Binnenland. .Gemengd Nieuws. Ook de New York American schrijft orer het doodschieten van kindereu. Het blad reproduceert een foto, waarop een groep naakte kinderen in een rivier ■taan. Zy Bmeeken, de handen omhoog houdend, om genade. Op den stroom ziet men lijken afdrijven van doodge schoten kinderen. Als toelichting staat onder de foto, dat de ouders reeds waren doodgeschoten, tóén de toto genomen werd. Ouderdomsrente. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie heeft de gelegenheid ge. opend, de uitbetaling van de ouderdoms rente aan ouden van dagen, die in buitenwyken wonen te doen plaats vinden ten huize van den rentetrekker. M. Crt. Waarschuwing voor werkzoekenden. Blijkens van den directeur der Neder landsche Arbeidsbeurs te Oberhausen ontvangen bericht, is het op het oogen- blik zeer moeilyk in Duitschland ge- ■chikte arbeidsgelegenheid te vinden. Mitsdien is het aan Nederlanders sterk te ontraden zich thans naar Duitschland te begeven zonder zékerheid te hebben door genoemde beurs te Oberhausen geplaatst te kunnen worden en zonder voldoende middelen om eventueel de terugreis te kunnen aanvaarden. 6 (St. Crt.) Vrijdagavond omstreeks half elf is te Zaabhslag zekere D de woning van den gemeenteveklwaohter binnen gedrongen, gewapend met een mes en ouder het'uiten van bedreigingen. De veldwachter schoot zijn revolver af, met het gevolg dat D. ineenzakte en eenige minuten daarna den geest gat. Zater dag is het parket uit Middelburg te i Zaamalag geweest tot oüöerzbek. Volgens opgave in de Staatscourant I zijn in de week van 17 tot en met 21 Dec. de volgende gevallen van besmet telijke ziekte in de provincie Zeeland voorgekomen roodvonkClinge 1, Goes l, 's-Gravenpolder 1, Hontenisse 2 en Ritthem 1diphtfieritis Goes 1, Honte nisse 1, Koudekerke 1, Kruiuingen 3 en Poortvliet 1. AXEL, 29 December 1913. Zooals bijna ieder jaar het geval is, had ook nu de heer Koole weer ge zorgd voor eene soiree amusante op Tweede Kerstavond en ook nu weer was de groote zaal stampvol. Thans trad op het duo Carels uit Amsterdam, waarmee we hier reeds vroeger kennis maakten. Grappig en innemend als hij i», weet de heer Carels al spoedig het publiek voor zich te winnente meer waar hy tijdens het ensemble met zijne echtgenooté voortdurend wordt geplaagd door haar wel wat bemoeiziek optreden. Typeering en mimiek lieten niets te wenschen over. Toch kon de inhoud der opgevoerde nummers niet zoo be koren als bij hun vorig optreden, te meer daar bij zoo lang pauseeren de verwachting te hooger gespannen wordt. Na afloop werd nog gelegenheid tot dansen gegeven. Een en ander liep in de beste orde at. PREDIKBEURTEN TE AXEL Woensdag 31 December 1913. (OUDEJAARSAVOND). Ned. Herv. Kerk. 'jjAv. 5ure Dsi J.-B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. Geböuw Kerkdreet. 'sAv. ó'/j ure Ds. J. H. Lammertsma. Gebouw Stationstraat. 's Av. é.7» ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Gemeente. 'sAv. 5'/, ure Geen dienst. Donderdag 1 Januari 1914. (NIEUWJAARSDAG). Ned. Herv. Kerk. Yoorm. 94/, ure Ds. J. B. T. HugenholU. (Bevestiging v/d Kerkeraad), Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreet. Voorin. 9 ure Ps.. J. H. Lammertsma, Gebouw Stationstraat. Voormr.-9 .ure Geen dienst. Gereformeerde Gemeente. döttö. 9 ure Leeskerk. het paleis van justitie eu van daar naar het Huis van Bewaring bréngen. Op den weg daarheen wist een hunner te ontsnappen. Er was n.l. vergeten de deur van den wagen behoorlijk te sluiten. Terwijl de begeleidende veldwachter de* staldeuren sloot, is de man verdwe nen. In het Sarphatipark gelukte het een agent hem te grijpen, doch na een kleine worsteling wist de arrestant op nieuw los te komen. Avp. Beu testament. De onlangs over leden kapitein Pabst van het 4e reg. veld-artillerie heeft bij testamentaire beschikking bepaald, dat aan alle onder officieren van de door hem gecomman deerde batterij en aan het personeel van den regimentsstaf, dat onder hem beeft gediend toen hij nog kapitein adjudant was, een bedrag van 200 zal worden uitbetaald ook zijn oppasser krygt dit en is tevens eigenaar gewor den van het rijwiel van den overledene. Het paard is (eveneens ingevolge het testament) doodgeschoten en bij het kazerneterrein te Ede begraven. Hbld. Men schrijft ons Te Kolhorn (N.-B.) is hetpredikants- tractement bij dé' Ned. Herv. Gemeente met 200 verhopgd. -r- Dezer dagen zou da politie te Amsterdam twee rijwieldieven, goede bekenden van haar, per celwagen naar Niet fluitenDezer dagen is aan de bestuurders en conducteurs der gemeentetram te Amsterdam vanwege de tramdirectie de' instructie gegeven, dat zij tram passagiers die fluiten, moeten verzoeken deze muzikale of quasi- rauzikale uitingen na te laten. Aan leiding tot deze instructie is, dat tram passagiers geklaagd hebben over hinder door dit fluiten. Reeds zijn twee trampassagiers, die aan een verzoek van een conducteur om het fluiten na te laten, door de politie (op verzoek van dien conducteur) van de tram verwyderd, vertelt het Hbld. Andere Amsterdamsche bladen drijven den spot met den nieuwen maatregel. - Woensdagavond omstreeks zeven uur werden te Bruinisse aan de haven noodsignalen vernomen. Men veronderstelde dat bij den hevigen Noordwestenwind een schip in gevaar was. Niet lang werd geaaizeld; de ge broeders Kik Gz. voereo met hun iemster- jacht lie haven uit om te zien of assis tentie verleend kon worden. Terwijl zij onderweg waren klonken nog steeds de noodsignalen. Het bleek hun dat aan den uoorderkant van de zandbank voor Bruinisse een tjalk niet gebroken mast in zware slagzee tegeD de plaat aan lager wal geraakt was. De roeiboot was vol water geslagen, zoodat de opvarenden, vijf in getal, de schipper, zijn vrouw, twee kinderen en de knecht, daarvan geen gebruik konden maken om het ontredderde vaartuig dat gevaar liep uit elkaar geslagen te worden, te ver laten. Zij zaten met den dood voor oogen uit te zien naar redding, die zij meenden dat kwam opdagen toen twee sleepbooten in 't zicht kwamen. Deze stoorden zich niet aan hun noodkreten, doch voeren voorbij. Men begrijpt hun blijdschap toen zij het schip van gebr. Kik zagen aankomen, dat recht op hen aanhield. Een harde dobber was 't, het ontredderde schip, waar de golven overheen sloegen, te naderen. Door vereende krachten gelukte hét verbinding tusschen de twee vaar tuigen te krijgen door middel van een touw, waarna spoedig de vrouw en de kinderen van den schipper op het red dende vaartuig werden overgebracht. Het ontredderde schip, dat bleek de tjalk ^Onderneming" van schipper De Fiet uil Ï5t. Maartensdijk te zijn, werd op sleeptouw genomen en zop kwamen omstreeks 11 uur redders en geredden Da een paar uren van vreeselijken angst behouden in de haven binnen. Een woord van warme hulde aan de dappere redders is hier zeker op zyn plaats. Midd. Crt. Het spoorwegongeluk. Woensdagavond zyn van den snel trein, die 7.11 uit Groningen vertrekt, tusschen Assen en Beilen de 2 achterste wagens ontspoord. Het voorlaatste rij tuig is omgeslagen, het laatste is ge deeltelijk vernield, maar blijven staan. Doordat de trein na de ontsporing nog niet dadelijk stilstond zijn over een afstand van een paar honderd meters de rails geheel vernield. Onmiddellijk na het bekend worden van de ramp zijn uit Assen de dok toren Aldershofif, Anema en Groene- wegen met de brigade van 't Gr. Kruis naar de plaats des onheils vertrokken. Later kwamen met een hulptrein uit Groningen ook de doktoren Van der Berg en R. Kijlstra, uit Groningen, be nevens de chef van geneeskundigen dienst van het militair hospitaal te Assen, de heer Bartalotti Reynders, met het hospitaalpersoneel. Te Assen was in het hospitaal en het ziekenhuis alles in gereedheid gebracht om eventueele verwonden te kunnen opnemen, en den geheelen nacht, tot de aankomst te 3 uur van den laatsten trein, was er hospitaalpersoneel in het station te As sen aanwezig. dan ontstaat uit iedere droppel bloed een nieuwe vampyr! En wee dan ous allen 1« »Wee ons allen »Hij is beveiligd voor kogel en dolk h De armen, die zich reeds hadden op geheven om een doodelijken stoot toe te brengen, vielen weder slap langs het lichaam, het domme bijgeloof der domme menigte, welke Milan tot vampyr stem pelde, bedreigde en behoedde tegelijk zijn leven. XIII. Baron Similoff bracht met zijne echtge- noote de wittebroodsweken door in Italië. Hem was, wanneer zij althans niet van hunne inkomsten afstand wilden doeD, slechts een kort verlof toegestaan, daar gelijk vleiend werd gezegd twee zoo werkzame en voorzichtige personen als de baron en zijne niet minder behen dige gemalin, in den tegenwoordigen, veelbewogen tijd op het krijgstooneel moeilijk ontbeerd konden worden. Eeni- germate ontstemd werd dit bescheid door het echtpaar ontvangen. Die misnoegd heid werd nog verhoogd, daar Alice thans tot de ontdekking was gekomen, dat zij zich betreffende het vermogen van haren echtgenoot bedrogen had. Het deed haar pijnlijk aan, dat zij niet, gelijk zij ver meend had, hare hand geschonken had aan een rijken man. Geldgebrek dwong hen dus als 't ware zich naar Castelnuovo terug te begeven. De opgewondenheid in de Bocche en aangrenzende landen werd al grooter en grooteraan alle hoeken rotten de opstandelingen tot hoopen samen,, hunne overvallen namen, en daarmede de overmoed, waai mede deze gepleegd-werden, met den dag toe. Maar ui te zeer kreeg de keizerlijke re geering de overtuiging, dat de geheele beweging goed- berekend en voorbereid was; dat voor het grootste gedeelte vak lieden aan het hoofd stonden, van wie niet moeilijk te raden viel, welke krijgs school zij doorloopeu en waar zij hunne militaire opvoeding ontvaugen hadden. Met bijzondere voorzichtigheid werden daarom alle bewoners van de Bocche, die vari Rus.sischen oorsprong waren of met Russen verkeerden, aan een streng toeziebt onderworpen. De Oostenrijksche troepen, gaandeweg met nieuwe bataljons eo berg artillerie versterkt, ondervondeo op hunne marscben en in de zich ont wikkelende gevechten al de bezwaren van een guerilla-krijg. Moede, afgemat van de bijna bovenmetisohelijke inspan ning, werden zij plotseling daar, waar men het minst een overval verwachtte, met kogels en rotsblokken begroet. Trachtten zij de struikroovers krachtig te lijt te gaan, dan weren deze plotseling als door een hoogere macht van den aardbodem verdwenen, maar alleen om na verloop van een korten tijd, op een andere plaats weder te verschijnen. De brave soldaten stelden er hun trots in, door de aanhoudende, vermoeiende en daarbijjWeinig succesopleverende krijgsbe drijven zich niet te laten ontmoedigen zij vervolgden hun doel met ijzeren volharding, hunne houding was boven allen lof verheven. Baron Similoff had met Alice zijn intrek genomen in de 7illa te Castelnuovo. Hoe gehoon deze ook gelegen was, hoe behaaglijk ook ingericht, hoe liefdevol Similoff ook tegenover zijne gade was, wilde het laatstgenoemde toch niet ge lukken een inderdaad vroolijk uur in de villa te beleven. De jonge vrouw werd door een bestendige onrust gekweld, die zij, hoezeer er ook tégen strijdende, Diet meester kon worden. De wraakzuchtige gestalte van Stefan Karovachewitch zweef de haar dag od nacht voor den geest zij wist, dat Stefan, indien hij te weten kwam, dat zij de echtgeooote van Similoff was, iets ontzettends doen zou. Haar eenige hoop was, dat een gunstig lot hem als een offer van den krijg zou doen valleD. Similoff bemerkte hare ODrust niaar al te goed. >Zijt gij niet gelukkig, Alioe vroeg hij bezorgd. »Ja, oneindig zeide zij op eenigszins gedwongen toon. De baron keek haar aan, hij zag dat zij de waarheid niet sprak. »Gij zijt het niet, Alice; die waarach tig gelukkig is, geniet zijn geluk met uneer rust dan gij het doet.» Zij leunde met het hoofd tegen zjjn borst, sloeg de armen om zijn hals en keek hem hartelijk aan. Zij kon zóó trouw, zóó eerlijk uit hare oogen zien. »Neen, geliefde, ik ben het nietkan mij niet ieder uur, iedere minuut myn geliefde man ontroofd worden Bedenk, welk een gevaarlijk spel wij spelen.» Similoff kuste haar op het voorhoofd, op den mond hij was gelukkig. Marie Esther von Similoff gevoelde zich reeds langen tijd bij hare moederlyke vriendin volkomen thuis. .Gedeeld leed is half leed,* zeide mevrouw von Hessenstein tot hare pleeg dochter. Het jonge meisje knikte wee moedig en boog zich dieper over haren arbeid. De oude dame vervolgde: >Ik tracht u het verloren vaderhuis hier terug te doen vinden, voor zoover dat in mijn vermogen ligt, en gy zijt voor een beangstigde moeder een warehartetroost.* Mevrouw Hessenstein reikte Marie Esther vriendelijk de hand, welke het meisje aan hare lippen bracht. »lk dank u Voor de hartelyke deelne ming, die u een arm, beangstigd moeder hart ieder uur van den dag bewijst Marie Esther keek mevrouw Hessen stein inüig aanzij moest zich moeite geven de tranen, die, tegen haren wil, maar al te dikwijls te voorschijn kwamen, terug te houden. Met bevende stem antwoordde zij. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2