KOFFIE, Firma P.H.Yeenhizen, Axel. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Rechtszaken. Marktberichten. Advertentiën. hardnekkigsten Hoest en Verkoudheid. JOZ. DE FEIJTER Pz.. Axel. H.H. Winkeliers en Wedenerkoopers! Krenten en Rozijnen. des Zaterdagsavonds tusschen halt vyf en halt acht van half Mei tot halt Nov. Daar de tijd, Vrijdagmiddag om halt f één uur, nu juist niet de meest ge schikte was omheen geanimeerde ver gadering te verwachten, was er al heel weinig opkomst, waaraan o. i. ook de wijze van publiceeren wel schuld zal dragen. Een zaak, die met zooveel vuur wordt bepleit is een betere belangstel ling waardig. Toch verwachten we dat i hier nog velen zich zullen opgeven om deel te nemen aan de schietoefeningen. Weliswaar bestaat hier een schietver I eeniging, maai dat is tegen contributie en nu is het niet altijd aangenaam voor een minder geoefend schutter om de pry zen, uit de algemeene kas aange kocht, steeds door anderen te moeten zien wegdragen. Dit is hier uitgesloten. Ook gelooven we, dat de bestaande schietvereeniging er wel degelijk belang by heett, dat een groot getal mannen leert schieten. Dan komt er liefheb berij, vaardigheid en zal ook Prins Maurits" toenemen in leden. Dat de aid. Axel van de Kon. Weer baarheidsvereeniging aansluite behoeft zeker wel geen betoog Naar wij vernemen, hebben in deze gemeente 503 personen geteekend op het bekende adres voor plaatselijke keuze. De pogingen om dit jaar onder deze gemeente weer een Zeeuwsch Vlaamsch Zendingsfeest te organiseeren hebben reeds tot resultaat, dat besloten is om op Donderdag 18 Juni a. s. dit feest te doen plaats hebben. Men deelt ons mede, dat er onder de 15» sollicitanten naar de betrekking van gemeente ontvanger en boekhouder der gasfabriek te Axel niet 5, maar zes ingezetenen dezer gemeente zyn. Tot assistent geneesheer aan het St. Franciscus gasthuis te Rotterdam is benoemd de heer C. J. M. van Rompu, van Ter Neuzen. Brandstichting. Betreffende de brand stichting, als verdacht waarvan zekere L. M. uit Biervliet naar Middelburg is overgebracht, meldt men nader, dat op 13 April tydens de afwezigheid van den verdachte in diens woning brand ontstond en dat de rijkspolitie direct constateerde, dat de brand in een bed stede en tegelijk op den zolder, die rijkelijk met petroleum bleek te zyn overgoten, was ontstaan. M. werd in een herberg aangetroffen onder den invloed van sterken" drank. Hy werd gearresteerd en na eerst te hebben ont kend, viel hy door de mand en bekende den brand gesticht te hebben om in het bezit van de assurantiepenningen, ongeveer ƒ2700, te komen. Hij is daarop aanvankelijk naar Middelburg overge bracht. Avp. Naar aanleiding van een aangifte van een paar gestolen duiven gingen de gemeente-veldwachter C. Kornelis en de rijksveldwachter A. Bouterse, beiden te Colijnsplaat, een huiszoeking doen bij L. van L. Deze huiszoeking bleek niet te ver geefs, want behalve bedoelde duiven vonden ze op een zoldertje boven de keuken een heele verzameling voor werpen, die by verschillende personen in den laatsten tjjd ontvreemd waren laarzen, schoenen, vischgerei, landbou wersgereedschappen en dergelijke. Er waren zelfs voorwerpen bij, die reeds vóór twee jaren door de eigenaars ver mist werden. De zaak werd eenigszins komisch, toen een der politiemannen ook nog dingen vond, die hem toebe hoorden. Daar er veel zaken bij waren, die voor den betrokkene absoluut geen waarde hadden, of die hij in geen geval in gebruik kon nemen, zonder dat oogenblikkelijk de politie de hand op hem zou leggen, is het niet onwaar schijnlijk, dat men hier met een geval I van kleptomanie te doen heeft. M. Crt. Dezer dagen kwamen te Harder wijk naar wij in de Hard. Crt. lezen - drie vreemdelingen een hoogleeraar van de Parijsche Universiteit, een jour nalist van de „Matiu" en diens echt- genoote, die een reis per auto door ons land maakten. Ze namen hun intrek in een hotel, begonnen vandaar tegen zes uur in den avond een wandeling langs zee en haven. Waarschijnlijk door de eenigszins vreemde kleeding trokken ze al spoedig de aandacht van het volk en toen ze in een café aan de haven eenige ver- verschingen gebruikten, gaapten eenige honderden groote en kleine gezichten door de ruiten. De vreemdelingen moesten, om de wandeling te kunnen voortzetten, zich een weg banen door een dichte men- schenhaag, waarby een meisje door de dame op zij werd gezet. Het kind begon te schreeuwen, liep naar huis Vader woedend 1 Achter volgt de vreemdelingen en ontziet zich niet om hardhandig de dame op de Vischmarkt bij de keel te grypen. 't Werd een heel relletje en de Fran sehen moesten op het politiebureau een goed heenkomen zoeken. Door den inspecteur werd een onderzoek ingesteld en tegen den dader proces-ver baal op gemaakt. Een en ander om het vreemdelingen verkeer te bevorderen 1 Kersen. Men schryft uit de Betuwe aan het Vad. Dank zij het zachte weer van de Paaschdagen staan hier en daar de late kersen reeds in vollen bloei en de dikke knoppen aan de Mei kersen beloven spoedig uit te breken. Behalve de kersen staan ook de peren, abrikozen en perziken in lentedos. Als nu de nachtvorsten 't maar niet, als zoo dikwijls, bederven Te Waddinxveen is de kurken- fabriek in vlammen opgegaan. 150 man zijn werkloos. De schade bedraagt 150 a 200.000 gulden. Men hoopt echter de volgende week in een hulpgebouw te Gouda een gedeelte van het werk te kunnen hervatten. Alles is verzekerd. Gelukkig konden ook al de arbeiders, die in de fabriek werkzaam waren, zich in veiligheid stellen, sommigen echter met achterlating van jassen, petten en hoeden. Avp. Woensdagavond werd op den straatweg naar Den Haag, onder Was senaar, een 11 jarige knaap, die óp een rywiel zat, door een auto overreden. I'e jongen, een zoontje van den heer De G,, directeur van het Leidsche bij kantoor der Nationale Bank, brak een dybeen en kreeg een ernstige hoofd wonde. Door bijkomende complicaties is de toestand van den knaap, die in het Academisch Ziekenhuis te Leiden werd opgenomen, zorgelijk. De auto behoorde aan den heer Van N. iu Den Haag. Of den bestuurder schuld treft, zal nog moeten worden uitgemaakt. Avp. Te Ameide kwamen twee fiets rijders met elkaar in botsing. Een van hen bekwam een hersenschudding en werd in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerd Avp. Achter Nieuwe Schans (Gr.) zijn een 3 jarig zoontje van den landbouwer Bus en een 5 jarig zoontje van den landbouwer Lubben, by 't vuurtje stoken door kinderen, levend verbrand. Avp. Het ontduiken van de wet is en blijft gevaarlijk werk. Een landbouwer te Hazerswoude werd betrapt door een kommies, dat hij een koe geslacht had zonder eerst geofferd te hebben by den fiscus. De landbouwer had te kiezen óf 100 boete te betalen, óf een proces verbaal. Hij koos het eerste. N. v. d. D De tram van vijf uur uit Vechel naar Den Bosch is Vrijdagmiddag by de halte Bengt uit de rails geloopen. Een wagen werd honderd meter door de sloot gesleept. De conducteur werd licht gewond en een reiziger kreeg een nat pak. De oorzaak van het ongeval is ondermijning van de lyn door den hoogen waterstand. Avp. Woonwagens. B. en W. van Soest hebben in een schrijven aan den min. van Binnenl. Zaken de aandacht ge vestigd op den grooten overlast, dien de ingezetenen en vooral de bewoners van buitenwijken ondervinden van woonwagens. Meermalen gebeurt het dat 40 tot 50 wagens daar zyn gestati oneerd. Daar het weinige politieper soneel ten plattelande niet in staat is de bewoners dier woonwagens onder behoorlijk toezicht te houden, onder vindt vooral de boerenstand grooten last en schade. Verder wordt er op gewezen dat de groote gemeenteD, die van voldoend politiepersoneel voorzien zyn en het best in staat zijn dat volk in bedwang te houden, dien last door gaans van zich afschuiven, door de wagens zoodra mogelijk uit de gemeente naar de kleinere omliggende plaatsen te brengen. Ten slotte wordt op den Minister een dringend beroep gedaan om te willen bevorderen, dat in dezen onhoudbaren toestand worde voorzien. Avp. Van 1—15 April 1914. Axel. Huwelijks aang. 15. Pieter Jacobus Vasseur (van Cadzand 2' j., jm. en Janna Frangoise Schieman, 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 2. Jacobus Marinus Heriebout, 4j.,jm. en Jerina Johanna Drab be, 38 j., jd. Geboorten. 1. Catharina, d. van Simon van Hoeve en Adriana Levina de Feijter. 11. Maatje, d. van Andries van Dixhoorn en Jan- neke Ko-ter. Marcella Bernardina. d. van Hypolitus Dominicus Dellaert en Sophie Rosalie Marie Antheunis. 12. Minikus Maarten, z. van Abraham Loof en Lijcia Ebrina van den Ouden. Overlijden. 2. Jan Markusse, 20 m., van Marinus en Maria Sara Loof. 6. Alphonsus Jacobus de Coninck, 9 j., z. van Edumondus Leopoldus en Eulalia Rreepoel. 7. Dina Jonge- jan, 15 j., d. van Hendrik en Elisabeth Mertens. 10. Catharine de Groote, 93 j wed. van Pieter den eurwaarder. 12. Charles Louis Dellaert, 81 j., weduwn. van Justina van de Vijver. Hoek. Huwelijks-aaDg. 2. Pieter Riemens, 3 j., jm. en Cornelia Suzanna de Ridder, 35 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 9. Pieter Karei Kaijser, i'5 j., jm. en Cornelia Francina Rie mens, 2l j,, jd. Geboorten. 2. Johannes Antheunis, z. van Cornelis de Smidt en Johanna Neeltje van Drongelen. 3. Andries Johannes, z. van Daniël Abraham Riemens en Janna Bareman. Overlijden. Tanneke Catharina Haak, 24 j., echtg van Pieter de Feijter. Aarnout de Feijter, 65 j., echtg. van Aaltje Jurrij. Zaamslag. Huwelijks-voltr. 9. Pieter-Ortelée (van Axel), 20 j., jm. en Wilhelmina Bakker. 18 j, jd. Overlijden. 17. Pieternella Oppeneer, 88 j wed. van Michiel de Pooter. Zuiddorpe. Huwelijks-aang. 3. Bernardus van Eetveldt, 47 j., jm. en Leonia Maria Ver hopven, 3 j., jd. 8 Arguste Adolf Velleman 25 j., jm. en Rosalia Maria Coppieters, 36 j.,jd 11Louis Gustaaf Wauters, 23 j., jm. en Maria Sophia .Josephina Puylaert, 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 15. Florimond Leonard van de Calseijde, 25 j., jm. en Julima Maria de Block, 21 j., jd. Bernardus van Eet veldt, 47 j., jm. en Leonia Maria Verhoeven 53 j., jd. Geboorten. 5. Martha Maria, d. van Julius Noët en Coralie Marie Seghers. Zitting van 3 April, uitspraak 17 April 1914. Veroordeeld zijn ter zake van Overtreding LeerplichtwetF. K., 49 j., werkman, J. C. G., 44 j., bootwerker, beiden te Ter Neuzen, tot f0, 0, subsidiair 1 dag hecht., G. J. K., 45 j., varensgezel te Ter Neuzen, tot fl, subs. 1 dag hecht. Bij donker zonder licht rijdenM. S., 27 j., koopman, M. M. O., echtg. van P. J.( 22 j., ■arbeidster, A. v. E., 24 j., arbeider, J. F. d. D., -. 9 j., landbouwer, allen te Axel, J. D., 18 j., landbouwersknecht te Zaamslag, J. J. v. L., 36 j., ingenieur te Ter Neuzen, C. B. V., 41 j., koopman te Axel, allen tot f2, subs. 2 dagen hecht., J. v. A., 22 j., schippersknecht te Hoek, tot f0,50, subs. 1 dag hecht. Te snel rijden met een motorrijwielC. J. V., 24 j., hulpbrievenbesteller te Zaamslag, tot f5, subs. 3 dagen hecht. Een motorrijwiel op de vordering van een politiebeambte niet stil houdenC. J. v. V., 24 j., hulpbrievenbesteller te Zaamslag, tot f 5, subs. 3 dagen hecht. Plegen van straatschenderij: P. d. K., 18 j., hotelknecht te Ter Neuzen, tot f3, subs. 2 dagen hecht.. E. N. d. J., echtg. van M. d. P., 5i' j., winkelierster te Zaamslag, tot f 0,50, subs. 1 dag hi ebt., M. H., 17 j., smidsknecht te Ter Neuzen, tot f3, subs. 1 week tuchtsch., A. E. B., 18 j., zonder beroep te Ter Neuzen, tot f3, subs. 3 dagen hecht., F. J. S., 21 j., voermans- knecht te Ter Neuzen, tot f3, subs. 3 dagen hecht. Zich in staat van dronkenschap bevinden P. M. v. A., 17 j., schipper te Ter Neuzen, tot f5, subs. 3 weken tuchtschool, J. S., 25 j., bootwerker te Ter Neuzen, tot f5, subs. 3 dagen hecht., J. L. D., 50 j., visscher te Ter Neuzen, tot f3, subs. 3 dagen hecht., A. K., 7 j., bargeschipper te Sas van Gent, tot f5, subs. 3 dagen hecht, K. H. Jzn., 37 j., voerman te Ter Neuzen, tot fl, subs. 1 dag hecht. Vrijgesproken zijn, beklaagd van Tijdens sluitingstijd bezoekers in zijn her berg hebben H. P. L., 64 j., herbergier te Zaamslag. Tijdens sluitingstijd als bezoeker in een her berg bevinden: J. E. M., 43 j., bakker te Hontenisse, Lamswaarde. (Tern. Crt.) Door de Arrondissements-Rechtbank te Mid delburg is rechtsingang verleend met last tot gevangenhoudingeu verwijzing naar de terecht zitting tegen P. M., 27 jaren, geboren te Hoek, werkman, wonende te Terneuzen, A. V., 27 jaren, werkman, geboren te Axel, wonende te Terneuzen, beiden gedetineerd te Middelburg, ter zake van diefstal W. d. J., 27 jaren, koopman, geboren te Zaamslag, wonende te Terneuzen, thans ge detineerd te Middelburg, ter zake van heling van gestolen goederen. Rechtsingang met gevangenhouding en in structie werd verleend tegen M. L., 4'- jaren weikman, wonende te Terneuzen, gedetineerd te Middelburg, beklaagd van diefst*}. Kantongerecht te Ter Neuzen. HULST, 20 April. Ter graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt Tarwe 19,— rogge f7,25, wintergerst f9,—, zomergerst f8,"0, haver f7,25, erwten f 10,60, witteboonen f 14,—bruineboonen f 10,50, dui- venboonen f 11,-, paardenboonen f 10,boek weit fO,—lijnzaad f 12,—koolzaad per 100 L. faardappels f4,—. Boter per kilo f 1,20, eieren per 26 stuks 10,80. Er wareu ter veemarkt te koop gesteld 41 stuks rundvee, 23 varkens en 0 paarden, waarvan verkocht 28 stuks rundvee, 20 varkens en 0 paarden. Voor de ontvangen bewijzen van belangstelling op myn 75sten geboortedag op 14 April j.l. be tuig ik mynen hartelijken dank. CATH. DE BLAAIJ—Hamelink. Axel, April 1914. Eenigst afdoend middel voor den Bijzonder aan te bevelen voor Borst-, Long-, en Astlimaiyders, Croup en Kinkhoest. Verkrijgbaar bij Wilt U prima kwaliteit, puiksmakende aan zeer biliykc prjjzen, vraagt monster en prijsopgaaf, bij N. B. Tegen Paschen voordeelige offerte iu

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 3