Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. De M. Crt. zegt, dat we ons die ver zwaring van belasting nu niet al te zeer moeten voorstellen, als iets verras sends dat dit nieuwe ministerie ons bereidt. Want ten eerste hebben de bestrijders van de tariefwet het nooit verborgen gehouden, dat er voor de sociale wetten geld moest komen, en dat men dan vanzelf de directe belas tingen moest aanschroeven. En ten tweede is dit ontwerp voor een inkom stenbelasting geen uitvinding van dit ministerie, en heeit het coalitie kabinet het even goed op zijn programma gehad. De geschiedenis van dat voorstel is echter zoo lang, dat menigeen niet precies meer weet hoe het verloop is geweest. We zullen daarom enkele teiten in herinnering brengen. Het eerste voorstel van dien aard was afkomstig van minister De Meester in 1906. De volgende minister van financiën, mr. Kolkman, nam het voorstel niet ongewijzigd over. Hij kwam met een geheel nieuwe, ook zeer uitvoerige be schouwing, en met een wetsvoorstel dat kort uitgedrukt het karakter had van een uitbreiding der bedrijfsbelasting tot een algemeene inkomstenbelasting, met een aanvullende vermogensbelas ting. De meerdere opbrengst dezer regeling werd berekend op 3 millioen. Ook dit voorstel, dat in tal van op zichten berust op dat van minister De Meester, is in de Kamerafdeelingen onderzocht. De huidige minister Bertling heeft het ontwerp van zyn voorganger al evenmin ongewyzigd kunnen overnemen. Bij een 14 Januari jl. ingediende nota van wijziging heeft hy daarin eenige ver anderingen voorgesteld, hoofdzakelijk overde aanslagsregeling, de navor dering, en het tarief voor de naamlooze vennootschappen, e. d. Van belang is het zeker wel, dat voorgesteld wordt om het tarief te ver- hoogen voor naamlooze vennootschap pen en andere vereenigingen, die een bedrijf uitoefenen. De minister stelde zich daarby de vraag waarom, als de physieke per sonen door het ontwerp in 't algemeen zwaarder worden getroffen, men voor de naaml. vennootschappen het be staande tarief zou moeten behouden. Met de uitbreiding der belasting tot stichtingen die een beroep of bedryf uitoefenen, kon men zich algemeen in de afdeelingen vereenigen. Over het tarief der belasting in het ontwerp Kolkman, en dus ook in dit ontwerp, zij meegedeeld, dat het gelijk is aan dat thans geldend voor de be drijfsbelasting, te beginnen met 650 tot een inkomen van 1300. Daar boven wordt de voorgestelde belasting geleidelijk steeds hooger met 2 bij het aangroeien van het inkomen met 100. De aanvullende vermogensbelasting heft 0,50 voor iedere 1000 waaruit de waarde van het vermogen bestaat, te beginnen met 16.000. En ten slotte zij nog in herinnering gebracht dat de landbouw die thans vrijstelling heeft van de bedrijfsbelas ting, niet zal worden vrygesteld van deze inkomstenbelasting. Daarin is door minister Bertling geen wijziging op het ontwerp van zijn voorganger voor- TWEEDE KAMER. De leden der Tweede Kamer zijn thans ter vergadering opgeroepen tegen Dinsdag 17 dezer, des voormiddags te 11 uur. Men schrijft uit Roozendaal aan het Hand. De bond van beetwortelsuikerfabri- kanten heeft de beetwortelprijzen als volgt vastgesteld. Voor Zeeland en Zuid- Holland 11,50, Mark, Vliet en buiten havens 12. Franco levering fabriek 12,50. Leveringstijd van af 21 Sept. AXEL, 6 Maart 1914. Woensdagmiddag werd het stoffelijk overschot van den heer M. L. van Vessem ter aarde besteld. De lijkkoets werd behalve door de familieleden ge volgd door tal van deelnemende vrin den, de burgemeester, de leden van den gemeenteraad en de ambtenaren ter secretarie. Aan de groeve werd het woord ge voerd, door den heer L. J. de Vries, vaD Ter Neuzen, die in de eerste plaats als vrind en in de tweede als bloed verwant het leven van den overledene schetste als welbesteed. Als onder wijzer kon de heer Van Vessem velen tot voorbeeld strekken, terwyl ook zijn helaas te korte loopbaan als gemeente ontvanger sprak van een ernstige op vatting van zijn taak. De heer A. J. van Vessem, broeder van den overledene, dankte voor het gesprokene en de aanwezigen voor de betoonde deelneming. Bij Kon. besluit van 4 dezer is, met ingang van 1 Sept., benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burger school te Goes, W. J. Noordhoek, thans leeraar aan de hoogere burgerschool te Ter Neuzen. N. R. crt. Van het kerkgebouw te Hulst, dat ten deele bij de Ned. Herv. gemeente en ten deele bij de katholieken in ge bruik is, heeft dr. Cuypers verklaard dat het een monumentaal gebouw is. Een plan tot restauratie is ontworpen en thans is de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente van plan, te trachten rijkssubsidie voor de restauratie van het haar toebehoorende deel te ver krijgen. Hand. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft aan den heer J. J. H. Visch, predikant bij de Nederl. Herv. gemeente in St. Kruis, op zijn verzoek, tegen 29 dezer eervol ontslag verleend wegens het aannemen van een benoe ming als predikant bij de Ev. Prot Kerk te Maria Hoorebeke (België) N. R. Crt. Te Oostburg werd Dinsdag(3Maart) van een bejaard echtpaar (ongeveer 60 jaar ieder) de vrouw dood en de man bewusteloos gevondende vrouw lag half uit, de man nog in het bedgedacht wordt aan verstikking door een slecht geregelde of niet goed functionneerende vulkachel. De man verkeert in levens gevaar. M. Crt. In de week van 25 Febr. tot en met 3 Maart kwamen uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondheids raad 1 geval van typhus of febris typhoïdea te Middelburg, 1 geval van roodvonk te Hoek en te Wolphaartsdijk, 2 gevallen van diphtheritis te Kloetinge en 1 geval van die ziekte te Middelburg, Grijpskerke, Zierikzee en Overslag. M. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 8 Maart 1914. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97« ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. (Voorb. H. Avondm.-) Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. J. 'H. Lammertsma. (Voorb. H. Avondm.) Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 6 Maart 1914. Ie. M. R., 39 j., vr. van G. v. R., zonder beroep te Koewacht, 2e. A. S., 40 j., werkman te Koewacht en 3e. P. v. d. B., 39 j., werkman te Koewacht, zijn wegens strooperij in vereeniging ieder veroordeeld tot 3 of 3 dagen hechtenis. J. A. d. L., 32 j., schipper te Ter Neuzen, is wegens wederspannigheid veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. M. Th. v. L., 67 j., wed. J. d. L., te Sas van Gent, is wegens eenvoudige beleediging veroord. tot f 3 of 3 dagen hechtenis. Op Wieringen is een groote, doode visch aangespoeld, dien de visschers, welke het dier vonden, niet herkenden. Nadat mededeeling hiervan was gedaan aan het Zoölogisch Station te Den Helder, kwam men tot de conclusie, dat het een jonge walvisch was, ter lengte van 37f meter en 2 meter in omvang. Het vleesch is vervolgens van het geraamte afgesneden, terwijl het laatste, naar wy vernemen, door het Koninklijk Zoölogisch Genootschap „Natura Artis JHagistra" is aangekocht en dezer dagen daarheen zal worden opgezonden. Dat de aangespoelde walvisch op Wieringen veel belangstelling trok, spreekt vanzelf. N. R. Crt. De laatste 15 maanden is in het gasthuis voor oude mannen en vrouwen te Katwijk aan Zee geen sterfgeval voorgekomen. By een bevolking van 28 personen, waarvan de jongste 60 en de oudste 88 jaren telt is dit zeker een zeldzaamheid. Avp. Een zadelmakersfirma te Arnhem mocht zich volgens de N. A. Crt. langen tijd verheugen in den verkoop van ver schillende artikelen aan een soldaat der rijdende artillerie aldaar, die zich voor gaf als oppasser van den luitenant jhr. Van Rosmalen. Thans is gebleken, dat „luitenant jhr. Van Rosmalen" niet be staat en dat de soldaat de zadelmakers firma voor pl. m. 150 heeft weten op te lichten. Verschillende op die wyze verkregen goederen waren reeds ver kocht deze zijn reeds door de politie opgespoord en in beslag genomen. De soldaat is aangehouden. De politie te Oldenzaal heeft Dinsdag eindelijk een 9jarig meisje, dochtertje van den fabrieksarbeider B. te De Lutte (Losser) op heeterdaad be trapt bij het stelen van kleedingstukken uit de gang eener school, dat reeds geruimen tijd plaats had. Bij onderzoek ten huize van haar ouders werd daar een groote hoeveelheid kleedingstukken, alle gestolen in verschillende scholen te Oldenzaal, opgespoord. De ouders zeiden, van niets te weten. Hun doch tertje had hun verteld, die kleeren van de zusters, waar ze ter school ging, ten geschenke te hebben gekregen. N. R. crt. Op de spoorbaan nabij Halfweg is Dinsdagavond de onder Sloterdijk woonachtige, ongeveer 40 jarige ploeg baas Jolink, door een trein van Amster dam aangereden en gedood. De man laat een vrouw en 5 kinderen achter. Avp. Op den Goudschesingel te Rotter dam, is de architect, de heer C. H., die bij een gederailleerde tram stond te kyken, door een in snelle vaart pas- seerenden auto gegrepen en overreden. De auto ging hem dwars over het lichaam, zoodat hij verschillende in wendige kneuzingen bekwam. De chauf feur beweerde, dat hij door den regen niet door de ruiten had kunnen zien. Avp. Slechte tijden. „Wel, jongejuf frouw waar, mag ik je aan helpen vraagt de groentenbandelaar aan een klein meisje. „O, mama zou graag een rijksdaalder gewisseld hebben en den rijksdaalder zal zij morgen sturen." In de cel krankzinnig geworden. De 27-jarige G., die te Amsterdam een Middelburger heeft beroofd, is Zondag middag, toen hij vernam, dat te zijnen huize voorwerpen waren gevonden die gestolen waren, plotseling krankzinnig geworden, meldt de Tel. Een wachter hoorde in de cel aan het hoofdbureau van politie een helsch lawaai. Hij zag, dat G. alles wat voor zijn handen kwam, kort en klein sloeg. Tafel en stoelen waren in een oogwenk vernield. De kleeren scheurde hij zich van 't lijf. Met veel moeite maakte men hem onschadelijk. Hij werd op een zieken- raam gesnoerd en per autobrancard naar het Wilhelminagastbuis getranspor teerd, waar onderzocht zal worden of men hier met krankzinnigheid of simu latie te doen heeft. 't Gebeurde in onze Residentie, in het centrum der stad, op een der drukste uren van den dag, vertelt de Res. bode. 1 Een dametje, gekleed a la mode de Paris, wandelde parmantig door de Haagsche straten, terwijl zy schynbaar veel moeite had met het dragen van een vioolkist. Hoe het kwam, weten wij niet, maar tot groot vermaak van een dikken verkeersagent en vele voor bijgangers, raakten een paar haakjes van het foudraal los, de kist viel op den grond, sprong open enin plaats van het muziekinstrument, rolden over de straataardappelen rauwe aardappelen. Het dametje wist geen raad, bloosde, pakte zenuwachtig het noodlottige voor werp van den grond en verdween in allerijl. Hardhandige bestrafing. Het 8 jarige zoontje van den Nederlandschen arbeider K., te Duisburg, had tijdens de afwezigheid der moeder suiker gesnoept. Toen deze dit na hare thuiskomst be merkte, diende zij het knaapje zóó hardhandig een pak slaag toe, dat het bewusteloos bleef liggen en men voor het leven van het kind, dat in het hospitaal moest worden opgenomen, vreest, zegt de Tel. Een vaars, die op de markt te Brugge stond, rukte zich Dinsdagochtend los van den band en beklom rustig de drie trappen, die naar de gelagkamer van een herberg leiden. Daar aange komen werd het dier echter hoornschuw wegens de spiegels, die de schenkplaats omringen. Een buitenman, die er zat had nog juist den tijd, om weg te springen, want de vaars begon al de spiegels te ver gruizelen, waarna alles, wat daar los en vast was werd omver geworpen en verbryzeld. Daarna verliet het dier weer bedaard de herberg. Men kon het zonder de minste moeite weer binden. De aangerichte schade bedroeg 700 frank. M. Crt. Te Zabern is bericht ontvangen, dat alle gendai men, die daar werkzaam zyn, door gendarmen uit andere plaatsen van het rijksland vervangen zullen worden. A7. R. Crt. Marcel Redureau, de jongen van vijftien jaar, die op 30 September van het vorige jaar een geheel boerengezin, man, vrouw, oude moeder, drie kinderen en een dienstmeisje heeft uitgemoord is te Nantes tot de hoogste straf, die hem treffen kon, veroordeeld twintig jaar gevangenis. Nestor Wilmart. Den 12den October 1912 werd Nestor Wilmart bestuurder der spoorwegmaat schappij GentTerneuzen beschuldigd van bedriegelijk bankroet. Maar de vogel was onderwijl gevlogen. Enkele maanden bleef hij onvindbaar, totdat hy 11 Maart van 't volgende jaar te Reims gesnapt werd. Daar had hy in dien tijd als eerzaam en eenvoudig rentenier een burgerhotel bewoond en met enkele menschen de sobere genoegens van de stamtafel enz. gedeald.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2