Binnenland. Rechtszaken. Landbouw. Gemengd Nieuws. in wilde haast vluchtten, zijn honderden gedood. De stad lipt nu verlatend eenige op zijn post gebleven ambtenaar is een telegrafist; de straten zyn dicht bedekt met ascb. Over het lot van 20.000 personen en van acht dorpen van Z. Kioesjioe ver keert men in het onzekere, daar de telegrafische verbindingen verstoordzijn De laatste vulkanische uitbarsting op het eiland dateert van 1780. Blykens uit Tokio ontvangen tele grammen is een vloedgolf met de aard beving, die het Zuiden van Japan heeft geteisterd, gepaard gegaan. Honderden huizen zijn vernield en tal van men schen omgekomen. De New-York Sun heeft een telegram uit Tokio ontvangen, dat bij de vul kanische uitbarstingen op Sakoera Sjima 100.000 menschen zijn omgekomen. De vulkanen zijn nog steeds in werking. De stad Kago Sjima is geheel door de brandende aardmassa's en lavastroomen verwoest. Van verschillende Japansche havens worden schepen met levens middelen naar de plaats der ramp ge zonden. Geneesheeren en verplegend personeel van de meest nabygelegen hospitalen, zyn naar de plaatsen des onheils vertrokken. Avp. Vier werklieden uit Oehmingen wilden met een roeiboot van Kattenhorn naar Mammern het Meer van Constanz oversteken. Vermoedelijk tengevolge van den storm kantelde de boottwee der inzittenden verdronken. De beide anderen klampten zich nog twee uren lang aan de boot vast, totdat hulp kwam opdagen. Toen stierven ze echter van uitputting onder de hulp hunner redders. Avp. In de bergplaats van dynamiet der mijn te Mansfeld, bij Bochum, zijn bij een hevige ontploffing 4 menschen gedood. Van de lijken is nog geen spoor gevonden. 'Ver in 't rond zijn de daken der huizen weggeslagen en de boomen als riet geknakt. De schade zal duizenden en duizen den marken bedragen. Een 16jarig meisje te Bochum werden door een tengevolge der geweldige luchtverplaat sing gesprongen spiegelruit de polsader en de peezen doorgesneden. Men neemt aan, dat de arbeiders die in den bedoel den toren bezig waren en omkwamen, door de hevige koude een kist met dynamiet uit de verstijfde vingers hebben laten glijden. Deze stof ontploft spoedig bij een lage temperatuur. Van de twee paarden noch van de drie ar beiders, die op dat oogenblik in de nabijheid waren is niets anders gevon den, dan een stuk van een paardenlijk en een in een handschoen stekende hand 18 personen bevroren. Een zeer koude luchtstroom is over New York gegaan, waardoor Woensdagnacht de temperatuur tot 28 gr. ónder 0 daalde. 18 personen bevroren. Een groot gedeelte van het verkeer in de straten is stop gezet. Avp. Dinsdag is te Montreal een groote brand uitgebroken, welke de Katholieke kerk Notre Dame en het stadsdeel tu8schen deze kerk en de haven bedreigt. Eenige brandweerlieden zijn verwond. Avp. Het Kamerlid van Oostburg, de heer De Muralt, omtrent wien gemeld is. dat hij wegens gezondheidsredenen 2 maanden rust moest houden, kan wel de Kamerzittingen bijwonen, maar zal in het eerste halfjaar nog geen spreek beurten in vergaderingen kunnen ver vullen. M. Crt. Te Ginneken is, 73 jaar oud, overleden de heer P. W. Steenkamp, oud-commandant der Artfsterdamsche brandweer en oud-hoofdcommissaris van politie te Amsterdam. In 1893 werd hij als hoofdcotnmissarisgepensionneerd. De heer Steenkamp werd, naar het Hbld. meldt, den 3en Juni 1840 te Ter- neuzen geboren. Den len Augustus 1862 werd hij benoemd tot 2e luit. der artillerie, en den 12den Juli 1867 tot lste luitenant. Den 6en September 1872 werd hij op verzoek eervol ont slagen en den léden September daar aanvolgende benoemd tot commandant der Amsterdamsche brandweer, welker oprichter hij was. De eigenlijke oprich ting had 15 Augustus 1874 plaats. Den len Juni 1878 werd hij eervol ontslagen en volgde zijn benoeming tot hoofdcom missaris van politie. De beer Steen kamp heeft in die hoedanigheid veel gedaan voor de reorganisatie van het politiecorps. Bij de Woensdag gehouden her stemming voor een afgevaardigde in de Tweede Kamer voor het district Rotter dam in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. H. Lasonder, bekwam de heer Prof. dr. B. D. Eerd mans (U. L.) 2393 stemmen en de heer H. Stulemeijer (R.-K.) 1784 stemmen zoodat gekozen is de heer Eerd mans. Een militaire marsch. De min van Oorlog heeft, naar het Vad. meldt, bepaald, dat dit jaar gedurende een 3 a 4-tal dagen een oorlogsmarsch zal worden gehouden door een bataljon van het 10e reg. inf., een eskadron van het 3e reg. huzaren en door een batterij van het 2e reg. veld artillerie, op oor logs3terkte. Bij de brigade grenadiers en jagers en de overige infanterie-brigades zullen voor herhalings oefeningen onder de wapenen worden geroepenlichting 1907 en 1908 van 24 Aug. tot 3 Sept. lichting 1909 en 1910 van 4—29 September. De miliciens der lichting 1907 en 1908, behoorende tot de 2e en 4e divisie, (le, 5e, 7e, 8e, 9e, 11e, 12e, 16e, 18e, 19e, 20e en 22e regt. inf.) zijn van deze opkomst vrijgesteld. Avp. AXEL, 16 Januari 1914. Op beleefd verzoek vestigen wy de aandacht op achterstaande advertentie, waarin de heer Huygens uit Bergen op Zoom twee voorstellingen aankondigt met de Flora bioscoop ten huize van den heer G. Gilijamse alhier. De heer Huygens is hier een goede bekendé en dat is reeds aanbeveling genoeg. Morgen zal de ijsclub alhier aan den Kinderdijk haar gewoon ijsfeestje geven, opgeluisterd door „Concordia". Door den raad der gemeente Zaam slag is benoemd tot hoofd der schoo" in den Groote Huissenspolder de heer Jac. Jansen te Ter Neuzen, thans waar nemend hoofd, die tevens werd benoemd tot hootd van en onderwijzer bij het herhalingsonderwijs aan die school. Blijkens opgave van den centralen gezondheidsraad kwamen in de week van 713 Jan. voor 2 gevallen van roodvonk te Domburg en 1 geval dier ziekte te Heinkenszand, Hoedekens- kerke, Hoek en Hontenisse en 3 gevallen van diphteritis te Kloetinge, 1 geval van die ziekte te Goes en te Zierikzee. Loop der bevolking. Sas van Gent. De loop der bevolking in deze gemeente over 1913 was als volgt Geboren 17 m., 32 vr., totaal 49. Gevestigd 146 m., 121 vr., totaal 267. Overleden 5 m., 8 vr., totaal 13. Vertrokken 130 m., 129 vr., totaal 259. Bevolking op 31 Dec. 1912 1097 m., 1077 vr., totaal 2174. Bevolking op 31 Dec. 1913 1125 m., 1093 vr., totaal 2218. Alzoo vermeerderd met 44 personen. Voltrokken huwelijken 13. St. Janstecn. De loop der bevolking in deze gemeente over 1913 was als volgt Geboren 61 m., 59 vr., totaal 120. Gevestigd 42 m., 56 vr., totaal 98. Overleden 22 m., 26 vr., totaal 48. Vertrokken 82 m., 94 vr., totaal 176. Bevolking op 31 Dec. 1912 1637 m., 1544 vr., totaal 3181. Bevolking op 31 Dec. 1913 1636 m., 1539 vr., totaal 3175. Alzoo verminderd met 6 personen-. Voltrokken huwelijken 20. Levenloos aangegeven 9. Zuiddorpe. De loop der bevolking in deze gemeente over 1913 was als volgt Geboren 12 m 7 vr., totaal 19. Gevestigd 30 m., 29 vr., totaal 59. Overleden 6 ra., 2 vr., totaal 8. Vertrokken 35 m., 27 vr., totaal 62. Bevolking op 31 Dec. 1912 560 m., 505 vr., totaal 1065. Bevolking op 31 Dec. 1913 561 m., 512 vr., totaal 1073. Alzoo vermeerderd met 8 personen. Voltrokken huwelijken 8. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 18 Januari 1914. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma, Nam. ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. In de heden gehouden zitting van bovengeuoemde rechtbank werd ver oordeeld P. J d. F., 13 j., werkjongen te Hoek, tot 7 of 1 week tuchtschool, wegens mishandeling. Door A. S., 39 j., herbergier te Axel, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank te Mid delburg van den 6 Jan. j.l., waarbij hij ter zake van wederspannigheid is ver oordeeld tot 3 weken gevang. Heden stonden voor de Rechtbank te Middelburg terecht de gebroeders F. en W. V., vroeger kooplieden te Zaamslag, thans in hecht, te Middelburg. Beklaagden werd ten laste gelegd, dat zij ter bedriegelijke verkorting van de rechten hunner crediteuren buiten hun faillissement hebben trachten te houden een groot aantal rijwielen, ban den en andere onderdeelen, zich be vindende in een filiaal van hen te Rotterdam een schuldbekentenis ter grootte van 3700 gulden; en eenige huishoudelijke goederen zich te IJzendijke in depot bevindende. Mr. F. B. Evers verdedigde de be klaagden. De eisch luidde ieder iy3 jaar gev. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft, ten einde overbrenging van smetstof van mond- en klauwzeer door veekooplieden zooveel mogelijk tegen te gaan, de betrokken burge meesters, door tusschenkomst van de commissarissen der Koningin, doen uit noodigen te bevorderen, dat van ge meentewege worde voorgeschreven, dat veekooplieden uit streken waar het mond- en klauwzeer voorkomt gelijk thans o.a. in België bet geval is het marktterrein niet betreden, alvorens handen en schoeisel zijn ontsmet en hun voor den duur van hun verblijf op do markt van gemeentewege, zoo noodig, een kiel en beenkappen zijn verstrekt. De kosten kunnen aan het rijk in rekening worden gebracht. N. R. crt. Te Ierseke is de landbouw^chuürj toebehoorende aan den landbouwer BJ Verbeel, tot den grond afgebrand, ij de vlammen kwamen om 17 stuks vee:i 5 paarden, 7 koeien en 5 kalveren] Enkele beesten vertegenwoordigden een aanzienlijke waarde. De landbouweri is laag verzekerd. Mede zijn verbrand een groot aantaU landbouwwerktuigen, ten bedrage van ongeveer 500, toebehoorende aan een buurman, die niet verzekerd was. Avp. Vermoedelijk door een lek in den schoorsteen brak brand uit in deO.L. school te Noord-Eschmarke, gemeente Lonneker, juist toen de leerlingen del lokalen hadden verlaten. Hoewel de vlammen reeds het dak uit sloegen, slaagde men er spoedig in het vuur meester te worden. De schade wordt door verzekering gedekt. Arp. Woensdagnamiddag omstreeks 3 uur zyn op een particuliere ijsbaan in het Arnhemsche broek, achter den boulevard te Arnhem, ongeveer 40 per sonen door het ys gezakt. Voorzoover bekend, is er niemand verdronken. De baan is door de politie ontruimd. -V. R. Crt. ƒ- Een groote vermaard heid in Drente heeft een vrouw te Yde, die bekend staat als breuken te kunnen genezen en wel op een zeer zonderlinge wijze. De breuklijder of wel zijn ver tegenwoordiger, overkomst van den patiënt is niet noodig die zich by de vrouw vervoegt om hulp, wordt een oogenblik alleen gelaten in het woon vertrek. De vrouw verwijdert zich even en keert terug met een hamer en een of meer spijkers. De bezoeker wordt verwezen naar een in de buurt van de woning staanden boom en krijgt de op dracht, de spijkers in dien boom te slaan. Deze handeling is voldoende om de breuk te genezen. Aan sommige bezoekers deelt de vrouw mede, dat de breuklijder den breukband moet om- houden tot hij afvalt, anderen verklaart zij, dat de breuk binnen drie maanden na de behandeling genezen zal zyn. Zij eischt voor hare behandeling geen belooning, doch is tevreden met wat men wil afstaan. Dat van den „tooverboom" veel wordt geprofiteerd, getuigt het zeer groote aan tal spijkers, dat zich reeds in den boom bevindt. TV. R. Crt. De 53 jarige mr. W. L. ten Kate, die onlangs als griffier van het kanton gerecht te Winschoten eervol ontslag had gevraagd, viel Vrijdag op straat en is deze week overleden. Avp. De moord in den Buiksloterspolder. Men meldt uit Doetinchem De in verband met den moord in den Buiksloterpolder door de justitie gezochte Reinirus Lucassen, bijgenaamd „Boerenjantje", heeft Woensdag in deze gemeente vertoefd. Hij vervuegde zich dien avond bij den heer Van Z. en maakte zich daar bekend als een oud dorpsgenoot (de heer Van Z. is ook in Eldrik geboren). L. vertelde, dat de as van zijn kar gebroken was, zoodat hij moest overnachten, en vroeg een bedrag ter leen, dat hem gegeven werd en waarvoor hij in hotel „De Gouden Leeuw", een der eerste hotels alhier, logeerde. Nadat de heer Van Z. Zater dagmorgen in de bladen het bevel tot voorleiding van „Boerenjantje" had gelezen, stelde hij dè politie met zyn ontmoeting in kennis. Opmerkelijk is 't, dat een zoontje van den heer Van Z. tegenover zijn moeder de opmerking maakte, dat de man, die bij zijn vader was, precies op een aap geleek. Naar de moeder van den gezochte meedeeld was „Boerenjantje" zeer intiem met den beruchten Frans Rosier.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2