SPROT. Zangvereeniging „ORELIO". 1100 roeden gescheurde WEIDE, Marktberichten. Advertentiën. Steeds verkrijgbaar Opnieuw ontvangen: Firma P. H. YEENHÜM, Axel. „Welnu, dan zal ik je eens vertellen hoe zich dat toegedragen heeft. Ik kwam aan 't Koninklyk Paleis in'tNoord- einde en daar werd ik al dadelijk op mijn gemak gezet door dien mijnheer daar, (de heer Ligthart wees op den secretaris van H. M.), die mij aller vriendelijkst ontving en mij bij de Koningin bracht. En toen gaf de Ko ningin my een hand en ik kreeg er ook een van Prinses Juliana. Ziet, kinderen, dat deed bij mij alle be schroomdheid wijkeu. De Koningin was toen zoo vriendelyk met mij een gesprek te voeren en toen het uit was, gaf de Koningin mij weer een hand. Ik kon toen niet nalaten tot de Koningin te seggen Majesteit, nu moest U mij in myn school ook eens een bezoek breDgen 1 En wat deed de Koningin Ziet, daar staat zy, kinderen Toen de ontroering wat bedaard was de kinderen stonden letterlijk paf 1 verzocht de heer L. zyn kinderen een lied voor Koningin en Prinses te lingen. En daar begon het uit volle borst onder leiding van den onderwijzer. Zoo was het bezoek van de Koningin aan Jan Ligthart's school. De 'ontploffing te Rotterdam. Als oorzaak van het ongeluk, dat reeds 2 menscheulevens kostte, wordt thans genoemd, dat een der werklieden de flesch te hard op den grond neerzette, 'tls mogelijk, dat dit de oorzaak der ramp geweest is, schrijft men aan de Avp., doch de hoofdoorzaak moet ge zocht worden in het feit, dat de werk lieden totaal onbekend zijn met het gevaar, waaraan zy bij 't verwerken bloot staan. Als men dagelijks ziet, hoe ruw met dergelijke dingen wordt omgesprongen, is 't een wonder, dat niet meer ongelukken gebeuren. Op een kistje Zweedsche lucifers zet men 't op schrift „vuurgevaarlyk"', doch op zuur stof, koolzuur en dergelijke stoffen ziet men van een waarschuwing geen spoor Zelfs buskruit, patronen, vuurwerk enz. vervoert men zonder de minste voor zorgsmaatregelen en 't is ongelooflijk op hoe groote schaal dergelijke zendingen aan 't wettelijk toezicht worden ont doken. Zelfs indien zendingen buskruit onder politie- en rijkstoezicht worden vervoerd, staat men verbaasd op welke wijze het laden en lossen geschiedt. Te Hardinxveld is de reserveboot Johan de Wit, van de reederij van Smit en Co., gezagvoerder Van Walen, dezelfde, die zich op de gezonken Mer- wede I" bevond, op een ondiepte ge varen en gezonken. Er waren acht passagiers aan boord, die door visschers werden opgepikt. Avp. Te Culemborg zijn bij het voet ballen op het ijs, vier jongens erdoor gezakt. Drie ervan wisten zich te redden, terwijl de elfjarige K. is ver dronken. W. R. crt. Te Katwyk heerschen in hevige mate de mazelen. Men spreekt van ruim 400 zieke kinderen. De bewaarschool is reeds gesloten. Er komen verscheidene sterfgevallen voor. Avp. Vrydagavond is door de Meieryscbe tram onder Gestel de 66 jarige S. C. aangereden, met het gevolg dat de man hersenschudding bekwam en hem het linkerbeen tot aan de knie werd afge reden. De dood trad onmiddellijk in Avp. Bij het station te Leiden kwamen Zaterdagmiddag omstreeks half 4 twee locomotieven met elkaar in botsing Door den schok viel er één om een werkmeester uit Haarlem raakte er onder en werd door den ontsnappenden stoom onmiddellijk gedood. De machinist en de stoker, die licht gewond werden, konden zich te voet naar het station begeven, om daar te worden verbonden. Avp. IJs-ongelukken. Tot ieders verwondering blijft de vorst aanhouden en over ons geheele land weet men zich die ten nutte te maken door volop te profiteeren van het ijs vermaak. Overal worden wedstrijden aangelegd en tochten over het ijs gemaakt. Ook H. M. de Koningin heeft Zater dagnamiddag schaatsen gereden en wel op het ijs van de Wetering, achter het Huis ten Bosch, welke baan ook was opengesteld voor de leden van de hof houding. Jammer echter, dat het ijs ook nu weer als vroeger hare offers eischt en uit tal van plaatsen berichten komen van ongelukken op het ijs. Te Katwijk zijn twee meisjes door het ijs gezakt en verdronken. Vrijdagmiddag is de 19-jarige W. Verkerk te Maarssen bij het schaatsen rijden door het ijs gezakt en verdronken. Het 6 jarige jongetje H. Verbeek te Gouda is in een sloot in Bloemendaal door het ys gezakt en verdronken. Vrijdagmiddag is het 12-jarig zoontje van H. Jans te Neder-Asselt bij het slibberen van den Maasdijk door het ijs gezakt en ofschoon hy, toen hij er uit gehaald werd, nog teekenen van leven gaf, weldra overleden. Op de Kralingsche Plas bij Rotter dam is een jongen van 11 jaar door het ys gezakt en verdronken. Zaterdag is de 19 jarige F. v. d. H., van Ameide aan de Lek, die zich met een prikslede, zonder gezelschap, op het ijs van de Zederik vermaakte, in een wak geraakt en verdronken. Pater Neumann die Donderdag te Rpermond pogingen aanwendde om de beide novicentheologanten, die door het ijs waren gezakt te redden, is Vrydag overleden. Zaterdag is te Hillegom de 9 jarige G. Jansen door het ijs gezakt en ver dronken. Vrijdagmiddag is te Roermond op de Koeweide de 16-jarige Loontjes door het ijs van één nacht gezakt en ver dronken. Te Nieuw-Weerdinge is Zaterdag het 7-jarig jongetje van den arbeider Veldman, toen het van het ijs kwam, onder de stoom tr.m geraakt. Het kind was onmiddellijk dood. N. R. Ct. Uit Steenwyk meldt men aan de Telegraaf Een uit de richting Meppel komende goederentrein liep Vrijdagmorgen onge veer half elf op. een viertal goederen wagens, staande op dood spoor, nabij het station. Door de botsing kwam een der stilstaande wagens byna rechtop te staan, terwijl de locomotief van den aankomenden trein vrij erg gehavend werd. Persoonlijke ongelukken kwamen er niet bij vooi. Het ongeval wordt geweten aan de zenuwachtige gejaagdheid derbeambten, om, daar de trein, die H. M. de Koningin naar Leeuwarden zou brengen; in aan tocht was, den goederentrein op dood spoor te rijden en zoo den weg vry te maken. Legaten. De erfgenamen van wylen douair. Pauw van Wieldr-echt, overleden te Zeist, hebben f 2000 ge schonken aan de Weesinrichtiug te Neerbosch. Wijlen de wed. C. de Vries, geb. de Vos, heeft gelegateerd aan de Ned Herv. Kerk te Middelharnis f 2000 aan de commissie voor spijsuitdeeliDg aldaar f 1000; aan de vereeniging Dorcas' aldaar f 1000 en aan de vereeniging „Wijkverpleging Gro ne Kruis" te Mid delharnis Sommelsdijk f1000, alles vrij van successierechten. N.v.d.D. Bru'ale aanranding. Vrijdagmiddag aldus meldt het D. v. A7. te ongeveer halfeen bevond mevr. van Z. zich in het Valkenberg te Breda. Plotselin kwam een man op haar toeschieten, sneed met een mes het taschje, dat mevr. vau Z. in de handen had van het hengsel los en verdween er mede in galop in de richting van de Brou- w er ij straat. De aanrander is nog onbekend, ter wijl van het geval aangifte is gedaan by de politie. Vrijdagavond is in de woning van den concierge van het gebouw van den R. K. Volksbond te 's Gravenhage, een hoogst brutale diefstal gepleegd. Ter wijl hij en zijn gezin in het gebouw waren en zich bij den ingang een aantal jongelui bevonden, van de aldaar ge vestigde teekenschool, zijn uit de slaap kamer gestolen twee zilveren horloges met ketting in étui, twee gouden ringen en twee beeldjes. De dief, die later werd gegrepen, was de trap, naar de conciërgewoning aan het einde vau de lange gang ter zijde van den zaal-ingang opgegaan en zóó in de slaapkamer gekomen. Daar lagen op een kastje de horloges en de ringen, terwijl op een ander kastje de beeldjes stonden. Een der kastjes, waarop de sleutel stak, was geopend, maar er werd niets uit vermist. Een dochter van den concierge had gerucht gehoord in de woonvertrekken, maar dacht dat haar zuster boven was. Eenige oogenblikken later zag zij een man in de gang bij de trap. Toen zij hoorde dat haar zuster niet boven was geweest en haar moeder daarop een onderzoek instelde, waarby bleek, dat er gestolen was, kreeg zij argwaan. De man had het gebouw blykbaar nog niet verlaten, maar zich vermoede- lyk in de dames W. C. verstopt. Geen kans ziende het gebouw onbemerkt te verlaten, ging hij de zaal binnen en vroeg den concierge, wanneer de teeken school begon. De concierge gaf zijn verwondering over deze vraag te kennen en volgde hem de gang in, toen hij wilde weggaan. Aan den uitgang gat hij op te heeten Van Zeil, maar toen hij bemerkte, dat de diefstal reeds ontdekt was, zette hy het op een loopen, doch werd terstond achternagezet door den concierge en vele anderen en gegrepen door een fietser. Op het commissariaat legde hij een volledige bekentenis af. Al het gesto- lene werd op hem gevonden, behalve het heerenhorloge, dat hij verklaarde op de vlucht te hebben verloren. Avp. Het dorp Bergen, in Noord-Lim burg, kon Vrijdag in het geheel niet bereikt worden. Zelfs van de post bleef het verstoken, doordat het rondom in het water ligt, dat wegens de vorst niet meer te bevaren was en het ijs was nog niet voldoende sterk om er over te loopen. Avp. Het 2-jsrig dochtertje van den arbeider H. W. te Enschedé is met 't achterhoofd op de punt van een naai machine gevallen, welke de moeder een oogenblik op den vloer had gezet. Door den val werden de hersenen zoo ernstig gekwetst, dat het kind is overleden. Avp. De cocoline fabrieken der firma De Bruyn Ltd., te Termonde (België), zijn geheel afgebrand. De kantoren zijn behouden gebleven. De fabricage heeft nu plaats door de fabrieken te Brugge en Walsoorde. Bij den brand in de margarine-fa brieken van de firma De Bruyn Ltd., werkte de brandweer tot 's avonds om den brand meester te worden. Vele oliereservoirs, welke 200.000 L. be vatten, branden nog. De brandweer van Brussel was ter assistentie aan wezig. De schade wordt op meer dan een millioen fr. geschat200 arbeiders zyn zonder werk. De fabriek, alsmede eenige naastgelegen huizen, zijn ver woest. Avp. Gisternacht is op het spoorwegvak Brec Grand Brogel, in Belgisch Limburg, een aanslag gepleegd. Men had n.l. een aantal groote steenen op de rails gelegd, waardoor een trein ontspoorde. Verschillende personen werden gewond. Een andere trein derailleerde doordat meu eenige rails had verlegd. Ook by dit ongeval werden eenige personen gewond. Avp. De politie te Londen zoekt een dief, die een Antwerpschen diamant handelaar Max Flaxer, voor een waarde van 520 p. st. aan kostbaarheden heeft ontstolen. Flaxer kwam van Antwerpen aan het Victoria station aan en begaf zich naar zijn hotel. Bij den ingang echter werd hem een hand vol snuif in het gelaat geworpen en tegelijkertij i werd hem zijn valeis, dat vele kost baarheden bevatte, ontrukt. Er is nog geen spoor van den dief gevonden. Avp. De koude houdt aan. In Mont pellier bedraagt de vorst 15 gr. onder nul. Ook in Béziers heerscht een bui tengewoon lage temperatuur. Het spoor wegverkeer is ten deele verbroken. Avp. AXEL, 17 Jan. 1914. Ter graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt Tarwe f8,f9,-, Rogge f7.— f7,40, Wintergerst f8,— A f9,50 Zomergerst fO.— a f' Haver f7,— A f7,10, Erwten f9,— A f 11,50 Paardeboonen f—A f—Dui- venboonen f—,- A f Witteboonen f Bruineboonen fO,— A f Boekweit f— A fLijnzaad f A f 18,Aardappels fA f—Koolzaad per zak van 100 liters f HULST, '9 Jan. Ter graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt: Tarwe f8,8', rogge f7, 0, wintergerst f9,25, zomergerst f-,7.r>, haver f7,—, erwten f10, 0, witteboonen f 14,— bruineboonen f 10, dui- venboonen f 11,paardenboonen flO,o, boek weit fO,—lijnzaad fkoolzaad per 00 L. faardappels f2,— Boter per kilo f 1,20, eieren per 26 stuks 11,45. Er waren ter veemarkt te koop gesteld: 21 stuks rundvee, 15 varkens en 0 paarden, waarvan verkocht 13 stuks rundvee, 10 varkens en 0 paarden. V Verloofd S. VAN DRONGELEN EN F. VAN DIXHOORN. Kediri, 16 Dec. 1913. Bij bovengenoemde vereenigiug kun nen eenigs mannelijke leden geplaatst worden, mits niet beneden de 16 jaar. HET BESTUUR. EN C. VAN 3ENDEGEM. AXEL-Plaatje. Bestellingen worden ten spoedigste uitgevoerd en aan huis bezorgd. TB HUUR: om vlas te laten zaaien. Te bevragen bij A. DE KRAKER, Axel Vaartdyk.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 3