Gemeenteraad van Axel. waarop zij daar zijn behandeld. Een broek en een hemd uit zakkengoed, meer hadden ze niet aan het lijf, hun geld had men hun afgenomen. Hun kleeren waren niet gewasschen. Nacht en dag hadden zij onder den blooten hemel doorgebracht. Zij kregen niet anders te eten dan per dag één beschuit, een portie olijven en wat kaas. Niet te verwonderen dat onder de gevange nen spoedig ziekten uitbraken, met name scheurbuik en rheumatiek. De zieken bleven echter bij de gezonden buiten, ofschoon op het eiland een onge bruikt klooster staatin drie maanden zyn dan ook 500 van de 5000gevangenen gestorven. Eenigen die aan boord wer den gebracht, hadden een paar maanden aan chronische diarrhee geleden. Zy hadden gedurende hun ziekte geen enkele maal van kleeren mogen wis selen. Aan boord stierven er dagelyks. Consuls en correspondenten had men steeds den toegang tot het eiland ge weigerd, onder voorwendsel dat er cholera heerschte. N. R Crt. Zitting van 19 December 1913. Tegenwoordig de heeren Lamaltre, Kruijsse, Van Driel, Oggel, Dregmans, F. Dekker, P. Dekker, Smies, de Feijter en Wolfert. Afwezig dhr. Dieleman. Voorz burgemeester L. J. den Hollander, waarn. secretaris dhr. P. van Vessem. De notulen der voorlaatste vergade ring worden gelezen en goedgekeurd. Het lezen der notulen van de vorige vergadering wordt uitgesteld tot een volgende. I. Mededeeling ingekomen stukken. a. Kennisgeving van dhr. A. J. Hol, dat hy de benoeming tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim alhier aanneemt. b. Brief van Ged. Staten dat door hen wordt goedgekeurd het raadsbesluit houdende afschaffing der jaarlijksche veemarkten in de maanden April en September, ingang 1 Januari e. k. e. Verzoekschrift van G. J. Gast om zyne stoep te mogen verleggen en onder een rechte lyn te brengen. Het advies van den gemeente-op zichter luidt dat het eigenlyk meer een verbetering is, en hy dus adviseert om het verzoek in te willigen. M. a. s. wordt hiertoe besloten. d. Brief van Ged. Staten, waarbij zij te kennen geven, dat de regeling van de jaarwedden der gemeenteambtenaren niet van invloed behoort te zijn op de regeling van het verhaal wegens pen ■ioenbij dragen van die ambtenaren. Beide behooren afgescheiden van elkan der te worden behandeld. Voorts doen zij opmerken, dat niet voor bepaalde ambten uitzonderingen mogen gemaakt worden, en hebben er geen bezwaar in, dat het te verhalen percentage ver ■chillend is, naarmate aan de betrekking een grooter of kleiner salaris is ver bonden. e. Idem van den volgenden inhoud Wij hebben de eer U mede te deelen dat wij, in verband met het feit, dat de jaarwedden van den Burgemeester en den Secretaris Uwer geme nte nog kort geleden, in 1910 nl., opnieuw zijn geregeld, vooralsnog geen termen vin den, wederom tot verhooging over te kloven volgende. Riep daar niet iemand P Neen Alles stilNu stormde zij weder voorwaarts, reeds zweefde haar blik over de beDedeo haar gelegen planjüa. Eens klaps bleef zij weder staan. En toch meende zij een menschelijke stem te hooren. Niemand was te zien, alleeD haar eigen hart riep haar toe »Keer tot hem terug, dien gij verpleegd hebt, hij zou aan u behoefte kunnen hebben Wordt vervolgd.) gaan. In verband daarmede besloten wij ook de jaarwedde van den ontvanger thans niet te verhoogen. Tengevolge van deze besluiten stellen B. W. voor om de besluiten van 23 Oct. 11. in te trekken en bijgevolg de pensionneering van de ambtenaren voor rekening van de gemeente te nemen, hetwelk wel is waar in het voordeel van de gemeente zal zijn, maar een schadepostje voor de betrokken ambte naren. Dhr. Oggel vraagt ol het de bedoeling is om de pensionneering geheel voor rekening der gemeente te nemen, ot meent hy niet gelezen te hebben dat er 4 van het tractement zal worden geheven. De Voorz. zegt dat Ged. Staten zeggen dat niet meer dan 4 zal mogen ver haald worden, terwijl de bedoeling is dat de pensioenregeling zelfstandig moet behandeld worden, dus niet in verband met tractementsverhooging. Het voorstel van B. W om de pen sioenregeling voor rekening van de gemeente te nemen wordt aangenomen met 8 tegen 2 stemmen. Tegen stem den de hh. Oggel en de Feyter, die voor eene 4% uitkeering waren. Een gewijzigd reglement ten dienste van het Algem. Burg. Armb. wordt m. a. s. goedgekeurd. II. Verzoekschrift van dhr. J. den Hamer e. a. te Axel om gebruik te mogen maken van een lokaal van de openbare school tot het houden van een cursus in handelskennis en koopmans boekhouden. De Voorz. zegt om advies gevraagd te hebben aan het hoofd der school en zegt dat deze adviseert er niets tegen te hebben, wanneer hetzelfde lokaal in gebruik wordt afgestaan, dat de zang- vereeniging en de landbouwcursus in gebruik hebben, maar dat hij tegen het afstaan van andere lokalen ernstig be zwaar zou moeten maken. Voorts merkt het hoofd der school nog op dat de meubelen, die zich in dat lokaal be vinden niet het eigendom der gemeente zijn, dus dat de handelscursus zich in dezen zal moeten verstaan met de reeds- van het lokaal gebruikmakende andere vereenigingen. De Voorz. zegt dat B. en W. ook geen bezwaar hebben. Dhr. Oggel stemt wel toe dat de cursus een nuttig doel heeft, maar van een anderen kant beschouwd komt het geldelijk voordeel alleen ten bate aan den onderwijzer Adriaansen. De Voorz. zegt dat het hem niet be kend is hoe die onderwijzer zijn lessen geeft, maar is het ook ten deele met dhr. Oggel eens, dat hij er het meeste voordeel van heeft. Dhr. Oggel vraagt of er ook ver goeding wordt gegeven voor vuur en licht. De Voorz. zegt dat de landbouwcursus alleen het lokaal schoonhoudt. Dhr. Lamaitre acht van belang het goede doel dat met den handelscursus wordt beoogd, en acht het wenschelijk om het verzoek toe te staan. Dhr. Oggel zegt dat er tegenwoordig vele vereenigingen zijn, die een lokaal huren, waar zou men blijven, wanneer al die vereenigingen eens een lokaal van de o. 1. s. gingen vragen. Tegenwoordig is er in de Nieuwstraat een lokaal, dat voor een kleinigheid kan worden gehuurd. Volgens opgaaf zou Adriaansen met dien cursus 140 verdienen, en hem is maar 10 ge vraagd voor de vergaderzaal. De ge meente mag toch niet de concurrent zijn van de vereeniging, die de zaal exploiteert. De Voorz. moet in vele opzichten dhr. Oggel gelijk geven, maar zou voor deze aanvraag een uitzondering willen maken, omdat dit onder de categorie .onderwijs" te brengen is, maar zou er ook voor zijn om aan vereenigingen die eventueel mochten vragen niet meer zoo gereedelijk toe te staan, dan onder zekere voorwaarden. Dhr. Kruijsse vraagt of de vergunning tot wederopzeggens toe wordt verleend De Voorz.Ja. Dhr. Kruysse zou in 't vervolg een vaste som willen stellen voor het ge bruik van een lokaal omdat moeilijk te controleeren is, hoeveel gas en kolen wordt verbruikt. Dhr. Smies vraagt of de andere ver eenigingen ook zelf voor vuur en licht moeten zorgen, zoo niet dan zou hij het aan den handelscursus ook gratis willen atstaan, omdat dit een even nuttig doel beoogt als de andere vereenigingen, Dhr. De Feijter zegt dat de landbouw cursus iets uit eigen beweging geeft aan die menschen, die de school schoon houden. Dhr. Oggel is tegen inwilliging omdat er nu gelegenheid is om een lokaal te huren. Hij zou daar nog meer van zeggen, maar omdat hij zelf aandeel houder is zou het net zijn of het doel was er voordeel uit te trekken, en dat is niet het geval. t)hr. Kruysse zegt dat het wenschelijk was aan den handelscursus te kennen te geven, dat zij zich moeten verstaan, ingeval ze vergunning krijgen met den landbouwcursus voor wat betreft het schoonmaken van het lokaal. Met 7 tegen 3 stemmen wordt toege staan het verzoek van J. den Hamer e. a. III. Verzoekschrift van den WelEerw. Heer Buijsrogge e. a. te Axel om de benaming Verlorenhoek" te vervangen door een andere benaming, een meer B. en W. stellen voor om aan deze straat den naam „Ooststraat" te geven, doch hiermede te wachten totdat voor een meer belangrijke zaak de politie verordening eens moet gewijzigd worden. Dhr. Oggel acht de naam „Ooststraat" niet heel gelukkig gekozen omdat er tusschen Oosterstraat en Ooststraat zoo weinig verschil bestaat, en dit licht aan leiding zou kunnen geven tot verwar ring. Nu we toch moeten aanhouden tot bij eene politieverordening-wijziging, kan er met het geven van den naam nog wel gewacht worden. M. a. s. wordt in beginsel besloten den naam „Ver lorenhoek" te doen vervallen, om er later een anderen naam aan te geven. IV. Vaststellen Instructie Directeur Gasfabriek. De Voorz. stelt voor overeenkomstig schriftelijk verzoek van den Directeur om art. 2 van diens instructie zoodanig te wyzigen, dat hem de gelegenheid worde gegeven om op andere wyze dan als Directeur der fabriek nog iets te kunnen verdienen, door het uitoefenen van een neringdoend bedryf. Art. 2 verbiedt zulks. B. en W. komt het echter wenschelyk voor om dat verzoek niet in te willigen, omdat in art. 3 staat „dan met toe stemming van B. en W." dus kan hem altijd vergunning worden verleend. Dhr. Oggel zegt dat Wichmann toch geen gelegenheid heeft om er iets anders bij te doen, wat blijkt uit het feit, dat hij de boekhouding van de gasfabriek heeft moeten laten varen. Dhr. Lamaitre zou het wel willen toestaan, omdat zijn tractement toch ook niet te groot kan genoemd worden. Dhr. OggelDan was het beter zijn salaris te verhoogen. De Instructie wordt m. a. s. hierna vastgesteld. V. Benoemen onderwijzeres. De Voorz. deelt mede dat 10 dames hebben gesolliciteerd, waarvan 3 op de voordracht zijn geplaatst, t. w. E. A. Lansen te Nisse, M. de Jongh te Vlis- singen en T. G. H. Elsacker te West- kapelle. Met 6 van de 10 stemmen wordt benoemd mej. De Jongh. De overige stemmen bekwam no. 1 der voordracht. De indiensttreding werd bepaald op 1 Januari 1914. VI. Reclame in zake hoofd, omslag. Wordt behandeld met gesloten deuren. Daar de agenda is afgehandeld deelt de Voorz. nog mede dat het plan be- staat om de kromming in het Buiten- wegje aan Van Arenthals te doen wee- vallen. Met genoemde Arenthals ii hierover onderhandeld en hy is genegen dien grond daar af te staan voor de som van 15, mits rioleering ten koste der gemeente. Dhr. Oggel vraagt wie de kosten van beschrijven moet betalen. De Voorz.Die komen ook voor rekening der gemeente. Dhr. Smies is er ook voor, en acht dat zóó een zeer nuttige verbetering. M. a. s. wordt besloten tot den aankoop van dien grond. Nog deelt de Voorz. mede dat is in- gekomen een verzoekschrift van Pieter de Visser om ontslag als gemeentebode met ingang van 1 Januari e. k. De Voorz.Zooals bekend is geniet Visser nog altijd wachtgeld, maar kan nu zijn pensioen aanvragen. Dat pen sioen zal evenwel niet zoo groot .zijn als het wachtgeld, en nu is het niet bekend of Visser zal vallen in de termen der Invaliditeitswet, maar toch zou spreker gaarne zien dat de Raad kon besluiten het verschil der beide be dragen aan te vullen, eü daardoor den ouden gemeentebode zooveel mogelyk schadeloos te stellen. Dhr. Smies verklaart zich daar ook voor en zou het nog al erg vinden als die man minder mocht hebben, dan hy altijd gehad heeft. Dhr. Oggei vraagt op welke manier B. en W. dat wenschen aan te vullen. De Voorz. stelt voor dat later te zullen regelen, als de raad zich nu maar verklaren wil, dat er rekening mee zal worden gehouden. Dhr Oggel stelt voor om aan zyn ontslag te verbinden eene dankbetuiging voor de bewezen diensten, daar hij steeds ijverig en trouw is geweest in 't ver vulleD zijner plichten. De Voorz. hoopt dat de Raad daar dan ook te rechter tyd rekening mee zal houden, omdat de man aan een pluimpje in de courant niet veel heeft Nog wordt met algemeene stemmen besloten om het reglement vatorde voor de gemeenteraadszittingen zoo danig te wyzigen, dat voortaan de no tulen van de zittingen van den raad niet meer zullen moeten worden inge schreven in een door den Voorzitter geparafeerd register, maar deze in druk zullen worden bewaard in het archief en de besluiten zullen worden inge. schreven in een afzonderlyk register Omvraag. Dhr. Smies vraagt of die keien, die uit de verschillende straten komen, en die niet meer deugen, ver kocht worden of wat wordt daarmede gedaan. Er is iemand die hem daarnaar gevraagd heeft. De Voorz. zegt dat de bedoeling is om de keien, die op de kaaiwal liggen, en ook die nog uit het buitenwegje komeD te verkoopen. Dhr. OggelIs het ook de bedoeling om de kaaiwal te verharden? Dhr. KruijsseAls er nog goede keien over zijn, ja, maar om de kaaiwal te verharden met de keien, die er nu op liggen, dat zou werlc voor niets zyn. Dhr. Smies Worden die keien onder- handsch of publiek verkocht? De Wethouders: Waarschynlyk by inschrijving. Op eene vraag van dhr. Smies in eene vorige zitting gedaan deelt de Voorz mede dat door hem nog geen bericht is ontvangen op een officieel schrijven van het Dag. Bestuur aan de spoorwegmaatschappij MechelenTer Neuzen, inzake den door haar te leggen nieuwen verbindingsweg. Wel is hem ter oore gekomen dat de maatschappij vast besloten is den weg te leggen, maar vóór den bepaalden tijd niet meer klaar kan komen, maar dat zy om verlenging van den termijn zullen vragen aan Ged. Staten. Daar niemand meer het woord ver langt wordt de zitting gesloten.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2