Binnenland. Rechtszaken. TT Gemengd Nieuws. duldig te worden over het vasthouden aan de fictie dat er geen oorlog ia. De New-York World houdt vol dat men wèl in oorlog verkeertoorlog is een toeitand, geen definitie. Ook in het Congres zijn dezer dagen weer scherpe woorden gevallen. Senator Borah constateerde, dat de V. St. het impopulairste lid zijn van de volken familie, wegens hun onbekwaamheid om zich met hun eigen zaken te be moeien en anderen met rust te laten. Zoo b.v. in Nicaragua, waar de V. St. aan de bevolking een regeering hadden opgedrongen, die echter als sneeuw voor de zon zou verdwynen, zoodra de Ameri- kaansche soldaten van het regeerings- paleis te Managua zouden worden terug geroepen. N. R Crt. Pestbestrtyding in Ned.-Indië. Zaterdagmiddag is in het gebouw van het Nederland8che Roode Kruis, in Den Baag, een vergadering gehouden van het comité tot steunverleening aan het Nederl. Roode Kruis tot uitzending van verplegingspersoueel en materieel naar de peststreken in Nederlandsch Indië. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft dit comité met de volgende woorden geïnstalleerd Myne heeren, Ik acht het my een voorrecht, u in deze vergadering te mogen toespreken. Toen mij op de vorige vergadering, waarbij ik het beschermheerschap der commissie aanvaardde, verzocht werd op heden de commissie te installeeren, heb ik gemeend my daaraan niet te mogen onttrekken. Want hetgeen u beoogt te doen het medewerken tot leniging van de ellende in Nederlandsch-Indië, is my in hooge mate sympathiek en heeft mij in het hart getroffen. Daarom wil ik met des te meer liefde u heden hier als perma nente commissie installeeren. Ik wil niet nalaten u de verzekering te geven, dat H. M. de Koningin met de meeste aandacht de wording en het streven van deze commissie heeft gade geslagen en ook ongetwyfeld niet zal nalaten het verdere verloop van uwen menschlievenden arbeid met belang stelling te volgen. Moge de wetenschap, dat de Hooge Landsvrouwe onverdeeld belangsteltin uw werken, voor u een aansporing zyn om met alle krachten en naar beste weten, zonder verflauwen, uw doel na te streven en daden te verrichten. Mijne heeren, ik verklaar hierbij de commissie voor geïnstalleerd. Moge zegen op uwen arbeid rusten, tot heil van de lijdenden, ginds in het verre Insulinde. W. R. Crt. AXEL, 28 April 1014. Op de door Burgemeester en Wet houders dezer gemeente vastgestelde aanbevelingslijst voor de benoeming van gemeente ontvanger en boekhouder der gasfabriek zijn successievelijk geplaatst de heeren J. C. Vink en P. de Putter Pz., beiden te Axel. Een knecht van den landbouwer H. Puylaert te Zuiddorpe, kwam giste renmiddag omstreeks één ure alhier door de Noordstraat, gezeten op een paard. Door een of ander toeval schrok het paard en gaf een zijsprong, waar door de knecht op de straatkeien viel en nog een trap van het paard toekreeg, tengevolge waarvan zijn aangezicht leelyk werd verwond. De jongen verloor door een en ander zyn bewustzyn en werd in de herberg van Pieters gebracht. gedaan, weder in de zaal terugkwam en haar arm in den zijne leggende, leidde zy hem naar den kleinen salon, die hun kamers scheidde en waar, als eiken avond de thee was klaar gezet. Wordt vervolgd.) Geneeskundige hulp werd hem verleend door dokter JeDs, die een verband om het hoofd legde. Later kon de verwonde zyn reis vervolgen en naar huis terug- keeren. Het ongeval liep betrekkelijk nog goed af. Aan de Rijksnormaallessen alhier zijn bevorderd Tot de vierde klasse P. P. de Blok te Stoppeldijk H. Ivens te Hontenisse A. J. F. Lansu en H. L. M. Eggermont te ClingeA. A. A. Minjon en A. J. Platteeuw te AxelA. E. M. Pladet te Westdorpe voorwaardelijk: P. Kerk- haert te Hengstdijk en G. D. van de Peijl te Neuzen. Tot de derde klasse R. M. Bauwens en A. C. Pluym te Westdorpe J. V Castenmiller en J. Serrarens te Stoppel dykA. J. Waelput te ZuiddorpeP. de Zeeuw te Neuzen W. V. d'Haens te HulstL. J. Nijssen te SluiskilC. J. A. de Smidt te Sas van Gentvoor waardelijk A de Vos te Neuzen. Tot de tweede klasse A.J. L. Bouw mans te Westdorpe; V. Gilson en F. Hamelink te Sas van Gent; J. J. de Gijsel te HontenisseG. J. Kamerik en M. van Tatenhove te Neuzen P. M. Risseeuw te SluiskilE. E M. Waelput te Zuiddorpe K. M. van Houte te Axel voorwaardelijkJ. F. W. Jansen Ver planke te HengstdijkJ. J. Kaan en E. D. Dyselynck te Neuzen. Tot da voorbereidende klasse, tweede afdeelingE. van Dixhoorn te Axel en J. B. van de Velde te Zaamslag. Tot de eerste klasse der Rijks-nor maallessen zyn uog toegelaten A. L. S. Locketeer te Clinge en B. Damsté te Kloosterzaude. Blijkbaar niet tevreden met de nederlaag (6—2), die de voetbal ver- eeniging alhier met Paschen leed tegen haar zustervereeniging „E. M. M." van Terneuzen, toog Wilhelmina's" elftal jl Zondag naar Terneuzen voor een return match, en wist zich zoo flink te handhaven, dat Wilhelmina" won met 40. 'tls bepaald jammer voor deze vereeniging, dat ze, ondanks haren ijver en lust voor het voetbalspel, zooveel moeilijkheden ondervindt bij het ver krijgen van een eenigszins geschikt oefenterrein. Tot agent van politie te Ter NeuzeD is benoemd de heer K. Boersma, van Groningen. Aan den onlangs benoemden agent A. E. Reudink, is op verzoek eervol ontslag verleend. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot gemeenteveldwachter te Westdorpe, de heer G. J. Ophuis te Losser. Bij het te Middelburg gehouden onderwijzers-examen zijn o.a. geslaagd de heeren C. Meyer van Ter Neuzen, J. de Ridder van Hoek en mejuffr. A. Castenmiller van Stoppeldijk. By de te Sas van Gent gehouden aanbesteding van het bouwen van een openbare school, bestaande uit vier lokalen en gymnastieklokaal in de kom der gemeente (raming 32865,36), werd ingeschreven door de heeren Ch. L. Claeijssens te Sas van Gent voor f 35200, G. I. Kamoen te West dorpe voor 34500, A. Visser te Sas van Gent voor 34285, P. van de Voorde te Sas van Gent voor ƒ34200, J. van der Velden te Ter Neuzen Aug. Vernaeve te Sas van Gent voor 33870, G. J. Balkenstein Jr. te Ter Neuzen voor f 33750, N. de Meijer te Selzaete voor ƒ33650, L L. de Meijer te Selzaete voor ƒ33400, 3. H. Reuling te Hulst voor f 32900, wed. J. Elfrink te iJzen- dijke voor f 32500, Fr. Groosman J. Elfrink te IJzendijke voor 32360,C. H. H. Wisse te Zaamslag P. F. Voet te Kloosterzande voor 32268, V. Gouwy te Selzaete voor 32070, P. L. Buiten dijk J. M. van Riet te Goes voor 31969, K. Dieleman J. C. Kaijser te Zaamslag vobr 31440. Tem. Crt. De Zeeuwsch-Vlaamsche Tram. De legging van de eerste rail voor den Zeeuwsch Vlaamschen tram, waar van we reeds in 't kort melding maakten, is gepaard gegaan met eenige plechtig heid. We schreven reeds, dat het een gewichtige gebeurtenis was voor onze streek en ook anderen deelden die over tuiging. Dit blijkt ten volle hieruit, dat le het feit werd vereeuwigd door den foto graaf, 2e vele autoriteiten aanwezig waren en 3e door enkelen in den breede de beteekenis v.-n deze gebeurtenis werd uiteengezet. Zoo lezen we dan in de Zeeuwsche Koerier, dat o. m. aanwezig waren de heeren P. F. Fruijtier, voorzitter der maatschappij, Mr. P. Dieleman, secre taris der Maatschappij, P. Zijlstra, voor zitter der commissie van advies, Biu- ning, directeur der maatschappij, de heeren hoofdingenieur en hoofdopzichter der maatschappij, benevens de heeren H. Gross, directeur der Coöperatieve Suikerfabriek, F. Kaan, Scheele, Ceule- naere, burgemeester van Philippine, Van Drongelen, aannemer der werken, enz. Nadat door den heer H. Feyen, foto graaf, eenige opnamen van de kleine groep genomen waren, nam de heer P. F.. Fruijtier het woord. Spreker zeide dat, toen hy gisteravond een telegram ontving om bij deze plechtigheid tegen woordig te willen zijn, hij zich geen oogenblik had bedacht en hedenmorgen te dien einde dan ook vroeg op reis was gegaan. Het deed spr. genoegen hier eenige woorden te kunnen spreken, omdat het werkelijk eene zeer belang rijke zaak geldt. Het teit dezer eerste rail-legging is een feit van groote be teekenis voor deze streek. Spr. wees er op, dat reeds sedert de vorige eeuw pogingen in het werk werden gesteld om Zeeuwsch-Vlaanderen zijn tramver bindingen te geven. Een comité; waar van spr. voorzitter was, beoogde een tram Hontenisse—Selzaete -Sas van Gent. Na dien tyd kwam een comité Sas van Gent—IJzendijke. Deze beiden zijn een geworden, en daaruit is ont staan de tegenwoordige Zeeuwsch- Vlaamsche Tramwegmaatscbappy. Ik behoef U niet te zeggen wat werk er is moeten verricht worden om te komen tot het nu bereikte. Er is geweest veel tegen-, ook veel medewerking en voor die medewerking betuigt spr. zijnen dank. Moge deze lijn in steeds meerdere mate de welvaart van Zeeuwsch-Vlaan- deren bevorderen. Als men nagaat wat elders in Nederland op het gebied van verkeerswezen is tot stand gebracht en men vergelijkt dit met wat Zeeuwsch- Vlaanderen bezit, dan komt men tot het besluit dat deze streek lange jaren stiefmoederlijk is bedeeld geworden. Spr. echter is er van overtuigd, dat wanneer dit werk is tot stand gebracht, zulks niet meer zal kunnen wordeD verklaard, ja, dat misschien dit 100 K.M. lange traject aan andere streken zal kunnen worden ten voorbeeld ge steld. En nu, heeren, nu deze eerste rail gelegd wordt, doe ik dit met een wensch. En dat is de wensch, dat èn door directie èn door aannemer later met genoegen en tevredenheid op het tot stand gebrachte werk zal kunnen worden teruggezien. (Bravo's.) Hierna draait de heer Fruijtier den eersten bout in de rail. Vervolgens neemt de heer Mr. P. Dieleman het woord, die er op wjjst, dat hier de eerste stap gezet wordt om de verbinding te brengen tusschen het vierde en vijfde district. Van deze verbinding verwachten wij voor Z. VI. groote dingen. Zeeuwsch Vlaanderen, gelegen tusschen den Scheldestroom en België, het land zoo vruchtbaar en schoon, is een wonderlijk land. Weleer was het doorsneden van kreeken en wateren, waardoor in den ouden tyd van een regelmatig verkeer tusschen de verschillende deelen van Zeeuwsch- Vlaanderen geen sprake zijn kon. Daar vandaan is de bewoner van het Land van Hulst een geheel ander man dan die van het Land van Cadzand, is die van Philippine een ander dan die vao het Land van Axel. Door inpoldering, enz echter zijn die scheidsmuren weg gevallen Zeeuwsch Vlaanderen vormt nu geen delta land meer, maar één land. Nog met één ding zitten we in de maag, n.l. den Braakman, maar ook daarvan zullen we wel alkomen. Hoek en Phi lippine zijn niet meer van elkaar ge-1 scheiden en onze tram zal reeds doorl den nieuwen polder zijn weg vinden. Zeeuwsch-Vlaanderen zal door dezej tramlijn van een oud land een nieuw land geworden zyn. Evenals België f zal het door energie en nieuwe krachtenI worden voor uitgebracht. Met den stoom tram gaat Zeeuwsch-Vlaanderen, wiens volk de Vlaamsche geestdrift paart aan de Zeeuwsche bedachtzaamheid, een, schoone toekomst tegemoet. Nijd, af gunst en kleingeestigheid hebben niet mogen verhinderen, dat een grootschl werk is ondernomen en ten uitvoer! wordt gelegd. Moge de tram strekken tot grooten bloei van ons dierbaar Zeeuwsch Vlaanderen, mogen directief en aannemer zóó samenwerken, dat allen straks met vreugde op den ver richten arbeid terugzien en moge tot in lengte van jaren, tot in lengte van eeuwen de tram tot heil van Z3euwsch- Vlaanderen strekken. (Bravo's.) Na afloop van de plechtigheid be gaven de aanwezigen zich naar het hotel „Rotterdam", waar een gezellig samen zijn het slot vormde. De aan den aanleg werkende per sonen werden eveneens door de Directie getracteerd. Ten slotte zij nog gemeld, dat ter plaatse een eenvoudige versiering was aangebracht en in de directe omgeving het rood-wit-blauw wapperde. De Justitie uit Middelburg en het parket uit Dendermonde hielden Vrij dagnamiddag j.l. te Sint Nicolaas een' drietal huiszoekingen bij horlogemakers, in verband met den diefstal van horloge» bij den horlogemaker Bos te Hulst in de maand Mei van het vorige jaar. Zondag 1.1. heeft het Nederlandsch voetbal elftal weer een internationalen wedstrijd gespeeld en wel tegen de Belgen. Zooals bekend had deze plaats te Amsterdam, onder begunstiging van. prachtig weder. Er was een enorme] belangstelling, zoodat men spreekt van meer dan 20.000 toeschouwers. De match werd weer gewonnen door de Hollanders, en wul met 4 punten, tegen 2 van het Belgische elftal. Een spoorwegbeambte liep, meldt het Hbld., Donderdagmiddag op de, spoorbrug bij de Oosterdokslui^ te Arasterdam. Juist kwamen van beide' kanten treinen aanrijden. De man ging tusschen de rails liggen, zoodat alles goed voor hem afliep. Verduistering. Mèn meldt uit Amsterdam Donderdag is een bediende van de N. V. „Höweler en Co's Ijzer handel", gevestigd Rapenburg, gearres teerd, verdacht van verduisteringen,; ten bedrage van 1800, ten nadeele van de vennootschap Hij was reedi meer dan 20 jaar by de firma in dienst. Uit het ingestelde onderzoek is nog aan het licht gekomen, dat behalve de ver duistering van 1800, de gearresteerdel zich eveneens aan vroeger gepleegde fraude heeft schuldig gemaakt, welke een aanzienlijk bedrag moet beloopea' Avp. I Op het politiebureau aan deNieuwe haven in Den Haag zit men op het oogenblik opgescheept met een heel gezelschap Chineezen, mannen, vrou-i wen en kinderen, in het geheel 24 personen.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2