5wan Vulpenhouders SPAARBANK. Drogisterij „De Z.-Yl. Gaper". Alsmede Swas-Iakt, Weet gij „Wanneer"? j F. Dii Bekendmakingen. Gemeenteraad. Advertentiën. t M. VAN DE VIJVER, Nieuwstr. - AXEL Precies op- tijd stond zyn ontbijt klaar en na dit flink eer bewezen te hebben, ging hij naar de garage om zyn fiets te halen. Hij maakte den stalknecht een compliment over het schoonmaken van zijn fiets, welk karweitje hij straks nog wel eens over kon doen als hy met pa en ma met de auto terugkwam, want deze zou ook wel erg onder de stof zitten. „Dag mijnheer! Prettig ritje zei de stalknecht, terwijl de jongen vroolyk en welgemoed wegpeddelde. „Saluut, vriend I" antwoordde de fletser, hem minzaam met de haDd toewuivend. Hij moet intusschen nóg terugkomen en de hotelier heeft met pa en ma, die met de auto zouden komen nog géén kennis gemaakt. Voor Eer en Deugd. Te Eindhoven is een actie op touw gezet tegen het dragen van laag aan den hals uitge sneden damesblouses. Op de byzondere (klooster) school is den ouderen kinderen verzocht, voort aan geen z.g. halve kousjes meer te dragen, daar dit strijdig wordt geacht met de goede zeden. Hdbl. Woensdagavond brak te Zeelst bij Eindhoven brand uit in de boerdery van J. Reinders. Het vuur woedde zoo fel dat niets dan het vee, met uitzon dering van eenige varkens, kon worden gered. De vlammen tastten ook de aan de overzjjde der straat staande boerdeiy van H. Oosterbosch aan. De beide boerderijen brandden tot den grond af. Avp. Dinsdag is door een dienstauto van de firma „Sijthoff's Uitgevers maat schappij" op het Rapenburg te Leiden de 26 jarige J. M. N. v. Sch., redacteur van de „Leidsche Courant", die fietsende uit de Doelesteeg kwam, overreden. De ongelukkige werd bewusteloos op genomen. Zyn toestand is zorgelijk. Avp. Te Gent is dezer dagen in een eind vergadering van 200 personen ont bonden de vereeniging van aandeel houders der N. V. der tentoonstelling, t die aldaar verleden jaar is gehouden. Onder de aandeelhouders bleek nog al ontevredenheid te bestaan en geen wonder, want de uitkomsten zijn niet zoo rooskleurig geweestwellicht omdat de inkomsten niet meegevallèn zijn Er werd over geklaagd, dat de be stuurders gedwongen waren, meer uit te geven of de stad meer ten laste te doen komen, dan dit bij vorige over- I eenkomstige leeningen in België het geval is geweest. Zoo weet men, dat de regeeriDg noch de inrichting van een tombola, noch die van een loterij wilde steunen, gezien de slechte erva ringen, daarmee door andere tentoon- stellingscomité's ingelegd. In ruil kreeg men te Gent daarvoor een toelage van 7.500.000 frank. Dan bedongen de buitenlandsche in zenders bijzondere voorwaarden, waar aan de hallen moesten voldoen ten opzichte van zoo groot mogelijke veilig heid tegen brand, met het oog op het vuur, dat in Augustus 1910 een groot deel van de tentoonstelling te Brussel vernielde. Uit de financieele verklaringen bleek, dat de tentoonstellingsgebouwen, vol komen uitgerust, het bestuur 37 frank per vierkanten M. kostten, terwijl het die voor 17 frank per v. M. aan de vreemde deelnemers moest laten. De inkom gelden beliepen 1.900.000 frank, terwijl ze te Luik 2.500.000, te Brussel zelfs 4.000.000 bedroegeD. Sommige groepen van buitenlandsche deelnemers joegen het uitvoerend comité eveneens op groote kosten, wat de reclame betrof. In 't geheel stegen de gelden, voor de ruchtbaarmaking besteed, tot 1.300.000 frank Dan klaagde men nog over het bedrog, dat met de inkom-kaarten werd gepleegd. In een enkele maand moesten 128 bewakers worden afgedankt. En ook bij de congressen gebeurden onregel matigheden. Sommige congressisten ver kochten aan de ingangen de kaarten, die zij kosteloos ontvangen hadden. Professor Saporito, directeur van een krankzinnigengesticht te Aversa bij Napels, heeft het een en ander mede gedeeld over den gezondheidstoestand van een berucht struikroover, Musolino, die tot veertig jaren eenzame opsluiting is veroordeeld voor twaalf moorden in het gebergte van Calabrië. De man, die eenige jaren in de cel heeft gezeten - een ruimte van 6 voet breed, 5 voet lang en 6 hoog is thans volslagen krankzinnig. Musoiino, die tijdens zijn proces blij ken gaf van groote verstandelijke ont wikkeling, wordt thans beheerscht door het waandenkbeeld, dat keizer Wilhelm bezig is, de Europeesche legers onder zijn banier te verzamelen, om hem te hulp te snellen en hem op den troon te plaatsen. De straf aan Musolino opgelegd, is de ergastolo. Dit is niet de gewone Ke vangenisstraf in Italië, doch een bijzon dere vorm van kerkerstraf, daar in 1890 ingevoerd in plaats van de dood straf, dus alleen voor de ernstigste gevallen. Deze opsluiting beteekent, dat men een bepaald aantal jaren nooit meer dan tien wordt opgeborgen in een nauwe cel, waarin slechts een kleine lichtstraal valt door een nauwe sleuf in den muur, waardoor tevens de lucht verversching plaats heeft. De gevan gene mag niet spreken, hetzy hy om den dokter wil vragenzijn bewaker mag ook niet tot hem spreken. Eens in het jaar mag zijn familie hem be zoeken, terwijl hy eens in de maand, gedurende één uur, in den gevangenis tuin mag wandelen. Slechts enkele gevangenen worden niet krankzinnig onder den invloed van zulk een regime. Avp. - Spoorwegverbinding Amerika Europa. Het idee om een spoorweg tusschen Amerika en Europa aan te leggen, is niet nieuw. In beide werelddeelen is die zaak reeds ettelijke malen lang en breed besproken, maar altijd stieten de plannen af op de ontzettend hooge kosten. Niettemin heeft men nagegaan wat de beste en goedkoopste wijze is om een spoorwegverbinding tusschen Amerika en Europa te krijgen, welke een niet onder broken verkeer mogelijk maakt. Ten slotte schijnt het, dat deze belangrijke verbinding wel mogelijk is. In Amerika heeft zich een maatschappij gevormd, die zich uitsluitend ten doel stelt, een directe verbinding tusschen het Siberische en het Noord-Amerikaansche vasteland te ver krijgeD. Men gelooft dit het beste te kunnen bereiken, door een tunnel door de Behringstraat aan te leggen. Voor dit doel moeten dan aansluitende sporen worden gebouwd in Siberië en Alaska. De Tunnel zal een lengte hebben van 65 K.M. De aanleg zal natuurlijk eenige jaren duren. Een begrooting der kosten is gemaakt, doch nog niet genoemd. Wel zal dit een kollosale som zijn, die voor den aanleg noodig is, maar dit is voor de oraatschappy »geen bezwaar*, zegt men. De BURGEMEESTER der gemeente Axel, maakt bekend, dat openbare ver gadering van den Gemeenteraad is be legd, tegen Dinsdag 5 Mei aanstaande, des voormiddags ten 10 ure ten Raad- huize ter behandeling van het volgende 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Aanbieding beredeneerd verslag ingevolge art. 52 der woningwet. 3. Aanbieding verslag van den toe stand der gemeente over 1913. 4. Aanbieding rekening gasfabriek over 1913. 5. Aanbieding rekening Algemeen Burgerlijk Armbestuur over 1913. 6. Verzoekschrift van C. de Vos te Zaamslag om verhooging van jaar- wedde als lantaarnontsteker. 7. Schrijven van de commissie van voorbereiding voor de stichting eener electrische centrale in Zeeuwsch-Vlaanderen. 8. Reclame van den heer G. Gïlij- amse alhier inzake aanslag ver gunningsrecht. 9. Verzoekschrift van den heer W. M. Visscher om zijn stoep te mogen vernieuwen. 10. Verzoekschrift van den heer J. K. Vink om aan het perceel A no. 24 een rolluik aan te brengen. 11 Vaststelling instructie boekhouder gasfabriek. 12. Vaststelling zekerheidstelling Ge meente-Ontvanger. 13. Vaststelling zekerheidstelling boek houder gasfabriek. 14. Vaststelling rooilijn aan de nieuwe straat tusschen de spoorwegover wegen N. 94 en 95. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een brandkast ten dienste van den Gemeente-Ontvanger. H5. Benoemen Gemeente-Ontvanger. 17. Benoemen boekhouder gasfabriek. Axel, den 29 April 1914. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. Heden overleed zacht en kalm, na voorzien te zijn van de H. H. Sacramenten der stervenden, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mej. de Wed. in den ouderdom van ruim 82 jaar. Uit aller naam, A. J. VAN DE VIJVER. Axel, 28 April 1914. Ondergeteekende betuigt hiermede zijn dank aan de Nederlandscbe Brandwaarborg Maat schappij enkel voor landbouwers en veehouders onderling, te Gouda, als mede aan haar correspondent, den heer L. Wiskerke te Ter Neuzen, voor de goede en vlugge regeling van zyn braudschade. E. DE CLERCQ, Overslag. is het adres voor alle soort drog*1 en aangemaakte VERFWAREN, GOUD KOPER en ZILVERBRONZEN, KAST RANDEN, BORSTELWERKEN, SPON ZEN, DWEILEN, KWASTEN, VERF voor kleedingstukken te verven, enz. Aanbevelend, P. DIELEMAN. van af f 0,3O. f 0,30 per flacon Weet gy wanneer gij de Sanguinose moet gebruiken Wanneer Uw bloed arm is en daardoor de stofwisseling traag. Wanneer gij last hebt van bleeke kleur, bleeke lippen, bleek tandvleeseh. Wanneer gij te zwak zijt om te eten. Wanneer gij te moe zijt om te slapen. Wanneer gij nooit eens recht verkwikt, uitgerust en versterkt wakker wordt. Wanneer gij voortdurend moede zijt en alles U te veelis. Wanneer gij last hebt van pyn in de maag of pyn in de lenden. Wanneer gij prikkelbaar of gedrukt zy t, of angstig zonder dat gij weet waarvoor. Dan moet gy de Sanguinose gebruiken. Neem dan eens geregeld een tijdlang tweemaal per dag één eetlepel Sanguinose. Sanguinose versterkt uw bloed; zuivert en verrijkt het. En doordat zij Uw bloed ver sterkt, grijpt zy met vaste hand in de oorzaak van vele kwalen, die in schyn zeer verschillend zijn. Voor jonge meisjes in den tijd der vor ming van het gestel, is de Sanguinose een welbeproefd middel. SANGUINOSE wordt ver kocht in groote vierkante flacons van ruim 300 gram inhoud en kost per flacon 1,50, 6 fl. 8, 12 d. f 15. Zorg dat gy de echte krygt. Wees gewaarschuwd tegen namaak In de meeste gevallen is tweemaal per dag een eet lepel (15 gram) voldoende. Dat Isgoedkooper daneenig ander dergeiyk middel. Te verkygen bij de meeste Apothekers en goede Dro gisten. VAN DAM Co., Den Haag. Riemerstraat 2c/4. Te Axel by Joz. de Fe(Jter Neuzen A. van Overbceke— Leunis. (60) Het Bestuur van „FLORALIA" maakt bekend, dat degenen, die bloemen wen- schen te kweeken, zich bij den Secre taris kunnen aanmelden tot en met Woensdag 6 Mei a. s. Aan ieder wordt eenzelfde collectie (10 stuks) ter kweeking uitgereikt, waarvan de prijs bij ontvangst moet worden voldaan. Opdat de Tentoonstelling, ook van voorwerpen In vrye uren vervaardigd, dezen zomer zoo luisterryk mogelijk zal zijn, wekt het Bestuur alle inge zetenen op, om tydig te zorgen, met eene kleine of grooteie inzending gereed te zyn. Namens het Bestuur, C. P. MINJON, Secretaris. Rentevergoeding 3 Inlagen kunnen geschieden van des morgens 9 tot des avonds 8 uur. Terugbetalingen zooveel mogelijk d i r e k t. VAN HEEL A Co,

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 3