Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. Reis van Prins Hendrik. In den loop van den aanstaanden zomer zal, volgens het Hbld. Prins Hendrik een buitenlandsche reis maken aan boord van het pantserdekschip „Zeeland". Zijn wy goed ingelicht, zegt de N. R. Crt., dan betreft het hier de uitvoe ring van een plan van den Prins, dat reeds geruimen tyd bestond, doch tot nu toe niet tot uitvoering is kunnen komen, n.l. om een bezoek te brengen aan de Noorsche hoven. Opkomst voor Herhalingsoefeningen. Teneinde te voorkomen, dat miliciens der 2de en 4de divisie, der lichtingen 1907 en 1908, die in 1911 langer onder de wapenen zijn gehouden dan aanvan kelijk was bepaald en sedert dien bij andere korpsen zijn overgeplaatst, dit jaar weder onder de wapenen zouden worden geroepen, heeft de minister van Oorlog aan de autoriteiten van de land macht opgedragen een nauwkeurig onderzoek hiernaar in te stellen en aan de betrokken burgemeesters, door tusschenkomst van de commissarissen der Koningin te verzoeken, schriftelijk aan die verlofgangers te berichten, dat zij dit jaar niet voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen behoeven te komen. Avp. verplaatst naar Geffen. In zijn plaats is met het commando der brigade te Neuzen belast de brigadier W. M. Donker aldaar. M. Crt. Door Z. D. H. den Bisschop van Breda is tot pastoor der parochie te Ter Neuzen, benoemd de WelEerw. heer Bogaardt, kapelaan te Bergen op Zoom. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is voor de tweede maal voor een jaar uitstel verleend van den wer- kelijken dienst bij de militie, wegeDs kostwinnerschap aan Pr. A. den Doelder en A. P. van Sweden Zaamslag. Tern. Cri. - Bij bet Zaterdag te Middelburg gehouden examen voor onderwijzeres zijn o. m. geslaagd de dames P. S. Lansen van Ter Neuzen, B. J. Goor van Hoek en J. J. P. Stoffels van Sas van Gent. Nu men in Oostelijk Zeeuwsch Vlaan deren het gebookte vlas buiten in stapels gaat zetten, omdat er in de schuur door de muizen te veel schade in wordt aangericht, blijkt eerst duidelijk, welke groote hoeveelheden tot heden onver kocht blevensommigen schatten, dat byna de geheele opbrengst van een jaar nog „zit". Er wordt dan ook de laatste dagen nog al verkochtniet omdat het zoo prijzig is, maar eenvoudig, omdat men wil opruimen, als men er eenigszins ▼oor in de gelegenheid is. Er wordt 8 tot 10 tres. per 100 K.G. betaald voor zoogenaamde goede .kwa liteit. Aangezien in gewone vlasjaren hier voor ongeveer 20 fres. wordt betaald, en dan het gewas omstreeks anderhalf maal het gewicht bad van hetgeen nu wordt verkocht, begrypt men gemakke lijk de enorme schade, die verleden jaar met de teelt is geleden. Niettegenstaande de slechte vooruit zichten is er in deze streek toch nog wel half zooveel vlas gezaaid als ver leden jaarhier en daar is men reeds met het wieden begonnen. M. Crt. Te Nieuwenhoorn heeft verleden week de vorst groote schade aange bracht. De boven den grond staande aardappelen zijn afgevroren, en ook de bloesem der vruchtboomen heeft veel geleden. Het ijs lag 's morgens in de slooten. Avp. AXEL, 5 Mei 1914 Zondag j.l. trok de Axelsche voet- balvereeniging „Wilhelmina" naar Sas van Gent, om aldaar een vriendsehap- pelijken wedstryd te spelen tegen een gecombineerd elftal van „Oranje". Niet tegenstaande onze stadgeuooten het met eenige invallers moesten stellen, wisten zy toch, dank zij vooral hun energiek en vlug spel, welverdiend te winnen met 1—0. Naar we vernemen, zal door „Wilhel mina" ook worden deelgenomen aan de seriewedstrijden der voetbalvereeniging „Excelsior" te St. Nicolaas. Voor deze wedstrijden zijn door het gemeente bestuur van St. Nicolaas een zilveren schaal en 11 herinneringsmedailles be schikbaar gesteld. De wachtmeester der Kon. mare chaussee J. Westerbeke, commandant der brigade te Neuzen, is met 8 Mei Zaterdagmiddag ruim 2 uur is een vijfjarig knaapje spelende in de Marine haven te Vlissingen gevallen, zonder dat zulks dadelijk werd opgemerkt. Een ander knaapje vertelde het zijn moeder, waarna men ter plaatse ging zoeken, doch niets vond. De agent van politie J. van Weele die eveneens een onderzoek instelde zag een donker voorwerp onder water, waarop hy' onmiddellijk in een sloep is gesprongen, waarop hem bleek dat de drenkeling op de door hem waargeno men plaats lag. Dadelijk heeft hy het kind uit het water gehaald en bleek het bewusteloos. Door hem is vervolgens met een matroos van een Belgischen kotter, de kunstmatige ademhaling op den dren keling toegepast en hebben zij het geluk mogen smaken het bewustzijn by het kind op te wekken. Daarop nam Dr. Staverman, ter plaatse verschenen, de verdere behan deling van het knaapje over. VI. Crt. Ongelukken. Te Haltern wilde een arbeider vreugdeschoten lossen ter eere van een aankomenden bruiloftsstoet, Hij schoot zich even wed, doordien het het geweer uit elkaar sprong, den rechterarm af en werd aan het hoofd levensgevaarlijk gewond. Te Her wijnen is Zaterdagnamiddag het zevenjarig zoontje van den heer L van Leersum te water geraakt en ver dronken. Te Bovensmilde is de vrouw vaD den landbouwer J. v. d. Bult verdronken De timmermansknecht J. Reitsema te Marum is Zaterdag in de werkplaats lusschen hout bekneld geraakt en dood gedrukt. De heer J. H. v. d. fl. uit Tiel, kwam te Leeuwen met zijn motorfiets in bot sing met een auto. De motorfiets werd geheel vernield en de heer v. d. H ernstig aan een arm verwond. Nadat hij bewusteloos een nabijgelegen woning was binnengebracht en geneeskundige hulp was ingeroepen, werd hij met de auto, waarmede hy in botsing was ge komen, naar huis gebracht. De auto werd niet noemenswaardig beschadigd De inzittenden bleven ongedeerd. De toestand van den heer v. d. H. is redelijk Men meldt uit Nijmegen aan de Tel.Een elfjarige knaap geraakte Zaterdag ter hoogte van de gierbrug van de Waalkade in de rivier. Juist passeerde baron Van Tuyll van Seroos kerken, uit Heeze, met zijn auto. Hij stopte onmiddellijk, begaf zich geheel gekleed te water en slaagde er in den knaap te redden. Deze was reeds be w usteloos, maar politie agenten slaagden er in de levensgeesten op te wekken. Oplichtino. Zaterdag kwam ten huize van mej. de wed. Goeree, kamer verhuurster, Overtoom 30, Amsterdam een net gekleed persoon, die voorgaf als inspecteur van de Rijkspostspaar bank te komen. Hij moest het spaar bankboekje even meenemen, om de rente te laten bijschrijven, zoo deelde hij mede. Mej. Goeree gaf daarop het boekje, waarop 4.75 stond, mede. Eerst nadat de persoon vertrokken was herinnerde zij zich, dat er voor 275 bankpapier in het boekje verborgen was. De oplichter schijnt van dit feit op de hoogte te zijn gekomen door uitlatin gen van een familielid der weduwe in een café gedaan. Avp. Maandag is in het ziekenhuis te Gouda de 21 jarige Van den B.overleden, die Vrijdagavond jl. bij een worstel oefening bij een vereeniging den hals wervel had gebroken. N. R. Crt. Twee jongens verbrand. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een brand te Dieren een slacht offer geëischt. Omstreeks half-één sloe gen de vlammen uit het dak van het woonhuis, bewoond door de gezinnen van Lammert Gerritsen en Gerrit Cor- nelissen, op de Heide tegenover school III. Het vuur greep zóó snel om zich heen, dat er nagenoeg niets gered kon worden. De brand was ontstaan op den zolder bij Cornelissen, waar diens zoons van 19 en 12 jaar sliepen. De oudste kon zich nog met moeite redden, hij kreeg ernstige brandwonden, zoodat hy ter verpleging in het Ziekenhuis moest worden opgenomen. De jongste is in de vlammen omgekomen zijn half ver koolde lijk werd later op den zolder gevonden. Verder zijn er zeven geiten en drie varkens verbrand. Het huis, eigendom van den heer Schoonman, was verzekerd, evenals de inboedel van Gerritsen, doch de in boedel van Cornelissen niet. Later meldt men, dat ook de oudste zoon van C. aan de bekomen brand wonden is' overleden. N. R. Crt. Met d» Noorderzon. Te Barneveld is de poelier V. zonder orde op zijn zaken gesteld te hebben, met zyn gezin onverwacht vertrokken. Naar de Tel. verneemt loopt de achter gelaten schuld in de duizenden. Een gehuwde arbeider te Midwolda (Oldambt) werd Vrijdag door een wild geworden koe tegen een paal geslingerd en is aan de bekomen verwondingen overleden. N. R. Crt. Aansprakelijkheid voor een ongeval. Bij de behandeling van een zaak voor het kantongerecht te 's Gravenhage, betreffende de Arbeids en Veiligheids wet bleken èn de kantonrechter èn de ambtenaar van het O. M. van oordeel, dat volgens de bepalingen dier wet, óók wanneer een ongeval in een werk plaats de eigen schuld is van den door het ongeval getroffen werkman, des niettemin het hoofd van de onderneming aansprakelijk blijft voor het voorge vallene. Terecht stond de eigenaar en dus hoofd der onderneming van een stoom houtzagerij, -schaverij, enz. In diens werkplaats heeft eenigen tijd geleden een der werklieden een vreeselijk onge luk gehad, doordien, wegens het niet aanbrengen van een der wettelijk voor geschreven beveiligingsmiddelen boven een gevaarlijk werktuig, de linkerhand van den werkman met een vlijmscherpe cirkelzaag in aanraking kwam, teuge volge waarvan de man dat lichaamsdeel heeft moeten missen. Deze man, alsgetuigegehoord, erkende volmondig, dat het ongeluk geheel aan zijn eigen schuld was te wijten, want, niettegenstaande zijn patroon aan al zijn werklieden uitdrukkelijk en door loopend last geeft de beveiligingsmid delen te bevestigen aan de gevaarlijke werktuigen, een last welken allen, die in de werkplaats arbeiden bekend is; terwijl ook nog de meesterknecht hen er steeds opmerkzaam op maakt, had getuige, een karweitje, dat hoogstens eenige minuten zou vorderen, vlug willende afwerken, het gevaarlijke werk tuig gebezigd met overtreding van het gebod om de beveiligingsmiddelen aan brengen. De kantonrechter wenschte dezen getuige, hoewel hij hem na het vreese- lijke ongeluk dat hem trof niet te hard wilde vallen, toch op te merken, dat hij zeer roekeloos gehandeld had, waar aan hij deze tweede opmerking vast knoopte, dat het wel zonderling aandeed om, waar de Arbeids-en Veiligheidswet uitsluitend in het belang van den arbei der tot stand kwam, éen werkman zelf de hem beschermende bepalingen te zien veronachtzamen. De kantonrechter constateerde verder met voldoening, dat de indruk dien hij aanvankelijk had, nl. dat het ongeval aan slordigheid van het hoofd der onder neming te wy ten was, thans weggenomen was, maar toch nam dit, naar Z.E.A. den beklaagde opmerkte, de aansprake lijkheid van het hoofd der onderneming voor het gebeurde niet weg, waar immers de wet uitdrukkelijk voorschrijft, dat het hoofd der zaak moet zorgen, dat de beveiligingsmiddelen gebszigd worden. En al was nu gebleken, dat de patroon in het algemeen order had gegeven aan zijn werklieden om de z.g. „veiligheid" aan te brengen, meende hij, dat in elk geval in het onderhavige geval niet gezorgd was door den patroon, dat het gevaarlijke werktuig gebezigd was, voorzien van de beveiligings middelen. De ambtenaar van het O. M. deelde die meening volkomen. Wel deed het ook hem genoegen te mogen consta teeren, dat de patioon moreel vrij uit kan gaan, maar strafrechtelijk be schouwde ook de ambtenaar hem vol gens de terminologie van de wet, ver antwoordelijk. Een aansprakelijkheidsverzekering i« dus voor geen enkel patroon overbodig. Avp. Van een jongetjedat. een meisje wat. Men meldt aan de Rott. Jl. Dinsdag kwam ten raadhuize te Haarlemmermeer iemand de geboorte aangeven van een zoon. Thuis gekomen bemerkte de geluk kige vader echter, dat hij zich schro melijk vergist had en dat zyn vrouw het leven had geschonken aan een dochter. Den volgenden dag meldde de man zich opnieuw bij den ambtenaar van den burgerlijken stand, met werzoek in de geboorte-akte van zijn kind de namen te willen veranderen. Natuurlijk kon de ambtenaar niet aan zijn verzoek voldoen en zal de man zich nu tot de rechtbank hebben te wenden, met een verzoek om verbete ring van de akte. Geweldige bosclibrand. Vrijdag is op de grens van de Rijnprovincie en Westfalen tusschen Osterfeld, Hiesfeld,' Kirchhellen en Sterkrade in de bosschenl van den industrieel Grillo brand uitge broken, welke op die van den hertog van Aremberg is overgeslagen. Weldra stonden 800 morgen in brandde brandweren uit den omtrek werden per telegraaf en telefoon te hulp geroepen, maar 't was, bij den sterken wind en de droogte, onwaarschijnlijk, dat men het vuur zou kunnen bedwingen, zoo dat 40.000 morgen bosch gevaar liepen. Een huis van een boschwachter is door vlammen ingesloten. Een drietal werklieden uit Gennep, werkzaam te Kleef, bezocht den vorigen Maandag aldaar een café, waar ze wel meer kwamen en zich derhalve nogal thuis gevoelden. Ze waren vroolijkl. Een hunner was gewapend met een harmonica, waaraan hij roerende accoor-1 den ontlokte. Ze dronken elk een potje bier. Een hunner betaalde zijn ver tering; de beide anderen meenden echter, dat zij die wel verdiend hadden met hunne muziek en weigerden te

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2