VAM Vo. 70. Zaterdag 6 December 1913 29e Jaarff. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. versterkend smakelijk goedkoop FEUILLET ON. De dochter van den Spion. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor Belgis 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. DE BALKAN. Het St. Petersburgsche telbgraafagent- «hap verneemt uit vertrouwbare bron, itt het bericht over een militaire over eenkomst, die Rusland in het voorjaar yan 1912 met de Balkanstaten zou hebben gesloten, even onjuist is als het bericht, dat Rusland Roemenië gedu rende de invasie in Bulgarije door de levering van oorlogsbehoeften zou heb ben gesteund. Deze tegenspraak was le verwachten. Zooals gezegd, is het «waarschijnlijk, dat Rusland zich door I een overeenkomst heeft gebonden. Vast itaat echter, dat Rusland het Balkan- rerbond door de tegen Oostenrijk ge richte proefmobilisatie en de levering voor oorlogsmateriaal geholpen heeft. Wenizelos, de Grieksche minister- president, gaat naar Kanea (op Kreta), om er het stadhuis in te wijden en de inlijving van Kreta bij Griekenland officieel te bezegelen. De Agence Bulgare meldtDe ge- ruchten over onlusten in Bulgarije, aan eenigo buitenlandsche beurzen ver- ipreid, zijn ten eenenmale ongegrond. Zoowel in de hoofdstad als in het heele land heerscht rust. De verkiezings veldtocht heeft geen aanleiding tot ver itoring der orde gegeven. N. 22. Crt. FRANKRIJK. Nadat het Kabinet-Barthou Maandag j met de kleine meerderheid van 21 stemmen nog juist de overwinning be- 9 haald had in de quaestie van de grootte der aangekondigde leening, is het toch gestruikeld in een 'algemeenen aanval van radicalen en socialisten over de Roman van E. von WaldZedwitz. {Nadruk verboden 70) Thans was het baron Similoff die zijn kalmte scheen te zullen verliezen, storm achtig trok hij Marie Esther tot zich. »Ik bemin je meer dan ik zeggen kan, oneindig, mijn hartelijk geliefd kind U Hij geleidde haar naar huis, zij nam plaats op de canapé,, hij zette zich naast haar, een tijd lang hield hij haar kleine, blanke hand in de zijne en streelde die als van een koortsachtig kind die werking had een kalmeerenden invloed, zij haalde ruimer adem, haar oogleden vielen dicht, een zachte sluimer scheen over voorhoofd en oogen te komen, de geliikmatige golfslag der zee zong als 't ware een wiegelied. Baron Similoff verwijderde tich op de teenen, hem kwam het voor alsof hij zijn kind iets ontroofd had, en weleen vaderhart Avondkoelte 'heerschte in de Bocehe. Marie Esther stond aan het_ strand, de zonneglans was van de zee geweken, het blauwe water lag daar in al zijn pracht en 't oog werd daardoor weldadig aangedaan; de zee, de natuur, de geheele wereld ademde rust na den zonnegloed en de warmte de» daag» en ook het jonge menschenhart, 'twelk heden nog zoo stormachtig klopte, waarin eeD zoo zware strijd gestreden was, scheen kalmer geworden te zijn. Maar weldadig scheen die kalmte niet te werken, zij geleek op de stilte, die een storm voorafgaat. Marie Esther beefde zij sloeg een doek om de half ontbloote schouders eD wan delde eerst langs het strand, daarna sloeg zij den landweg in, die, langs het water, tot aao de woning van mevrouw Hessen- stein voerde. Of deze haar verwacht had 't Scheen wel zoo, daar de oude dame Marie Esther snel tegemoet kwam, haar oog had het meisje reeds ontdekt, toen zij de hand op den klopper van de poortdeur legde. Zonder een woord te zeggen, vlijde zij zich aan de borst der oude dame, die er niet naar vroeg wat haar deerde, zij toch wist dat maar al te goed, »God sterke u, mijn kind, en wanneer de plaats aan mijn oud hart u beter voorkomt, dan uw tegenwoordig tehuis neem dan bij mij uwen intrek.c Marie Esther's oogen glansden, het was alsof alle zonnestralen dér zuidelijke, blauwe hemel zich eensklaps in hare vochtige oogen weerspiegelden. Zij kon het niet begrijpen, dat haar heden nog zulk een geluk ten deel zou vallen. »Nu, geen antwoord, is ook een aut woord en daarenboven nog eên bevesti gend, niet waar-? Thans zijt gij mijn lief dochtertje, waarnaar ik reeds zoo ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De meerderheid der begrotingscom missie en alle radicale socialisten wilden daar echter niet van hooren en achtten een dergelijke eeuwigdurende immuni teit in strijd met het beginsel van de in 1908 aangenomen belasting op het inkomen. Men kwam met een voorstel van tegenovergestelde strekking, n.l. om de nieuwe obligaties evenals de oude vrij te stellen van zegelrechten en nooit te treffen door een couponbelasting hooger dan die op andere Fransche fondsen op naam, waaraan zij echter de eerste tien jaren nog niet onder worpen zouden worden. De immuniteit der nieuwe obligaties achtte hij uit sociaal oogpunt rechtvaardig en een stap op den weg naar het belasten der inkomens. Na langdurige discussies stelde Del- pierre voor om te bepaleu, dat de nieuwe obligaties van ijlle belastingen vrijgesteld en daaraan alle fiscale en civiele voorrechten der staatsrente ver bonden zouden zijn, een formule, welke, naar hij meende, de begrotings commissie, de Regeering en de Kamer zou kunnen vereenigen. De Regeering nam dit amendement overen stelde daaromtrent tevens de quaestie van vertrouwen, niet catego risch, maar in prikkelenden, uitdagen- den vorm. Op heftige wijze bestookte de premier de begrotingscommissie en beweerde dat de meerderheid harer leden en baar rapporteur zich alleen maar tegen het beginsel verzetten uit politieke bereke ning, maar daardoor tevens den goeden naam van Frankrijk's crediet deerlijk niet minder belangrijke quaestie van de immuniteit der rente. De regeering had voorgesteld de nieuwe leening voor altijd vry te stellen van alle belastingen. dikwerf verlangd heb.« Gaarne, maar al te gaarne was het antwoord van Marie Esther, die zich buitengewoon gelukkig gevoelde. Zij bleef bij mevrouw Hessenstein. Na verloop van korten tijd was Harley baronesse Similoff, het jonge ^aar begaf zich op de huwelijksreis. XII. Voort, voort, allons, voort mannen, hei, hop, een, twee, drie, daar zijn wij weder boven 1 Hoerrah, de groene jongensI« Aldus vuurde luitenant Hessenstein zijne troepen aan, die zich in lange rijen langs de zijpaden, die van de Bocche naar de Krivoscië voerden, opwerkten. Petro- vac's goeden moed scheen geweken te zijn, de kameraden plaag'den hem, zeiden dat hier boveD in het land der roovers en bandieten geen mooie meisjes waren, en er daarom voor den Croaat ook niets te halen viel. De marsch was moeilijk, veel moeilijker en veimoeiender, dan in de bergen der Tyrolers of de Sliermarksche alpen de drooge, door de zonnestralen tot den laatsten droppel uitgezogen rotsweg brok kelde onder de voetstappen der soldaten af als kaf. Gloeiende dorst kwelde de arme soldaten, de veldflesschen waren ledig, geen water was te bekomen dikwijls zag men nog plaatsen waar-kort te voren water aanwezig geweest moest zijn, doch thans viel daarvan niets te bespeuren. Teleurgesteld marcheerden de soldaten verder, hun trouwste leidsman was een geweldige, brandende dorst. Geen boom, geen struik, geen grashalm viel te bespeu ren. En toch, hoe was het eenmaal gesteld geweest op den weg langs welken zij zich thans bewogen Toen ruischten daar koninklijke eiken, prijkten groenen de ceders, olijven en cypressen, vertooude laurierboom zijn steeds groenende takken. Venetiës onbarmhartige macht verwoestte de pracht van Dalmatiëns bergen en gaf dezen aan de barre zonne stralen prijs. Als trotsche masteu, van trotsche schepen, der meest trotsche natiën vertoonden zich de oude stammen, die eenmaal op de bergen prijkten, op alle zeeëu der bekende weield. De arme jagers moesten thans voor die verwoesting boeten. Nu en dan rustten zij, waren zij verplicht lucht in hunne longen te persen. Eindelijk gebruikte men een ontbijt, bestaande uit het brood, dat de knapzak bevatte Hessenstein laafde zich met een slok wijn en tract eerde daarop ook zijne soldaten. >Hoch, driemaal lioch, oDze heer luitenant! Dat hij leveklonk het door de bergen. Petrovac Nazi was het dolste. (IFonZt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1