Binnenland. Gemengd Nieuws. dergelijk argument niets bizonders zijn maar dat het dient voor een besluit van den Senaat, is zelts in Rusland iets ongewoons. JV. R. Crt. MEXICO. Tusschen de voornaamste opstande lingenleiders in het Noorden van Mexico, Carranza en Villa, is oneenigheia ont staan. Nu, dat was te voorzien en kon ook niet uitbleven. Het schijnt echter wel, dat de positie van Villa tamelijk hecht is, en dat hij by machte zal wezen, in het Noorden van Mexico de orde te herstellen. Blijkens een telegram uit Juarez heelt Villa Maandag zijn triomfantelijken intocht gedaan te Chihuahua. Hij werd er door de inwoners uitstekend ont vangen. De burgerij van Chihuahua was geruimen tijd verstoken geweest van toevoer van levensmiddelen water. Zij vertrouwen er thans op, dat met Villa's intocht ook de isolatie der stad zal eindigen en spoorwegen en telegraaf weer als voorheen zullen functioneeren. W- R. Crt. TWEEDE KAMER. Gisteren heeft de Minister van Bin- nenlandsche Zaken de verschillende ■prekers beantwoord, welke het woord hadden gevoerd tijdens de algemeene beschouwingen over deStaatsbegrooting. De heer Cort van der Linden besprak hierby de verhouding van het Kabinet tot de verschillende partijen. Hij betoogde, blijkens de Midd. crt., dat het Kabinet met de socialisten alleen een gemeenschappelijk doel heeft, na melijk de bereiking van algemeen kies recht en staatspensioen en voorts, dat het kabinet, los van eikpartijprogramma, de beginselen der vrijzinnige partijen tegenover de rechterzijde deelt. Overi gens merkte de minister op, dat het compromis in zake kiesrecht en onder wijs met de rechterzijde niet door de regeering kan worden aanvaard, daar het moet worden aangemerkt, als een ongeoorloofde intrekking van beginselen. Dit beteekent echter niet, dat de regee ring geen compromis zou wenschen tot beëindiging van den schoolstrijd. Indien daaromtrent de rechterzijde een schik king weet te vinden en daartoe het initiatief wil nemen en een voorstel indient, zal de regeering dit loyaal be handelen en bij aanneming in de,voor genomen grond wetsherziening opnemeD. Spr. wees er echter nadrukkelijk op, dat de voorgenomen grondswetherzie- ning zal wachten moeten op de resul taten, die door de staatscommissie voor het onderwys worden bereikt. Overi gens beloofde de minister ook in andere opzichten een conciliante houding tegen over rechts te zullen aannemen. Havenwerken te Terneuzen. Ten behoeve van den aanleg van havenwerken te Terneuzen is een ont eigeningswetje gemaakt, waaromtrent twee bezwaarschriften zijn ingediend, betreffende de wijze, waarop door de uitvoering der werken verandering in de afwatering van den polder Oud- Zevenaar zou worden gebracht. In hoeverre met de verzoeken tot wijzi gingen (o. a. het aanleggen van een weg) zal kunnen worden rekening ge houden, zal te zjjner tyd nader kunnen worden overwogen. N. R. Crt. De ouderdomsrente. In alle steden van beteekenis in ons land was het Dinsdag aan de bepaalde punten een lange rij ouden van dagen, blijmoedig wachtende op hun beurt om het staatspensioen in ontvangst te ne men. In Amsterdam vooral heerschte aan de postkantoren groote drukte en werkte de uitbetaling eenigszins storend op den dienst. Dan had men in Rotter dam verstandiger gehandeld door eenige groote lokalen in verschillende wjjken der stad te huren, waar de postambte naren voor de uitkecring zorg droegen. Zoodoende kon op de kantoren de ge wone gang van zaken plaats hebben. Van de drukte krijgt men eenig idee als men nasraat, dat er tot nu toe (zoo als het Vad. meldt) voor het geheele land 81.000 renten van twee gulden 's weeks door de rijksverzekeringsbank betaalbaar gesteld Stijn. De kosten zul len dus voor 1914 ongeveer S1/i millioen bedragen. Ter opheldering diene hier, dat in het bericht onder het plaatselijk nieuws in ons vorig nummer een abuis is inge slopen. Er stond „dat onder de 30,000 aanvragers ook menschen behooren, die het niet noodig hebben". Dit moest zijn Te treuriger is het, waar onder de 100,000 aanvragers ook 30,000 men schen zijn, die het niet noodig hebben. Volgens De Hoofdstad wordt het aan tal pensioentrekkenden, dat het niet noodig heeft, door iemand die het weten kan, op 30,000 getaxeerd. Dat zich zelfs aangeslagenen in de Vermogensbelasting of daaronder behoo renden hebben opgegeven, om in het gepot te treden van de Ouderdomsrente en een bewijs van toekenning dier rente hebben ontvangen, komt werkelijk in het ressort Dordrecht voor. Te Amsterdam deed zich tydens de uitkeering op het hulpkantoor Prins Hendrikkade een tragisch incident voor, zoo vertelt de Tel. De 74-jarige L. Lioni uit de Plantage kerklaan had reeds zijn handteekening gezet op het voor hem zoo gewichtige paperas. In afwachting van het oogenblik, dat hem de twee gulden ter hand gesteld zouden worden, nam hij op een bank plaats, om.... nimmer meer op te staan. Een beroerte had in enkele seconden een einde aan zijn leven gemaakt. Het stoffelijk overschot van deze oude, voor wie de zegeningen van het staatspen- sioentje niet meer waren weggelegd, werd naar het Israëlietisch ziekenhuis vervoerd. Naar de Leeuw. Crt. meldt, heeft een der 260 gerechtigden tot de ouderdoms rente te Harlingen afstand gedaan van zijn recht, daar hy voldoende in zijn onderhoud kan voorzien.- Ook in onze omgeving kennen we gevallen, waar menschen wien de ge legenheid tot rentetrekken was aange boden, zoo eerlyk waren, dat ze van dit recht af zagen, omdat ze er geen behoefte aan hadden. van dagen in ons vaderland, mannen, en vrouwen, van Staatswege een wette lijk toegekende uitkeering zullen ont vangen en beschouwt dit resultaat van de jarenlange actie voor Staatspensioen als een eersten stap in de goede richting; betreurt het, dat, daük zij het ver keerde beginsel, dat ten grondslag ligt aan art. 369 van de Wet Talma, dui zenden anderen van die uitkeering ver stoken blijven spreekt den wensch uit, dat het den Nederlandschen wetgever moge geluk ken ten spoedigste die uitsluiting op te heffen en hoopt vurig, dat, door uitbreiding en verbetering van het reeds toegepaste beginsel, de dag zal worden bespoedigd, dat het „niemand meer oud. en arm" w e r k e 1 ij k h e i d is geworden". Bij Koninklijk besluit is herbe noemd tot burgemeester van Koewacht de heer C. P. J. Dierick. Blijkens de officiëele staat in de St. Ct. was Zeeland gedurende de maand November geheel vrij *van besmettelijke veeziekten. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft in de zaak van M. arbeider te Sluis, beklaagd van doodslag te West- Sayville (Ver. St.) een nader onderzoek Dit onderzoek betreft de vraag oï het door bekl. uit Amerika medegebrachte horloge door hem op 23 Febr. 1913 is gedragen en of dat horloge dan wel een ander door bekl. gedragen, vroeger in het bezit van den verslagene is geweest. Tevens werd een nader onderzoek bevolen omtrent den juisten inhoud van de verklaringen door verschillende ge tuigen ter zitting van de rechtbank van Middelburg afgelegd. Met name van die van getuige Slager omtrent het hem door Wells overhandigde horloge, de hem ter terechtzitting vertoonde pan toffels en de bebloede broek van die van getuige Wells betreffende het hem vertoonde horlogeen van die van ge tuige Braedt met betrekking tot de hem vertoonde pantoffels. In verband hiermee heeft het Hof bevolen de gevangenhouding van bekl. en overbrenging naar het huis van be waring te Middelburg. M. Crt. AXEL, 12 December 1913. Gisteren had alhier in het café van dhr. G. Gilijamse de jaarvergadering plaats van de leden van de Maatschappij „Axel-Station", vereeniging tot aankoop van gewaarborgde meststoffen, enz. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten bedroegen 44,364,15 en de uitgaven ƒ44,352,375, zoodat er een goed slot in kas bleef van 11,77s. Aangekocht werd in het afgeloopen jaar 258.300 K.G. Superphosphaat, 139.000 KG. Chilis lpeter, 28.000 K.G. zwavel zure Ammoniak, 192.000 K.G. Ammo- niak-Superphosphaat, 15.000 K.G. Tho masslakken meel en 15.000 K.G. Kaïniet. Als bestuurslid werd herkozen dhr. F. Dekker Fz. Daar de tijd van voorbereiding voor een algemeene vergadering te kort was geweest en men toch op 9 Dec. wilde vergaderen, werd Dinsdagavond jl. eene bestuursvergadering gehouden van de afdeeling „Axel" van den „Bond voor Staatspensionneering", waarin het feit werd herdacht, dat op dien dag het eerste staatspensioen werd uitgekeerd. Nadat besloten was dezen winter weer een propaganda-avond te houden en dien te doen samenvallen met de jaar vergadering, meende het bestuur met algemeene stemmen als gemachtigde van de leden gerechtigd te zijn tot aan neming van de volgende motie „De afd. Axel van den „Bond, enz." spreekt hare vreugde uit over het feit, dat vanaf dezen datum duizenden ouden PREDIKBEURTEN TE AXEL Voorm. 97t ure Nam. 2 ure Zondag 14 December 1913. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Ds.. J. B. T.- Hugenholtz. Gereformeerde Kej-k. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Bed. H. Avondm. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Dankzegging. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Bed. H. Avondm Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Dankzegging. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Het nieuwe jongenspaviljoen van de vereeniging Kinderzorg te Middelburg, die voor Hervormde voogdijkinderen uit Zeeland zorgt en er nu een 130 onder haar hoede heeft, is Woensdag geopend. Mr. H. J. Dijckmeester, com missaris der Koningin, heeft er een rede bij gehouden, alsmede 'ds. N. M de Ligt, voorzitter van Kinderzoi'g, eh ds. J. de Visser. N. R. Crt. Brandstichting Zondagavond is in perceel Ceintuurbaan 253, te Amster dam, brand uitgebroken, bij den heer W., diamantbewerker. De heer W. was naar Antwerpen, zijn vrouw was ook afwezig. Toen de brandweer was binnen gedrongen^ kreeg zij den indruk, dat brand was gesticht. De politie onder zoekt de zaak. Avp. De politie te Amsterdam heeft Zaterdagnacht een inval gedaan in per ceel 55 van de Jan Steenstraat aldaar, waarin een speelhol gevestigd was. Er waren nl. aan het politiebureau Stad houderskade klachten gekomen van personen, die, zooals zij zeiden, door valsch gedobbel, -zeer aanzienlyke be dragen hadden verloren. Zoo schijnt het naar aan de N. R. Crt. wordt gemeld dat dobbelsteenen gebruikt werden, die van onderen met lood waren gevuld, zoodat de zijde, met een laag aantal oogen, steeds boven kwam. De politie heeft aan den achterkant van het huis eenige ruiten moeten in slaan om zich toegang te verschaffen. Intusschen hadden eenige bezoekers de vlucht kunnen nemen, doch anderen werden genoodzaakt mede te gaan naar het bureau. O. a. twee mannen en een vrouw, die vermoedelijk deondernemers waren. Kaarten en dobbelsteenen wer den in beslag genomen. Een rattenplaag. Men schryft aan de N. Gron. crt. Te Dalen (Dr.) is een big van den landbouwer W. H. door ratten dood gebeten en half opgegeten. By een ander ingezetene, J. L., werden in één nacht 42 kuikens doodgebeten. De man hoenderfokker en klompenmaker brengt nu 's avonds zijn overige kuikens in kisten naar het woonvertrek en zet ze daar voor zijn bed neer Dat is het eenige veilige plekje in heel zyn huis. Een hardnekkige oplichtster. Dezer dagen werden aan eenige huizen in het Vondelkwartier te Amsterdam weer kwitanties gepresenteerd van de Centen- vereeniging voor hulpbehoevende oog lijders, valschelijk ouderteekend met den naam „Six v. Buuren". Het bleek, dat de vrouw, die zoo trachtte goed- geloovigen op te lichten, dezelfde was, die indertyd optrad'als de rechterhand van iemand, die op dezelfde wijze werkte." Beiden hebben toen terecht gestaan wegens oplichting, doch moesten wegens gebrek aan bewijs worden vrij gesproken. De vrouw is thans wederom aangehouden zy had gehoopt, dat men die geschiedenis na verloop van eenige jaren wel weer vergeten zoude zijn, en dat zij dus met de nog in haar bezit zijnde valsche kwitanties haar slechte practijken op denzelfden voet kon her vatten. Avp. Valsche aangifte. Men meldt uit Nijmegen aan de Tel. Wij maakten dezer dagen melding van een brutale berooving, welke Dins dagavond 2 December zou hebben plaats gehad in een woning aan de Parkstraat te Nymegen, en waar by een als postbeambte gekleed persoon de aldaar wonende huisvrouw v. S. met een revolver gedreigd, diefstal gepleegd en brand gesticht zou hebben. Het uit gebreid onderzoek, door de politie in gesteld, heeft thans uitgewezen, dat het geheele verhaal door de vrouw ver zonnen was. Zondagmiddag is zij aan gehouden en wegens het doen van een valsche aangifte, ter beschikking gesteld van de justitie te Arnhem. Het gezip. van den heer A., hoofd der M. U. L. O. school, te Maassluis, werd Zaterdag plotseling in diepen rouw gedompeld, 's Morgens om 8 uur werd er gebeld. Mevrouw A. wilde even kijken, wie er was, en boog zich-boven uit een dakraam, daarbij steunende op de dakgoot. Plotseling brak deze af en mevrouw A. viel naar beneden op straat. Zij was terstond een lijk. Tel. Zaterdagmiddag te halfdrie is een looper van de Ontvang- en Betaalkas te Amsterdam door een individu aan gevallen in de Handboogstraat. De looper had een portefeuille met 25,000 bij zich. De aanvaller liep op hem toe en trachtte hem de portefeuille te ontrukken. Een worsteling ontstond waarby de banklooper erin slaagde, den man van zich af te schudden. Hy" kon hem echter niet pakken. De man slaagde er in te ontsnappen, maar wjjl

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2