Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. evenals drie van de zeven treinen met regeeringstroepen, die naar het slagveld waren gestuurd. Gewonden en officieren van de regeeringstroepen zijn naar El Paso vervoerd. Het heet dat dertig tot veertig vrij willigers onder de regeeringstroepen op last van Villa summier zyn terechtge steld. De aanvankelijke storing in de be trekkingen tusschen Engeland en de Vereenigde Staten nopens Mexico is thans weer hersteld. Geen enkele bui- tenlandsche mogendheid, en Engeland wel het allerminst tracht pres. Wilson moeilijkheden in den weg te leggen, wat aangaat zijn Mexico-beleid. De Times verneemt uit Mexico (stad) dat de toestand der Mexicaansche finan ciën bij voortduring benard blijtt. Tegen Nieuwjaar moet Mexico ongeveer l1/, millioen p. st. betalen voor den dienst van de Nationale Schuld. Ook aan andere finaucieele verplich tingen moet worden voldaan. Het zenden van ex-minister Aldape naar Parijs en van den spoorweg-be stuurder Brown naar New-York houdt naar beweerd wordt verband met de wanhopige pogingen, door Huerta in het werk gesteld om geld te leenen Het leger kost iederen dag 50,000 p. st.alles wat de belastingen opbren gen gaat weg aan militaire uitgaven In Mexico is het staatsbankroet op handen, indien geen financieele hulp uit het buitenland opdaagt. Volgens een telegram uit El Paso zijn zevenhonderd gevangen genomen regee ringssoldaten te Juarez aangekomen De hospitalen daar liggen vol gewonden, N. R. Crt. De ouderdomsrente. Dinsdag is by den Raad van State aanhangig gemaakt de overweging van het wetsontwerp tot verleening van ouderdomsrente aan behoeftigen. Dit wetsontwerp houdt volgens de TV. R. Ct. o. m. in, dat recht op een ouderdomsrente heelt ieder, die aan □emelijk maakt, dat hy a. zeventig jaar is of ouder; b. behoeftig is c. niet na het bereiken van den leeftijd van vijf-en-zestig jaar onderstand heeft genoten van een gemeente of in stelling van weldadigheid, voorkomende op de lijst, in art. 3 der Armenwet be doeld, en indien hij gehuwd is; d. dat ook zijn echtgenoot behoeftig is Van het recht op ouderdomsrente wordt uitgesloten hij, die, a. na het bereiken van den leeftijd van zestig jaar bij een vonnis, dat onherroepelijk is geworden, is veroor deeld tot gevangenisstraf of tot plaatsing in een rijkswerkinrichting, een en ander voor een jaar of langer b. misbruik van drank pleegt te maken of op andere wijze een bekend slecht levensgedrag leidt. Voorgesteld wordt het bedrag van de ouderdomsrente te bepalen op 104 per jaar, doch voor ieder der echtge- nooten, aan wie beiden een ouderdoms rente is toegekend, 78 per jaar. De ouderdomsrente wordt gebracht ten laste der gemeente, waar de recht hebbende zijn hoofdverblijf had op het tydstip van de aanvrage. Het rijk verstrekt aan de gemeenten een vergoeding van 50 per hoofd voor ieder, die op 31 December van bet afgeloopen jaar in de gemeente hoofd verblyf had en den leeftijd van 70 jaar had bereikt of overschreden, behoudens eenige uitzonderingen. Aan gemeenten, welker kosten voor de uitvoering van die wet over het afgeloopen kalenderjaar niet worden gedekt door die vergoeding, kan door de Kroon een toelage uit 's rijks schat kist worden toegekend. De uitbetaling van de rente geschiedt eenmaal per week. Bond van koudbloedpaardenfokkers. Er zal worden opgericht een bond van koudbloedpaardenfokkers. Heden zou, volgens de N. R. Ct de directeur-generaal van den landbouw confereeren met alle prov. regelings commissies, te 's-Gravenhage. Het ligt in het voornemen twee boeken in te stelleneen s voor type en een voor afstamming. De landbouwtentoonstelling. Naar de Midd. Crt. verneemt, is cfoor Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, het Bescherm heerschap van de landbouwtentoon stelling, welke den 8en, 9en en lOen September 1914 te Middelburg gehouden zal worden, aan Z. K. H. door het hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouw- maatschappij aangeboden, welwillend aanvaard. Door de ingezetenen van Middelburg is ten behoeve van de te houden ten toonstelling ingeteekend voor een bedrag van f 1078.25. Het is dus zoo goed als zeker, dat de tentoonstelling te Middelburg zal worden gehouden. AXEL, 28 November 1913. Met idgang van 1 Januari 1914 is tot onderwijzer aan ééne der Ned. Herv. Gemeentescholen te Utrecht, benoemd de heer G. W. K. Hugenholtz, onder wijzer aan de bizondere school te Axel- Spui. Van welingelichte zyde verneemt de Tem. Crt., dat te Sluiskil een R.-K. bewaarschool zal wordeu gesticht en ook de oprichting van een huis voor verpleging van R. K. ouden van dagen en een ziekenhuis aanstaande is. By de begrafenis van het stoffelijk overschot van den.heer Jos. van Waes berghe te Hulst waren vertegenwoordigd de Harmonie, de atd. Hulst van den R. K. Volksbond, het bestuur van de R. K. kiesvereeniging, verschillende autoriteiten, waaronder het lid van G. S. Van Rompu en van de Prov. Staten mr. P. Dieleman, Baron Collot d'Escury, burgemeester van Hontenisse, de heer Kruysse, wethouder van Axel, burge meester Verkouteren van Clinge, het bestuur van de «ultuurmij. Djibindaro plantations, waarvan de overledene directeur was, het kantoorpersoneel van de firma, de beide wethouders en de raadsleden van Hulst, van Clinge, en tal van belangstellenden. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door den heer Collot, die den overledene schetste eerst als vriend, dan als een der vooraanstaande mannen van de streek en iemand, die voor de bevolking veel heeft gedaan. Daarna voerde nog het woord dr. Berkhout, adviseur der cultuurmij., die de werkzaamheden van den overledene in het belang van de cultuurmaatsch. herdacht. De burgemeester van Hulst, een broe der van den overledene, bedankte voor de laatste eer, hem bewezen. M. Crt. Bij Kon. besluit is aan de na te noemen gemeenten, die door de uit gaven, tot een behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs vereischt, in verhouding tot hare middelen en andere 'uitgaven, onbillijk zouden worden be zwaard, boven en behalve de bijdrage, bedoeld bij art. 48 der wet tot regeling van het lager onderwijs, een subsidie verleend, als Boschkapelle 700 Clinge 5400 Hengstdyk 1300 Osse- nisse 1200 Overslag 800 Stoppel dijk /900; Zuiddorpe 1600. N. R. crt. In de week van 19 tot en met 25 November kwamen in de provincie Zeeland de volgende gevallen van be- smettelyke ziekten voorroodvonk te Breskens 1, te Goes 2, te Hoek 1, te Hontenisse 1, te Koewacht 1, te Koude- kerke 1, te Vlissingen 1 typhus en febris typhoïdea te Middelburg 1 diph- theritis te Goes 2, te Kruiningen 1, te Vlissingen 2, te Zierikzee 1. M. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL Voorm. 97a ure Nam. 2 ure Zondag 30 November 1913. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure - Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Kerk B. Ds. J. H. Lammertsma. Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 28 November 1913. L. P., 23 jaren, klompenmaker te Clinge (België), is wegens mishandeling veroordeeld tot ƒ15 of 15 dagen hecht. L. B. A. R., 36 jaren, winkelier te Axel, is wegens niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. Donderdagochtend ontstond te Ouwer- kerk brand in een vlasschuur. Deze brandde geheel af. Met de blusschings- middelen moest men zich bepalen tot het behoud der twee belendende wo ninkjes. De schuur behoorde aan de firma Lonke, Van de Velde en Jonker. In de schuur waren geborgen 10 a 11 gemeten vlas,, we'ke ook een prooi der vlammen werden. De schuur was ver zekerd bij de Belgische maatschappij A. G., hoofdagent J. v. d. Vliet te Zie rikzee. De oorzaak ia onbekend. M. Crt. Kampen is een gelukkige stad. Hoewel de kermis is afgeschaft, ver schillende jaarwedden zijn verhoogd en ook de pensionneering der gemeente ambtenaren extra geld vereischt be hoefde er ook dit jaar, dank zij de hoogere opbrengst van het Kamper eiland, geen belasting te worden inge voerd. -M. Crt. Begrafenis van een Zigeuner-h wfdman Te Winschoten had, naar de Leeuw. Crt. meldt, Zaterdag 'n ongewone begrafenis plaats. Daar overleed een Zigeuner hoofdman. Bij den woonwagen werd de kist overeind gezet, het deksel er af genomen en van het lijk, waarvan aan de eene zijde een sabel, aan de andere een pistool lag, met een krans om de voeten en medailles op de borst, door vrouw en kinderen afscheid ge nomen allen reikten den doode de hand. Daarna werd een foto van kist en lijk genomen en had de begrafenis plaats, 'n Zestal muzikanten gingen voorop en maakten muziek. De begra fenis had op 't R.-K. kerkhof plaats. De geheimzinnige moord in den 1J- polder. Het N. v. d. D. verneemt, dat Dijkman, de man die indertijd zichzelf beschuldigd heeft de dader te zijn van den moord op het jongetje De Klerk, al zijn daaromtrent afgelegde bekente nissen heeft terruggenomen. Hij zegt nu, alles maar te hebben verteld om in de gevangenis te komen- Eerstdaags zal waarschijnlijk een be schikking aan de rechtbank wordén uit gelokt om een onderzoek naar zijn geest vermogens te doen instellen en hem daarvoor in een observatieinrichting te plaatsen. D. is sedert 15 October opgesloten in het huis van bewaring. De burgemeester van Urk heeft, zoo wordt aan de Tel. gemeld, op aanwijzing van den gemeente-veld wachter C. Jong kees aldaar, een vrouw gehoord, die op of omstreeks 8 November een gesprek heeft gehad met een vrouw uit Nieuwen- dam, welke laatste zeide in verband met den moord op het knaapje De Klerk uit Amsterdam „Ze hebben den ver keerde te pakken. De man is met het jongetje bij mij geweest. Hij was zeer gejaagd en wilde zonder betalen weg- gaan". Naar aanleiding van deze mededeeling is er iemand van de Tel. naar Nieuwe^ dam geweest om de vrouw te vinden, die deze woorden gesproken h d. bleek te zijn mejuffrouw Nieuwenbergj Waardin van café Meerzicht aldaar. Een man niet Dijkman, dien juffrouw toevallig kent uit den tijd,i zij te Amsterdam woonde, was 29 Sept. om 2 uur in haar café gekomen met een jongetje, dat volledig aan het signa lement van het vermoorde knaapji beantwoordde, doch alleen een mutj droeg in plaats van een pet. Hij huurde een roeiboot en verdween met knaapje, om na twee uur alleen terug te keeren. De burgemeester van Leideo heelt van een onbekende ƒ2000 ontvangen voor de armen. M. Crt. De briljantendie f si al. Pinheirode Amsterdamsche diamanthandelaar, ver klaart voor 270.000 kr. (ong. 140.000] te zijn bestolen. Hij moest de diamanten voor verschillende Amsterdamsche haih delaren te Weenen aan de markt bren gen. Het is echter vastgesteld, seint men uit Weenen aan de „Berl. Lok, Anz-", dat Pinheiro bij de douane in Passau geen briljanten aangeg heeft. Ook in zijn voorstelling den diefstal is velerlei duister. Pinheiro beweert, dat hij onderweg van man, dien hij niet nader omschrijven kan, een hevigen stoot gekregen heefu die hem voor een oogenblik verdoofdw Dat zou in de gang van den trein beurd zijn. Ook van Antwerpsche handelaren had hij diamanten bij zich. Volgem de Tel. is de heer P. by Londensche maatschappijen verzekerd. Te New-York is een man, die gepoogd had zich in te schepen na Europa, in hechtenis gesteld. Het zekere James Faye, die tot een bedr van over het millioen, (Nederlandse^ oplichting had gepleegd. N. R. ai -r- Mishandeling door stroopers. Dins dagnacht is de jachtopziener Teunissai te Wekerom, gem. Ede, door twee wild- stroopers, die hy reeds te pakken hau zeer ernstig mishandeld. Nadat zij dea beambte tegen deh grond hadden g»| smeten, hebben zij een gat in zijn hooll getrapt en toen hy zijn revolver trachtte] te gebruiken, hebben de geweldenaar» zoo hevig op ?ijn arm getrapt, dat het wapen den jachtopziener ontviel. Een der wilddieven heeft hy herkend. 1 Avp. Te Gorinchem heeft de sergeant J. bij een huiselijke twist zijn vrouw twee messteken in den buik toegebracht De vrouw is naar het ziekenhuis overgebracht, waar zij onmiddellijk geopereerd werd. De dader is gearresteerd. Avp. Te Breda is een zekere vrouwKf wonende aan de Oude Vest, met kleeren in aanraking gekomen met een stoof met vuur. Iu zorgwekkenden toestand is de vrouw naar het Diacones- seubuis vervoerd. Avp. Terwijl de moeder, mej. Zwart in de Saenredamstraat 39, Amsterdam, op zolder de wasch te drogen hing, hoorde ze in de kamer haar 3-jarig zoontje gillen. Ze snelde naar beneden en zag het knaapje in vlammen staan. Ze rolde het iu een kleedje, doch het kind had zulke ernstige brandwonden bekomeu, dat het - uaar het gasthuis gebracht is overleden. Avp.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2