Binnenland. Gemengd Nieuws. TWEEDE KAMER. In de jl. Donderdag gehouden ver gadering zette de Minister van Koloniën □ader uiteen, dat het zijne bedoeling is ▼oor alle drie de geïnterneerden bemid deling te verleenen, maar in elk geval de beslissing aan den Gouv.-Gen. te laten. De Minister deed nogmaals uit komen, dat de verhouding tusschen den Gouv.-Gen. en hem moet berusten op wederzydscb vertrouwen en welwillend heid en daarom vroeg hy niet verder aan te dringen op publiceering van de tusschen hen gewisselde telegrammen. Spr. zeide alle aandacht te zullen wijden aan de defensiebelangen. Inzake onderwys meent de Minister volgens het verslag in de Avp., dat hoofdbeginsel moet zyn, dat het onder wijs voldoet aan de behoeften dergenen, wien het gegeven wordt. Na eenig debat over facultatief stellen van godsdienstonderwijs werd het alge meen debat gesloten en aangevangen met de verschillende afdeelingen. Ter herinnering aan den onafhan kelijkheidsdag heeft H. M. de Koningin de rechtstreeksche afstammelingen van het driemanschap, mr. W. J. Ph. J. graaf van der Duyn, te Zeist, en mr. O. baron van Hogendorp, te Vevey, benoemd tot Hr. Ms. kamerheeren in buitengewonen dienst, en W. graat van Limburg Stirum, te''s Gravenhage, tot kamerjonker. De ouderdomsrente. Naar het Hbld. verneemt, bedraagt het aantal aanvragen om ouderdoms rente ingevolge art. 369 der Invalidi teitswet tot heden 95,000. De groote stroom der aanvragen heeft thans opge houden. Naar schatting zullen op 3 December a.s. ongeveer 80,000 aanvra gen worden toegewezen. Dit aantal is niet met juistheid op te geven, 'daar het aantal afwijzingen toeneemt. Installatie Staatscommissie. Zaterdagvoormiddag heett minister Cort van der Linden de Staatscommissie voor het evenredig kiesstelsel in de Trèveszaal geïnstalleerd metde volgende rede „Er is u opgedragen de voorbereiding van een hervorming, die voor ons ge- heele staatkundige leven van vèr-rei- kende gevolgen kan zijn. Dat het be ginsel van evenredige vertegenwoordi ging bij alle politieke partijen talrijke verdedigers vindt, mag beschouwd wor den als een verblijdend verschynsel. Het vindt zijn grond in de begeerte om meer waarheid te brengen in het stelsel van vertegenwoordiging. Het komt my daarom voor, dat ook bij uwe beraadslagingen dat doel in het bizonder voor oogen dient te staan. De vraag, wat onder evenredige ver tegenwoordiging is te verstaan kan wellicht van theoretisch standpunt aan leiding geven tot twyfel. Gij zijt vol komen vrij, de grens zoo ruim te trekken als u geraden zal voorkomen. Ik zou er u alleen op willen wijzen, dat het van belang is, dat het stelsel door u in wetsvoorschriften belichaamd, bevattelyk en zooveel mogelyk eenl voudig zij. Praktische uitvoerbaarheid is van meer waarde dan theoretische vol komenheid. Ik behoef u en uw voortvarenden en in het Staatsrecht doorkneden voorzitter er ten slotte niet aan te herinneren, dat het voor de regeering van groote waarde zou zijn, indien gy de u opge dragen taak met bekwamen spoed zoudt kunnen vervullen. Het vaststellen van een reglement is geheel aan uw prudentie overgelaten". De voorzitter der Commissie, prof. mr. Oppenheim, betuigde den Minister dank voor zijn welwillende woorden, onder verzekering, dat de Commissie zich zal beijveren om aan 's Ministers verlangen te voldoen. Nadat de Minister de vergadering had verlaten, ving de Commissie hare werk zaamheden aan. Avp. AXEL, 25 November 1913. Gisteren werd alhier de jaarlijksche veemarkt gehouden, die voor haar voor gangsters van de laatste jaren niets onderdeed, wat drukte betreft. En dit geldt zoowel voor den aanvoer als voor den handel. Zooals onlangs in den Raad was voor gesteld, waren nu op verschillende punten binnen de lijn bordjes geplaatst, waarop met duidelijk leesbare letters was aangewezen, welke afdeeling er stond tentoongesteld. Toch leverde ook dit nog eenige moeilijkheid op, daar voor sommige afdeelingen de beschikbare ruimte te klein bleek en ook de ge- wenschte „gidsen" ontbraken, om ieder inzender den weg te wijzen, terwijl deze soms ook weer gaarne zyn ter markt gevoerde collectie bij elkaar hield. Intusschen is er een begin gemaakt en met iets meer organisatie is het wel goed te krygeu. De kwaliteit van het aanwezige Vee was van dien aard, dat het den keur meesters niet altijd even gemakkelijk viel om den prijs naar verdienste toe te kennen. De aanvoer bedroeg 225 koeien, 28 paarden, 56 varkens, 13 schapen en 5 geiten, totaal 327 dieren. De premiën werden uitgereikt als volgt Voor het schoonste paard van 3 tot 7 jaren oud, le prijs een medaille aan G. van Kampen, landbouwer te Bosch- kapelle idem 2e prijs f 3 aan P. Dieleman Pz. voor het schoonste hengst- of merrie veulen beneden het jaar oud een prijs van 2 aan Herm. Dieleman voor het schoonste veulen van 1 tot 3 jaar oud, le prys f 4 aan J. de Put ter Jz. idem 2e prijs 2,50 aan L. Wiemes voor den schoonsten 2-jarigen hengst een prys van 2,50 niet aangevoerd voor den schoonsten dekhengst van 3 tot 7 jaar een prijs van 5, als voren voor de schoonste baatgevende of kalfdragende koe, le prys een medaille aan wed. W. de Feyter idem 2e prijs 3 aan A. Schelleman, koopman voor de schoonste kalfdragende vaars le prijs f 4 aan Adr. van Hoeve; idem 2e prijs 2,50 aan C. de Feyter, Koewacht voor het schoonste 2-jarig rund een prijs van 3, als voren. voor den schoonsten hokkeling een prijs van 2 aan A. van Hoeve, vnmd. voor den schoonsten springstier een prys van 5 aan S. van Hoeve Fz. voor het vetste stuk hoornvee een prys van 5 aan Adr. van Hoeve, voornoemd voor de schoonste melkgevende geit le prijs 2,50 aan Joz. Smies, koopman 2e piys niet uitgereikt. De heeren, bij wier namen geen plaats of beroep staat, zyn landbouwers te Axel. De handel was vlug en levendig, terwijl goede pryzen werden gemaakt. Zoo vernamen we, dat het vetste stuk hoornvee werd verkocht voor 375, een bekalfde vaars voor 775 francs en een andere nog voor 370. Zooals gewoonlyk werd 's avonds dansmuziek gemaakt, waarvan ook een ruim gebruik werd gemaakt. Voor wie al te luiddruchtig werd, waakte d e politie, die echter geen reden vond, om daadwerkelijk op te treden. Het huis van bewaring had geen aftrek. De Directeur van het Post- en Telegraafkantoor alhier brengt ter alge- meene kennis, dat van at 29 November a. s. de ingevolge Koninklijk Besluit van 23 Nov. 1912 Staatsblad no. 353) uit te geven jubileumzegels te zijnen kantore verkrijgbaar zullen worden gesteld in de waarden van 21/,, 3, 5,10,1273, 20, 25, 50 cent, en van 1, 21/,, 5 en 10 gulden. De jubileumzegels dragen de beelte nissen van H. M. de Koningin in de waarden van 10 cent, 50 cent en 10 gulden van Koning Willem I in die van 21/, cent, 12i/2 cent en 1 gulden; van Koning Willem II in die van 3 cént, 20 cent en 21/i gulden en van Koning Willem III in die van 5 cent, 25 cent en 5 gulden. Zoolang de voorraad strekt zulleD geen andere dan jubileumzegels worden uitgegeven, tenzij uitdrukkelijk gewone frankeerzegels worden verlangd. De jubileumzegels, welke rechtstreeks bij het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie zijn aangevraagd, zullen mede den 29 November ten postkantore alhier kunnen worden afgehaald. Zij blijven gedurende 24 dagen ter beschikking der aanvragers. Na afloop van dezen termijn worden zij op de gewone wijze verkocht. Ter gelegenheid van de Jaarmarkt werd gisterenmiddag door de handboog schutterij „Ons Vermaak" alhier een groote wildschieting gehouden, waaraan werd deelgenomen door 59 schutters. Deze richtten hunne pijlen om strijd op den hoogvogel, waardoor men 20 fr. of 9,60 won met een kalkoen op de zyvogels stond fr. 12,50 ot ƒ6 en een gans; eene kal gold fr. 7,50 of 3,61 met een haas, terwijl de prijs der kleine vogels werd verhoogd met een wild konijn. De inleg hiervoor bedroeg fr. 6,20 of 2,98. De hoogvogel werd niet getroffen. Bij loting viel deze ten deel aan P. Dierick van Absdale, terwijl C. van Rumste van Drie Schouwen de kalkoen lootte. De zij vogels werden geschoten door H. Neefs te Hulst, en Lemsen te Kloosterzandede kallen door A. van Gaever van Moerbeke en Alf. de Smet van Koewacht. In de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Jac. de Feijter is gekozen tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk alhier, de heer P. Dekker Fz. Tengevolge hiervan zal op5 December a. s. weer verkiezing plaats hebben van een notabel. Dhr. Jac. Verijzer werd als kerk voogd herkozen. Gisteren overleed te Hulst, na een ongesteldheid van slechts enkele dagen op 40 jarigen leeftijd de heer Jos. van Waesberghe, oud-lid der provinciale Staten en bestuurslid van verschillende Maatschappijen en Genootschappen in deze provincie. De overledene stond in onze streek algemeen bekend als een degelijk, voortvarend zakenman, die desgewenscht zijne cliëntéle gaarne met raad en daad bijstond, en daartoe door zijne veelzijdige handelsbetrekkin gen en zakenkennis ook dikwijls in de gelegenheid was. Ook als politicus verliest de Roomsch-Katholieke partij in den heer Van Waesberghe een jonge en krachtige figuur. Sedert jl. Donderdag wordt de 19- jarige dochter vermist van den land bouwer de N., wonende onder de ge meente Ter Neuzen. De fiets, waar mede het meisje was uitgereden, werd gevonden aan den zeedijk, terwijl later ook nog enkele sieraden, welke haar moeten hebben toebehooren, zijn ge vonden. Een en ander doet het vermoeden versterken, dat haar een ongeluk is overkomen. De Hooge Raad verwierp gisteren het cassatieberoep van C. M. K., beurt schipper te Neuzen, die door de recht bank te Middelburg veroordeeld was tot dertig gulden boete of tien dagen hechtenis wegens het als werkgever in een verzekeringsplichtig bedrijf niet bijhouden der loonlyst voor zijn knecht. M. Crt. In de week van 12 tot en met 18 Nov. werden ter kenais van den Cen- tralen Gezondheidsraad gebracht 1 geval van typhus of tebris typhoïdea te St Maartensdijk 3 gevallen van roodvonk te Stavenisse1 geval van die ziekte te Groede, Hontenisse, Ossenisse en Stoppeldijk2 gevallen van diphteritis te Zierikzee en Kruiningen en 1 geval dier ziekte te Noordgouwe, Koudekerke Hontenisse en Goes. Door Ged. Staten is de sluiting der jacht op hazen, fazanten, korhoenders en kwartels in deze provincie bepaald op Woensdag 31 December a.s. met zonsondergang. Het tijdstip van sluiting der jacht op houtsnippen en waterwild zal nader worden vastgesteld. Voorm. 9 ure Nam. 'I ure PREDIKBEURTEN TE AXEL Woensdag 26 November 1913. (DANKDAG). Gereformeerde Kerken. Kerk A. Ds. J. H. Lammertsm», Ds. J. H. Lammertsmi. Kerk B Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. 'sAv. 6 ure Ds. De Vries, (van Tilburg). Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Ds. J. R. van Oord. Nam. 2 ure Ds. J. R. van Oord, (van Middelburg), Naar we in de Midd. Crt. lezen, werd door de politie te Middelburg in den nacht van Zaterdag op Zondag ergens zekere K. L. aangetroffen, die een ander stond op te wachten om hem eeu pak slaag te geven. K. L. ver keerde in kennelijken staat van dronken schap en werd deswege verbaliseerd, Dat zoo iets in groote plaatsen her haaldelijk gebeurt, is geen wonder, Maar wel is het zeker vermeldenswaar dig, als een dergelyk heldenfeit zich in onze rustige veste voordoet. Men is hier niet op bedacht en het is bijna overbodig, dat de politie er voor sur veilleert. En toch is het dezer dagen gebeurd, dat een bedreigde in een naast bijzijnde woning binnen moest vluchten. Een krankzinnige. Terwyl te Rotterdam de organist der R. K. Kerk aan het Stieltjesplein voor het orgel zat, kwam een man op het zangkoor, die den uitdrukkelijken wensch te kennen gaf het orgel te bespelen. Toen hem dit geweigerd werd, greep hij een stoeltje, waarmee hy den organist te ljjf ging en vervolgens op de toetsen sloeg. De man bleek krankzinnig te zijn, Niet zonder moeite werd hij vervolgens bedwongen en aan de politie overgele verd, die hem onder hevig verzet naar het bureau aan de Nassauhaven over bracht Avp. De schrik van de Pekel I. De rechtbank te Winschoten heeft E. N. van Oude Pekela wegens huisvredebreuk en mishandeling van zyn vrouw ver oordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, N. bevindt zich thans in preventieve hech tenis, wegens den moordaanslag op K., ook uit Oude Pekela. In zijn woonplaats weet men heel wat staaltjes van „de schrik van de Pekel" te vertellen. Zoo bracht hij dezen herfst 14 dagen en nachten aaneen op het aardappelland door. Zijn vrouw bracht hem voedsel en schoone kleeren. By een harer bezoeken dreef hij zyn dankbaarheid zoo ver dat hij zijn vrouw al de kleeren van het lijf trok en het arme mensch daarna naakt in de slijk wierp. Avp. Te Parijs heeft een zeven-en twintigjarige vrouw haar man, terwyl hij sliep, dood geschoten. Zij rechtvaar digde zich door te zeggen, dat ze voort durend mishandeld werd. Haar twaalf jarig zoontje had ze kogels doen koopen. Om geen argwaan te wekken, had deze echter de boodschap weer aan een vriendje overgedragen.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2