Cacao Vo. 73 Woensdag 17 December 1913. "29" Jaarg. De dochter van den Spion. EN'S Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. <s> O 0 D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post. 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letter» worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN. Bij den vrede van Boekarest heeft men, gelyk bekend, weinig rekening gehouden met de nationaliteiten en nu trachten de Balkanstaten het gebied dat hun is toegevallen zooveel mogelijk van .vreemde smetten" te zuiveren. Zoo heeft, volgens een bericht uit Saloniki, de Bulgaarsche overheid te Santhi de daar woonachtige Grieken aangezegd, dat zy hun boeltje te pakken hadden, omdat zij er niet langer zouden worden geduld. De Servische overheid te Uskub heeft daar de filialen van de Grieksche huizen te Saloniki gesloten en heft hooge rech ten van alle waren uit Grieksch gebied. Op de ingekomen klachten antwoordde de overheid, dat slechts Servische onder danen winkels mochten openen en han delskantoren vestigen. N. R. Crt. Men weet, dat de mogendheden van de drievoudige entente van een protest tegen de Duitsche militaire missie heb ben afgezien en zich zullen bepalen tot de vraag of het waar is, dat een Duitsch generaal aan het hoofd van het Turksche ger zal komen te staan. Deze belachelijke tooueelvertooning, zegt de officieuse Tanin, bewijst slechts, dat wij op den goeden weg zyn. Was het niet ons vast besluit om het leger deugdelijk te hervormen, dan zou men er ons niet zoo moeilyk om trachten te maken. N. R. Crt. Roman van E. von WaldZedwitz. (Nadruk verboden.) 78) Vangt aldus de zegepraal voor de goede zaak aan? Camilla zal mij een lafaard noemen trouwelooze vrouw, met gehouden eed wilde ik voor u treden, eo dan wee dan uwei 1« steunde hij en greep krampachtig naar het kromme mes, om dat tegen zich zeiven te trekken. •Gij hebt er nu recht op den Rus toe te behooren, ik ben onteerd, mijn eed is niet gehouden. Vader in de hemelsten ten daarboven, ik heb u niet op den vervloekte gewroken vooit gij heilig, onbevlekt wapen van hem die mij 't leven gaf voort, verdwijn, verpletter een ontaarde zoon mag niet de eereteekenen ran zijn dappere voorvaders dragen Buks, mes en dolk vlogen tegen het rostge8teente, wapen- en weerloos stond hij daar. «Victoria! Overwonnen Hoerah Lui teoant de mijne, luitenant! luitenant Petrovac die, het moet tot zijn eer fezegd worden, op het beslissende oogen blik dapper had meegevochten en moedig 'ooruil gedrongen was, kwam thans, 'ergezeld van eenige kameraden, met hokkesprongen aangeloopen, om zijn MEXICO. Naar luid van een telegram uit Mexico fstad) heeft de Amerik. schout bij-nacht Fletcher aan de strijdende partijen te Tampico bevolen het vuren te staken. Zoo niet dan zou hij de stukken van de kanonneerboot Wheeling laten spelen. Een tijding van den Britschen schout- bij-nacht Craddock, aan den Britschen gezant te Mexico (stad), sir Lionel Car- den, behelst, dat beide strijd voerende partijen aan de aanmaning van schout bij-nacht Fletcher hebben gehoor ge geven. De regeeringstroepen handhaven zich in het centrum van de stad en aan de kustzijde. Fletcher heeft den buitenlanders in geliefden meester het behalen van de overwinning mede te deeleo en hem te helpen. Hij zocht onder de gevallen jagers. «Niet daar, luitenantwaar isluitenant? Nazi is daar, Nazi zoekto mijn arme, arme meester Nazi brulde en huilde. Alles was vergeefsch. Met sombere blikken stond Stefan daar, den genadestoot van de jagers met vreugde verwachtende. Nazi stiet niet toe; die hem niets deed, deed hij ook geen letsel. Thans keerde Dog een grooter deel der keizerlijke troepen terug, de zegepraal was bevochteD, nu gold de zorg in de eerste plaats hen, wier bloed gevloeid had om de overwin ning te behalen. Ontzettend was de aanblik der gevallenen. Een hunner wilde zich, in gerechte woede, op Stefan werpen. «Halt, een keizerlijke jager koelt zijn woede niet op ongewapende vijanden, dat is geen handeling van een braven soldaat. Een vermetele man zonder wapen, dat is zim geluk,t riep een der jagers, terwijl hij de buksen der jagers afhield en Stefan bij den arm nam. «Verheug je man, de hoogste eer zal je worden aangedaan, gij zult spoedig de groene uniform des keizers dragen.» De zoon der bergen keek zwijgend voor zich. «Kijk, kijk, dat is dezelfde man, die ons op fort Mamula zijne wateu heeft Tampico bevolen, zich aan boord van de schepen te begeven of anders zich aan de kust te verzamelen, waar zij onder de dekking zullen zijn van zijn kanonnen. De opstandelingen te Chihuahua heb ben troepen gestuurd om de rebellen- macht die op Ojinaga aanrukt bij te staan. Te Chihuahua is een incident voor gevallen, dat Mexico in conflict heeft gebracht met Engeland. Nu loopen zulke incidenten gewoonlijk met een sisser af, maar ditmaal kan het toch wel onaangenaam worden voor Huerta. Deze is natuurlijk aansprakelijk te hou den voor al wat er in Mexico tegenover aangeboden. Nu broedertje, nu gaat het er op los Nu zal het waarheid worden. Prosit op onze goede kameraadschap De jager, die met Stefan op het eiland Mamula geweest was, had hem herkend. Stefan, ofschoon zijne lippen brandden, versmaadde den aangeboden dronk, geen wederstand biedende, volgde hy de sol daten. Luitenant von HessensteiD werd niet gevonden. Het bleef een raadsel waar hij gebleven was. Niemand was in staat dit op te lossen. «Mijn luitenant! arme luitenant!» klonk Nazi's huilende stem door de bergen. De gruwelijk verminkte lijken rustten nu te zamen in het rotsgraf, op het veld van eereen heuvel zonder vorm uit, steeneu saamgesteld, dekte hunne lijkeo, een daarboven geplaatst kruis, uit harts vangers gevormd, heiligde de plaatsde getrouwe strijdmakkers konden zeker zijn, dat zelfs de furiën van vrouwen dit teeken van christelijk geloof zouden eeren. Men sprak een Vader Onzer en begaf zich daarna weder op wegPetrovac snikte als een kind met moeite slaagden de kameraden er in hem te overreden mede te gaan, hij wilde nog steeds naar zijn luitenant blyven zoeken. Ia Jusu's ziel had zich een zonderling beeld gevormd, iets, dat hem onbegrijpe lijk voorkwam, hem van de zinnen be roofde, om aan niets anders te denken dan aan Zorka, dat hem van zijn eigen buitenlanders wordt misdreven, al zijn het ook zooals in dit geval mis drijven gepleegd door de opstandelingen. Te Chihuahua, waar thans het bende hoofd Villa de macht in handen heeft, zijn tijdens de afwezigheid van den Britschen vice-consul aldaar, Scöbell, opstandelingen hef consulaat binnenge- drougen en hebben een Mexicaan, Luis Terraza, die daarbinnen was gevlucht, met geweld eruit gehaald en in de ge vangenis geworpen. Deze Luis Terraza is de zoon van een ryk grondbezitter, van wien de opstandelingen een bijdrage van 250,000 dollar hadden geëisëht, hetgeen geweigerd was. Mede hebben de opstandelingen den vice-consul, Scobell, toen deze in het consulaat terugkeerde, belet, om zich in verbinding te stellen met den Brit schen gezant in Mexico. N. R. Crt. ITALIË. De Italiaaneche Kamer heeft Vrijdag het voorstel der commissie voor de ge loofsbrieven behandeld om de verlrie- zing van Federzoni te Rome geldig te verklaren. Toen de voorzitter wildé overgaan tot hoofdelijke stemming over een voorstel der socialisten om de geldig heid der verkiezing aan een nieuw onderzoek te onderwerpen, vroeg Turati, (socialist), het woord, wat de voorzitter weigerde. Daarop gaven de socialisten, telkens als voor de stemming een naam werd afgeroepen, in koor antwoord, waardoor de stemming onmogelijk werd. Luid getier en handgemeen volgt, zoodat de voorzitter ten slotte de zitting schorste. wil beroofde en zijn persoon geheel ten dienste van het meisje stelde. Tot voor weinige oogen blikken geleden zag hij in iederen Keizerlijke nog een vergiftig, kruipend gedierte, dat alleen geschapen scheen om gedood te worden thans deel de hij met Zorka de moeitevolle verple ging om het leven van een vijand te bewareu. Harde rotssteen vormde het leger, harde rotssteen het kussen voor het hoofd van den gewondehij wist, dat Zorka zich daarover bekommerde. Hij schafte raad eu, wat nog meer wilde zeggen, hij handelde. Dadelijk verwij derde Jusu zich eene hut was op niet al te verren afstand gelegen, de bewoners hadden die verlaten. Zij namen óf deel aan de nieuwe krijgstoebereidselen, óf vormden de hyena's op het slachtveld. Hij klom over den lagen steenen muur, kroop door een venster en stal wat zacht, warm en bruikbaar was. Een oude vrouw wilde hem dit beletten, doch was daartoe te zwak dit laatste was haar geluk, had zij ernstigen wederstand geboden, dan zou Jusu haar doodeenvoudig van kant gemaakt hebben. Hij had daartoe geen oogenblik geaarzeld. Waarom zou hij dat ook gedaan hebben Het gold hier immers een hartewensch van Zorka te vervullen, en Jusu was groot jeworden iu de overtuiging, dat niets op aarde iemand meer onverschillig kan zijn dat het leven van een mensch, natuurlijk steeds dat van een ander. Wat hij kon

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1