Binnenland. Landbouw. Evenwel waren de gewapende blanken in staat hun den weg te versperren. Nu begon een gevecht. De Basoeto's vielen de blanken aan, die uit zelfver dediging vuur gaven. Verscheiden inboorlingen vielen. Het scheen dat de Basoeto's tot razernij waren gebracht. Verscheiden malen trachtten zij het dorp te bestormen, waar dan de vrouwen en kindereu der blanken in hun macht zouden zijn ge weest. De blanken waren dan telken male gedwongen te schieten. Ten slotte werden de Basoeto's, hoe wel met moeite, naar hun verblijf terug gedreven. De gewonde blanken en inboorlingen werden door geneesheeren geholpen. In het dorp ontstond een paniek onder de vrouwen, die wisten, dat er 9000 inboorlingen waren tegen slechts 150 blanken, om haar te ver dedigeu. Tientallen vrouwen en kin deren vluchtten naar Fauresmith. Ge- wapenden kwamen aan galoppeeren of iü auto's om het handjevol blanken te Jagersfontein te helpen. Alle boeren uit den omtrek werden mede opgeroe pen en snelden naar Jagersfontein. Hoewel een nieuwe uitbarsting gevreesd werd, bleek er bij de Basoeta's de schrik ingebracht te zijn. De Fingo's en andere naturellen hielden zich onzijdig. Zaterdagmorgen werden de inboor lingen opnieuw balsturig, maar toen zij door de overheid uit Fauresmith en Jagersfontein waren toegesproken, kwa men zy tot kalmte. De overheidsper sonen wonnen nu de getuigenissen in van de inboorlingen. Dezen wilden allen naar hun dorpen terug. Veertig man van het Bedfordshire-regiment en 25 officieren van de schietschool te Bloemfontein met twee machinegeweren kwamen Zaterdagochtend ter plaatse. Alles is daar op het oogenblik rustig. N. R. crt. Het Persbureau Vaz Diaz meldt In verband met verschillende ge ruchten, die de ronde doen betreffende een voornemen van het legerbestuur om tot afschaffing van de nieuwe grijs groene uniform over te gaan, hebben wy ons te bevoegder plaatse om nadere inlichtingen gewend. Wy vernamen, dat men er niet aan denkt, deze uniform af te schaffen. Integendeel ze voldoet zeer goed. Wel zal het globaal geschat nog een tiental jaren duren, voordat eenmaal en toen zijn bevel andermaal' niet nagekomen werd, sloeg hij den weerspannige de muts van het hoofd de jongeling mompelde een vloek, wierp een blik vol haat op zijnen aanvalleren liet het hoofddeksel, zonder daar naar om te zien, op de straat liggen. »Wat zou je denken? We zullen jou wel mores leeren,* zeide de korporaal. Er volgde geen antwoord. Een der oudste officieren zag hetge.en er plaats greep, het trotsche optreden van den Crisvosciër deed hem voor dezen achting koesteren. Hij trad op hem toe. >Hoe heet gij, mijn zoon vroeg hij vriendelijk. »Stefan Karovachewitch,* antwoordde de aangesprokene, terwijl hij vol zelfbe wustzijn het hoofd ophief en zijn schoone gestalte ten volle deed uitkomen. De gevangenen werden naar de plaats der kazerne gevoerd en daar nevens elkander opgesteld. De kommandant van het bataljon monsterde hen, de korporaal gaf een lijst waarop hunne namen stonden en deze werden vergeleken. »Zijn ze allen met de wapenen in de hand in opstand tegen de regeering aan getroffen?* vroeg de kommandant. »Jawel, heer majoor slechts deze hier, Stefan Karovachewitch, werd zonder wa penen aangetroffen.* Stefan schrikte. >Hebt gij niet aan den opstand deel genomen, rnyn zoon vroeg de majoor, men om het zoo eens uit te drukken door de blauwe uniform heen is. Er zijn zes lichtingen van de militie en vijf van de landweer, te zamen elf, die ongeveer twee honderd duizend man omvatten. Van deze 200 000 man is er telken jare ongeveer een tiende ge deelte onder de wapenen. Het blauw nu kan uit den aard van de zaak alleen gebruikt worden door de lichtingen, die onder de wapenen zijn. Op deze wijze kan er dus. ruw be rekend, nog een tiental jaren mede heengaan. Het blauw, dat de magazijnen verlaat, wordt meteen vervangen door voorraden grijs-groen. Verder vernemen wij, dat delichtin gen, die dit jaar het laatst onder de wapenen zijn, een grijs-groene uniform mede naar huis krijgen Sinds 1 Jan. 1914 is het verboden gebruik te maken, zij het ook met ge ringe afwijking, van een naam of onder- scheidingsteeken, waarvan het gebruik, volgens wettelijk voorschrift uitsluitend aan eenige vereeniging, personeel van eenige vereeniging of personeel van den geneesk. dienst des legers is toegekend. Hieronder valt ook het roode kruis. Apothekers en drogisten haast u dus, het rood en wit van uw kruis moetin blauw en geel veranderen. De min. v. justitie heett de politieambtenaren ver zocht onrechtmatige gebi uikers van het roode kruis direct te verbaliseeren. M. 'W; In de Zaterdagmiddag alhier gehou den vergadering van de afd. „Axel" der Z. L. M. werd aangenomen een voorstel van den heer Lev. de Feijter, eere-lid der afdeeling, om een bijdrage van 250 te schenken voor de te Mid delburg te houden tentoonstelling. Als bestuursleden werden herkozen de h.h. B. C. Ysebaert, H. Bonte en Adr, van Hoeve met 31, 30 en 32 van de 37 uitgebrachte stemmen. Na afloop der vergadering hield de heer J. Meyerink van Amsterdam een bespreking over de plannen tot gedeelte lijke droogmaking van de Zuiderzee. De voorzitter bracht, onder applaus der vergadering, spreker dank voor zijn schoone en leerzame rede. Blijkens den staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten in Neder land, geconstateerd gedurende de maand December 1913, opgemaakt door het zich welwillend tot Stefan richtende. »Ik heb met mijne broeders gestreden I* »Maar men heeft u zonder wapenen aangetroffen »Ja.« Heeft men ze u ontnomen Een wilde trek deed zich zien in het schoon, mannelijk gelaat ran Stefan. »Neen, veel liever zou ik gestorven zijn,* gaf hij ten antwoord. »Maar hoe kwam het dan dat men u ongewapend heeft gevonden Stefan beet zich op de lippen, hij leed verschrikkelijke zielepijnen. #Nu, wilt ge het mij niet zeggen Stefan's oogen schenen vochtig te worden. »Ik heb ze weggeworpen, ontsla er mij van nog meer te zeggen, mijnheer, ontsla mij daarvan Zijn stem klonk week, smeekend hief hij de handen op, al zijn trots was verdwenen. »Laat mij mede doodschieten, geef mij denzelfden eerlijken dood als mijne kameradeD.* De majoor keek hem vriendelijk aan. >Het recht moet zijn loop hebben,* zeide hij en wendde zich daarna tot de andere officieren van zijn bataljon. Mijne heeren, de opstandelingen, die tegen den dubbelen adelaar gevochten hebben, geef ik bij dezen over aan den arm der gerechtigheid, de krijgsraad zal binnen tien minuten vergaderen om zijn vonnis uit te spreken deze hier* hij wees op Stefan, »die wel op min. van Landbouw enz. en opgenomen in de St. crt. van Vrydag, werd in die maand in Zeeland geconstateerd 1 geval van miltvuur te Koewacht. Veepest, longziekte, mond-en klauw zeer, schaapspokken, trichinenziekte der varkens en hondsdolheid kwamen in December niet voor. In 10 provinciën (Groningen bleef geheel vrij) kwamen bij elkaar geteld voor 3 gevallen van kwade droes, 115 van schurft, 61 van rotkreupel der schapen, 42 van vlek ziekte der varkens en 35 van miltvuur en wel bij vee van resp. 3, 16, 26, 17 en 46 eigenaars. AXEL, 13 Januari 1914. Op het post- en telegraafkantoor alhier werden in 1913 behandeld 1199 verzonden en 1623 ontvangen aange- teekende stukken7869 gestorte en 4128 uitbetaalde postwissels; 3305 ver zonden en 9442 ontvangen postpakket ten 623 aangenomen en 6292 afgere kende quitantiën 785 inlagen en 414 terugbetalingen Rijkspostspaarbank; 521 hand,e)ingen inzake de Rijksverzeke ringsbank; 2818 verzonden en 4115 ontvangen telegrammen1 telegram opgenomen en verder geseind2735 uitgaande en 1851 inkomende telefo nische gesprekken. Naar men verneemt, zullen in de maand Maart a.s. door het bestuur der Domeinen aan den nieuw aangelegden weg op de geslechte vestinggrouden te Neuzen een tiental terreinen te koop worden aangeboden om daarop huizen te kunnen bouwen. Men hoopt dat de woningnood dan al spoedig tot het ver leden zal gaan behooren. M. crt. In de Donderdag gehouden raads vergadering va,n Neuzen constateerde de voorzitter dat in het jaar 1913 een toenemende bloei der gemeente viel waar te nemen evenals het daaraan voorafgaande jaar nam de bevolking toe, welke stijging der bevolking nog grooter zou zijn, ware het niet dat gebrek aan woningen, zoowel voor werk lieden als meergegoeden een beletsel waren om zich hier te vestigen. De voornaamste tak van bestaan, het car- gadoorsbedrijt, gaf ook weer stijgende cijfers en spreker uitte den wensch dat, wanneer eenmaal zal begonnen worden met het voltooien der in uitzicht ge stelde nieuwe havens, dit op eene wyze zal geschieden die het meest in het belang der gemeente is, en het mogelijk van den striid, maar ongewapend gevon pen is, moet onderzocht worden, om te oordeelen of hij tot inlijving bij de troepen bruikbaar is.* Stefan verbleekte. »Genade, mijnheer, genade Laat mij met mijne broeders sterven I* Hij boog een weinig de knie, doch zich bezinneriÜe, stond hy in 't volgend oogen blik weer kaarsrecht. >Mijn zoon, ik ben geroepen de wet toe te passen wanneer ik uw wensch vervulde, dan zou ik buiten mijn boekje gaan en mij zeiven straf op den hals halen. Orde en strenge toepassing der wetten zijn de eenige grondslagen om het bestaan van den Staat te verzekeren.* Hij wenkte met de hand; men voerde de gevangenen weg, om hen, alvorens ze voor den krijgsraad te doen verschij nen, eenig voedsel te verschaffen. Stefan volgde met gebogen hoofd den korporaal, om naar den dokter gebracht te worden. Korten tijd daarna zag men wapperende vederbossen, omgord met de zwart gele sjerpen, over de kazerneplaats gaan, teneinde den krijgsraad te vormen. Een uur later duidden dof tromgeroffel en drie salvo's aan, dat aan Stefans mede gevangen de aardsche gerechtigheid vol trokken was hij zelf ging in de mooie uniform van een keizerlijk jager naar de hem aangewezen plaats in de kazerne en ontmoette op weg daarheen den majoor. zal maken dat schepen van nog grooter charter alhier zullen kunnen lossen en laden, al blijkt uit bekende cijfers, het alhier lossen van een stoomschip tej lengte van 98 M en van een andetf met een diepgang van 62 d.M., dat deza haven voor andere niet onderdoet. Hu wees ook op den omvangrijken arbeid] door deü raad in het afgèloopen jaar op verschillend gebied verricht ed meende dat thans een rustiger tyd zal! aanbreken, waarin men de resultateJ van den verrichten arbeid kan nagaan] Een adres van de vrijwillige brand] weer, de raotorspuit aan de gemeentJ te koop aanbiedend voor 2000 of wel eene subsidie vragend van pi! mj 400 's jaars, werd naar Burg. en Weth! om advies gezonden. Tot commissarissen der gemeenta brandweer werden herbenoemd de heel ren A. J. Tazelaar en S. van Rees d tot secretarissen de heer L. J. de Vriei te Neuzen en J. Risseeuw te Sluiskil Een voorstel tot wijziging der straat verlichting, dat de kosten met 101,95 's jaars zal verhoogen, werd as nomen. Daar de onderwijzer O. Bakker niel tijdig in Rhenen kon worden outslagei] werd eene wijziging gebracht in besluit betreffende zijn indiensttreu™ en dit tijdstip bepaald op 1 Febr. a.8 Naar aanleiding van herhaalde aanf merkingen van Ged. Staten, die de ver mindering van het salaris van het hoofd van school B, den heer Van Dixhoorni en de onderwijzeres aan die school mej, De Kraker, onbillijk achtten, beslooj de raad thans aan den wenk gevolg té geven en het salaris der function narissen te bepalen op het bedrag dat zij genoten voor 1 September jl., toen die schoolf nog was ingericht voor m. u. 1. o. Omtrent een verzoek van het hoofd der nieuwe m. u. 1. o. school om voor hem in plaats van eene vergoeding an 300 voor huishuur eene woning te bouwen, verklaarde de raad zich op het aangenomen standpunt te blijven stellen geen nieuwe woningen meer van gemeentewege te willen exploiter ren, en dus op dit verzoek afwijzend te beschikken. Ook was betoogd dat de jaarlijksche uitgaaf voor de gemeente aauzienlijk hooger dan 300 zou zijn, terwijl ook bleek dat de verzoeker niet geneigd was in te gaan op het denk beeld van Burg. en Weth. om de ge meente voor' 100 in de hoogere kosten tegemoet te komen. M. crt. »Zoo, zoo, Stefan Karovachewitch, gjj zijt «nel een flinke, keizerlijke jager geworden gedraag u goed, mijn zoon, dan zal het u bij ons wel bevallen. Stefan keek somber naar den grond, hij dacht aan de schertsende woorden van luitenant von Hessenstein, die deze op het fort Mamula tot hem gericht had; zij waren buitengewoon snel in vervulling gekomen. Nog denzelfden dag werd door Stefan de eed aan het vaandel afgelegd. De majoor was daarbij tegenwoordig. »Gij hebt bij God en uwe ziel gezworen den Keizer trouw te zullen dieoen, gfj moet voorloopig hier, dicht bij uwe woon plaats blijven, ik maak u opmerkzaam, dat desertie den dood ten gevolge heeft. Met de meeste vrijmoedigheid ant woordde Stefan.* >De Crivoscianer houdt zijn woord.< »Goed zoo, mijD zoon Wanneer gij goeden raad noodig mocht hebben, wend u dan met het meeste vertrouwen tot mij.< De welmeenende officier klopte, dit zeggende, Stefan vertrouwelijk op den schouderin 't voorbijgaan richtte bij zich tot een officier en zeide >Een trot8ch, kernachtig' volk Wan neer zij konden inzien, hoe goed wij hel met hen meenen, zouden wij uit hen menig flink soldaat kunnen vormen. Adieu, mijne heeren.* Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2