Binnenland. Rechtszaken. Gemeenteraad van Axel. boete, doch verliest bovendien overeen komstig de bepalingen der wet elke aanspraak op vergoeding, indien zijn vee ter uitvoering der voorgeschreven maatregelen moet worden onteigend en afgemaakt. 's Gravenbage, 18 Februari 1914. De Directeur Generaal voornoemd P. van Hoek. (Overgedrukt uit de A ederlandsch" Staatscourant van 19 Febr. 1914, no. 42 Woensdagavond is H. M. de Koningin weer uit Königf stein te Den Haag aan gekomen. H. M. reed per automobiel van bet station naar het Paleis. Prins Hendrik komt tegen halt April, als de drie maanden voor zijn kuur bestemd, verstreken zijn, te 's Graven- hage terug. AXEL, 27 Februari 1914 Onze vroegere stadgenoot L A.Koster, onderwijzer aan de Chr school alhier destijds, en tegenwoordig aan de Chr. school te Hilversum werkzaam, is be noemd tot onderwijzer in Zuid-Atrika, en heeft die benoeming aangenomen. (L. et E.) Onder groote belangstelling her dacht Dinsdag de WelEerw. heer A. Timmerman te Ter Neuzen, den dag, waarop hij 25 jaar geled n het predik ambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Hij ontving blijken van waardeering van den Ring van predikanten, den Kerkeraad, zijne gemeentenaren en ook van particulieren. Onder de velen, die hem persoonlijk kwamen gelukwenschen, behoorde, naar we in de Tem. Crt. lezen, ook de 101-jarige P. Kielman van Sluiskil. Zondagvoormiddag aanst. hoopt de jubilaris zijn gedachtenisrede uit te spreken. Schietoefeningen tot verhooging van 's Lands weerkracht. De Kapitein Commandant van het detachement van het 4e Regiment Vesting-artillerie te Ter Neuzen brengt ter kennis, dat tot verhooging van 's lands weerkracht vermoedelijk de gelegenheid zal worden opengesteld tot beoefening van het schieten. Aan deze oefeningen kunnen deelne men lo. Miliciens en landweerplichtigen met groot verlof. 2o. Kaderreservisten met onbepaald verlof. 3o. Alle mannelijke ingezetenen van 16 -35-jarigen leeftijd, die ten genoege van den officier ter plaatse met de leiding van vorenbedoelde oefeningen belast, bij den aanvang daarvan doen blyken van voldoende bedrevenheid in het voorbereidend schietonderricht. De oefeningen worden bij deelname van minstens 10 personen vermoe delijk gehouden van 1 Mei 1 Septem ber eiken Zaterdagnamiddag van 5 -7 uur in Ter Neuzen, Zaamslag en Axel. Zy, die wenschen deel te nemen aan de onderwerpelijke schietoefeningen worden verzocht zich vóór 1 Maart a.s. schriftelijk of in persoon aan te melden op de secretarie der gemeente in welke hij de schietoefeningen wenscht bij te wonen, voor die te Ter Neuzen bij den Garnizoens commandant in de kazerne. De Kapitein, Detachements Commandant, A. D. Putman Cramer. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 21 Febr. 1914. C. v. D., 21 j., veldarbeider te Clinge, is wegens overtreding rijksbelastingen veroord. tot 5 of 5 dagen hecht. C. H., 33 j., werkman to Westdorpe, is wegens als voren veroord. tot 5 of 5 dagen hecht. S. F. D., 56 j., huisvr. F. I. v A. te Sas van Gent, is wegens als voren veroord. tot 5 of 5 dagen hecht. R. J. M. G. F 42 j., huisvr. C. J. C. H. te Sluiskil (Ter Neuzen), is wegens als voren veroord. tot 10 of 10 d. hecht. W. C. R 26 jvrachtrijder te Hulst, is wegens als voren veroord. tot 25 of 5 dagen hecht. J. J. H., 51 j., landbouwer te Zaam slag, is wegens als voren veroord. tot ƒ15 of 3 dagen hecht. E. P., 26 j., dienstbode zonder be kende woonplaats, is wegens als voren veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. P. G., 23 j., arbeider te St. Jansteen, is wegens mishandeling veroord, tot 1 maand gevang. L. H. v. d. A., 37 j., voddenraper te Axel, is wegens als voren veroord. tot 5 of 5 dagen hecht. W. N. L., 19 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens als voren ver oord. tot 15 of 15 dagen hecht. F. W. L., huisvr. J. v. d. H., 24 j., te Ter Neuzen, is wegens als voren veroord. tot ƒ5 of 5 dagen hecht. L. J. B., 18 j., schipper te Clinge (Nieuw-Namen), is wegens diefstal ver oord tot 14 dagen gevang. P. P. G., 46 j., visscher te Ter Neuzen, is wegens niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar verooid. tot 15 of 15 dagen hecht. J. C. d. R., 23 j., zonder beroep te Ter Neuzen, beklaagd van wederspan- üigheid, is vrijgesproken. Woensdag deed het Gerechtshof te 's Gravenhage uitspraak in de zaak van A. S., herbergier, J. v. d. B., S. B. V. en L. F. K., allen arbeider en wonende te Axel. Beklaagden waren zooals bekend in hooger beroep gekomen van het vonnis der arrond. rechtbank te Middelburg, waarby zy wegens wederspannigheid tegen de marechaussée's op 24 Nov. j.l. waren veroordeeld, de eerste tot 3 weken, de overigen tot 14 dagen gevang. Het Gerechtshof bevestigde dit vonnis met uitzondering van de straf, die ver minderd werd tot 8 dagen gevang, voor ieder der beklaagden. N. R. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 1 Maart 1914. Ned. Herv. Kerk. Voorna. 91/, ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Leeskerk. -reformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Dhr. J. Overduin Nam. 2 ure Dhr. J. Overduin 'sAv. 5'/s ure Dhr. J. Overduin (van lerseke). Zitting van 24 Februari 1914. Voorzitter dhr. L. J. den Hollander, Secretaris dhr. J. A. van Vessem. Aanwezig de h.b. Lamaïtre, Kruysse, Van Driel, P. Dregmans, F. Dekker, Dieleman, P. Dekker, De Feyter en Wolfert. Afwezig de heeren Oggel met en de heer Smies zonder kennisgeving. De notulen der twee voorgaande ver gaderingen worden gelezen en goedge keurd. I. Mededeeling ingekomen stukken. a. Het door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluit betreffende het niets ver halen der premies voor de pensionnee- ring der gemeenteambtenaren en hunne weduwen en weezen op die ambtenaren. Naar aanleiding van een door Ged. Staten gedaan verzoek, om te beslissen hoe de afkoop voor die ambtenaren aan het rijk zal worden betaald stellen B. en W. voor dit te doen in 40 annuï teiten, berekend tegen 31/, #/o< zoodat dan gedurende 40 jaren, naar de Voorz. meedeelt, 432,32]/3 zal moeten worden betaald. M. a. s. wordt aldus besloten. b. Het goedgekeurd raadsbesluit tot afschaffing van twee jaarlijksche vee markten. c. Een besluit van Ged. Staten, dat de beslissing op de begrooting voor 1914 is verdaagd tot 1 April a. s. d. Bericht vaD de goedkeuring door Ged. Staten van het reglement van het burgerlijk armbestuur. e. Het goedgekeurd raadsbesluit tot wijziging der begrooting voor 1913. f. Het goedgekeurd raadsbesluit be treffende aankoop van grond voor ver betering van den Buitenweg. g. Proces verbaal van de kasopname bij den ontvanger van het Burgerlijk Armbestuur, waar in kas was j 861,20. h. Idem van de kasopname by den waarnemenden gem. ontvanger, waar in kas werd bevonden 1816,291/,, over eenkomende met de vertoonde bewijzen. Een schrijven van de directie der spoorwegmaatschappij Mechelen —Ter Neuzen, waarby deze in antwoord op een schryven van het gemeente bestuur bericht, voornemens te zijn den nieuw aan te leggen weg tusschen de overwegen 94 en 95 in den loop van het jaar 1914 te voltooien. j. Een schrijven van J. van Sluis, brigade-commandant der marechaussée alhier, waarin deze, mede namens het personeel der brigade, dank betuigt voor de verleende gratificatie. k. Een schryven van Mej. M. de Jongh, die daarin bericht hare benoe ming als onderwijzeres gaarne aan te nemen. Alle voor kennisgeving aangenomen. I. Een schryven van de commissie van voorbereiding voor de stichting eener electrische ceDtrale in Zeeuwsch- Vlaanderen, waarbij wordt toegezonden een technisch rapport, inzake het onder zoek naar de levensvatbaarheid eener electrische centrale, met verzoek om als aandeel der gemeente in de gemaakte kosten aan den secretaris te willen doen toekomen 19,83. Besloten wordt deze stukken ter in zage te leggen voor de leden. De Voorz. wil echter thans reeds mededeelen dat de commissie te dezer zake conferenties heeft gehouden met verschillende deskundigen en dat de conclusie is, dat het stichten van eene electrische centrale door de verschil lende gemeenten, om de daaraan voor hen verbonden risico niet is aan te raden en in de gegeven omstandigheden financieel gevaarlijk zou zijn. Dit spruit in de eerste plaats daaruit voort, dat de grootste gemeenten in Zeeuwseh- V laanderen reeds eene andere licht voorziening hebben of krygen. Er is echter vernomen dat door de „Association Coöperatieve Zélandaise de Carbonisation" fe Sluiskil tot het ver krijgen van concessie voor het leggen van kabels en voorzien van electrische stroom voor Zeeuwsch-Vlaanderen een verzoek aan de regeering is gericht. Deze zou beter dan eene combinatie van gemeenten in de gelegenheid zijn eene centrale te exploiteeren, waarom de commissie het zeer zou toejuichen dat die concessie verleend werd. In eene dezer dagen te Hulst te houden vergadering der commissie zal een voorstel worden gedaan, om aan Ged. Staten te verzoeken aan den Minister van Waterstaat te adviseeren die con cessie te verleenen. m. Verslag der commissie tot wering van schoolverzuim over het jaar 1913, waarin o. m. wordt medegedeeld, dat als oorzaak van het schoolverzuim vooral veldarbeid en somscook huisarbeid wordt genoemd. De commissie betreurt het, dat van de 56 opgeroepen personen om voor de commissie te verschynen, 22 personen niet waren opgekomen. Het niet-verschynen voor de commissie kan niet dan nadeelige gevolgen hebben voor de betrokkenen. Aan het slot van dit verslag wordt herinnerd aan den heer M. L. van Vessem, die wegens gezondheidsredenen respectievelijk als secretaris en lid der commissie ontslag had gevraagd en De heer Van Vessem heeft sedert de benoeming der commissie als secretaris gefungeerd en steeds zijn taak met groote nauwgezetheid vervuld. De commissie wil hem daarvoor hulde brengen en betreurt het, dat de heer Van Vessem niet langer in haar midden kan blijven. n. Mededeeling van voornoemde com missie, dat benoemd is tot voorzitter de heer A. Esselbrugge en tot secretaris de heer P. Ie Feber. o. Jaarverslag over 1913 van de Gezondheidscommissie, gezeteld te Ter Neuzen. Dit verslag wordt voor de leden ter inzage gelegd. II. Aanbieding rekening ontvangsten en uitgaven der bewaarschool. Door den beheerder der bewaarschool is ingezonden de rekening dier inrich ting over 1913, waaruit blijkt dat de ontvangsten bedroegen 703,20 en de uitgaven 926,537,, zoodat er een tekort is van 223,337a. Op voorstel van den Voorz. wordt besloten deze rekening in handen eener commissie te stellen, waarvoor hy be noemt de heeren F. Dekker, Dieleman en P. Dekker, die de benoeming aan vaarden. III. Af- en overschrijving van posten in de begrooting over 19J3. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. worden verschillende at- en over schrijvingen in de begrooting voor 1913, tot een gezamenlijk bedrag van 1055,60 m. a. s. goedgekeurd. IV. Verzoek van den heer J. A. Dregmans alhier om rioleering. Ingekomen is een adres van den heer J. A. Dregmans, notaris alhier, die daarin te kennen geeft veel last te ondervinden van de goten liggende voor zijne woning, wat veroorzaakt wordt door het vele vuile water en door den modder, komende uit de goot liggende tusschen zijne woning en die van E. van den Berg, welke laatste zijn modder en vuil water op de straat moet laten loopen, omdat hij aan den achterkant geheel ingesloten ligt. Die toestand is echter voor adressant onhoudbaar, waarom hy dringend ver zoekt zulke maatregelen te nemen, dat aan dezen onhoudbaren toestand een eind komt. De Voorz. deelt mede dat B. en W. met den gemeenteopzichter dien toe stand hebben onderzocht en bevonden, dat deze werkelijk niet is zooals het behoort. Wanneer bij dhr. Dregmans de ramen worden opengezet komt de stank veroorzaakt door het vuil in de goot naar binnen, zoodat men iets an ders krygt dan trissche lucht. Ook is de toestand niet zooals die op de Markt behoort te zyn. Er wordt steeds naar gestreefd een Markt een goed aanzicht te geven. Hygiënisch is de toestand ook niet zooal» het behoort. Van uit de Noordstraat stroomt daar water over de Markt, vermeerderd met het water uit de riolen van verschil lende perceelen. Door het leggen van een zinkput op den hoek van het brand spuithuis en dien te verbinden midaels een riool met den put aan de andere zijde der Markt, wordt dit veel ver beterd. Dat water stroomt dan niet meer over de Markt en Van den Berg kan naar dat riool een riool maken voor afvoer van zyn water, zoodat de heer Dregmans dan ook van dien overlast is ontslagen. Zoo langzamerhand wordt dan ook de algemeene toestand ver beterd. Het zou wel aanbeveling ver dienen om nog meer rioleering aan te leggen, maar daarvoor ontbreekt het

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2