Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Te Amsterdam is op 83-jarigen leeftijd overleden mr. Felix Theodore Westerwoudt, staatsraad i. b. d. Hy werd te Amsterdam geboren en te Leiden tot doctor in de rechten ge promoveerd. De overledene maakte vroeger deel uit van de Prov. Staten van Noord-Holland en was geruimen tyd lid van Ged. Staten. Voorts bekleedde hy vele jaren het voorzitterschap van den Raad van Ad ministratie der H. IJ. S. M. en was o.a. commissaris der Ned. Bank en hoofd ingeland van het Hoogheemraadschap van de Watergraafsmeer. Mr. Westerwoudt was ridder in de orde van den Ned. Leeuw, officier in de orde van den gouden Leeuw, van Nassau, commandeur in de orde van den H. Gregorius den Grooten, officier van het Legioen van Eer, en officier in de Leopoldsorde van België. Avp. Nieuwe wet op de Paardenfokkery. In 1911 werd bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend ter aanvul ling en wyziging van de bestaande wet van 1901 betreffende de staatszorg voor de paardenfokkerij. Dat ontwerp is echter ingetrokken omdat het niet mo gelijk was gebleken, aan de bezwaren welke de grondslagen van de bestaande wetgeving raken, tegemoet te komen door aanvulling van het wyzigingsont werp. De minister besloot daarom tot den opbouw van een geheel nieuwe wette lijke regeling. Over het ontwerp daar van is overleg gepleegd met de verschillende daarbij betrokken corporaties, die zich op zeer geringe uitzonderingen na ver eenigdeu met het stelsel van het ont werp dat nu bij dq Kamer is ingediend De hoofdbeginselen daarvan zijn: de gedwongen hengstenkeuring de vryheid van fokrichting en het steunen der paardenfokkerij door toekenning van premiën en bydragen gehandhaafd. In de wyze waarop de verplichte hengstenkeuring is geregeld, worden echter belangryke veranderingen voor gesteld. Volstrekt onverdeeld was men in alle provinciën van oordeel, dat de verplichte hengstenkeuring moest worden ge handhaatd. Hoezeer men ook in beginsel de voordeelen van een stelsel van vrij heid niet kon miskennen, was het alge gemeene gevoelen, dat de vrijheid nog niet kon worden toegekeud, zonder de paardenfokkerij een gevoeligen slag toe te brengen. De fokkers, zoo was het algemeene oordeel, zijn nog niet tot dat stactfum van ontwikkeling gekomen, dat zy aan zichzelf overgelaten kunnen worden. Maar daarentegen dient de vryheid van fokrichting gehandhaafd. Niet de overheid, maar de fokker zelf moet beslissen, welke fokrichting voor zijn bedryt en in zyn omstandigheden moet worden gevolgd, om bly vend de meeste voordeelen te kunnen behalen. Om deze beginselen uit te voeren zal de keuring moeten geschieden door ryks commissiën, die over het gebeelé land keuren en zoodanig zijn samenge steld, dat de hoofdtypen der paarden gekeurd worden door afzonderlijke com missiën. Bij zoodanige regeling wordt voorgekomen, dat de lokale inzichten zich uitende in de richtingen waarin de fokkerij zich beweegt en in streven der verschillende paarden-stamboekver- eenigingen, zoodanig op den voorgrond treden, dat de vrijheid van fokrichting daardoor geheel aan banden wordt ge legd. Bij de bestaande regeling komen deze laatste inzichten o.a. tot uiting in de wisselende leden der subsommissie B. en in het getal leden der keurings- commissiën voor het toekennen van premiën en bijdragen. Men wenschte van verschillende zij den de plaatselijke inzichten meer tot hun recht te doen komen dan zulks onder de wet van 14 Mei 1900mogelyk en stelde voor de subcommissie B j (bestaande uit twee rijksleden en twee provinciale leden) samen te stellen uit twee rijksleden en drie provinciale leden. In laatstgenoemden zin is ten slotte beslist, zoodat de subcommissie B bestaat uit één vast lid en twee voor iedere provincie wisselende leden. Door de inrichting der provinciale keuringscommissiën zijn, uaar de mini ster opmerkt de plaatselijke inzichten by de verplichte keuring hier en daar zoodanig naar voren gekomen, dat de vryheid van fokrichting, een der grondslagen van de wet, waardoor de rechten der minderheden moeten wor den gewaarborgd, niet overal meer ver zekerd is. De miuister meende tegen strijdigheid van belangen te kunnen ondervangen door meer dau tot dusver is geschied medezeggenschap aan de stamboek vereenigingen te geven. In het ontwerp wordt voorgesteld de goed keuring van hengsten voor dekking op te dragen aan fijkscommissiën en daar naast onder een algemeènéu maai- regel van bestuur te stellen voorwaar den - - aan de statn boek vereenigingen de bevoegdheid té verleenen tot goed keuring van hengsten voor dekking, welke in het stamboek zijn ingeschie ven. Deze laatste goedkeuring zal zich uit den aard der zaak tevens moeten beperken tot het gebied, waarover de betrokken vereeniging werkt. Heeft bij de bestaande regeling van de goedkeu ring der hengsten bij de verplichte rijkskeuring desverlangd de beoordee ling voor de inschrijving in een stam boek plaats, iq den gedachtengang, die aan het ontwerp ten grondslag ligt n.l. by aanneming ervan eerst de inschrij ving en goedkeuring voor het stamboek der tot goedkeuring bevoegd verklaarde stamboekvereenigingen kunnen plaats vinden. De, dan nog overgebleven hengsten, die niet in het stamboek zijn ingeschreven en goedgekeurd voor paar denfokkerij, hetzij omdat zij tot een andere fokrichting behooren, hetzij omdat zij niet aan de voor de inschrij ving en goedkeuring gestelde eischen voldoen, of omdat zij niet voor de in schryving werden aangeboden, worden goedgekeurd door rykscom missiën in dier voege, dat ten minste drie commis siën worden benoemd een voor de trekpaarden, een voor de tuigpaarden en een voor de hiervan afwijkende vor men (dravers, volbloeden, pony's). M rrt spoorwegdienstregelingen zijn voor het tijdvak 1 Mei 1914—30 April door den minister van waterstaat o. m. benoemd J. A. van Rompu te Neuzen en jhr. mr. E. A. O. de Caserobroot te Middel burg, beide leden valn Ged. Staten van Zeeland. AXEL, 1 Mei 1914. Gisteren, op den 5den verjaardag van Prinses Juliana, werd alhier druk gevlagd. Hadden we reeds eenige dagen prachtig weer gehad, eigenlijk voor den tyd van 'tjaar wel een beetje te warm, thans was het pfecies andersom er woei een sterke noordoosten wind, die het koud maakte en heele wolken stof en zand opjoeg. Zij, die 's avonds op een stukje muziek gerekend hadden, begonnen al zachtaan te twijfelen of „Concordia" mot dat barre weer wel uit zou komen, doch het korps was als steeds op zyn post, wel wetende hoevelen door zijn weg blijven zouden worden teleurgesteld Door den hevigen wlud kon echter van het geven van een bepaald concert geen sprake zijn; nadat eenige kleine num mertjes waren teü gehoore gebracht, dreef de koude zoowel muzikanten als publiek na.tr huis, zoodat de pret al vroeg was afgeloöpen. De heer Ph. J. van Dixhoorn te Axel heeft, naar men aan de N. R Ct meldt, vergunniug gevraagd tot het leg gen van spoorstaven tot den aanleg van een tramlijn van den provincialen weg Schoondijke—LJzendijke naar de gemeente Watcrlandkerkje. Mej. A. Castenmiller te Stoppeldyk is met ingang van I Mei a s. benoemd tot onderwijzeres aan eene bijzondere school te Bergen op Zoom. In de commissie van advies over PREDIKBEURTEN TE AXEL Voorm. Nam. Voorm. Nam. Voorm. Nam. Voorm. Nam. Zondag 3 Mei 1914. Ned. Herv. Kerk. ure Ds. J. B. T Hugenholtz. 2 ure Ds, J. J3. T. Hugenholtz. ereformeerde Kerk. Gebouw Kerlcdreef. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. 2 ure Leeskerk. Gebouw Stationstraat. 9 ure Leeskerk. ure Ds. J. H. Lammertsma. Gereformeerde Gemeente. 9 ure Leeskerk. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. ZittiBg van 1 Mei. P. M., 27 jaren, werkman te Ter Neuzen, is wegens mishandeling ver oordeeld tot 10 of 10 dagen hechtenis. J. B. Pi, 41 j., koopman te Westdorpe, is wegens niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar veroord. tot 10 of 10 d. hecht. - Door M. C. P., 32 jaren, landbouwer te Philippine, is booger beroep aange teekend tegen het vonnis der rechtbank te Middelburg van den 17 April jl., waarbij hij ter zake van het onttrekken van goederen aan zijn faillissement is veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 3 maanden. De Officier van Justitie kwam even eens in hooger beroep. Een zonderlinge rijwieldief. Toen Maandagmiddag iemand, die zijn ry wiel voor een perceel op de Prinsengracht te Amsterdam had geplaatst, na eenige oogenblikken weer buiten kwam, zag hy een ais heer gekleed persoon met zijn rijwiel wegrijden. De eigenaar volgde hem zoo snel hij kon, roepende „Houdt den dief!", waarvan 'tgevolg was dat de man door eenige personeD gegrepen werd, tot staan gebracht en vastgehouden, totdat hij door een agent van politie kon worden overgebracht naar het bureau Stadhouderskade. Naar het A'. v. d. D. meldt, zeide de man, half Engelsch, half Nederlandsch spre kend een Amsterdamsche tongval won het verre van een AmerikaanscheD dat hij John Nanmericordo heette, uit New-York afkomstig was, waar zyn ouders nog woonden, en waar hij boven dien „zoo goed had leereD Hollandsch praten Voorts beweerde hy koopman in groente te zijn en den avond te voren met de boot te Rotterdam te zijn aan gekomen en na eerst in Haarlem eenige uren te hebben doorgebracht, naar Amsterdam te zyn vertrokken. Met de meeste beslistheid ontkende hij de flets te hebben willen stelen. Na een voorloopig verhoor werd de „Amerikaan" in een cel opgesloten, waar hij zich met een zakdoek poogde te w urgen, en nadat hem dit belet was met de nagels den pols open te krabben. Toen de arrestant Maandagavond weer uit zijn cel werd gehaald, poogde hij in het politiebureau over de trapleuning te springen, om zoo de wijk te kunnen nemen. Een rechercheur, die hem bij zijn jas vasthield, belette hem echter, meer to bereiken, dan in hangende houding over de trapleuning tusschen hemel en aarde te zweven. Om ver dere pogingen tot ontsnapping te voor komen, werd hy geboeid en aan de justitie overgeleverd. Des nachts schynt hij eenigszins tot bezinning te zijn gekomen en bekende later aan den rechter commissaris den diefstal, er o. a. aan toevoegende, dat hij na „een paar millioen" dollars te hebben verteerd, naar Amsterdam was gekomen in het bezit van niet meer dan negen cents. Voorloopig bly ft de heer Nanmeri cordo, die in het geheel geen legitima tiebewijzen bij zich droeg, in verzekerde bewaring. Brandstichting. Vanuit Velseroordl is een vrouw gevankelyk naar Haarlem gebracht, als verdacht van brandstich ting ten huize van zekeren O., aldaar. Door een z.g. porder werd de brand ontdekt, waardoor onheilen werden voorkomen. De aanleiding moet buren ruzie zijn. Avp. Dinsdagavond is te Utrecht een juffrouw, die bij de Maliebaan van den tram stapté voordat deze stilhield ge vallen, waardoor zij zich aan het hoofd verwondde. Aan de gevolgen is zjj oyerleden. Avp. Te Abcoude is Dinsdag de riet dekker A. K. van het dak der boerderij van den veehouder W. S. gevallen. Spoedig ingeroepen geneeskundige hulp mocht niet baten. Na weinige oogen- blikken overleed de ongelukkige. Avp. Te Spanbroek werd by de schoon maak van den zolder by de weduwe V. gevonden een waarde van f375 aan bankpapier onder het dak, vertelt het Vad. Uit bet ouderlijk huis te Hilversum zijn Woensdag weggeloopen de 13-jarige Bennema en de 15-jarige Jansen. De eerste had bovendien een bedrag van 80 meegenomen. Avp Woensdagnamiddag is het 2 jarig dochtertje van W. de R. uit Leiden, dat een paar dagen in Zoeterwoude gelogeerd was, te water geraakt en verdronken. Avp. Woensdagmorgen was de 43-jarige cementwerker A Blok, wonende te Middelharnis, bezig met het laden van asbestplaten op een wagen, toen een van de platen tusschen de vracht uit schoot, met het gevolg, dat alle platen) op zijn lichaam terecht kwamen. Door dezen val werd de borstkas ingedrukt en eenige ribben gebroken. Na korten tijd waren de levensgeesten geweken. De ongelukkige laat een vrouw met 2 joDge kinderen achter. Avp. Te Helder reed de orgelfabrikant F. Vermeulen uit Weert, met zijn motor- flets tegen een boerenkar. De heer Vermeulen werd op slag gedood. Avp. I Men schryft uit Alkmaar aan het Hlb. „Kan ik nog dineeren en hier van nacht logeeren vroeg Vrijdagavond omstreeks acht uur een net gekleede jongen, die den indruk vaneen 16jari gen H. B.-scholier maakte, aan den! eigenaar van een hotel in den omtrek van Utrecht. „De dinertijd is voorbij, maar u kunt a la carte eten", antwoordde de hotelier. „Geef dan de spijskaart maar „Best mijnheer!" En ODze jeugdige vriend, die per fleti was komen aanrijden, knoopte gedu rende 't gereedmaken van het bestelde middagmaal een praatje met den hote lier aan. Hij vertelde hem, dat zyn Pa en Ma den volgenden dag met de auto uit Den Haag zouden komen en met hem eenige dagen in het hotel wilden logeeren. Hij had er echter de voorkeur aan gegeven met de fiets te gaan, want dan kon, men meer van de ontluikende natuur genieten dan in een auto, die zoo snel reed. Hij liet zich het middagmaal goed smaken, ging vroeg naar bed en gaf order om half acht gewekt te worden, daar hy niet te laat wilde ontbijten ten einde zijn Pa en Ma met de fiets tegemoet te ryden.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2