Binnenland. Gemengd Nieuws. zorgde er nu voor, dat de eigenaar van een kleerwinkel in de buurt werd op geklopt en liet allen, die geen kleeren hadden, zich in nieuwe plunje steken op zyn kosten. Daarna liet hij het restaurant Allaire, vlak in de buurt, openen en aan de slachtoffers van den brand koffie en brood uitreiken. N. R Crt. MEXICO. Omtrent den aanslag, te Vera Cruz gepleegd op den Amerikaanschen luit. ter zee Cook, diene, dat deze met zijn vrouw van een diner in Vera Cruz naar de kade reed toen op hem geschoten werd. De kogel doorboorde de zijde van het rytuig en trof den luitenant aan de heup. Het werd echter geen wond, enkel een kneuzing. Een telegram uit Chihuahua behelst, dat de opstandelingen-aanvoerder Mar tinez door het toeval voor den oorlog genoodzaakt werd de terechtstelling te leiden van zijn eigen broeder en schoon vader, die wegens moord waren ver oordeeld. De veroordeelden smeekten hem, hun leven te sparenmaar Mar tinez liet zich niet vermurwen en bracht de bevelen van generaal Villa ten uit yoer. Naar uit Mexico wordt geseind, hebben de rebellen een trein met regeerings troepen bij Los Canoas, dicht bij Car denas, met dynamiet in de lucht laten vliegen. De wagens van den trein werden volkomen vernield. Er zijn 50 soldaten om het leven gekomen. Men beschouwt deze daad als de ernstigste welke de rebellen sedert geruimen tijd begaan hebben. Er beerscht in New York groote opwinding over deze ge beurtenis. Avp. Grondwetteiyke gelijkstelling van man en vrouw. Zondagmiddag heett er te Amsterdam een reusachtige optocht van 14 a 1500 betoogsters plaats gehad, gevolgd door een landelijke meeting, welke moesten dienen ter inleiding van het volks petitionnement vooi grondwettelijke ge lykstelling van man en vrouw ten op zichte van het kiesrecht. Als verzamelpunt was de gemeente lyke vischhal aan de De Ruijterkade gekozen. Tegen elf uur kwamen de eerste be toogsters opdagen. Uit Zeeland en Drente, uit Friesland en Brabant waren afgevaardigden naar de hoofdstad ge togen. Zij allen schaarden zich achter 't muziekkorps, dat voortdurend zijn marschen en liederen over de De Ruijter kade deed schallen. Door de politie werd op uitstekende wijze bij de Visch hal de orde gehandhaafd. In de groote concertzaal van het „Paleis voor Volksvlijt" had zich een talrijk publiek verzameld. Verschillende spreeksters en sprekers voerden het woord, die allen de noodzakelijkheid betoogden van de grondwettelijke gelijk stelling van man en vrouw ten opzichte van het kiesrecht. Aan het slot der vergadering las freule Wichers de volgende motie voor, die onder daverend gejuich werd aan vaard „De landelijke meeting, enz.: ontevreden met de in uitzicht gestelde grondwetsherziening, waarbij alleen voor de mannen het kiesrecht in de grondwet zal worden vastgelegd van oordeel, dat de hedendaagsche vrouwen in baar strijd om het bestaan het kiesbiljet niet langer kunnen missen, en dat het Nederlandsche volk niet langer verstoken moet blijven van de ervaring en het inzicht der vrouwen bij tal van sociale maatregelen, die door Staat en gemeente fnoeten worden ge regeld stemt ten volle in met bet besluit van de Vereeniging voor Vrouwenkies recht tot het houden van een volks petitionnement om de Regeering met den volksVvil in dezen bekend te maken; en roept het Nederlandsche volk van alle gezindten en klassen op, van deze meening te doen blijken, door het tee- kenen van de lijsten, waarop de regee ring zal verzocht worden in de voor stellen tot grondwetsherziening te bren gen grondwettelijke gelijkstelling van meeting Avp. zijn me», onderzocht de lengte van het lemmet en de punt en deed ^enige ■chijnatooten in de lucht. Hij scheen zeer tevreden, wat hij lachte goedaardig. Een kamermeisje liep om het huis en keek nu eens om dezen, dan weder om genen hoek zij scheen Stefan voor haar vrijer aan te zien, want ze kwam vroolijk op hem af. »Eindelijk, Tonio »Ik ben Tonio niet, lief kindle ant woordde Stefan het meisje wilde weg loopen, maar de soldaat vroeg haar vrien delijk nog even te wachten zij bleef aarzelend staan en kon aardig met dezen jager praten, want hij luisterde oplettend, toen haar praatziek mondje van de nieuwe barones sprak, al beefde hij ook nu en dan op vreemde wijze. »Hebt ge het koud vroeg zij vrien delijk. »Ja, een beetje,* antwoordde hij. »Ja, ziet u, het is overdag ook zoo heet, ik dacht dat mij het hoofd brandde, en de nachten zijn daarentegen zoo koel, de gezondste mensch zou daardoor de koorts kunnen krygen. Goeden nacht, mijnheer, goeden nacht Zy wikkelde zich dichter in haar om slagdoekje, zoo dan als een spinneweb, hare zacht roode huid scheen door de fijne mazen en ging heen. Zij bleef nog eenmaal staaD, en ging toen werke lijk; het was haar vreemd, dat de soldaat zelfs geen moeite deed om een kus van De Min. v. Fin. maakt bekend, dat ten kantore van den ontvanger der registr. en dom. te Hulst, van een on bekende, door tusschenkomst van een R.-K. priester, is ontvangen 25.95, ter voldoening van te weinig betaalde be lasting. Z. D. H. de bisschop van Breda heeft benoemd tot Rector te Hulst (gast huis) de Weleerw. heer A. Franken. Bij Kon. besluit van 14 dezer is benoemd tot dijkgraaf van den Kanaal polder dhr. B. van Hyfte te Philippine. man en vrouw Hierop werd gesloten. AXEL, 17 Februari 1914. Zondagavond verbrandde nabij de Sassing door onbekende oorzaak een hoop vlas. Daar er geen gevaar voor naburige gebouwen bestond, behoefde de brandweer niet uit te rukken. Een achttal mannen, konden met vereende krachten voorkomen, dat oor een tweede hoop werd aangetast. Het verbrande was verzekerd. haar te krygen, of haar verzocht om den volgepden avond terug te komen. »Hm, hij is heel aardig, veel aardi ger dan Tonio - maar een lummel. De klok van den kerktoren der stad sloeg elf uur, de verloftijd voor de sol daten van het garnizoen was reeds ver streken. Stefan dacht er niet aan om terug te gaan in de schaduw van het houtgewas verscholen, bleef hij nog altijd de wacht houden. Nu en dan keek hy naar boven, naar het balkon, en nam eindelijk een besluit. Vastberaden en ouheilspelleDd kalm sprong hij over de lage omheining en sloop in den tuin. »Zij is zijne vrouw, maar zij is het den langsten tijd geweest I* Deze ge dacbte dreef hem vooruitmet de vlug heid van een eekhoorn klauterde hij tegen de zuilen en het rasterwerk van het balkon op. Hij was boven gekomen en keek over de leuniug heen, met het lichaam tusschen de ranken en wilden wingerd verborgen, in 't geopende vertrek dat daarachter lag. Zijn hart stond stil, hij hield het mes in den mond en beet met de tanden op het blanke lemmet. »Hoe schoon is zij, hoe lieftallig bedient zij hem 1« Alice schoot juist den baron eene schaal met vruchten toe, die hij aannam en daarbij met de lippen de lieve hand aanraakte, die ze hem aanbood. >Dat moet de laatste kus zijn Van bevoegde zijde verneemt de D. Crt., dat de fiuancieele medewerking, van tal van zijden ondervonden, van dien aard is, dat de verwezenlijking van het voornemen, om te Dordrecht een standbeeld voor de gebroeders De Witt op te richten, als verzekerd mag worden beschouwd. Het raadslid der gemeente Schoten de heer Verkooy heeft een verzoek ge richt aan Gedep. Staten van Noord- Holland, om de administratie van den gemeenteontvanger van Schoten eens te willen controleeren. De heer V. beschuldigt den ontvanger van verre gaande slordigheid, waardoor het b. v. telkenmale voorkomt, dat ingezetenen, die hun belasting hebben betaald, ver volgd worden, meldt de Tel. Te Haarlem is in den nacht van Zaterdag op Zondag een van de kapellen van de R.K. kerk in de Jansstraat een offerbus, met inhoud gestolen. JV. R. crt. Weer een kazerncbrand. In de intantenekazerne aan den Kou denhorn te Haarlem is Zondagmorgen voor de derde maal binnen anderhalf jaar brand uitgebroken, die van omvang minder ernstig was dan de twee vorige keeren, doch door de omstandigheden waaronder de brand uitbrak, zeer ernstig van aard was. Omstreeks zes uur in den morgen ontdekte een van de koks, die naar de keuken ging, dat vlammen uitsloegen uit het dak van het middengedeelte van den zuidelijken vleugel, die bij den eersten brand in 1912 is vernield. Hij maakte alarm, waarop de man schappen door brandsignaal werden gewekt. Men begon met het blusschings werk en waarschuwde onmiddellyk de brandweer, die dadelijk met veel mate riaal aankwam en met tien slangen op de waterleiding de vlammen aantastte. De brand bleek weer te woeden op de rust- en deponeerkamers, ditmaal van de le comp. van het le bataljon van het 10de regiment, die zich onder het afgeschoten dak bevonden. Op deze dakverdieping zyn de kamers gescheiden door het trapportaal. Toen het blusschingswerk in vollen gang was in de kamers, rechts (ten oosten) van het trapportaal gelegen, ontdekte men in de kamer links van dit portaal, door het geheele portaal en de gang ge scheiden van deze kamer, dat daar ook brand was, terwyl op het portaal en de gang niets van het vuur te be speuren viel. Deze omstandigheid geeft vrywel zekerheid, dat de brand aangestoken is. Op de laatstgenoemde kamer was de vlam spoedig uitgemaakt. In deze kamer, waar de militaire kleedingstukken op stellingen lagen, was in één van de stapels vuur gekomen. De stapel was vernield en een gat in den vloergebrand, toen men de vlammen bluschte, terwyl in de kamers rechts van het trapportaal twee vertrekken geheel uitbrandden. Tegen halfacht was men de vlammen vrijwel meester. Toen rukte een deel van de brandweer in, doch het overige deel bleef tot 12 uur om onder leiding het blusschingswerk te beëindigen. Dadelijk is een uitgebreid onderzoek gesteld. Ook de autoriteiten meenen dat misdryf in het spel is. Het onderzoek moet reeds uitgemaakt hebben, dat ook in elk der twee rust kamers ten oosten van het trapportaal afzonderlijk brand moet ontstaan zijn. Blykt dit inderdaad juist, dan is de brand op drie plaatsen tegelyk uitge broken. M. Crt. Voor eenige maanden verdween te Goch, toen hij in een stormachtigen nacht van zijn werkplaats naar huis terugkeerde, de ruim 40-jarige bakker Van Raay, herkomstig uit Beers (N.-B.). Daar de man de rivier de Niers moest passeeren en men zijn pet in de nabijheid vond, werd de geheele rivier afgezocht zonder resultaat, zoodat men reeds tot het vermoeden was gekomen, dat de man zich had verwijderd en zijn gezin in den steek had gelaten, hoewel by als oppassend bekend stond. Thans is het in verren staat van ontbinding ver keerende lyk van den ongelukkige te Goch uit de Niers opgehaald. Avp. schreeuwt Stefan luid en schril, hij springt in de kamer en door 'een goed gemikten stoot met het mes vloeit eeD stroom bloed uit Alice's borsteen kreet, en zij ligt op den vloer uitgestrekt. Het wapen ontvalt aan de hand des moordé naars en brullend, als door een knodsslag getroffen, valt hy op haar neder. Door duizend furiën gedreven, heft hij haar op en kust haar in half krankzinnige wanhoop op den mond, terwijl hij de hand vast op de gapende wond drukt, waaruit het bloed stroomt. »Neemt mij gevangen, bindt mij en laat mij sterven Baron Similoff stond als verlamd. Hij sprong op, stortte zich op den moordenaar, de bedienden kwamen aanloopen, terwijl Stefan onder het mis baar, dat du ontstond rustig bleef, zonder eeD vinger te verroeien tot tegenweer. >Een dokter - Alice, lieve vrouw 1 Zij sterftHulpWees vervloekt, kannibaal De ongelukkige echtgenoot was buiten zich zeiven. De dienstmeiden snelden toe met ontzetting herkende het kamer meisje in Stefan den soldaat, dien zy nog even te voren had gesproken. Zij kon van aDgst en schrik bijna geen woord uitbrengen. »Zij leeft nog, Alice, gy kunt, gij moogt niet sterven riep Similoff met de grootste smart. Soldaten en polieie- agenten stormden naar binnen, men sleepte Stefan voort, maar hij rukte zich nog eenmaal los en wierp zich op Alice; eindelijk sleurde men den waanzinnige voort. Alice haalde nog adem, zoo goed men kon trachtte men het bloed te stelpen, haar bewustzijn was verdwenen, maar keerde nu en dan terug, doch slechti voor een oogenblik zij kreunde en sprak klagend onverstaanbare woorden. Spoe dig verschenen twee geneesheeren, die verklaarden dat een herstel niet geheel onmogelijk was. Similoff kreeg by dexe tijding zijne tegenwoordigheid van geest langzamerhand terughij zat aan het bed zijner vrouw en hielp de doctoren. De nacht verstreek, de zon steeg bloed rood aan de kimmen eu maakte de tee tot een vurigen spiegel. Similoff had geen oog geloken, hij hield Alice's hand in de zijne geklemd en luisterde naar eiken ademtocht; niemand der huisge- nooten had zich ter ruste begeven. Stefan bevond zich in de policiekamer van het garnizoen, men had hem geboeid, afgemeten stond hij den officier, die hem onderhoorde, ten antwoord. Volkomen overeenkomstig de waarheid, verklaarde hij in welke betrekking hij stond tot baron Similoff, verhaalde ook de reis met dien8 echtgenoote en ontwikkelde de gronden, die hem tot de bekende handelingen hadden gedreven. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2