Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. In de Bitting van Donderdag juichte' de heer Tydeman toe, dat de minister zich verzette tegen de wyziging van de tarieven in het wetsontwerp, drong by den minister aan op onverwijlde her ziening van de belastbare opbrengst voor ongebouwde eigendommen, omdat zyns inziens de verhooging van den multiplicator, hetgeen in 's ministers voornemen schynt te liggen, de be staande misstanden niet wegneemt, ter wyl de herziening van het ongebouwde ook noodig is om te komen tot een billijker heffing van grondbelasting. Waar op het oogenblik groote verster king der middelen noodig is, versmaadde spr. ook niet de kleine vermeerdering van inkomsten, welke de minister wil halen uit den bieraccijns en de tabaks belasting. Dit is ook niet in strijd met het concentratie-manifest, dat niet uit sluitend sprak van directe belastingen. De heer Vliegen betoogde de urgentie van de herziening van de belastbare opbrengst van gebouwde en ongebouwde eigendommen en voerde aan, dat deze herziening zoowel noodig is met het oog op de vermogensbelasting als op de grondbelasting, welke veel meer moest opbrengen by de toenemende waarde vermeerdering van onroerend goed. Spreker wees op verschillende punten waarin hij door 's ministers houding teleurgesteld is en met den heer Teen stra verweet spr. aan de heeren Patijn en De Meester woordbreuk tegenover het kiezersvolk ten aanzien van de indirecte belastingen. M. Crt. Ged. Staten van Zeeland deelen in het Prov. Blad no. 48 hun besluit van 17 April mee, bepalend dat de in art. 23 van het Motor- en Rywielreglement opgenomen verplichting tot het voeren van licht, van 16 Mei tot en met 15 Augustus in Zeeland niet van toepassing zal zyn op voertuigen met vaste assen, gebezigd in het landbouwbedrijf. AXEL, 24 April 1914. By het te Middelburg gehouden examen voor de onderwyzersacte zyn heden geslaagd de heeren P. van Houte, J. C. J. Olijslager en A. J. Schieman, allen te Axel. Deze week slaagden o. m. nog de heeren J. M. Cense en A. Dees Kz. van Ter Neuzen, J. J. Verlinde van Zaamslag, J. C. Ie Bleu van Breskens, J. Lucieer van Oostburg, J. J. de Ridder van Hoek en C. G. Meijer van Neuzen. Te Breda slaagde mej. C. Bouwmans van Westdorpe. Op de op 11,12 en 13 April gehou den nationale tentoonstelling van pluim vee en konijnen te Deventer, uitgaande van de onderafdeeling Deventer van de V. P. N., behaalde onze stadgenoot E. van Ryn den eersten prys in de Klasse Hollandsche konijnen. Dinsdag overleed de WelEerw. Heer Eerstens pastoor by de R.-K. Kerk te Ter Neuzen. Hoewel de gezondheid van Z. Eerw. den laatsten tyd wankel was, kwam het verscheiden toch onverwacht. - Vele jaren heeft deze herder aan het hoold zyner parochie gestaan. Door zyne humaniteit en verdraag zaamheid genoot hy niet alleen bij zijne geloofsgenooten, maar ook bij anders denkenden hoogachting en sympathie. Bekend is, dat ieder van welke ge zindte, in droeve dagen by hem troost en daadwerkelyken steun vond. De overleden priester was een man van groote kennis. Ook hy heeft den stoot gegeven aan den bouw der nieuwe R.-K. kerk, waar van hy de voltooiing niet meer heeft mogen beleven. Hy bereikte den leeltyd van 70 jaren. Onder overgroote belangstelling had heden de plechtige uitvaart van den overledene plaats, waar by tal van geestelijken uit deze omgeving tegen woordig waren. Woensdag is te Sas van Gent de eerste rail gelegd voor de baan van de Zeeuwsch-Vlaamsche tram. Voorwaar een gewichtige gebeurtenis. In de op Maandag in het hotel „Bonte Hert" te Hulst gehouden ver gadering van dijkgraven of plaats ver vangers der verschillende polders zijn eenpariglijk benoemd, de heeren G. Vogelvanger en J. A. J. Rottier, beiden te Hulst, respectievelijk als voorzitter en secretaris eener te vestigen regelings commissie tot vaststelling der datums van de te houden jaarlyksche alge- meene vergadering van polders en waterschappen in dit gewest. Tern. Crt. In de week van 15 tot en met 21 April kwamen uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondheidsraad 2 gevallen van roodvonk te Hoek en te Hulst, 1 geval dier ziekte te 's Heer Arendskerke, Vlissingen en Wolfaarts- dijk en 1 geval van diphteritis te Kats. M. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 26 April 1914. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 3 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. 9 ure Ds. Chr. Bruins. 2 ure Leeskerk. Gebouw Stationstraat. 9 ure Leeskerk. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Lee-kerk. Voorm. Nam. Voorm. Nam. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 24 April 1914. J. V-, 40 j., landbouwer te Clinge, gedetineerd te Middelburg, is wegens meineed veroordeeld tot 1 jaar gevang, met aftrek der preventieve hechtenis. G. A. L. v. O., 24 j slager te Hulst, ia wegens mishandeling veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. M. S. P., 49 j., huisvr. van J. v. T., te Hontenisse, is wegens alsvoren ver oord. tot 5 of 5 dagen hecht. J. R., 20 j., electricien te Gent, vroe ger aan de cokesfabriek te Sluiskil, is wegen» diefstal veroord. tot 3 weken gevangenisstraf. De strafvervolging tegen P. J. B., 44 jaren, oud-onderwijzer, afkomstig uit Westdorpe tegen wien rechtsingang en gevangenhouding was verleend ter zake van landlooperij, is geschorst en is de beklaagde heden uit de hechtenis ont slagen en door de reclasseering werk zaam gesteld als schrijver te Den Haag. Een 13-jarige jongen te Duiven- dijke greep Woensdag een buks en legde gekscherend aan op een timmer mansknecht K. Het schot ging ai met het gevolg, dat K. in het gelaat werd getroffen. In het ziekenhuis te Noord- gouwe werd hem het eerst deskundige hulp verleend. M. Crt. Te Beek en Donk werd dezer dagen de brandweer opgeroepen door het luiden der klokken. Nergens werd echter brand ontdekt. Het bleek, dat een dame, die onopgemerkt na het eindigen van den dienst in de kerk was ingesloten, dat alarm had gemaakt om uit haar gevangenschap verlost te worden. Schipper A. O van de „Jacoba", liggende in de Maashaven te Rotterdam, is Donderdagmiddag op den wal aan de Rijnhaven tusschen de buffers van twee kolenwagens beklemd geraakt. Ernstig inwendig gekwetst is hij naar het Ziekenhuis gebracht. Avp. In de Tel. deelt de heer C. G. Kamerling mede, dat de brand, Zondag op de Leusden8che heide ontstaan, absoluut niet kan geweten worden aan kampeerende padvinders. Het politie onderzoek heeft uitgemaakt, dat van een troepje jongelui uit Amersfoort, die een wandeling over de heide maakten, er één een brandende lucifer heett weggeworpen. Op de lijn Venlo—Wesel liet dezer dagen een man tusschen het Ned. en het Duitsche grensstation zijn kind, dat hij op den a< m had, uit het geopende raampje van den trein vallenToen men door middel van de noodrem den trein tot stilstand had gebracht, bleek de kleine slechts een paar schrammen opgeloopen te hebben. Dezer dagen heeft het hof der gezworenen te Güstrow den moordenaar Koch ter dood veroordeeld. Nu blijkt hij aan een ontsteking van het worm vormig aanhangsel van den blinden darm te lijden. Hij is daarom naar Rostock overgebracht, om daar nog voor zyn terechtstelling geopereerd te worden. iV. R. Crt. Terwyl Zaterdag ter eere der opening van 't vliegveld te Buc (Prank rijk) verschillende toeren in de lucht werden uitgevoerd, botsten twee vlieg machines, welke elk door twee mannen waren bezet, tegen elka r. Het gevolg was, dat ze vlam vatten en recht naar benedon vielen. Daar het eene op den grond door brandde was hulp onmogelijk en vond men de twee vjiegers later verkoold. De bestuurder van het andere brak een been. Zyn passagier is er met een schouderontwrichting afgekomen. M. Crt. - Een schandelijk contract. Vrijdag werd, naar het Hbld. meldt, te Dreumel aangenomen het maaien van een morgen (6/7 H.A.) hooi in den a.s. zomer voor 10 (gewoon loon f 67 eneiken dag een flesch jenever. GasontploffingWoensdagavond ontstond ten huize van den heer Walen kamp te Rotterdam een gasontploffing. Een gasfitter had gaslampen verhangen, waarby vermoedelijk een lek was ont staan. Doordat een der huisgenooten met een lucifer naar het lek zocht, ontstond een ontploffing, waarbij het plafond naar beneden kwam. Een begin van brand werd spoedig gebluscht. De vrouw des huizes werden de haren verschroeid. Avp. Het bestuur van het Ned. Kanker instituut te Amsterdam heeft naar het Hbld. meldt, toezegging gekregen van 6 giften van 10.000 en 9 van 5000 (een dezer laatste giften wordt tot 10.000 verhoogd, zoodra 10 bedragen van dit bedrag zijn toegezegd) en verder van vele kleinere bedragen. Ook een manier van medicineeren Op de grens van ons gewest in een bloeiende veenkolonie aldus schrijft een correspondent van de Asser Ct. sprak ik dezer dagen een arbeider, die door een hevige kouvatting was aange tast en sedert eenige dagen huisarrest had. Van geneeskundige hulp moest de man niets hebben. Hij is z'n eigen dokter. Op m'n vraag, wat hij ter be strijding zijner ziekte aanwendde, ant woordde hij mij „'k heb gusteraovend 'n flessie woudereulie 'n maotje traon, 'n koppie vol peper, twai lepels vol petroleum en een glas brandewien mit kokend waoter innomen daor hek daode- lijk ontzet van kregen". Ik kon m'n ooren niet gelooven en toen ik met verbazing uitriep „Kerel, hoe kreeg je 'tin 't hoofd zoo'n mengeldrank naar binnen te werken 1" antwoordde hy ieuk: „Ik denk zoo bie mie zulf, je kent as nooit waiten, daor kon as wat bie wezen, dat holp". Zoo'n arbeiders maag is op het punt van voeding toch zeker niet verwend of verweekelijkt. Ik heb den man van harte beterschap toegewenscht. Even vóór halfvijt is-Woensdag ochtend een zware uitslaande brand in een meubelmakerswerkplaats in Den Haag, naast een bakkerij, ontstaan, vermoedelijk door vonken uit een kachel welke den geheelen nacht had gebrand f om meubelen te doen drogen By het verschijnen van de braudweer sloegen, de vlammen aan alle kanten uit het perceel, beslaande uit beneden- en bovenverdieping en zolder. De brand weer richtte onmiddellijk uit de Wagen straat zeven stralen uit de waterleiding op het vuur en werkte daarna ook nog i met een straal uit de auto stoomspuit,} opgesteld op de Paviljoensgracht. Het geheele perceel is uitgebrand. Ongeveer kwart vóór zeven kon de; brandweer voor het grootste gedeelte inrukken. Het perceel was tegen brandschade verzekerd. N. R. Crt. Luit. van Hevst met luit. Roeper Bosch als passagier, heeft Maandag weer een mooie vlucht gemaakt. Om 12.10 u. vertrok hij van Soesterberg naar Assen, waar hij om 2 uur aankwam. Na om 3 uur 50 te zijn opgestegen, vloog hij over Groningen naar Leeuwarden, waar een landing noodzakelijk was, daar door de trilling een knopje van de machine losgewerkt was. Na reparatie werd om 5 uur 20 weer opgestegen en vloog men in rechte lijn naar Soesterberg, waar om 7 uur geland werd. M. Crt. I Dezer dagen lag 's ochtends om zeven uur een echtpaar te Parijs in zoete rust, toen het plotseling door een helsch spektakel gewekt werd. Het ijzeren vensterluik, de ruit en't gordijn waren door een kogel doorboord, die bovendien een hoek van den marmeren schoorsteen had gebroken. Temidden der overblijfselen vond men stukken gietijzer en koper. De commissaris van politie, gewaar schuwd, kon vaststellen, dat dit allei door een granaat (en door welk soort projectiel het) bewerkt was. Deze schijnt afkomstig te zyn geweest van een veldkanon van een fort of van een stuk geschut op een luchtschip of eenig ander vliegtuig. M. Crt. Vrijdagochtend is by Steinach, in Beieren, een ernstig spoorwegongeluk gebeurd. Toen een goederentrein tegen half acht tusschen Steinach en Eraetrz- j hofen over' den spoordijk reed, is deze plotseling tengevolge van een aardver schuiving bezweken. De locomotief en tien wagens van den trein vielen langs den rechterkant van den dijk naar beneden. Op dit oogenblik kwam eenj tweede goederentrein uit de andere! richting. De machinist kon niet meer tijdig stoppen, de tweede trein reed op den wrakhoop in en viel van den anderen kant van den spoordyk naar beneden. Een stoker werd gedood, l twee machinisten en een stoker kregen ernstige brand wouden, twee hoofdcon ducteurs werden licht gekwetst. De stoffelijke schade is zeer groot en de twee sporen zijn versperd. N. R. Crt. f Een juwelier te Parijs had de gewoonte om, wanneer hy zyn klanten aan huis bezocht, zich te laten verge zellen door eeu bediende, die in een klein wagentje de kostbaarheden mee voerde, waaruit de klanten hun keus moesten doen. Soms was er voor meer dan een millioen frank waarde in het wagentje geborgen. De juwelier had sinds eenigen tijd opgemerkt, dat by by zijn bezoek aan zyn klanten door een troepje verdacht uitziende indivi duen gevolgd werd. De politie werd gewaarschuwd. Toen Vrijdagochtend de man met het wagentje op de Place Vendóme wachten moest voor een huis, v waar zijn patroon een bezoek aflegde, hield hij zich opzettelijk alsof hy niet op de aan zijn zorg toevertrouwde schatten lette. Een der verdachte indi viduen schoot er op af en maakte zich, na een slot verbroken te hebben, van een leeren zak meester, die voor 400.000

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2