Marktberichten. Te Haarlem struikelde een 9 jarig meisje aan het Zuider-buitenspaarne over een boom en viel te water. Het werd bewusteloos bovengebracht, en eenige leden van de reddingsbrigade wisten na anderhalf uurdelevensgeesten weer op te wekken. Het kind is echter in het gasthuis overleden. Avp. li Bij het openen van de brandkast van het alg. Ziekenfonds te Schiedam, in de woning van den vertrokken administrateur W. J. V., bleek naar de N. R. Ct. schrijft, aan de kas van het fonds een bedrag van ongeveer 3000 te ontbreken. Een slechte moeder. Eenige maanden geleden werd door een firma in manu facturen, kantoor houdende op den N. Z. Voorburgwal te Amsterdam, een bank biljet van 1000 vermist. Onmiddellijk toen de verdwijning ontdekt was, wer den de bedienden vaü het kantoor ge fouilleerd, doch zonder resultaat. Nie mand hunner had het biljet bij zich. Den patroon restte niets anders dan van de vermissing bij de politie aan gifte te doen. Op haar beurt stelde deze nog eens een onderzoek in, doch ook dat leverde niets op. Men bleef intusschen een oogje in het zeil houden. De bedienden werden eenigszins in hun doen en laten en huiselijke omstandig heden gadegeslagen. Zoo is het ten slotte mogen gelukken den dader van den dierstal op te sporen. Het viel nl. op, dat korten tijd na de vermissing van het bankbiljet door de moeder van den jongsten bediende een sigaren winkeltje werd overgenomen in de Marnixstraat. Ook, dat zij den aan wezigen voorraad sigaren aanmerkelijk wist uit te breiden. Er werd eens gepolst, hoe de juffrouw toch wel aan de middelen was gekomen om dat alles te doen. Haar man, een eenvoudig timmerman, wist van niets. Naar zijn vrouw hem had medegedeeld, zou zij het geld hebben gekregen van hun pleegouders. Nu werd de juffrouw nog eens met wat meer klem ondervraagd. De waarheid kwam nu spoedig aan den dag. Het 14 jarige joggie was met het biljet van 1000 thuisgekomen en ver telde, dat hy het gevonden had. En de moeder, in plaats van als mensch en opvoedster haar plicht te doen, had het biljet voor zich gehouden. Luid snikkend zaten Zondagmorgen moeder en zoon, ieder in eenafzonderlijk lokaal, in een politie bureau. Hbld. rï0| De manufactuurbediende K., uit iter viisaingen, die er met Se'd van zÜn 'ers patroon vandoor was, is te Antwerpen 5 te gearresteerd. N. R. crt. Zaterdagmiddag reed de varkens koopman De K. uit Rijswijk met een nieuwe stoomfiets van Delft naar het Westland. De weg was ruim en niets was te zien, dus ging het in snelle vaart. Opeens lag de renner van zyn wiel, de motor was tegen een hek opgetornd, natuurlyk aardig beschadigd, maarniet minder de man zelf. Wat was er gebeurd Een jongen had een vlieger opgelaten, het touw was gebroken, de vlieger in een stuk land neergestreken, terwijl het touw dwars over den weg hing ter hoogte van het gezicht van den renner. Deze kreeg dat touw langs zijn gezicht, het geraakte vast en hy viel, natuurlijk niet weinig verschrikt. Danig toegetakeld, met diepe sneden over zijn gelaat, die hevig Bloedden, kon hij met hulp van toege- snelden zijn weg vervolgen. Avp. Door het omvallen van een petro leumlamp is er brand ontstaan in de villa van den heer J. M. Arnzt te Loenen aan de Vecht. Hoewel de ge meente brandweer spoedig ter plaatse was en bijgestaan werd door die der militaire wielrijders uit Nieuwersluis, werd de villa geheel in de asch gelegd. Van den inboedel werd niets gered. Huis en inboedel waren verzekerd. M. Crt. Te Zaandam is uit het water op- gebaald het lijk van de 77 jarige weduwe K die op 18 Februari de Maria-stichting aldaar had verlaten en sedert niet is teruggezien. Men vermoedt, dat zij bij ongeluk té water is geraakt. Avp. DieveggeDe politie te Amsterdam heeft op den Zeedijk een dienstmeisje aangehouden, dat haar meesteres voor j 400 had bestolen. Een ander meisje, dat een juffrouw in een melksalon voor ƒ,300 had opge licht, is te Antwerpen met haar „vriend" aangehouden. Avp. De kazernebrand te Haarlem. De fourier De G., die, in verband met den kazernebrand te Haarlem en het ver missen en verkoopen van militaire goe deren was in arrest gesteld, is uit dit arrest outslageD, doch mag de kazerne niet verlaten. Hy blijft alle schuld ten stelligste ontkennen. Avp. De brand aan boord van de „Frisia". Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Crt. Zondagnamiddag te 6 uur is de mail boot Frisia van den Kon. Holl. Lloyd, die, op de thuisreis een vrij ernsiigen brand heeft gehad, te Amsterdam bin nengevallen. De kapitein, de heer J. J. Graat, had uit Lissabon aan de di rectie der maatschappij geseind, dat er brand was geweest in het bagageruim, doch dat deze met eigen middelen ge bluscht had unnen worden. Het was twee dagen na het vertrek uit Rio de Janeiro, zoodat de Frisia in volle zee was, toen tijdeus het diner de kapitein plotseling gewaarschuwd werd, dat er zware rookwolken sloegen uit het bagageruim, hetwelk zich ongeveer midscheeps bevindt. Reeds onmiddellijk daarna sloegen de vlammen uit het luik, zoodat het onmogelijk was de op varenden (ongeveer 50 le klasse, 60 2e klasse en 500 tusschendekspassagiers) nog onkundfg te houden van hetgeen er gaande was. Hier en daar ontstond een begin van panieksommigen hadden reeds de zwemvesten aangedaan, en eenige pas sagiers waren naar de sloepen gesneld en trachtten deze los te krijgen, wat hun belet werd. Vooral onder de land verhuizers tusschendek8 dreigde een •groote verwarring te ontstaan de kapi tein en de officieren hadden intusschen zich ervan kunnen vergewissen, dat, hoezeer de brand zich ernstig liet aan zien, er geen onmiddellijk. gevaar be stond voor het schip, en men er zeer waarschijnlijk in zoude slagen het vuur spoedig, zoo niet te blusschen, dan toch meester te worden. De gezagvoerder deelde dit aan de passagiers en opva renden mede op een zoo overtuigende wijze, dat het begin van paniek spoedij bezworen was. Gelyk reeds blijkt uit het eerste tele grafisch bericht uit Lissabon, heeft de bemanning zich bij het blusschen van den brand en het handhaven van de orde voorbeeldig gedragen, en de zeer moeilijke taak der officieren daardoor niet weinig vergemakkelijkt. Het bleek onmogelijk den vuurhaard te bereiken de pogingen, om de vlammen met het Clayton apparaat te blusschen bleken vruchteloos, waarop het ruim werd at gedekt, zoodat de luchttoevoer werd afgesloten. Twee dagen lang werden nu massa's water in het brandende ruim gespoten daarna meende men, dat de vlammen wel gebluscht zouden zyn maar toen het -ruim weder geopend werd, sloegen opnieuw rook en vlammen uit. Nogmaals werd het luik afgedekt en men hervatte het spuiten. Toen cle brand bijna 5 dagen geduurd had, besloot de kapitein het ruim vol te doen loopeu, waardoor het schip aan stuurboordzijde zware slagzij kreeg. Nadat door dezen radicalen maatregel het vuur aan dezen kant gebluscht was werd het ruim ook aan den anderen kant onder water gezet, waarop het schip zich oprichtte en vervolgens zware slagzij over bakboord kreeg. De brand was thans echter gebluscht. Den volgenden dag werden de pas sagiers bij de bagage toegelaten. Het vuur had vooral verwoestingen aange richt onder de armoedige boeltjes van de landverhuizers; bijna niets was on beschadigd gebleven, en veor zoover het niet verbrand was, dreef alles van het water. Natuurlijk hadden slechts zeer weinigen van de tusschendekspassagiers hun bagage verzekerd, hoewel op de passagebiljetten uitdrukkelijk vermeld staat, dat de maatschappij niet aan sprakelijk is voor schade aan de bagage. Weldra geleek het geheele voordek en de bak op een markt van afgedragen kleedingstukken, die aan lijnen te dro gen gehangen waren. Onder de tus schendekspassagiers, meestal Spanjaar den, heerschte begrijpelijkerwijze de grootste wanhoop en verslagenheid. Men verneemt, dat ook aan het schip aoor het vuur vrij ernstige schade ia toegebrachtonder en terzijde van het bagageruim bevinden zich namelyk de vrieskamers, waarvan alle installaties vrijwel geheel vernield zijn. Onmiddellijk na het uitbreken van den brand, had de Frisia draadloos ver binding met een viertal Oceaanstoomers in de nabijheid, die zich gereed hielden om op het eerste sein ter hulp te komen. Het is echter gelukkig niet zoover ge komen, dat dit noodig werd. Omtrent de oorzaak van den brand moet nog niets gebleken zijn. Aan het station Sittard is Zaterdag omstreeks 10 uur de wisselwachter Zeegers door een goederentrein over reden. Het lichaam was totaal ver morzeld. Men vermoedt, dat Z. op den in be weging zijnden trein heeft willen sprin gen en gevallen is, waarna al de wa gens over hem heen zijn gegaan. Op 3 meter afstand van het lijk lagen pet en lantaren van Z.de man laat vrouw en 4 kinderen na. N. R. crt. Vrijdagavond gat bij aankomst te Roosendaal van een trein uit Amster dam een reiziger kennis, dat iemand al ongeveer twee uur in de retirade was. Bij onderzoek bleek de retirade geslotenonder het rijtuig zag men twee beenen uit den closetpot steken. Na openbreking van de deur, vond men een persoon, vermoedelijk iemand van de Nederl. marine, geheel door den closetpot gezakthij was in bewuste- loozen toestand. Met groote moeite werd de man er uit gehaald. Hoe hij er in geraakt was, is nog niet opgehelderd. N. R. Crt. Te Emmerik is de arbeider G. Vos uit 's Heerenberg van het dak van een huis gevallen. Hy was op slag dood. N. R. Crt. Een 35 jarig heer uit Indië, thans te Amsterdam vertoevend, is voor een belangrijk bedrag opgelicht. Hij was naar Europa overgekomen, om, zooals hij te kennen had gegeven, geld te verteereu. Daarvan hebben blijkbaar eenige te Amsterdam als dobbelaars en oplichters bekende personen partij ge trokken om hem in hun gezelschap te lokken en hem ongeveer 7000 afhan dig te maken, 't Is gebeurd in een perceel op het Damrak, waar hetzelfde clubjo in het geheim nogal vaak dob belde. De man, die nogal lichtzinnig met geld omsprong, heeft aangifte ge daan bij de politie, naar aanleiding waarvan een zekere H. isaaugehouden. Avp. Een jeugdige avonturierster. Een 16- jari^ meisje te Leiden ontmoette dezer dagen in de Jan Vossensteeg aldaar twee jongelieden, zwervers, die den kost verdienen met het vertoonen van een aapje. Een der jongelui maakte haar „het hof' en thans zijn zij met hun drieën er vandoor gegaan, tot groote ongerustheid van de ouders van het meisje. Alle nasporingen zijn tot nog toe vruchteloos geweest. Avp. Een telegram heeft reeds iets ge meld van het tumult, dat er Maandag avond te Glasgow is geweest, toen daar in een stampvolle vergaderzaal, de grootste uit de stad, mevr. Pankhurst, die nog gevangenisstraf te goed heeft, in hechtenis werd genomen. Zy verscheen, achter uit de zaal komend op de tribune, en werd met groote geestdrift begroet. „Ik heb woord gehouden", zeide zy, »en Z. Ms. regee ring ten spijt ben ik hier". Weinig menschen weten, voer zij voort, hoeveel landsgeld wordt besteed om de vrouwen tot zwijgen te brengen, maar het vernuft van de vrouwen is de macht en het geld van de regeering de baas geweest. Spoedig kwamen nu tal van politie agenten binnenstormen. Maar men was in de zaal even te voren gewaarschuwd en op alles voorbereid. Er werd ruimte gemaakt, waardoor mevr. Pankhurst en haar lijfwacht naar achteren kon ont snappen. Daar liep zy echter andere politie in de armen. Haar aanhangers, vrouwen en mannen, sloegen met" knuppels en stokken op de politie in. Maar deze hield stand en sleurde als het ware mevr. Pankhurst in een auto en reed met haar weg. Bereden politie hield de menigte in toom. Inmiddels werd er in de zaal hevig gevochten. Er werd met revolvers ge schoten, maar vermoedelijk alleen met los kruit, ook sprongen er miniatuur- bommen. De politie kreeg bloempotten naar het hoofd, er werd met knuppels op hen ingeslagen, met stoelen en glazen gegooid. De politie verdedigde zich met den knuppel. Naar het schijnt was de verhooging afgezet met prikkel draad, achter bloemen verborgen. Ver scheidene agenten deden er schrammen bij op. Zoowel agenten als vrouwen uit het publiek werden ernstig gewond. N. R. Crt. Vierhonderd a vijfhonderd roovers hebben den negenden dezer de stad Laohokou in Hoepei geplunderd en verbrand. Door verraad wisten zy binnen te dringen in de gebouwen der Noorsche missie. De zendeling Froyland is ver moord, de zendeling Sama zwaar gewond. De roovers bemachtigden een goeden voorraad munitie, zes a zeven honderd geweren en verscheidene kanonnen. Zij dwongen 2000 koelies den buit weg te voeren. TV. R. Crt. Mijnpaarden. Als er eenig bewys noodig was om de verschrikkelijke wreedheid te bewijzen, waarmee nu ong paarden behandeld worden in de mynen, kan het volgende dienen uit South Wales Tijdens het werk viel een paard in een gat van 20 voet diepte, hetwelk men bezig was vol te gooien. Inplaats van de moeite te doen het dier weer behouden boven te brengen, wat geen heksenwerk zou geweest zijn, of wel het op de plaats dood te schieten, beval de opzichter den mannen voort te gaan het gat te vullen. Het paard werd levend begraven Avp. AXEL, 14 Maart 1914. Ter graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt Tarwe f8,75 A f9,10, Rogge f7,— ét f7,50, Wintergerst f8,50 a f9,—. Zomergerst f0, 4 f' Haver f7,— A f7,50, Erwten f9, A f 11Paardeboonen f—- a f Dui- venboonen f f Witteboonen f Bruineboonen fO,— afBoekweit f f Lijnzaad f 10,k f 12,—Aardappels f—A f—Koolzaad per zak van 100 liters f HULST, 16 Maart. Ter graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt: Tarwe f8,60, rogge f7,—wintergerst f9,—, zomergerst f'8,40, haver f f,—, erwten f 10,— witteboonen f 11,- bruineboonen f 11dui- venboonen f 10,75, paardenboonen f 10,boek weit fO,—lijnzaad 1'11,75, koolzaad per 100 L. faardappels f3, Boter per kilo f 1,30, eieren per 26 stuks f 0,80. Er waren ter veemarkt te koop gesteld: 21 stuks rundvee, '2 varkens en 0 paarden, waarvan rerkocht 8 stuks rundvee, 20 varkens en 0 paarden.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 3