ZANGUITVOERING Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Advertentiën. CATHALINA HAMELINK, Algemeene Zangïereeniging „ORELIO" en het „KINDERKOOR" te Axel op DINSDAG 14 APRIL 1914 ing Huishoudelijke Schietwedstrijd Noord-Brabantsch Duitsche Spoorweg- Mij. de vacautiekaarten van de Hol- landsche Spoorweg Mij. alleen op de lynen van deze Maatschappij. AXEL, 10 April 1914. In het Prov. Blad no. 38 worden door den Commissaris der Koningin in Zeeland de voorschriften vastgesteld, voor het verleenen namens hem door de burgemeesters van buitengewone machtigingen volgens artikel 26 der Jachtwet. Deze machtigingen betreffen, blijkens de in datzelfde Prov. Blad afgedrukte beschikking van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, het.schieten of op andere wyze bemeesteren van de diersoorten, niet genoemd in art. 17 der Jachtwet, en tot het verdrijven van die dieren, alsmede van zwanen en ganzen door middel van schoten uit los kruit. Algemeene machtigingen voor ter reinen, gelegen in meer dan één ge meente machtigingen tot het houden van drijfjachten, behooren aan den Commissaris der Koningin te worden aangevraagd. Onder de aan de burgemeesters ge delegeerde machtiging is niet begrepen het toekennen van de bevoegdheid om honden te gebruiken en het verleenen van machtiging tot het schieten of op andere wijze bemeesteren van zwanen en ganzen deze bevoegdheid en mach tiging behooren ook aan den Commis saris der Koningin te worden gevraagd. M. Crt. Bij koninklijk besluit is goedge keurd het besluit van Gedep. Staten van Zeeland, waarbij de jaarwedden van den burgemeester en den secretaris der gemeente Neuzen zijn verhoogd met 200 en bepaald op 1900. M. Crt. Tot klerk ter secretarie te Neuzen is benoemd de agent van politie, tevens tijdelijk deurwaarder der plaatselijke belastingen, J. P. Trijsburg, die thans ook in laatstgenoemde functie definitief is benoemd. M. Crt. In de week van 1 tot en met 7 April werden ter kennis gebracht van den centralen gezondheidsraad 1 geval van roodvonk te Hoek, 1 te Honte- nisse, 1 te Hulst en 1 te Stavenisse. M. Crt. --- Door de Gezondheidscommissie, gevestigd te Hulst, is de volgende waar schuwing gepubliceerd Naar aanleiding van het feit, dat van geneeskundige zijde de aandacht der Gezondheidscommissie gevestigd werd op een gedurende de laatste jaren veel vuldig voorkomende ernstige maagaan doening, waarvoor vermoedelijk aan sprakelyk moest gesteld worden het gebruik van vreemde meelsoorten bij de broodbereiding, heeft deze commissie een uitgebreid onderzoek ingesteld. Aangezien het brood als hoofdvoedsel zeer zeker by den werkman vooraan staat, en de bedoelde ziekelijke maag- afwyking in ruim 90 van de 100 gevallen xich voordoet juist by de werkende klasse der bevolking, lag een onderzoek naar de samenstelling van het brood voor de hand. Hierby is de juistheid van het hier voorgenoemd vermoeden gebleken. By het voorloopig onderzoek van ver schillende meelsoorten, afkomstig van verscheidene leveranciers, werd bevon den dat al de genomen monsters sterk werkende scheikundige stoffen bevatten, in staat om o. a. ernstige maagaandoe ningen te veroorzaken. De commissie derhalve meent als plicht te hebben, ook langs dezen weg de bevolking te waarschuwen tegen het gebruik van deze zoo schadelijke meelsoorten. Aan deze ernstige waarschuwing voegt de onderteekenaar van het stuk, C. A. Cammaert, arts, persoonlijk toe, dat het niet twijfelachtig is, met het oog op de onrustbarende toename van het aantal fcankerlyders in Nederland, dat de be doelde schadelijke voeding hierop van grooten invloed is. De kanker doet in Nederland van at heden niet meer onder voor de moorddadige eischen der tuberculose, wijl beide ziekten ge durende 1913 ieder voor zich 7000 slachtoffers geëischt hebben. Tengevolge van de bloeiende, kracht dadig voortgezette tuberculose-bestry- ding is het sterftecijfer in Nederland in slechts enkele jaren gedaald van 10.000 op 7000 Het is de vaste overtuiging der genees kundigen, dat door een doelmatige voe ding, oordeelkundige levenswijze in het algemeen, het sterftecijfer aan kanker nog gunstiger te bestrijden is dan de tuberculose. M. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 12 April 1914. (EERSTE PAASCHDAQ). Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. (Bed. H. Avondm.) Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. (Dankzegging.) Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Maandag 13 April 1914. (TWEEDE PAASCHDAQ). Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Geen dienst. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Te Utrecht is aan de cassière van een groot kleedingmagazijn in het bij kantoor van de firma Vlaer en Kol 1200 ontstolen. Zij kwam, naar het U. D. meldt, 2500 deponeeren en werd terwijl zij haar beurt afwachtte plotse ling aangesproken, door iemand, die haar in Duitsch dialect vroeg, of hij zich hier in een wisselkantoor bevond. Meteen toonde hij de jonge dame een briefje waarop het woord „wisselkan toor" geschreven stond. De juffrouw, die haar geld (aan bankpapier) reeds had klaar gelegd op de toonbank vóór de loketten, draaide zich een weinig om, om den persoon, die haar had aange sproken, te kunnen antwoorden. In middels moet een handlanger van dezen man een greep hebben gedaan in het bankpapier van de cassière, want toen deze zich weer omkeerde, ontwaarde zij dat 1200 ontbrak. De persoon, die haar had aangesproken, was onmid dellyk verdwenen. De Witte Wolf. De Times-correspondent te Sjanghai seint griezelige bijzonderheden over de moordpartijen, door de benden van den Witten Wolf aangericht in Koeangsjou, een stad in het zuid-oostelijk gedeelte van de provincie Honan. Het bericht, dat genoemde plaats was afgeloopen was reeds bekend de Times man geeft nu nadere bijzonderheden. Koeangsjou bestaat uit 2 ommuurde steden, ter weerszijden van de rivier gelegen. Het gezamenlijk inwonerstal beliep ongeveer 100.000. Toen de nadering van de roovers bekend werd, werden de muren met troepen bemand. Witte Wolf zond echter vermomde bondgenooten, die onherkend de stad binnenkwamen, zoo dat toen van buiten de aanval begon, hy van binnen werd ondersteund. Zoo goed als alle verdedigers op de wallen werden omgebracht. Nu werd in de stad huisgehouden. De roovers hadden het consigne, te schieten op ieder die wegliep, ieder die wapenen of zelfs maar een stok droeg, ieder die zich trachtte te verschuilen, elk die zijn deur gesloten hield, elk die een bont mantel droeg, elkeen die er als een soldaat uitzag, en natuurlijk ieder, die tegenweer bood. Een jongen werd in een huis dood geschoten, omdat hij op een vraag ant woordde „dat daar juist tevoren een soldaat was geweest". In een ander huis werd een meisje neergeschoten omdat zij niet met schreien wilde op houden. Het huis, waarin enkel vrouwen waren, werd in brand gestoken. Oude vrouwen van wie men vermoedde dat zij geld hadden, werden op vreeselijke w ijze gemarteld. Een man die van den muur, waarop hy gestreden had, wilde vluchten werd neergeschoten en daarna zooals de roovers dachten met steenen doodgeslagen. Hij kwam er van op. Byna het ergst werd huisgehouden door een knaap van veertien jaar, die links en rechts moordde uit pure bloed dorst. In de belasting- en betaalkantoren en in de wisselkantoren stalen de roovers enkel het zilver. Aan het koper- en papiergeld mocht het grauw zich ver grijpen. Maar was een van de plunde raars uit de menigte te begeerig, dan werd hij doodgeschoten. In het geheel werden in één dag tijds over de 1000 inwoners van Koeangsjou omgebracht. De burgemeester werd in stukken gehakt, die gedoopt in petro leum verbrand werden. Vrijwel al de gegoede burgers der stad zijn uit geroeid; hun huizen zyn aandevlammen prijs gegeven. In een nabij gelegen stad was de bevolking zoo onverstandig een paar kanonschoten te lossen op de naderende roovers. Dezen riposteerden door alle inwoners te dooden. Slechts 2 knapen konden zich door de vlucht redden. En deze gruwelen in en bij Koeang sjou, nu een maand geleden gepleegd, zijn geenszins de eenigste of maar de ergste, die de benden van den Witten Wolf hebben bedreven. Daarom is het ook tamelijk onbegrij pelijk, dat de Chineesche minister van oorlog, Toeansjijoei, dezer dagen van een mislukten veldtocht tegen den Witten Wolf te Peking is teruggekeerd. De waarschijnlijkste verklaring is, dat tijdens de afwezigheid van den minister uit Peking daar tegen hem geïntrigeerd werden hij daarom is teruggekeerd. N. R. Crt. Geregeld elk jaar komen er be richten uit Finland, dat visschers aan de kust op een ijsschol afgedreven zyn, maar steeds volgt na een paar dagen het bericht, dat zij er van gered zijn. De krantenlezer gaat op den duur die berichten onbelangrijk vinden. Maar uit hetgeen er nu op de kust van New foundland is gebeurd, kan men zien hoe verschrikkelijk zoo'n ongeluk kan worden. Een honderd man van het stoomschip Newfoundland waren op het ys op de robbenvangst. Het stuk, waarop zij zich bevonden, scheurde los en dreef in zee. In een ijzigen sneeuwstorm hebben die mannen daar op het ijs afschuwelijke uren doorgebracht, tot er een 64 dood waren. Van de overige 37, die nu aan boord van deBellaven- tura gered zyn, hebben allen bevroren ledematen. Er zijn er ook by, die krankzinnig zijn geworden. Van '—31 Maart 1914. Koewacht. Huwelijks-aang. 14. Camillus J. van Remoortere, 32 j., jm. en ValentinaM. Behiels, 27 j., jd. 1 8. Aloijsius de Bock, 25 j., jm. en Clementine Coumans, 25 j., jd. 27. Josephus Goossens, 25 j,, jm. en Leonia van Gassen, 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 4. Cornelius de Ruijsscher, 2 j., jm. en Maria Ac'.riana van Weijuen, >8 j., jd. 18. Petrus Tulckens, .4 j., jm. en Stephania M. Suij, 49 j., jd. Geboorten. 1. Maria Anna Julia, d. van Alphonsus F. Borm en Leonia C. Buijsrogge. I 4. Emerie Floribert, z. van Alphonsus de Waele en Maria J Matthijs. 5. Gaston Theo- philus, z. van Petrus Adam en Maria Th. van der Sijpt. 6. Andreas Aloijsius, z. van Augus- tus H. Matthijs en Maria S. de Brouwer." 8. Petrus Franciscus. z. van Prudent A. van Goethem en Anna Ph. d'Hooghe. 15. Helena Aloijsia Alphonsa Maria, d. van Ernestus J, M. Dierick en Antonia D. Konings. 20. Jo sephus Maria, d. van Engelbertus de Bruijne, en Emma Ph. de Vliegher. 4. Maurice Ca- rolus Clemens, z. van Aloijsius van Pottel- berghe en Cecila M. van Brussel. 26. Georges Joseph, z. van Prudent van de Walle en Maria- L. Bernaert. Augusta Maria, d van Edmond» van Hooije en Clementina Wuijtack. Overlijden. Edmond van der Bilt, 20 d.,1 z. van Wilhelmus Aug. en Honorinaaes. 14, Amelie Ketelaars, 50 j., echt. van Desiré Man-I nens. 19 Een als levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht, van Camillus Poppe en Augusta M. Raes. 24. EmerieFl.de Waele, 20 d., z. van Alphonsus en Maria J. Matthijs. Martha M. A. Scholter, 1 m., d. van Ignatia M. en Emerentia van Overloop. 27. Maria' Louisa Bernaert, 42 j., echtg. van Prudent Cam, van de Walle. 29. Joseph Marie Buijs, 4 m., z. van Joannes en Blondina van Avermaete. Zaamslag. Huwelijks-aangiften. 26. Pieter Ortelee (van Axel), 20 j., jm. en Wilhelmina Bakker, 18 j., jd. Geboorten. 25. Jacoba Cornelia, d. van J David Bareman en Debora de Jonge. 26. Maria, d. van Willem de Feijter en Klara Elizabeth de Kraker. 27. Cornelis, z. van Daniël Hame link en Adriana de Feijter. Overlijden. 24. Izaak Cornelis van Fraeijen- hove, 31 j., z. van Anthonie en Debora Blok. 25. flermanus Cornelis Kempe, 1 j., z. van Dingenus en Helena Dieleman. Zuiddorpe. Huwelijks-aang. 27. Florimond Leonard van de Calseijde, 25 j., jm. en Julima Maria de Block, 24 j., jd. Geboorten. 29. Irma, d. van Eduardus Dhaene en Martha van der jeugd. 29. Berth Eloirra, d. van Theophile de Wolf en Emerentia Maria van Bambost. Door Gods goedheid wer den wij heden verblijd met de voorspoedige geboorte van onze Dochter PIETERNELLA. J. W. EPKER. M. EPKER—Rinoelbbrg. 'aGravenhage 7 April '14. v. d. Duijnstraat 228. Zoo de Heere wil hoopt op Dinsdag 14 April a. s. onze geliefde Behuwd-Moeder, Groot- en Over-Grootmoeder Echtg. van D. de Blaaij, hare 75ste geboortedag te her denken. Namens de Familie, Axel. Wed. F. DE BLAAIJ. DOOR DE (directeur dhr. P. C. van Delft, gedipl. j muziekleeraar te Hulgt), (Derde Paaschdag) des avonds om half acht ure, in het Vereenigingslokaal" Niet-leden hebben toegang voor 50 cent. Tekstboekjes k 10 cent verkryg- baar by het Bestuur. op Dinsdag 14 April a. s., van des na middags 16 nur. De Secretaris, J. CORNELISSE.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2