit Hoek en 3 gevallen van die ziekte uit Groede en van diphtheritis 1 geval te Goes, Kloetinge en Zierikzee. M. Crt. De Atidd. crt. deelt mede, dat in 84 van de 109 gemeenten in Zeeland zich in 1913 minder personen vestigden, dan er uit vertrokken. In het geheel kwamen er 13.404 personen en ver trokken er 15.504, dus een vermindering van 2100 zielen. De achteruitgaug van het totaalcijfer wordt echter voorkomen door het overschot der geboorten boven de sterfte, dat in 1913 3461 bedroeg, zoodat de bevolking met 1361 zielen vooruit ging, wat echter op haar totaal cijfer van 237.508 zeer weinig is. Middelburg bijv. verloor door meer vertrek dan vestiging 269, Vlissingen 446, Zierikzee 130 personen, waarvan de meesten naar Amsterdam, Den Haag en Rotterdam trokken. En deze ver mindering neemt reeds sinds jaren toe. De inlevering van wapens, klee ding en uitrustingstukken, legergoed, reglementen en dienstvoorschriften door de verlofgangers van de Landweer, die dit jaar wegens diensteindiging ont slagen zullen worden zal voor zoover het Zeeuwsch Vla nderen betreft plaats hebben Te Hulst in de Teekenschool, 8 Juli, 2.30 uur n.m. voor Hulst, Sint Jansteen, Stoppeldijk en Boschkapelle. Te Axel in het gymnastieklokaal van de gemeenteschool, 9 Juli, 2.30 uur n.m. voor Ter Neuzen, op 10 Juli, 9 uur voorm. voor Zaamslag en Hoekom 10.30 uur voor Sas van Gent, Westdorpe en Philippine Te Sluis in het gemeentehuis, op 15 Juli te 2 uur nam. voor Sluis, Retranchement, Eede, Aardenburg en St. Kruis. Te O o s t b u r g in de graanbeurs 16 Juli te 10 uur v.m. voor Breskens, Oostburg, Zuidzande, Cadzand, Water landkerkje, Nieuw vliet en Groede. Te IJ z e n d ij k e in het gemeente huis 17 Juli, 9 uur v.m. voor IJzendijke, Schoondijke, Hoofdplaat en Biervliet. Tem. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 17 Mei 1914. Ned. Herv. Kerk. Voorm. ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. ure Ds. Chr. Bruins. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. Chr. BruiDS. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma, Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 15 Mei 1914. W. P., 35 jaren, zeeman te Harlingen, is wegens wederspannigbeid (gepleegd te Terueuzen) veroord. tot 14 of 14 dagen hecht. C. L. d. W56 jaren, schipper te Nieuw Namen, beklaagd van eenvou dige beleediging, is vrijgesproken. Toen Zondagmiddag, omstreeks viif uur, onder Wassenaar de Koningin en de Prins een rijtoer maakten, waarbij de Prins zelf stuurde, geraakte, naai de Leidsche Crt. mededeelt, op w eg naar Scheveningen onder de Wassenaarsche Slag het rijtuig in hef mulle zand. De paardeu waren niet in staat het er Uit te trekken. De Koningin, de Prins en de lakei stegen toen uit het rytuig. Eenige omstanders hielpen daarna het rijtuig uit het zand, w aarna de reis kon worden voortgezet. De Prins en Koningin dankten de helpers vriendelijk en de aanwezig zijnde veldwachter noteerde hun namen. Dinsdagvoormiddag is de schilder F. K. aan boord van het stoomschip Potsdam, van de Holland - Amerika-lijn, liggende aan de Wilhelminakade te Rotterdam, door mis te stappen van het spardek in het zes meter diepe ruim gevallen. Hij kwam op zyn borst terecht en is inwendig ernstig gekwetst naar het ziekenhuis gebracht. TV. R. Crt. Woensdagnacht te 2 uren hebben agenten van politie aan de Rijnhaven te Rotterdam den lossen werkman A. de S. aangehouden, die verblijf hield in „Jeruel" in de Korte Wagenstraat Kort te voren was hij tegenwoordig bjj een onderlingen twist in de herberg van F. H. in de Delistraat, na afloop waarvan de kastelein zijn portefeuille met ruim ƒ500 aan bankpapier uit zyn vest vermiste. Op A. de S., die zich ongemerkt uit de voeten had gemaakt, viel de verdenking, dat hy de dief was. Hij werd achtervolgd, gegrepen en in het bezit van de portefeuille met hel bankpapier gevonden. Hij is naar het! politiebureau aan de Nassaukade over gebracht. N. R. Crt. Te Rotterdam is een bewoner van de Katendrechtschestraat, zoodanig door M. v. d. W., een vrouw van verdacht# zeden, met een flesch op het hoofd geslagen, dat de man een hersenschud ding heeft gekregen. N. R. Crt. I Woensdagavond woedde op den Haarlemmerhoek te Leiden een felle uitslaande brand, die de winkels en magazijnen in manufacturen en bedden, van de firma Kruythooft aldaar, met alles wat er in was, in de asch legde, Hoewel de brandweer vlug op het appèl waê, was er niets te redden, daarvoor waren er te veel brandbare stoffen opgestapeld. Tegen half twaalt was het gevaar bezworende aangrenzende perceelen hebben ook veel geleden van het vuur en het water. De oorzaak is onbekend. De brand moet ontstaan zijn in een der slaap vertrekken op de bovenste verdieping. Verzekering dekt de schade. Avp. Te Katwijk a. d. Rijn is Donder dagavond in het R. K. seminarium een zware brand uitgebroken. Te kwart voor achten ontdekte men, dat er rook te voorschijn kwam uit een der slaap zalen van dat deel van het gebouw, dat Middelburg is genaamd. De brand werd dadelyk bij den aan vang ontdekt, maar de brandblusch middelen waren niet van dien aard om te verhinderen, dat het vuur zich uit breidde. Weldra stond dan ook het heele Middelburg in lichte laaie. Tot ver in den omtrek was de brand zicht baar en uit Leiden en tal van andere omliggende plaatsen gingen honderdei te voet en per rywiel naar het terrein van den brand. Ongeveer halfnegen bestond er ern stig gevaar, dat de heele instelling eei prooi der vlammen zou worden de brandbluschmiddelen in Katwyk warei niet toereikend ora aan zulk een vuur zee het hoofd te bieden. Daarna werd aan den burgemeester van Leiden om assistentie verzocht, en deze stelde dadelyk de groote stoomspuit ondei leiding van den commandant ter be schikking. Toen deze ongeveer halttien was aangekomen, kon eerst recht met hel' blusschingswerk worden aangevangen, Ongeveer 11 uur kon met vrij groote zekerheid worden vastgesteld, dat de kapel en de overige gebouwen zouden gespaard blyven. De schade wordt op enkele honderd duizenden guldens geraamdze wordt door verzekering gedekt. Dadelyk na het uitbreken van den brand verzocht de burgemeester den majoor Dorré, uit Gouda, die met het vyftiende regiment infanterie uit Delft en, Gouda te Katwijk gekampeerd was, om behulpzaam te zijn bij het afzetten van het terrein, opdat de ge weldige menschenmassa niet de blus sching zou belemmeren. Onder de leiding van majoor Dorré is niet alleen de afzetting van het terrein op voor beeldige wijze geschied, maar de sol daten hielpen ook mee aan het blus schingswerk. De afgebrande gebouwen zijn in 1870 gesticht. A'. R. crL

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2