Rechtszaken. Gemengd Nieuws. 'chrijven, of tenminste Zyn naam kan tekenen. Wil de man zijn vrouw, of ^e vrouw haar man, of willen belang hebbenden hunne kinderen of hunne kleinkinderen doorloopend machtigen, d*n zal dit worden toegestaan, ook al ®ou hy of zy, die gemachtigd wordt, *yn naam niet of niet meer kunnen ®etten. Den rentetrekkers wordt ontraden, zich te laten overhalen om hunne be langen op te dragen aan personen, die zich aanbieden om tegen beloo ning voor hen naar het postkantoor te gaan, althans wanneer deze personen niet behooren tot de naaste omgeving of familie van den rentetrekker en dus op grond van persoonlijke bekendheid door hem kunnen worden vertrouwd. Om een gemachtigde of een anderen gemachtigde te stellen, behoeft men slechts naar het postkantoor te gaan om dit te vragen. Kan men persoonlyk niet gaan, dan vraagt men aan den persoon, dien men wil machtigen, om dit te doen, en geeft men hem het bewys van toekenning mede. De post ambtenaren maken dan de zaak in orde. Voor intrekking van een bestaande doorloopende machtiging behoort men zich schriftelijk tot het bestuur der Rijksverzekeringsbank te wenden. Des noods is ook een schriftelijke of monde linge mededeeling aan het postkantoor voldoende. Ook al zou de doorloopend gemachtigde weigeren om zijn eigen legitimatiekaart of wel het bewijs van toekenning van den rentetrekker af te geven, zoo levert dit geen bezwaar op en komt het recht van den rentetrekker niet in gevaar. H. M. de Koningin Moeder heeft Woensdag met een talrijk gevolg een bezoek gebracht aan het station voor draadlooze telegrafie te Scheveningen. H. M. wenschte vooral ingelicht te worden omtrent hetgeen aan dit station gedaan wordt en omtrent de wijze, waarop daar wordt gewerkt, speci aal ook in gevallen, dat schepen op zee in nood verkeeren. Bij het bezoek waren tegenwoordig de directeur generaal der posteryen en telegrafie, jhr. Alting von Geusau, en de ingenieur der werkplaatsen voor de telegrafie, de heer Koomans, die H. M. inlichtingen verstrekten, evenals de heer Nierstrasz, chef van den technischen dienst der radio-telegrafie. Het bezoek heeft ongeveer D/j uur geduurd. W- -K- Crt. Rijkspostspaarbank. Blykens het Verslag aan de Koningin betrekkelijk den dienst der Rykspost- spaarbank in Nederland over 1912" bedroeg in 1912 het aantal inlagen 2.028.995, tegen 1.971.304 in 1911. Het bedrag dier inlagen was 83.199.954.71, tegen ƒ81.263.478.785 in het vooraf gaande jaar; een vermeerderingderhalve van 57.691 inlagen en 1.936.475.925. Terugbetaald werd ƒ81.779.185.575 in 1.111.966 posten, tegen 78.937.001.51' in 1.083.647 posten in 1911. Het aantal spaarbankboekjes steeg in 1912 met 50.066 stuks, waardoor er 1.607.016 in omloop waren op 31 De cember 1912. Het aan de inleggers verschuldigde saldo-tegoed op spaarbankboekjes ver meerderde in dat jaar met f 5.696.003.105, waaronder 4.406.295.79 gekapitali seerde rente, en bedroeg ƒ176.656.810.65 op het einde van 1912. In 1912 werden 4701 nieuwe Staats schuldboekjes afgegeven. Het aantal in omloop zijnde klom tot 21.813, tegen 18.787 in 1911 een toeneming van 3026. Het nominaal bedrag der inschrij vingen op die boekjes beliep 5.836 300, terwyl bet daarop verschuldigde saldo toenam met nominaal 3.608.400. In totaal was op ultimo December 1912 op de Staatsschuldboekjes ver schuldigd ƒ21.410.550 nominaal. Be rekend naar den koers der betrekkelijke schuld op 31 December 1912, hadden de titularissen van Staatsschuldboekjes te vorderen f 16.753.755.375, tegen 14.553.257.62' op het einde van 1911; eene vermeerdering dus van 2.200.497.75. De tegoed vermeerdering op spaar bank- en Staatsschuldboekjes tezamen bedroeg in 1912 derhalve f 7.896.500.85'. Vermindering van treinen op Zondag. Door de Alg. Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk is aan den Raad van Toezicht op de Spoorwegen een ver zoek gericht om er op aan te dringen, dat minder goederentreinen op Zondag loopen. Vooral te Hoek van Holland moeten de bootwerkers 's Zondags wer ken en kunnen dus niet ter kerk gaan, terwyl hun vrouwen en kinderen, ver wachtend^ dat hun mannen en vaders 's morgens terug zullen komen, eveneens thuis blijven. Deze toestand wordt vooral geweten aan de Engelsche wet, volgens welke alleen aan bederf onderhevige goederen 's Zaterdagavonds na 6 uur, in de Engelsche havens gelost mogen worden, waardoor de goederen, die niet aan bederf onderhevig zyn, des Zater dags te Hoek van Holland niet worden ingeladen en zich aldaar ophoopen, zoodat op Zondag ingeladen moet wor den, om 's Maandags vroeg in Engeland te zijn. Wanneer men nu Zondags de goederen niet verder vervoert, zou de Zondagsrust daardoor aanmerkelijk be vorderd worden. Avp. De oud-minister A. S. Talma zal, op uitnoodiging van de algemeene sy node der Ned. Herv. Kerk, in het uni versiteitsgebouw te Leiden op 12, 19 en 26 Maart lezingen houden over de maatschappelijke vraagstukken uit Chris telyk oogpunt bezien. Avp. teur, die alle moeite doet het peil der kunnen bevroeden, wat hij daarin uitvoeringen te verhoogen. Het moet misschien nog heett doorgemaakt, dan ook op den duur ontmoedigend zijn Ook jhr. G L. Schorer, luit. ter zee le kl. sprak namens de marine een enkel woord. Hij wees er op, hoe Kramer gestorven is in de vervulling van zijn plicht en hij sprak de hoop uit, dat allen even nauw in plichtsbe trachting zouden zijn als hij. De ma rine zal deze gebeurtenis niet spoedig vergeten. Nog bracht ten slotte eenderopzich ters een laatsten groet namens alle werklieden der Schelde, waarna de plechtigheid was geëindigd. M. Crt. AXEL, 6 Februari 1914 Woensdagavond werd alhier ten huize van den heer Koole de 17e jaarver gadering gehouden der vereeniging .Steunt Elkander". Herkozen werden de heeren J. M Oggel als voorzitter, M. Wolfert als 2e penningmeester en F. Dekker Fz., W Dieleman Pz., C. P. Gast en J. Wieland als commissaris, terwijl als zoodanig werd gekozen in de plaats van den heer H. Smies Hendrz., die niet meer in aanmerking wenschte te komen, de heer C. Smies Hermz. In de plaats van het overleden lid der commissie van toezicht Adr. den Hamer werd gekozen C. J. Martin. Het aantal gewone leden bedraagt 266 of 1 meer dan bij den aanvang van het vorige jaar, het aantal donateurs daalde van 81 op 76. De ontvangsten over het atgeloopen vereenigingsjaar bedroegen 1679.43, waaronder 1391.45 aan contributie der ge wone leden de uitgaven bedroe gen 1479.38, waaronder 1453 aan ziektegeld. Er was dus een goed slot vau 200.05. Het kapitaal der ver eeniging is dus gestegen van 2795.20' tot 2995,25'. Men schrijft ons Maandagavond zal de heer J. L. D van der Roest, oud-zendeling te Utrecht, te 6 ure, in de vergaderzaal, Nieuwstraat alhier een lichtbeeldenavond geven voorstellende het eiland Boeroe en zijne bewoners. Een bezoek is zeer aan te bevelen. Reeds lang werd tijdens de repe titiën van de zangvereeniging „Orelio' alhier het gemis gevoeld van een orgel zoodat men kort voor eene uitvoering steeds moest steunen op de bereidwil ligheid van anderen, die dan tijdelijk hun orgel afstonden. Nu echter bij bet opmaken van de jaarrekening bleek, dat de kas er nog niet zoo slecht voor stond, besloot men in de jl Donderda; gehouden bestuursvergadering tot den aankoop van een orgel. Voorzeker zal dit het zanggezelschap ten goede komenook aan de liet hebberij van de eenigszins gevorderde liefhebbers van zang en aan den Direc- steeds eenvoudige versj s te moeten aanleeren. We hopen echter dat de krachten niet overschat zullen worden en bij de keuze naar grootere zang stukken vooral gelet wordt op eene goede uitvoering. De heer P. A. Vroegop, adjunct commies ter secretarie te Ter Neuzen, benoemd tot eersten ambtenaar ter secretarie te Nijkerk, alwaar hij tevens als no. 1 geplaatst is op de aanbeveling voor dienstdoend ambtenaar van den burgerlijken stand. Tem. Crt. De loop der bevolking in Stoppel dijk over 1913 was als volgt: Geboren 21 m., 28 vr., totaal 49. Gevestigd 52 m., 43 vr., totaal 95. Overleden 8 m., 13 vr., totaal 21. Vertrokken 51 m., 49 vr., totaal 100. Bevolking op 31 De«. 1912 840 m., 825 vr., totaal 1665. Bevolking op 31 Dec. 1913 854 m., 834 vr., totaal 1688. Alzoo vermeerderd met 23 personen. Voltrokken huwelijken 9. Levenloos aangegeven 2 kinderen. Tem. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 8 Februari 1914. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Dhr. J. L. D. v d. Roest. (Oud-zendeling te Utrecht). Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Door F. en W. V., rijwielhandelaars te Zaamslag, gedetineerd te Middelburg hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank te Middelburg van den 23 Januari j 1., waarbij zij ter zake van frauduleus bankroet zijn ver oordeeld tot 9 maanden gevang, ieder, met aftrek van de preventieve hecht. De eisch was voor ieder 1 jaar en 6 maanden gevang. De Officier van Justitie te Middelburg kwam eveneens in hooger beroep. Woensdagmorgen had te Vlissingen de begrafenis plaats van Kramer, het slachtoffer van de ramp met de onder zeeboot aan de werf der Schelde. Aan de woning van den overledene hadden zich familieleden, vrienden en een ruime schare belangstellenden verza meld om den doode de laatste eer te bewijzen. Een 5-tal fraaie kransen dekten de baar, waaronder een der directie van de maatsch. ,de Schelde en een namens de marine. In den stoet liepen vele officieren en matrozen der marine, kameraden en vele werklieden der Schelde, terwijl in een 3-tal volgrijtuigen de familieleden hadden plaats genomeD. Op de algemeene begraafplaats was de belangstelling van de zijde van het publiek enorm. Ook bevonden zich daar de heeren Jos. van Raalte en mr. J. Smit, direc teuren der .Schelde" en dhr. L. J. K van Waveren, ingenieur dier maatsch Nadat allen zich om het graf hadden geschaard trad de heer van Raalte naar voren, die in korte woorden de tragische gebeurtenis, die nog zoo versch in ieders geheugen ligt, in herinnering bracht en de moeilijke oogenblikken die de doode heeft beleefd, doch waarvan wij niet Woensdagavond omstreeks half tien zyn twee, tot nog toe onbekende mannen, de woning binnengedrongen van een bejaarde dame in de Schoonder- loostraat te Rotterdam. Zy was alleen thuis en de mannen gaven voor, haar te komen spreken over een leverantie van kruidenierswaren. Eenmaal binnen, deden zij in den gang maskers voor, volgden de dame in de achterkamer, grepen haar by de keel en terwijl een hunner haar den loop van een ievolver tegen het voor hoofd drukte, vroeg de ander haar om geld. De oude dame, bevreesd voor erger, begaf zich met de mannen naar de voorkamer en gaf hun een bankbiljet van ƒ200. Daarna zijn zy vertrokken. X. R. crt. Gistermorgen ontdekte de meester knecht van den heer George W. van Biene, dat er in de drukkerij van zyn patroon aan de Keerweerlaan te Rotter dam '8 nachts was ingebroken. Door het openschuiven van een raam zijn de dieven binnengekomen. In de werkplaats hebben de inbrekers uit louter baldadigheid met een snijmachine verschillende boeken beschadigd, voort» bouten en schroeven van andere ma chines afgenomen en het electrische schakelbord beschadigd. Op het kantoor ia een schrijfbureau opengebroken en verschillende post zegels zijn daaruit ontvreemd. De brand kast is voorover geworpen, van achter opengescheurd en een bedrag van 75 a 100 is daaruit weggehaald. Ook een tooneel- en een verrekijker worden vermist, en de inhoud van eenige bussen cacaopoeder is over den vloer uitgestrooid. De heer v. Biene is tegen inbraak verzekerd. N. R. Crt. Flink. Woensdagavond half acht geraakte aan de Veenkade, vlak bij de Prinsestraat een jongen met zyn flets te water. Voorbijgangers bleven staan, de politiefluit werd geblazen, maar geen der omstanders had idee in een koud, modderig bad, tot een jonge man zich tusschen de omstanders doordrong, zijn jas uittrok, van den pl.m. 21/, M. hoogen walkant in het water sprong, en den reeds zinkenden knaap greep. Hy smaakte het genoegen hem met behulp der op den wal staande menschen op het droge te brengen. Zelf op het droge gekomen, stoorde hij zich aan niemand en ging kalm zijn weg. De fiets werd inmiddels met behulp van een dreg uit het water geheschen. Vad. Als iets zeldzaams in de dieren wereld wordt uit Rozenburg gemeld: Tijdens de strenge koude, voor eenige dagen, kwam in de woonkamer vanL. een roodborstje gevlogen, welk diertje, dat totaal verkleumd was, door de be woners liefderijk verzorgd werd. L. had echter ook een poes, weshalve men bang was, dat poes het leven van rood borstje wel eens zou kunnen verkorten. Dit is echter niet bewaarheid, want samen eten ze thans uit een bord, en als poes ligt te slapen, durft het vogeltje best op poes' rug te gaan zitten. Het roodborstje huppelt vrij in de kamer rond en schijnt geen trek te hebben de vroegere vrijheid te hernemen, want by open deuren blyft het nog in de kamer. Avp.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2