01 feri H. Tt Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. het] z: - P Te Wi o< 1 SI Ge Pati AXEL, 13 Maart 1914. Dinsdag bood de afdeeling Ter Neuzen Y*n den „Bond voor Staatspensionnee- ring" een gezelligen avond aan hare leden. Op de bovenzaal van het Hotel du Commerce werden door enkele leden van genoemde afdeeling een paar too- neelstukjes en voordrachten opgevoerd, welke toepasselijk waren op het werk van den Bond. Een stampvolle zaal bewees, dat men met de bedoeliDg van deze uitvoering instemde. Het succes was, dat de atdeeling een 70 tal nieuwe leden kon noteeren. Ook de afdeeling Axel was op die byeenkomst vertegenwoordigd. Op den Hoogen Dijk te Sas van Gent wordt weder eeD aanvang gemaakt met den bouw eener nieuwe fabriek. De nieuwe inrichting wordt eene machinefabriek en constructie-werk plaats voor den heer W. Snelleman, zulks ter vervanging van het thans als zoodanig dienstdoende gebouwtje dat reeds na een kort tijdsbestek van twee jaar te klein blykt om aan de talrijke opdrachten te kunnen voldoen. Dit is thans de 11de fabriek van be- teekenis, die deze gemeente van nauw- lyks 2200 zielen rijk wordt. Er worden hier thans aangetroffen 2 suikerfabrieken, 1 spiegellabriek, 1 blauw8elfabriek, 1 stijfsellabriek, 1 fa briek van chemische producten, 1 fa briek van cement ijzer, InicotiDetabriek, 1 meelfabriek, 1 koolzuurfabriek en l machinefabriek. Voor het grootste deel zijn in al deze inrichtingen werkzaam arbeiders woon achtig buiten de gemeente, meestal Bel gen, die zelfs van zeer ver afgelegen plaatsen naar hier komen om hun werk te verrichten. Merkwaardigerwijze zijn de meeste beambten van gemelde inrichtingen als zynde gesticht met behulp van Belgisch kapitaal, ook Belgen en Pranschen, zoo dat de bevolking een mengelmoes van den meeat uiteenloopenden aard aan wijst. M. Crt. In de week van 4 tot en met 10 Maart kwamen in Zeeland voor1 ge val van typhus of febris typhoïdea te Hontenisse, 1 geval van roodvonk te Hoek en Wolphaartsdyk, 3 gevallen van diphteritis te Kloetinge, 2 gevallen van die ziekte te Goes en 1 te Kattendyke, Noordgouwe en Zierikzee. M. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 15 Maart 1914. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97« ure Ds. J. B. T. Hugenholtz, Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Bed. H. Avondm. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Dankzegging. Gebouw Stationstraat. Voorn. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Bed. H. Avondm. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Dankzegging. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Dhr. R. Kok. Nam. 2 ure Dhr. R. Kok. 'sAv. 5'/, ure Dhr. R. Kok. (van Ierseke). Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 13 Maart 1914. J. A. M., 13 jaren, zonder beroep te Terneuzen, is wegens diefstal veroor deeld tot 3,50 of 1 week tuchtschool. Het parket uit Middelburg bezocht Dinsdag de hofstede van den heer Cor- nelissen te Stoppeldijk, waar enkele dagen geleden de landbouwschuur ver brandde, bij welken brand een 63-jarige arbeider en ook eenige paarden eD koeien om het leven kwamen. De door de marechaussee aangehou den persoon E. L. werd na zyn verhoor ter plaatse onmiddellijk in vryheid Het openbaar ministerie bij het gerechtshof te 's-Gravenhage eischte een jaar gevangenisstraf tegen de ge broeders W. en F. V., winkeliers in rijwielen te Zaamslag, wegens bedriege- lijke bankbreuk. De rechtbank te Mid delburg had ieder van hen 9 maanden opgelegd. Mr. F. B. Evers, advocaat te Middelburg, pleitte vrijspraak en vroeg onmiddellijke invrijheidstelling, welke door het hof werd geweigerd. De uitspraak is bepaald op 18 Maart e.k. M. Crt. Maandagavond had te Vlissingen op de werf der Kon. Mij. „De Schelde" een ernstig ongeluk plaats. De schilder A. H. F., 34 jaar oud, en gehuwd, werd by zijn werkzaam heden boven in de machineloods ge grepen door een as en eenige malen rondgeslingerd. In bedenkelijken toestand werd hij naar het St. Jozephziekenhuis vervoerd waar hij 's nachts is overleden. M. Crt. Bij de Doopsgezinde Gemeente te Vlissingen werden 1.1. Zondag in de plaats van twee aftredende mannelijke leden in den 'cerkeraad twee vrouwe lyke leden gekozen en wel mej. E. Cramer en mevr. W. G. Stofkoper—Op den Zieke. M. Crt. Te Vlissingen is, naar het Volk meldt, de winkelbediende en reiziger K., van het modemagazijn „Au bon Marché" verdwenen met een groot bedrag aan geld van de firma. De afdeeling Sneek van den Bond van Ned. Onderwyzers waarschuwt de ouders hun kinderen niet blindelings voor het onderwys te bestemmen. De markt is schromelijk overvoerd. Veel jongelui, gelukkig met hun be haalde akte, slagen er zelfs na een jaar solliciteeren niet in een betrekking te krijgen. Het begint weer te gelijken op een vroegere periode, toen vele ge slaagden, door den nood gedwongen, kellner, spoorwegambtenaar, schippers- of boerenknecht werden? En 't valt te voorzien, dat er in de eerstvolgende jaren nog geen kentering in den toe stand zal komen, aldus heet het. Dinsdagmiddag is, naar de Tel. meldt, de 65-jarige C. Ouwehand, uit Katwijk, bij eep bocht op de Prinsesse- kade te Leiden, van het voorbalcon der electrische tram gevallen. De man kreeg een hersenschudding en werd, na voorloopig in een bruggewachters- huisje verbonden te zijn, per brancard naar het Academisch ziekenhuis ver voerd, waar men den toestand ernstig inzag. De Boerenleenbank te Zundert heeft vastgesteld, dat zij door den kas sier B. is benadeeld voor 15,000. M. Crt. Tijdens het doorschutten door de sluis te IJmuiden geraakte de schipper van den kolenlichter V.S. 7 met zyn been tusschen een staaldraad bekneld, waardoor dat lichaamsdeel werd afge- kneld. Hij werd dadelijk naar het ziekenhuis te Haarlem vervoerd. Hand. Valsche munter. De politie heeft te Velp een valsche munter aangehou den. Een winkelier uit De Steeg had aan de Velpsche politie kennis gegeven, dat een man, die bij hem sigaren had gekocht, deze had willen betalen met een valschen gulden, doch op een op merking van den winkelier ander geld in betaling had gegeven. Een wiel ryder is daarop aangehouden, verdacht de uitgever te zijn van valsch geld. Op het politiebureau ontdekte men, dat de gearresteerde een zak vol valsche guldens en een geladen revolver by zich had. Een huiszoeking in zijn woning te Loenen, gemeente Apeldoorn, leverde echter nog veel meer materiaal op daar vond men n.l. een volledige inrichting en materialen voor de ver vaardiging van valsch geld. Ook is aan den dag gekomen, dat de verdachte te Dieren en te De Steeg op meer plaatsen valsche guldens heeft uitgegeven. De aangehoudene is de gehuwde hor logemaker W. C. D., thans sedert onge veer een jaar wonende te Loenen (Ve- luwej, vroeger te Doetinchem. De politie heeft met de aanhouding van dezen man een goede vangst gedaan. De in beslag genomen guldens zijn prachtig nagemaakt, ook het randschrift is zeer goed. Hij maakte ze van een alliage van antimonium, tin en lood. Ook de klank was goed. Alleen bij nadere beschouwing bemerkte men, dat de kleur wat blauwer was, dan bij de echte guldens. Ook de winkelier in De Steeg, waar D. sigaren kocht, maakte een aanmer king op de kleur van den gulden, die D. in betaling gaf. D. antwoordde gek scherend „ik wou, dat ik er maar een zakvol van had", doch nam niettemin den gulden weer op en betaalde met klein geld. Het heet, dat gebleken is, dat de man reeds meer dan 500 valsche guldens heeft uitgegeven en dat hij de maker en uitgever is van het valsche geld, dat den laatsten tyd daar in den omtrek in omloop was. Men vermoedt, dat de man behalve guldens, ook nog andere geldstukken maakte. Zyn inrichting was uitmuntend ingericht. N. R. crt. In de Marnixstraat te Amsterdam woei de hoed van een voorbijganger af. De hoed bleef op een der tramrails liggen, en de man wilde hem nog grijpen, maar kreeg de wielen over beide han den, die nagenoeg werden afgereden. Nadat den ongelukkige in een winkel door den geneeskundigen dienst de eerste hulp was verleend, werd hij in een ziekenhuis opgenomen. Avp. Het H. v. A. schrijft, dat ook in Belïië de belangstelling voor den wed strijd België Holland ontzaglijk is. Uit de kleinste steden en dorpen komen de aanvragen voor den Belgischen Voet balbond bij honderden binnen. Nooit was de belangstelling voor den Van de Abeelebeker zoo groot als dit jaar en niettegenstaande het Beerschot terrein thans over duizenden plaatsen meer beschikt dan de vorige jaren be gint men reeds te vreezen, dat er al weer menschen geweigerd zullen moe ten worden. Men weet dat Perzische gendarmes onder aanvoering van Zweedsche offi cieren bij Kazeroen hebben gevochten met roovers. Na een dier gevechten werd de aanvoerder der gendarmes, kolonel Ohlson vermist. Thans is bericht ingekomen, dat het lijk van Ohlson met tal van schotwonden in het hoofd is teruggevonden. iV. R. Crt. Er is melding gemaakt van de inhechtenisneming te New-York van de 191 lieden, die daar waren binnenge drongen in een katholieke kerk om er te blijven overnachten. De nadere be richten uit New-York leeren dat deze menschen, die werden aangevoerd door zekeren Tannenbaum, die schijnt te behooren tot de leiders der Industrial Workers of the World, zich in de kerk - waar dienst was op ergerlijke wyze hebben misdragen. De leider, Tannenbaum, is een man van 21 jaarhet was dien avond zijn verjaardag en „daarom zouden ze eens een verduiveld goeden tijd hebben". Toen de priester, die den dienst leidde, de invallers sommeerde heen te gaan, werd het een janboel. De werkloozen (als zij dat zijn) begonnen te zingen, te vloeken, te lachen en elkaar met de kussens van de banken naar het hoofd te gooien. N. B. Crt. Van 15 tot 23 Febr. 1914. Graauw. Huwelijks-voltrekkingen. 7. Wil helmus Koole (van Ierseke), *3 j., jm. en Rosina Durinck, 30 j., jd. 13. Cornelis Stevens, 26 j., jm. en Anna Catharina Buijs, 22 j., jd. Geboorten. 10. Leonardus, x. van Judocus Kouijzer en Anna Maria Louisa Staal. 15. Alphonsus, z. van Eduardus Claassens en Anna Maria Louisa Meerschaert. Emile Fran- ci-cus, z. van Jacobus Elias en Amelia Boussen. 22. Fernando Gijsbertus Johannes, z. van Em manuel Buijsrogge en Louisa Kege'aer. Overlijden. iO. Emerie Johannes Josephus Bauweus, 6 m., z. van Honoré en Rosalia de Wilde. Hoek. Huwelijks-aangiften. 19. Dingeman Scheele, 29 j., jm. en Catharina de Regt, 25 j., jd. Franpois Hamelink, 23 j., jm. en Catharina Aaltje de Fouw, 2t j., jd. Jan Meertens, 40j., jm. en Sara Johanna Heinsdijk, 37 j., wed. Hnwelijks-voltrekkingen. 5. Jan Hollebek, 22 j., jm. en Elizabeth Neeltje Pladdet, 23 j., jd. Geboorten. 11. Janna Jacoba, d. van Jaco- mina de Kraker. 17. Androzina Pieternella, d. van Jacobus den Hamer en Catharina Klaassen. 20. Cornelia Catharina, d. van Antheunis Tollenaat en Leuntje van Cadzand. 26. Jan, z. van Jacobus de Ritter en Elizabeth Buijze. Janneke, d. van Petrus de Kraker en Janneke de Graaf. Overlijden. 12. Pieternelle Tollenaar, 27j., echtg. van Daniel van Cadzand. 1 Cornelia Dieleman 5 m z. van Marinus en Maatje Ver- helst. 24. Jan Johannes van Driel, b j., z. van Karei en Elizabeth Meerteng. Koewacht. Huwelijks-aangiften. 3. Johan Frederik Amelunxen, 28 j., jm. en Pharaïlde van Damme, 30 j., jd. li'. Cornelius de Ruys- scher, 28 j., jm. en Maria A. van Weynen,28 j., jd. 26. Petrus Tulkens, 54 j., jm. en Stephanie M. Suy, 49 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 1". Emile L. An- naert, 23 j., jm. en Helena Vernimmen 21 j., jd. 1 Johan Fr. Amelunxen, 28 j., jm. en Pha raïlde van Damme, 30 j., jd. Geboorten. 3. Emilins. z. van Charles L. van Gremberghe en Marcilla van de Bilt. 7. Anna Philomena, d. van Seraphinus van Regen mortel en Hortense de Sij. 9. Yvonne Seraphina, d. van Prudent van Waes en M^ria L. de Moor. 10. Remy Arthur, z. van Augustus van Over loop en Florentina van Puyenbroek. 12. Ed- mond Theodoor Emerence, z. van Wilhelmus A. van der Bilt en Honoria Raes. Martha Maria Leontina, d. van Leo J. Carpentier (overl.) en Delphina Suy. 20. Martha Maria Antonia, d. van Ignatius M. Scholter en Emerentia van Overloop. 22. Augi stus Fran- ciscus Levinus, z. van Victorius Poppe en Honorina van Regenmortel. 27. Arthur Anto- nius, z. van Aloysius Vermeire en Emelie Aerts. Elza Maria Clementina, d van Edmond L. Fl. de Roover en Leontina Dhooghe. Overlijden. 5. Rosalia Gijsel, 87 j., wed. van Hugo Remery. Aloysius L. Buys, 3 m., z. van Joannes en Elisabeth van Avermaete. 10. Jeannette M. van Rattingen, 3 m., d. van Judocus en Melania Raes. 18. Charles L. J. de Gronckel, 2 m., z. van Honoré en Coralie Cerpentier. 22. Arthur G. Goethals, 17 j., i. van Levinus en Augusta Duym (overl.), 26. Dominicus Ongenae, 75 j., weduwn. van Natalia de Bock. 28. Marie Therese Boel, 78 j., wed. van Jacobus F. Schant. 2 Maart. Dominicus van de Vijver, 75 j echtg. ran Dorotheo P. de Smit. Zaamslag. Huwelijks-aangiften. 22 Jan. Jan Hendrik de Fouw, 2* j.,jm. en Pieternell» Barbara Dieleman, 23 j jd. Krijn Hamelink, 21 j., jm. en Adriana Schoonakker, 24 j., jd. 5. Levinus Krijn de Kraker, 22 j., jm. en Jozina Zegers, 18 j.. jd. 11. Izaak Verburg (van Ter Neuzen), 24 j., jm. en Jacomina Corneli» Lourens, 22 j., jd. 26. Cornelis Johannes van Vessem, 24j.,jm. en Hendrina Christina Meijer, 19 j-, jd. I Huwelijks-voltrekkingen. 5. Krijn Hamelink, 1 j., jm. en Adriana Schoonakker, 24 j., jd. Jan Hendrik de Fouw, 2' j., jm. en Pieternella Barbara Dieleman, 23 j., jd. 26. Levinus Krijn de Kraker, 22 j., jm. en Jozina Zegers, 18 j., jd. Izaak Verburg, 24 j., jm. en Jacomina Cornelia Lourens, 22 j., jd. Geboorten. 18 Jan. Cornelis, z. van Simon den Deurwaarder en Magdalena Hamelink. 25. Helena, d. van Jan Cornelissen en Leuntje Cornelia van Overdulve. 29. Pieter, z. van Cornelis Herrebout en Maatje de Koeijer. 2 Febr. Helena Elizabeth, d. van Jacobus van Alten en Cornelia den Hamer. 12. Willem Daniël Jozias, z. van Petrus Pieter Arij Diele man en Janna Dees. Anthonia Sara, d. van Abraham Dieleman en Tanneke Dees. 24. Adriana Maria, d. van Jan de Ridder en Frantjoise Romeijnsen. 26. Willem Andries, 1. van Marinus de Feijter en Maatje Christina Hamelink. 28. Geertruida Suzanna, d. van Marcus Kaijser en Wilhelmina Suzanna van S weeden. Overlijden. 2 Jail. Jacomina Dieleman, 70 j., wed. van Framjois Dekker. "3. jan van Kerk voort, 7 m., z van Maarten en jozina Verhelst. 3 Febr. Cornelis de Visser, 74 j., echtg. van Pieternella Koole. 13. Adriaan Willem van Biezen, echtg. van Maria janna van de Velde. 18. Elisabeth d. Wege, 7 j.,echtg. van Pieter van de Voorde. 22. jan Klaassen, 79 j., weduwn. van Sara Kurvink. Zuiddorpe. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. Tem. Crt. H< eenij bela nog besti geld een vark waa bij I 0 G gen der li dooi elke uur stra

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2