No. 71. Woensdag 10 December 1013. 29" 'aar$. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Y laan deren. F. DIELElfAl\. Buitenland. FEUILLETON. Ds dochtsr van dsn Spion. AXEL COURANT. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Yoor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tót Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Het 99ste regiment infanterie heeft Zaterdag Zabern verlaten. De staf van het regiment met het eerste bataljon wordt ondergebracht op het exercitie-terrein te Oberhofen bij Hagenau, het tweede bataljon voor eenigen tijd op het exercitie-terrein te Bitsch. Een afdeeling van het garnizoen te Straatsburg zal de militaire wacht te Zabern betrekken. Verleden week Vrijdag had een ploeg baas zich in de Elsasser Kurier er over beklaagd, dat een soldaat van het 3de regiment jagers te Kolmar den arbeiders van een ploeg had toegeroepen Wacht maar, jelui vervloekte WackesDe commandant van het regiment heeft dadelijk een onderzoek ingesteld. De soldaat is opgespoord en gestraft en dit is aan den ploegbaas medegedeeld. Als men ten aanzien van luitenant baron v. Porstner te Zabern eens precies zoo had gehandeld. By de beraadslagingen in den Rijks dag is ter sprake gebracht, dat de Oldenburgers meer dan twintig jaar geleden ook eens op hun achtersten zolder geweest zijn toen een officier Oldenburgsche rekruten voor „Oiden- burgsche ossen" had uitgemaakt. Het geval heeft zich toen aldus toegedragen en is op de volgende wijze geregeld Een majoor, von Steinmann, had den Oldenburgers op de ziel getrapt door Roman ran E. von WaldZjbdwitz. Nadruk verboden.) »In 't geweer !c commandeerde von Hessenstein. Gesterkt door voedsel en een teug wijn, maar nog meer door den band van onderlinge vriendschap, ging bet weder voorwaarts. Ook Nazi was thans opgeruimder, zijn gelaat stond in een vriendelijker plooi, hij kakelde voort durend en liet zoo nu en dan eerste regel3 van een Croatenlied hooren dat dit steeds het begin van een minnezang was, sprak als van zelf. Een zwarte knaap lag aan den weg, Hessenstein zag hem 't eerst en ging zacht op dezen toe de zou scheen hem in het gebruind gelaat, als uit brons Khenen de trekken dooreen meesterhand gebeiteld. Het bloed dreigde uit zijne kersroode lippen te springen, dikke, blauwzwarte lokken omzweefden het voorhoofd, zijdeachtige, zware wimpers lagen over srjoe prachtige oogen. Ieder lid van het slanke, halfnaakte lichaam •cheen met de oneffenheden van den bodem saam te smelten, als ware het daarmede saamgegroeid een hand hing •lap naar beneden, de andere diende hem tot kussen. Frans greep in zijn zak een gulden Oldenburgsche soldaten herhaaldelijk voor Oldenburgsche ossen uit te schelden. Er ontstond toen eeu hevige veront waardiging iu het goed Duitsche en met het Pruisische hof vermaagschapte laud. De opgewondenheid ging zoo ver, dat meu zelfs eeu opzettelijk voor die gelegenheid vervaardigd Ossenlied zong. En wat gebeurde er toen onder den ouden keizer Wilhelm, die over militaire aangelegenheden zulk een strenge op vatting had Eeu vleugeladjudant van den Keizer werd dadelyk tot het houden van een onderzoek naar Oldenburg gezonden, majoor von Steinmann werd op staanden voet van zijn dienst ont heven en later als districtscommandant naar Frankfort a. d. Main overgeplaatst. Toch had men in dat geval met een ouden, verdienstelijken officier te doen eh niet met een luitenant, die choco lade eet. De regeering te Straatsburg.heeft een verordening uitgevaardigd, behelzende dat vereenigingen en corporaties als zij uitstapjes ondernemen, optochten houden enz., voortaan geen Fransche muziek stukken meer mogen uitvoeren. Inge volge deze ministerieele beschikking heeft de burgemeester van een van de steden van het rijksland reeds de be sturen van de vereenigingen met dit verbod in kennis gesteld. Men ziet dus, merkt de correspondent van de Frankf. Zeit. te Straatsburg op, dat de regeèring van het rijksland in deze tijden uiet slaapt. N. R. Crt. lag ia Jusu's hand daarna verwijderde zich de iuitenant en wenkte zijne troepen den slaap van den armen knaap te ont zien. De laatste man was achter de vooruitspringende rots verdwenen, toen sprong de slapende op, voorzichtig liet hij zijne oogen, zwart ais kolen, rondom zich wijden, daarna keek hij strak naar het zilverstuk hetgeen hij bezat begreep nij niet, slechts zooveel was hem bekend, dat hij eensklaps een Croesus geworden was, een Croesus door eeo vijandelijken soldaat. In het eerste oogen blik was hij kinderlijk verheugd, bliksemsnel kwamen alle kostbaarheden, die Cattaro opleverde, voor zijnen gee3t, maar een oogen blik daarna brak de trots zich baan. »Van een Oostenrijksche klipgeit, van onzen vijand, van hen, die Stojan Karo- vachewitch deden vermoorden, neen, nooitzoudt gij daarvoor uw leven ver- koopen Hij stond gereed zijn rijkdom, al het geen hij bezat, in een rotsspleet te slin geren, maar aarzelde. De jonkvrouw van het kerkje teUbli heeft behoefte aan een nieuw gewaad. Langzaam stak hij den gulden in zijn lederen tasch van geiteleer, pylsnel ging hij voorwaarts, het zilveren muntstuk braadde hem als vuur in deu zak. Binneu eeu uur wist Milau Grajewitch dat de jagers naderden, dat de luiteuaut, die Stojan gevangen nam, de troepen aanvoer de. Ook Zorka wist dit Zorka t ENGELAND. Voor een Londenschen politierechter wordt weer de kwestie behandeld of 'de Noorsche sardijnen in Engeland aan de markt mogen worden gebracht oDder den naam van sardijnen. De Fransche sardijnhandelaars, die het nieuwe proces begonnen zijn, beweren, dat het geen sardijnen zijn en dus, krachtens de Engeische wet, niet onder dien maam mogen verkocht worden. De firma, die de Noorsche vischjes invoert Angus Watson Co. te New castle houdt vol, dat de vischjes, familie van de sardijnen en net zoo ingemaakt als de Fransche neven en nichten, dien naam wel mogen dragen, ook al omdat ze er sedert jaren in Engeland onder bekend zijn. Van welke beteekenis die handel in Noorsche sardijnen in Engeland is, kan hieruit blijken, dat de firma Angus Watson Co., naar een lid van de firma Zaterdag getuigde, jaarlijks voor ongeveer zes ton gouds adverteert. N. R. Crt. RUSLAND. Samislofski, de verdediger der civiele partij in het ritueele moordproces, heeft Woensdag een lezing gehouden over het Jodendom. Het gehoor bestond voor het grootste deel uit generaals, officieren van de garde en studenten. Samislofski hield een echte pogrom rede, bestaande uit een aaneenschake ling van de bekende phrasen van de antisemitische bladen. Hij beschuldigde het heele Jodendom dat het de christe lijke Russen uitzoog. Paflof, den bizon- Milan keek zijne vrouw aan, hij zag dat zij bloosde, een vraag lag hem op de lippen, maar hij deed haar nietde tijd was te kort, de minuten behoorden aan het vaderland en waren te kostbaar, om die aan het koesteren van jaloersche gedachten te besteden. Geheel eeD man des volks, geheel soldaat, stelde Milan zijn manschappen op en ordende de troepen medegekomeu vrouwen, omdat deze de steenen te rechtertijd op de niets vermoedende vijanden zouden kunnen werpen. Zorka geleek zelf een steen, roerloos, niet in staat iets te doen, zag zij naar hetgeen bij haar omging, hij dwong haar tot niets ernstig en somber, door zijne zwarte kleeding gemakkelijk te herkennen, in grootte allen aanzien lijk overtreffende, stond hij onder de massa en leidde met adelaarsblik de toe bereidselen. En terwijl hij dit deed, bad Milans's vrouw voor diens vijanden. Lniteoant von Hessenstein liet het noch aan aanmoediging noch aan voor zorgsmaatregelen ontbreken om zijne soldaten krachtig en in goede stemming te houden alsmede hen voor een onver- wachten aanval van de opstandelingen te beschermeu. Dit laatste was eene moeilijke taak, want de bergbewoners, aan üet heete klimaat gewend, mat iedere schuilplaats vertrouwd, taal als wilde katten, vlug als gemsen, moedig als leeuwen, scherpziende ais valken, snel als de bliksem, duiken als eeu deus ex deren geneesheer van den Tsaar, die als deskundige in het ritueele moord proces is opgetreden, verdacht hij ervan, zich door de Joden te hebben laten omkoopen. De officieren begroetten deze verdacht making met luid applaus. Spreker riep daarop het heele Russische volk op tot strijd tegen de Joden, met alle middelen. Bij dezen oproep ten strijde van de eene klasse van de bevolking tegen de andere, zag de politie werkeloos toe. Samislofski werd ten slotte met bloemen gehuldigd. A. R. Crt. MEXICO. Reuter seint uit Mexico (stad) dat de Europeesche kolonie aldaar ij verig voort gaat met het ontwerpen van plannen voor een gemeenschappelijke verdedi ging, indien het in de hoofdstad tot vechten mocht komen tusschen de aan hangers van Huerta en diens tegen standers. De buitenlanders doen nu moeite om Europeesche marine soldaten de Amerikaansche zullen er niet bij zijn naar Mexico (stad) te krijgen om aan de eventueele verdediging der buitenlanders aldaar deel te nemen. Dit plan is besproken op een con ferentie van de buitenlandsche diplo maten te Mexi(so (stad), van wie enkel de Amerik. zaakgelastigde O'Shaugh- nessy, was weggebleven. Te Mexico (stad) is Donderdag een der officieren van het regeeringsleger aangekomen, die bij de inneming van Torreon door de rebellen, den troepen van generaal Villa was in handen ge- machina plotseling van achter een voor uitspringenden rots op, geven vuur, wer pen steenen, gieten kokend water naar beneden, om in 't volgend oogenblik te verdwijnen en een mijl verder weder even onverwacht te voorschijn te komen. Ofschoon de jagers, die door Hessenstein werden aangevoerd, voor het grootste gedeelte uit de Stiennarksche ofTyroler alpeD kwamen, ofschoon zij geoefende bergbeklimmers waren, bood hun het bestijgen der rotsen niettemin bijna on- overkomèlijke bezwaren. Van daar dan ook dat hen door deu opperbevelhebber, rekening houdende met de moeilijkheden, waarmede zij te kampen zouden hebbeü, hetzelfde voetbekleedsel als dat der berg bewoners zou verschaft wordeDhoe groote diensten dit ook bewijst aau h$n, die daaraan van jongs of aan gewend zijn, behoort er een lange oefening voor deo oningewijde toe, om zich daarop gemakkelijk te bewegen. Tot dusverre hadden de jagers dat schoeisel echter nog niet ontvangen en viel hen dus hat voor waarts rukken dubbel moeilijk. Het pad voerde door eeo hollen wegj in den aanvang breed, omsloten door kleine heuvelrijen werd het al smaller en smaller en al meer en meer ingesloten door steile rotswanden, die aan de b ivenein- den elkaar bijaa raakten eij nauwelijks het daglicht toegang verleenden. Voor vreemden, die niet met de streek en fle paden bekend zijn, biedt dezen hollen

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1