Gemeenteraad van Axel. Burgerlijke Stand. Posterijen. Marktberichten. Advertentiën. betalen. Terwijl zij de heele geschie denis als een grap beschouwden, liet de herbergier inmiddels de politie halen, die onze beide snaken inrekende, waar by zij zi«h> nog steeds in de meening, dat het geen ernst was, verzetten en nogal luidruchtig te werk gingen. Het bleek echter, dat de politie de zaak als bittere ernst beschouwde. Onze beide pretmakers werden in de gevange nis opgeborgen en kregen acht dagen tyd om er over na te deuken, wat men in Pruisen als ernst en wat als luim opvat aldus de Tel. Zitting van 5 Mei 1914. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter dhr. L J. den Hollander, Secretaris dhr. J. A. van Vessem. De notulen der vorige vergadering, welke den leden ter inzage zyn ge zonden, worden z. h. s. goedgekeurd, behoudens eene aanmerking van dhr. Oggel dat over Oude Stad gesproten wordt en de officieele naam Oude Wyk is. I. Mededeeling ingekomen stukken. a. Dankbetuiging van den gemeente opzichter C. van den Broeke voor zyne verhooging van salaris. b. Missive van Ged. Staten houdende terugzending van de door hen goedge keurde gemeentebegrooting van 1914. e. Idem der gewijzigde begrooting der gasfabriek over 1914. d. Rapport van den houder der be waarschool J. A. van Hoeve van de inkomsten en uitgaven over 1913 hou dende dat de inkomsten waren J 713,20 en de uitgaven 926,53' alzoo een na- deelig saldo van f 223,33'. De commissie tot het nazien der rekening adviseert bij monde van dhr. Dieleman tot goedkeuring en uitkeering van V» van het bedrag door de ge meente. Z. h. s. hiertoe besloten. II. Aanbieding beredeneerd verslag ingevolge art. 52 der woningwet. Wordt ter inzage gelegd op de se cretarie. III. Aanbieding verslag van den toestand der gemeente over 1913. Op voorstel van dhr. Smies wordt dit bij de leden rondgezonden. IV. Aanbieding rekening gasfabriek 1913. Hieruit blijkt dat de ontvangsten be dragen f 20443,34, en de uitgaven f20242,91, dus een batig saldo van 1200,43. M. a. s. tot goedkeuring be sloten. V. Aanbieding rekening Alg. Burg. Armbestuur over 1913. Wordt in handen gesteld eener com missie, bestaande uit de hh. Oggel, Dieleman en Wolfert. VI. Verzoekschrift van C. de Vos te Zaamslag om verhooging van jaar wedde als lantaarnontsteker. Adressant verzoekt om zijne jaarwedde met f 10 te verhoogen en alzoo te brengen op f40. B. W. zijn van meening dat het verzoek eigenlijk diende te worden ge daan aan den Raad van Zaamslag, en Axel niet de corporatie is die tot ver hooging moet overgaan, daar adressant eigenlijk door Zaamslag is aangesteld in overleg met onze gemeente. Wordt besloten te verwijzen naar Zaamslag. VII. Schrijven van de commissie van voorbereiding voor de stichting eener electrische centrale in Zeeuwsch-Vlaan- deren. De Voorz. zegt dat voor onze gemeente de stichting eener centrale niet zoo belangrijk is als voor omliggende ge meenten, maar dit is zeker, dat de buitenwijken daarvan zouden kunnen profiteeren en 'tis met het oog daarop dat B. W. voorstellen om aan den Minister te verzoeken concessie te ver leeneu. Op het oogenblik bestaat ei nog een idéé om van wege de provincie eene centrale op te richten en wel voor geheel Zeeland. Evenwel door de lig ging van Zeeuwsch Vlaanderen zouden wij volgens sommiger meening onze electriciteit goedkooper krijgen van de cokesfabriek dan van over de Schelde, en er is voor de gemeente geen risico aan verbonden, daar de cokesfabriek voor eigen rekening onderneemt. Het voorstel van B. en W. om ad haesie te betuigen wordt met algemeene stemmen aangenomen. VIII. Wordt behandeld na punt XV. IX. Verzoekschrift van W. M. Vis scher om zijne stoep te mogen ver nieuwen. Mede op advies van den gemeenteopzichter m. a. s. toegestaan. X. Idem van J. K. Vink om een rolluik te mogen aanbrengen aan per ceel A no. 24 bewoond door F. Diele man. Nadat de Voorz. nog op het ge vaar gewezen heeft dat dergelijke rol luiken veroorzaken wanneer ze te laag hangen, omdat er personen zijn die er zich bijna op doodgeloopen hebben, wordt de hoogte bepaald op 2 M. en het verzoek onder die voorwaarde ingewilligd. XI. De Instructie van den boek houder der gasfabriek wordt na voor lezing m. a. s. goedgekeurd. XII en XIII. Vaststellen zekerheids stelling Gemeenteontvanger en boek houder gasfabriek. Deze worden respectievelijk bepaald op 6000 en 1500 gulden. XIV. Vaststelling rooilijn aan de nieuwe straat tusschen de spoor wegover- wegen No. 94 en 95. De Voorz. zegt dat het in dit geval niet veel moeilijk heden oplevert om de rooilijn vast te stellen daar alleen rekening moet ge houden worden met de scheiding. W. stellen voor om de rooilijn te doen vallen in 't verlengde van het hek van den aanpalenden eigenaar K. de Feijter. Dhr. Smies zegt dat hy er stokjes of latjes heeft zien staan en vraagt of B. W. die daar hebben gezet. De Voorz. antwoordt ontkennend. Dhr. Oggel vraagt of niet een eind punt moet worden aangegeven, zoo'n hek kan wel eens verzet worden. De Voorz. vraagt of de Raad niet kan toestaan B. W. te machtigen naar bevinding te handelen. Z. h. s. wordt hiertoe besloten. XV. Voorstel van B. W. tot aan koop van eene brandkast ten dienste van denGemeente OntvaDger. DeVoorz. zegt dat B W. tot de overtuiging zijn gekomen dat de eigendommen van de gemeente dienen bewaard te worden in een aan de gemeente toebehoorende brandkast. Het Dag. Bestuur heeft ver schillende prijscouranten ontvangen, en nu is niet het voornemen om die alle voor te lezen. Zij geven in overweging alleen in aanmerking te doen komen de bekende fabrieken van Lips en van Trousclot, van wie bekend is dat hunne brandkasten de vuurproef met succes hebben doorstaan. Daar evenwel de Lips-kasten in prys aanmerkelijk hooger staan dan die van Trousclot, stellen B. W voor er een van laatstgenoemde fabriek te koopen en wel eene kast buitenwerks van 86 X 62 X 55 c.M., die 165 moet kosten. De kast behoeft zoo heel groot niet te zyn, als er maar de journalen, bevelschriften en de gelden in kunnen bewaard worden. M. a. s, wordt besloten tot dit voorstel. VIII. Reclame G. Gilyamse inzake aanslag vergunningsrecht. Adressant zegt in zijn request dat het hem ver wondert dat in een jaar de huurwaarde der localiteiten, waarin door hemsterken drank in 't klein mag worden verkocht, gestegen is met 130, en daardoor het vergunningsrecht met J 10. Hij verzoekt om afslag en restitutie van het te veel betaalde. Dit adres wordt met gesloten deuren behandeld, waarvoor een half uur de openbare zitting werd opgeheven. Na wederopening deelt de Voorz. mede dat adressant blijkbaar geeü rekening heeft gehouden met het bepaalde bij art. 1, dat zegt dat het vergunningsrecht wordt bepaald naar de grootte der lokaliteit in verband met den omzet, en aangezien de inslag van adressant op officieele gegevens is gegrond en aldus by het gemeentebestuur is bekend, stellen B. en W. voor den aanslag to handhaven. XVI. Benoemen Gemeente-ontvanger. De Voorz. leest de lijst der sollicitanten, bevattende de navolgende personen in alphabetische volgorde P. Augusteijn, Axel, Anth. Beekman, Hengelo, J. Blansaart, Axel, J. J. Com- bée, Apeldoorn, J. Cornelisse, Axel, W. van Erpecum, Schoorl, Jhr. T. J. J. A. Graafland, Sloten, M. A. Koole, Axel, J. Oldenhuizing Hz., Sleen (Drenthe), P. de Putter Pz., Axel, J. Risseeuw, Zuidzande, J. W. Verweij Jr., Oude Tonge, J. C. Vink, Axel, J. J. Visscher, Haastrecht. Op de aanbeveling waren door B. en W. geplaatst de h.h. J. C. Vink en P. de Putter Pz. beiden te Axel. Gekozen werd met 6 van de 11 stemmen de heer P. de Putter Pz. De h.h. J. C. Vink en J. E. Blansaart verkregen ieder 2 en dhr. P. Augustijn 1 stem. XVII. Benoemen boekhouder gas fabriek. Wordt benoemd dhr. P. de Putter Pz. voornoemd met 8 van de 11 stemmen, twee blanco en 1 van onwaarde. De indiensttreding voor beide betrekkingen wordt bepaald op 15 Juni e. k. Niemand meer het woord verlangende wordt de vergadering gesloten. Van 1-30 April 1914. Axel. Huwelijks-aangiften. 16. Hendrik Marinus van Alten (van Waddinxveen), 24 j., jm. en Jacomina Meesen, *.'2 j., jd. Lambertus Jonkman, o6 j., wedn. en Krina van Aalst, 45 j., wed. 17. Pieter Marinus Willem Oppe neer, 26 j., jm. en Debora Hamelink, 2öj.,jd. 3i Jan Cornells Verlinde van Zaamslag\ 24 j jm. en Neeltje Aldertha Vlaander, 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 23. Dirk Schuit- vlot, 21 j., jm. en Levina Witte, 21 j., jd. 30. Pieter Marinus Willem Oppeneer, 26 j., jm. en Debora Hamelink, 25 j., jd. Lambertus Jonkman, 56 j., wedn. en Krina van Aalst, 45 j., wed. Geboorten. 18. Pieter Karei, z. van Jan van Langevelde en Suzanna Buijze. 25. Tanneke, d. van Johannes de Krijger en Jozina Cor- nelissen. 27. Cyrillus Josephus, z. van Do- minicus Franciscus de Smet en Martha Maria Cappaert. 29. Willem Jacobus, z. van Bastiaan de Groote en Pieternella van Drongelen. Overlijden. I'1. Willem Jan Bosschaert, 72 j., wedn. van Levina Koene. 2 Jacob Jannes Hamelink, 2 m., z. van Willem en Maria Jo hanna de Koeijer. Petrus Levinus de Taeije, 89 j., weduwn. van Leonida Maria van de Bilt. 22. Maria Catharina Vereecken, 30 j., echlg. van Joseph de Moor. -.6. Tanneke de Krijger, 1 d., d. van Johannes en Jozina Corneliasen. 28. Margaretha Werius, 82 j., wed. van Aloysius Josephus van de Vyver. Graauw. Huwelijks-aang. 9. Jan Baptist Schillemans, 33 j jm. en Julia dementia Steijaert, 27 j,,jd. U. Jacobus Durinck, 25 j., jm. en Benilde van Poorten, 24 j., jd. 1 Jacobus Franciscus Maas, 23 j., jm. en Maria Louisa van Gimst, 23 j., jd. Huwelijk--voltrekkingen. 21. Jan Baptist Schillemans, 33 j., jm. en Julia Clementia Steijaert, 2 j., jd. 22. Jacobus Durinck 5 j., jm. en Benilde an Poorten, .4 j., jd. Geboorten. 1. Achile Petrus, z. van AI- phonsus Franciscus Mahu en Mathilde Dinge- mau 6. Petrus Johannes, z. van Theodorus D'Hooghe en Mathilde Bisschop. 16. Johannes Franciscus, z. van Josephus van Heese en Phelomina Heijdens. Overlijden. 13. Josephus Franciscus Buijs, 3 m., i. van Petrus Augustinus en Ma ia Catharina de Rijcke. Hoek. Huwelijks-aangiften. 16. Krijn de Blaeij, 21 j., jm. en Snra Leijs, 2 j., jd Huwelijks-voltrekkingen. U. Krijn de Blaeij, 24 j., jm. en Sara Leijs, 2 j., jd. Geboorten. 16. Marie Sophia, d. van Desiré August Bombelijn en Mathilda van Acker. 21. Frangoise Maatje, d. van Mattheus Smallegange en Lbrina Jacomina Roose. 22. Jan, z. van Aarnout Dieleman en Jacomina Dees. Ebrina, d. van Pieter Egbert Schieman en Anna Goossen. 24 Fraugois, z. van Levinus de Blaey en Adriana de Feijter. Overlijden. 23. Ebrina van Hoorn, 6 j., d. van Abraham en Elisabeth Hamelink. 27. Anna Johanna Remijnsen, 12 j., d. van Pieter en Maria van Tatenhove. Overslag. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. Het post- en telegraafkantoor alhier is voor het publiek opengesteld op de dagen en uren als hieronder is aan gegeven. i. Op werkdagenvoor telegraaf, telefoon, postzegels, aanneming en af gifte van aangeteekende stukken, post pakketten van 81 u., van 2—37« u. en van 5VU u. Voor postwissels, quitantiën, rijks verzekeringsbank en uitbetaling Inva- liditeitsrenten van 87»—1 u. en van 2—37» u. b. Op Zon- en Feestdagenvoor telegraaf, telefoon, postzegels, aanne ming en afgifte van aangeteekende stukken van 8—9 u. en van 12 u. voor rijkspostspaarbank van 89 tr. voor postwissels, quitantiën, post pakketten en rijksverzekeringsbank is de dienst des Zondags gesloten; terwijl van 12 u. ook gelegenheid wordt gegeven, tot het afhalen van stukken, welke op die dagen niet be steld worden. Buslichting heeft plaats des voormiddags om 6.52 u., 8.29 u., 9.57 u., en des namiddags om 12.42 u., 1.44 u., 6.09 u. en 8 uur. Rjj kspostspaar bank. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Mei en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan ge bruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voorhoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvang. Voor de Rijkspostspaarbank werd op het postkantoor alhier gedurende de maand April ingelegd f6547,07' en terugbetaald 3524,25er werden 11 nieuwe boekjes uitgegeven. AXEL, 2 Mei 1914. Ter graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt Tarwe f9,A f 10,Rogge f7,— A f7,50, Wintergerst fO,— A fO.—Zomergerst fO,— A ft',—, Haver f7,75 A f8,-, Erwten flO,— A f 11,Paardeboonen f—- A f—Dui- venboonen f A f Witteboonen f Bruineboonen fO,— A iBoekweit f A f—Lijnzaad f'0,50 A f 11,50, Aardappels f0,A f1', Koolzaad per zak van 100 liters f— HULST, 4 Mei. Ter graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt: Tarwe f9,50, rogge f7,25, wintergerst f9, zomergerst f8,75, haver f7,50, erwten f 10,50, witteboonen f 14,- bruineboonen f 11,dui- venboonen f 11,—, paardenboonen f 10,—boek weit fO,—lijnzaad f12,koolzaad per 100 L. faardappels f3,50. Boter per kilo f 1,10, eieren per 26 stuks f 0,80. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 1.9 stuks rundvee, 37 varkens en 0 paarden, waarvan verkocht 13 stuks rundvee, 32 varkeus en 0 paarden. Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (by Utrecht). Verwachting tot den avond van Woensdag 6 Mei Matige tot krachtige, meest Zuidwes telijke wind. Zwaar bewolkt met tijde lijke opklaringen. Waarschijnlijk regen buien. Zelfde warmtegraad. Hiermee betuigen wij onzen harteiyten dank voor de vele belangstelling op 29 April ondervonden. Wed. F. GELUK—Wijna en Kinderen. Ginneken, Rozenlaantje 11.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 3