\o. 74 Zaterdag 20 December 1913. 21 1e «laar»;. Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w s c h - V1 a a n d e r e n. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. De dochter van den Spion. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor Belgis 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco iugewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Hedenmorgen om negen uur begon te Straatsburg bet proces tegen luitenant Forstner voor den krijgsraad van de 30ste divisie, wegens zyn aanval op een kreupelen schoenmaker te Dett- teiler bij Zabern. Het vonnis, dat over de rekruten te Zabern, wegens het klappen uit de kazerne, is geveld, was velen voorstan- standers van het straffe régime te zacht uitgevallen. Vandaar dat er stemmen opgingen, om den auditeur-militair te bewegen, vap het vonnis in hooger be roep te gaan. Deze heeft echter den termijn daarvoor laten verstrijken en bet vonnis heeft daarmee rechtskracht rerkregen. Binnenkort zullen zich, volgens de Germania, afvaardigingen van verschil lende Westduitsche steden naar Brussel begeven, om daar mondeling te onder handelen over den aanleg van een kanaal van den Ryn naar de Maas en le Schelde. Ook de besturen van de Kamers van koophandel te Brussel en Antwerpen zullen er aan deelnemen. N. R. Crt. FRANKRIJK. In Fran'tryk bestaat de gewoonte, dat de menschen elkaar op Nieuwjaarsdag geschenken toezenden, een gewoonte, die soms een belasting lijkt, Een jong, teer bekend schrijver te Parijs, een grappenmaker, heeft aan zijn goede vrienden de volgende circulaire toe gezonden Roman van E. von WaldZbdwitz. Nadruk verboden De morgenzon scheen reeds langen tijd, sedert enkele uren zwom het berg- land in een zee van goud, maar op de plaats waar Frans, Zorka en Jusu zich bevonden, vertoonde zich pas een zwak, 'aal schemerlicht, daar brak de dag ileohts langzaam aan. Het kwam der vrouw voor, als had nog nooit een zoo schoon een aanvang genomen met een lach van Frans bleeke lippen ring hij aan. En Jusu? Deze ver meende dat het een feestdag was, heiliger, 'erhevener dan Kerstmis en alle andere heilige dagen van de christenheid te amen, daar Zorka de hand over zjjne Sokken gestreken en hem geprezen had. Frans had goed gerustzoo weldadig had de slaap op zijn uitgeput lichaam gewerkt, dat hetgeen gisteren had plaats gegrepen hem voorkwam als voor weken geleden gebeurd te zijn. Met blijdschap gevoelde hij, dat de invloed van het bloedverlies minder gewordeu was, dat 'ijné krachten, die hem zooveel wist hij zich nog te herinneren plotseling 'erlaten hadden, weder toenamen. Het •choone meisje van Mamula zat bij hem, Bond tegen geschenken op Nieuw- Het aangenaamste geschenk, dat de heer(volgt de naam van den vriend, aan wien de circulaire gericht is) mij dit jaar zal kunnen geven, zal hierin bestaan, dat hij my niet dwingt hem wederkeerig een geschenk aan te bieden. Bij gevolg zullen wij niets van elkaar aannemen, overtuigd als wij zijn, dat wy op andere betere wijze ge legenheid zullen vinden van onze ge voelens te doen blijken. De stichter van den nieuwen bond zendt deze circulaire onderteekend aan zyn vrienden, met verzoek er hem een dergelijke terug te zenden. Of hij veel succes zal hebben Verleden jaar had hij een „bond tegen het uitleenen van boeken" opgericht, die algemeen met veel instemming be groet is. Een uitstekend plan, dunkt ons, geen boeken uit te leenen, althans wanneer die boeken.... onze eigen boeken zijn. X. R. Crt. ITALIË. Dinsdagnacht om half een is plotse ling kardinaal Rampolla, op 70-jarigen leeftyd overleden. De Corriere d'Italia meldt, dat kar dinaal Rampolla eenige jareD geleden last vau zenuwzwakte kreeg. Op raad van zijn dokters bracht Rampolla ge- ruimen tijd in Zwitserland door, waarna hy zich zeer gezond gevoelde. Van den zomer vond echter een dokter verscbijnselen van angina pec toris en schreet hem volstrekte rust ja, hy herkende haar duidelijk en reikte haar thans vriendelijk de handZorka nam die aan Frans wilde spreken, doch zijne lippen weigerden nog haar dienst, zijn lachje echter zeide meer dan zijn mond had kunnen spreken. Zorka begreep hetgeeD hij uiten wilde eu gevoelde zich gelukkig. Zooals vanzelve sprak was Jusu's gelaat de spiegel van Zorka's gelukkige stem ming, rein en overvalscht gat het weder, hetgeen in haar hart omging. Hessensteins jeugdig lichaam nam zichtbaar in krachten toe onder Zorka's en Jusu's verpleging; al maer en meer keerde zijn spraak terug. «Meisje, wat doet ge mij vroeg hij zicht. Dit waren zijne eerste woorden. Een zeldzaam gevoel deed haar lichaam trillen. Zij boog het hoofd over hem, maar zweeg. «Meisje waarmede heb ik dat verdiend Waarom behoedt en verpleegt gij den vijand, die u alles ontnemen moest Zij boog het hoofd nog dieper, de lippen bewogen zich, maar geen lettergreep kwam daarover. Wat had zij ook moeten zeggen Kon zij het woord uitspreker), dat al het aardsche in zich sluit, dat werelden omvat, dat zelfs tot na dit leven reikt, afgronden, kloven stroomen en zeeën overbrugt De mood zweeg, maar het hart gaf zachtkens het antwoord en in de spiegels der ziel, de oogen, stond het geschreven. ^«Uit liefde, oneindige liefde U voor, waaraan Rampolla zich hield. Ei deed zich verder niets verontrustends voor, tot Rampolla in den laatsten tyd zich zeer dikwijls koud voelde. Maandag reed hij als gewoonlijk uit. Dinsdagochtend voelde hij zich niet wel en bediende hij niet de mis. 's Middags begaf hij zich te bed. De dokter kwam, maar vond niets ernstigs. Om 11 uur 's avonds zond hij zijn secretaris Rocchi en toen ook zijn bediende heen. Toen de bediende kort daarna terugkwam haalde de kardinaal moeilyk adem en gelastte hem, den dokter te laten halen. Toen deze kwam was Rampolla dood- De dokter schrijft den dood toe aan angina pectoris. Dadelijk begaf de secretaris zich naar kardinaal Merry del Val en mgr. Brosson om deze van den dood kennis te geven. Woensdagochtend is de tijding aan den paus medegedeeld. Volgens de Messagero was Rampolla Maandag al uiterst zwak en is hij daarna tot een verdooving vervallen. De op wekkende middelen die de dokter voor schreef hielpen niet. Het lijk ligt gekleed in het kardi naalsgewaad. Baron Perrana, zwager van den overledene, zyn secretaris en kamerdienaars houden de wacht by het lijk. Mgr. Ricci, prefect van ceremoniën, heeft bezit van het lijk genomen. Het zal tot op den dag der begrafenis ten toon worden gesteld. N. R. Crt. AMERIKA. Men weet, dat er sprake van is, dat president Poincaré een bezoek zal Of Hessenstein dit Dief gesproken woord verstond, of hij het in hare oogeu las Misschien op zijne waskleurige wangen kwam een licht rood, die in 't volgende oogenblik nog bleeker werden dan voor heen een lange, smartelijke blik uit zijne blauwe oogeu viel op Zorka's blozend gelaat. Zachtjes drukte hij hare hand. «Ik dank u, meisje J« Meer kou hij niet uitbrengen, hij verviel in een half wakenden, half slapendeu toestand, zooals erDstigen zieken dikwijls eigen is. Zorka bewaakte hem met den angst eener moeder, die de ademhalingen van haar koortsigen zuigeling telt. Jusu hield daar buiten de wacht, hij lief zijn arends blikken over de bergen zweven. Alles was veilig. Geen gevaar in aantocht. Dagen verliepen, Zorka bad en verpleegde, de knaap diende haar met onderdanige liefde, maakte omzwervingen in de nabij heid, schoot nu eu dan een stuk wild, verzamelde hout om een vuur te onder houden en bracht des nachts bezoeken aan de huizen der boereu, ten einde de noodige levensmiddelen voor zijne gebied ster, die hij vrijwillig diende, en den verwonde te bekomen. Frans sterkte zichtbaar aan wel was hij nog niet in staat van zijn leger op te staan, maar hij kon toch reeds overeind zitten, wanneer by daarbij door Jusu's armen werd ondersteund. Geroerd keek hij naar hetgeen de jonge vrouw, die met brengen aan den president der Ver een igde Staten en nu is natuurlyk ook de quaestie ter spi^,ke gekomen, of dit bezoek zal worden teruggebracht. Een der Parijsche bladen verneemt uit Washington, dat men zich aan het Witte Huis nog niet over de zaak kan uit spreken het lijkt echter onwaarschijn lijk, dat Wilson naar Frankrijk zal komen, want de grondwet der V.. St. staat den president niet toe het grond gebied der Unie te verlaten. Wel was president Roosevelt indertijd naar de Panamakanaal-strook geweest. Maar daarbjj was men theoretisch niet buiten het boekje gegaan. Immers Roosevelt deed de reis op een Amerikaansch schip, dus in zekeren zin op Amerikaansch gebied; en de Panamakanaal-strook ls geconsessioneerd aan de V. St., dus eveneens te beschouwen als Ameri kaansch territoir. Feitelijk had dus Roosevelt niet in strijd gehandeld met het desbetreffende artikel in de grondwet. Maar men voelt, dat het met een bezoek aan Frankrijk, door den president der Vereenigde Staten te brengen, een andere zaak zou wezen. N. R. Crt. MEXICO. Uit Mexico (stad) wordt gemeld, dat een plaatsje, op zestien myl ten zuiden van de hoofdstad gelegen, is aange vallen door opstandelingen, die tot de bende van Zapata beboorden. De aan vallers verjoegen het garnizoen regee- ringstroepen. Onmiddellijk werden troe pen ter ontzet uitgezonden, waarop ffe Zapatisten zich terugtrokken in het gebergte. X. R. Crt. zooveel opoffering voor hem zorgde, deed maar eeu gevoel van angst mengde zich onder dat van dankbaarheid en werkte storend op zijn gemoed. Van waar al die zorg voor hem, den vijand van haar vaderland, die haar vader gevangen ge nomen en aan de gerechtigheid overgele verd had Was het alleen medelijden Neen, de vrouw uir, de Krivoscië kent geen medelijden. Zij haat hareD tegen stander en doodt dezen wanneer hij in hare handen valtzij is wraakzuchtiger, wreeder dan de mannen van harea stam. Frans overlegde. Zou zij zulk eeu dui velin negemoed bezitten, hem eerst door zorgvuldige verpleging gezond te doen worden, om hem dan des te pijnlijker dood te kunnen doen sterven Hij kleur de bij die snoode gédachte, terwijl Zorka juist voor hem eeu frisschen dronk uit water en citroensap bereidde. De vreugde waarmede zij dit deed straalde als 't ware vau haar gelaat. Neeo, duizendmaal neen, om die reden verpleegde zy hem niet zoo zorgvuldig. Het hart van Frans klopte hefrig, het was hem alsof zijn keel door een sterke hand omklemd werd. «Indien zij mij beminde Hij wendde het gelaat van liet schoone meisje af en di ukte dit vast in zijn kussen, eene onbeschrijfelijke onrust maakte zich- van hem meester. Marie Esthers liefelijk beeld rees voor zijnen geest op, zij scheen hem droef en trouw aan te kijken. Had hij misschien onwillekeurig half luide

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1