Rechtszaken. Landbouw. Gemengd Nieuws. VI. Verzoek van den gemeenteop zichter Van den Broeke om verhooging van jaarwedde. Adressant geeft te kennen dat zijn salaris niet geëvenredigd is aan de aan de betrekking verbonden werkzaam heden, dat hij door de vele bezigheden voor de gemeente niet meer in staat is zich aan eigen zaken te wijden, dat het salaris van de gemeentearbeiders dat van den gemeenteopzichter te boven gaat. B. en W. stellen voor het salaris met ingang van 1 Januari 1914 met 150 te verhoogen. De motieven voor het voorstel zyn vervat in het adres van reclamant, nl. dat hij minder tractement geniet dan zijne ondergeschikten, dat de tyd hem ontbreekt om voor eigen zaak nog iets te doen. De Voorz zegt verder dat de opzichter schijnt benoemd te zyn tengevolge invoer van woningwet en bouwverordening om toezicht te houden, maar later hebben de werk zaamheden van dien ambtenaar zich zoo enorm uitgebreid, dat met den tyd der benoeming geen rekening meer te houden is, en verhooging van jaar wedde daarom zeer billyk is. Dhr. Oggel vraagt of B. en W. wel rekening hebben gehouden met de pensioenbijdrage voor gemeenteambte naren, wat de gemeente ook op een 3000 komt te staan, en waarvan voor den opzichter ook 50 moet worden bygedragen. Do Voorz. zegt dat dhr. Oggel zich wel eenigszins vergist en die bijdrage slechts ƒ1211.421/» bedraagt, waarbij nog de inkoop komt van 4 a 500 gulden. Dhr. Oggel zegt dat toch 50 alleeD voor den opzichter moet worden be taald, en nu doet het hem niet aange naam aan, dat de opzichter nu weer met een adres om verhooging komt, terwyl de gemeente zich voor hem pas eene uitgave van 50 heeft getroost. Dhr. Dieleman vraagt of hij voldoet aan de eischen die men aan een goed opzichter mag stellen, zoo ja, dan is het billijk dat hij de verhooging krygt. De Voorz. zegt dat B en W. altijd bizonder tevreden over hem zijn ge weest, dat het iemand is die altijd klaar staat, en reeds meermalen blijken heett gegeven de belangen van de gemeente te behartigen. Uit de wyze van vragen van dhr. Dieleman meent de Voorz. te moeten begrypen dat hij bedoelt of de opzichter alle mogelijk voorkomende bestekken en teekeningen zou kunnen maken Dat is iets waar hy niet op kan antwoorden, maar wel kan hij zeggen dat B. en W. altijd tevreden over hem zyn geweest, vooral ook wat zyn optreden betreft. Dhr. Dieleman zou om dhr. Oggel tegemoet te komen, 100 verhooging willen toestaan. Dhr. Lamaltre zegt in den langen tijd dat hy reeds raadslid en wethouder is, dikwijls met ongenoegen gezien te hebben dat de gemeente veel geld moest uitgeven, te veel omdat er geen vol doende toezicht was op de kerken, die werden uitgevoerd, getuige de school bouw. Nu is dat heel wai verbeterd nu wy een opzichter hebben die de zaak nagaat, üij. staat al tyd voor de gemeente klaar, en kan voor eigen zaak niets meer uitrichten. Wat werk heeft hy niet gtehad by het toezicht der straatverbejtering Z. i. verdient hij ten volle de door B. en W. voorgestelde verhooging. De Voorz. bevestigt de woorden van dhr. Lamaïtre, en zegt dat het laatst nog is voorgekomen dat door de bizon- dere oplettendheid van den opzichter eene ingediende nota zoodanig werd gewijzigd, dat het een beduidend voor deel voor de gemeente beteekende. Hij heeft de belangen van de gemeente nog altijd stipt behartigd, is altyd bizonder dienstvaardig en nauwgezet in plichts betrachting, en het komt mij voor dat zulke ambtenaren behoorlijk moeten bezoldigd worden. Hij vraagt of nog iemand hieromtrent het woord wil voeren. De hh Oggel en Van Driel steunen het voorstel van Dieleman om 100 verhooging te geven. Dhr. Woltert wil het voorstel van B. en W. gaarne steunen. Dhr. Kruijsse zegt dat toch eerst het \morstel van B. en W. in omvraag dient gebracht te worden. Hierna wordt dit voorstel met 7 tegen 4 stemmen aangenomen. Voor stemden de hh. Wolfert, P. Dekker, F. Dekker, Kruijsse, de Feijter, Dregmans en La maltre. B. en VV. werden gemachtigd tengevolge van dit besluit de betrek kelijke begrooting te wijzigen. Omvraag. De Voorz. vraagt of aan B. en W. kan worden overgelaten om de planting der boompjes in de Oude Stad naar hun eigen goeddunken te regelen en er rekening mede te houden dat daar ook nog eene tent zou kunnen worden geplaatst. Z. h. s. wordt hiertoe besloten. Dhr. Smies zegt dat zware vracht wagens nog altijd door de Nieuwstraat rijden in plaats van den hoofdweg te volgen, hij vraagt of daar niets tegeir te doen is. De Voorz. zegt dat er gemeenten zijn die een zeker gewicht bepalen hetwelk vervoerd mag worden, maar z. i. gaat dit niet aan, omdat alleen bij dooiweer zoo iets kan worden voorgeschreven, dan heb ik ook al eens gedacht om niet meer dan 2 paarden voor een wagen toe te laten, maar dat gaat ook niet, omdat dikwijls voor ondeelbare vrachten drie paarden noodig zijn. Evenwel gelooft spreker wanneer aan den eigenaar der vrachtwagens eens verzocht werd door het gemeentebestuur om door de Stationstraat te rijden, hier aan wel zal worden voldaan. Dhr. Smies meent dat de Lange straat in Terneuzen ook verboden is om met zware vrachten door te rijden en dat er in Biervliet ook straten zijn die verboden werden. De Voorz. gelooft niet dat zulks van toepassing kan zijn op straten die twee hoofdwegen verbinden. Hij stelt zich echter voor het verzoek tot Vleeschouw er te richten om door de Stationstraat te rijden, waarmede dhr. Smies genoegen neemt. Dhr. P Dekker bespreekt nog den slechten toestand van den steenweg aan den dam by Scheele. Dhr. Oggel zegt dat dit gedeelte weg aan den Waterstaat toebehoort. De Voorz. zegt een onderzoek te zullen instellen. De vergadering wordt hierna gesloten.' AXEL, 27 Maart 1914. Op de door Burgemeester en Wet houders vastgestelde kiezerslijst voor 1914/1915 komen voor 922 kiezers voor de Tweede Kamer, 921 voor de Prov. Staten en 856 voor den Gemeenteraad. Het vorige jaar waren die getallen respectievelijk 920, 919 en 856. Woensdagavond werd alhier ten huize van den heer Sal. Dieleman de jaarlijksche algemeene vergadering ge houden van het fanfaren gezelschap „Goncordia". Als naar gewoonte was deze vergadering slecht bezocht. De voorzitter gaf in zijn openings woord een kort verslag van hetgeen in het afgeloopen jaar was voorgevallen - waaruit de onmisbaarheid van het gezel, schap ten volle bleek. Daarbij werd ook herdacht het feit van het 25 jarig directeurschap van den hoer Minjon, aan wiens beleidvol optreden en groote toewijding het te danken is, dat het gezelschap zoo gelukkig geweest is ook zijn 25 jarig bestaan te vieren. De voorzitter bracht den directeur daarvoor hulde en zeide hem dank, tevens er bijvoegende, dat hij er op staat, het gesprokene in de notulen op te nemen. Voor het gemak zal voortaan het vereenigingsjaar aanvangen met 1 Janu ari, vandaar dan ook, dat de ontvangsten en uitgaven liepen van 1 October 1912 tot 31 December 1913. In dat tijdvak was ontvangen 309,871/» en uitgegeven 204,161/s, goed slot alzoo ƒ105,71. Over afgeloopen jaren was er een tekort van 136,25, zoodat de schuld der ver- eeniging thans nog bedraagt ƒ30,54. Er bestaat dus alle kans, wanneer bet gezelschap zich in den voortdurenden steun der ingezetenen mag verheugen, dat het volgende jaar een batig saldo in kas is en zoo langzamerhand aan vernieuwing van instrumenten kan worden gedacht. De aftredende bestuursleden, de hee- ren A. E. C. Kruysse, L. Lamaïtre, Ph. J. van Dixhooru, T. L. van Wiemeersch, J- A. van Vessem, P. H. Esselbrugge en R. Blankert, werden met algemeene stemmen herkozen. Het aantal honoraire leden en dona teurs bedraagt 91, dat der werkende leden 34. Gisteravond werd ten huize van den heer S. Dieleman alhier de jaar lijksche algemeeue vergadering gehou den van de afdeeling „Axel" van den Boud voor Staatspensionneering. Uit het voorgelezen jaarverslag bleek, dat deze afdeeling 96 leden telt. Hoe wel daarvan slechts enkelen waren op gekomen, had toch de vergadering een aangenaam verloop en werd leveudig gesproken over de reeds verkregen resultaten, zij het dan ook, dat door een ongelukkige redactie van het be treffend wetsartikel nog velen, wien het pensioen te pas zou komen, worden overgeslagen. De rekening en verantwoording sloot met een bedrag van 57,38 in ontvang en uitgaat. Wegens period, aftreding werden herkozen als bestuursleden de heeren J. A. van Hoeve en A. Kolfer. (Na afloop dezer vergadering werd dhr. A. Kolfer na herhaalde stemmingen verkozen tot voorzitter, daar dhr. J. A. van Hoeve, die functie niet langer wenschte te vervullen). Bij de omvraag werd van gedachten gewisseld over net idee om ook hier evenals in Ter Neuzen de jaarvergade ringen wat meer aantrekkelijk te maken door het opvoeren van een paar tooneel stukjes. Zooals bekend heeft de Bond die expres voor de propaganda laten maken, zoodat daarin geen bespottelijk heden voorkomen, maar deze door iedereen kunnen worden bijgewoond zonder eenigszins aanstoot te geven. Reeds had men zich iD Ter Neuzen vrijwillig beschikbaar gesteld om hier op te treden, doch om verschillende reden zag het afdeelingsbestuur dit liever uitgesteld tot gebleken was, dat men daar in Axel niet tegen was. Staande deze vergadering nu werd een voorstel aangenomen om in het najaar een algemeene vergadering te houden, waar de leden zich omtrent bovenstaand idee kunnen uitspreken. Tot onderwijzeres aan school D te Sluiskil is benoemd mej. J. Jansen, volontaire aan die school. Voor de afdeeling van den Volks bond trad Woensdagavond te Neuzen op de heer dr. Van der Meulen van Bergen op Zoom, ter bespreking van „plaatselijke keuze". Hij verklaarde aan het klein gehoor, waarom hy, bij het goede dat hij in dat stelsel ziet, op verschillende gronden er tegen is. Hy meent dat dit een uiting is van de geheelonthouders die langs dien weg wenschen te komen tot een drankvrij Nederland. Dezen zullen daarmede hun doel niet bereiken en in verband met de voorbeelden in de Europeesche staten die dat stelsel hebben toonde hy aan dat het ongelijk zal werken voor de verschillende plaatsen. Hy meent dat in elk geval maatregelen tot be teugeling van drankmisbruik moeten uitgaan van de regeering en dat niet de groote massa, ouder wie zeker veel onbevoegden, over zoodanige belang rijke kwestie een beslissing behoort te nemen. Hy blijft de voorkeur geven aan het beginsel van den Volksbond, dat er naur streeft de menschen op te i voeden en eigener beweging terug te houden van het gebruik van datgene wat voor hen schadelijk is, en dit acht bij beter, dan door dwang dat doel te willen bereiken. M. Crt. Voor het examen nuttige band- werken zijn te Rotterdam geslaagd de dames B. Huber en H. L. M. Eggermont, beide uit Clinge. Van 18 tot en met 24 Maart kwa men in Zeeland voorvan roodvonk 2 gevallen te Vlissingen, 1 geval te Hontenisse, Kruiningeu en Rillaud-Bath en van diphteritis 2 gevallen te Kloe- tinge en 1 geval te Hontenisse en Schore. M. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 29 Maart 1914. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. 9 ure Ds. Chr. Bruins. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Gebouw Stationstraat. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. 2 ure Leeskerk. Gereformeerde Gemeente. 9 ure Leeskerk. 2 ure Leeskerk. Voorm. Nam. Voorm. Nam. Voorm. Nam. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 27 Maart 1914. H. K., 19 jaren, arbeider, C. A. B., 25 jaren, arbeider, en J. D. H., 19 jaren, arbeider, allen te Koewacht, zijn wegens mishandeling ieder veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. F. J. S., 21 jaren, voermansknecht te Terneuzen, is wegens niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar veroord. tot 10 of 10 dagen hechtenis. F. E. d. S., 47 jaren, werkman te Sas van Gent, is wegens wederspannig- heid veroord. tot 14 dagen gevang. F. L. v. d. C., 25 jaren, fabrieks arbeider te Zuiddorpe, is wegens niet voldoen aan het bevel van een ambte naar veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. Wij ontvingen van den alg. secre taris der Provinciale Zeeuwsche Land bouwtentoonstelling het programma dier tentoonstelling, welke zal gehouden wor den te Middelburg op 8, 9 en 10 Sep tember a. s. Deze tentoonstelling is de eerste van een reeks Provinciale Tentoonstellingen, uitgaande van een Provinciale Land- bouwmaatschappij in samenwerking met de Koninkl. Nederlandsche Land bouw vereeniging. Het lijvige boekje bevat voor belang stellenden alle mogelijke gegevens en voor hen raden wy de kennisneming met dit programma ten zeerste aan. De tentoonstelling van varkens en schapen is geopend op 8 September, van rundvee op 8 en 9, van paarden en geiten op 9 en 10 September. De overige afdee- lingen zijn gedurende de geheele ten toonstelling geopend. Door den heer M. van Riesen, onlangs te Renkum overleden, is zijn geheele nalatenschap, met uitzondering van zijn handelszaak, vermaakt aan de door hem bij testament in het leven geroepen „Martinus van Riesen-stich- ting", gevestigd in de gemeente Renkum en ten doel hebbende liefdadigheid te bewijzen en ondersteuning te verleenen aan armen, zieken en hulpbehoevenden in den ruimsten zin van het woord, wonende in de kerkelijke gemeente Renkum eu behoorende tot de Ned. Herv. gemeente aldaar. Avp.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2